Co musíte ráno vědět (15. května)
|

Co musíte ráno vědět (15. května)

Jak ve čtvrtek dopadlo obchodování na burzách v Evropě i Americe, na jaké výsledky Applu za probíhající čtvrtletí se již nyní mohou investoři těšit podle UBS a jakou zajímavou nemovitost si můžete koupit v Rakousku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily, S&P 500 překonal rekord. Těžily ze slabšího dolaru i příznivých dat z trhu práce

Americké akcie ve čtvrtek podpořily především příznivé údaje z trhu práce a také pokles hodnoty dolaru. Americká měna vůči koši šesti hlavních světových měn v průběhu dne sestoupila na nejnižší úroveň od ledna. To je dobrá zpráva pro americké firmy, které významnou část tržeb inkasují v zahraničí, neboť to zvyšuje hodnotu těchto tržeb při převodu na dolary. Index Dow zakončil obchodování v plusu o 1,06 % na 18 252,24 bodu, širší index S&P 500 posílil o 1,08 % o 2 121,10 bodu. Technologický Nasdaq přidal 1,39 % na 5 050,79 bodu. V zelených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce posilovaly sektor necyklického spotřebního zboží (+1,49 %), odvětví technologií (+1,43 %) a sektor zdravotní péče (+1,37 %).

Apple ze všech stran: Proč (ne)sázet na nakousnuté jablko

Fed by měl sazby zvýšit ještě letos. Proč? Podívejte se na těchto 6 grafů

2. Evropské akcie ve čtvrtek zdražily, dařilo se zejména ocelářům

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Burzy nahoru tlačily akcie ocelářských firem, které těžily ze zprávy, že Evropská unie uvalila antidumpingová cla na některé ocelové výrobky z Číny, Ruska, Japonska, Jižní Koreje a USA. Britský FTSE 100 přidal 0,34 %, německý DAX zpevnil o 1,84 % a francouzský CAC 40 posílil o 1,36 %. Burzy v Rakousku, Finsku, Litvě, Lotyšsku a dalších zemích zůstaly ve čtvrtek zavřené. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,64 % a DJ EURO STOXX 50 uzavřel se ziskem 1,37 % na 3 602,22 bodu. Slušně rostly také akcie automobilek, cenné papíry chemiček a tituly ze sektoru zboží osobní spotřeby. Nedařilo se naopak telekomunikačním titulům a odvětví základních materiálů. Euro i ve čtvrtek pokračovalo v růstu vůči americkému dolaru a poprvé od února se vyšplhalo nad 1,14 USD.

Vzpamatuje se někdy Rusko ze současné krize?

Mají se investoři připravit na Brexit? A co čeká po britských volbách libru?

3. Pražská burza ve čtvrtek odepsala necelé procento, stáhly ji akcie ČEZ, KB a O2 C.R.

Index PX klesl o 0,89 % na 1 025,24 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,97 % na 631,40 Kč. V pořadí druhým nejoblíbenějším titulem byly podle objemu obchodů cenné papíry Komerční banky, které odepsaly 1,65 % na 5 260 korun. V procentuálním vyjádření nejvíce zlevnily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, jejichž cena klesla o 7,16 % na 175 korun. Akcie firmy sráží jejich blížící se vyřazení z indexu MSCI Czech Republic. Přes čtyři procenta naopak zdražily akcie uhelné firmy NWR a necelá čtyři procenta připsaly akcie petrochemického podniku Unipetrol. Cenné papíry pivovarnické skupiny Pivovary Lobkowicz Group zpevnily po zveřejnění dílčích hospodářských výsledků o 0,28 %.

Zastřené intervence: ČNB chce slabší korunu

Stratég a ekonom o centrálních bankách: Koruna jako frank východu, parita EUR/USD v den Grexitu a mnoho dalšího

4. Očekávané události

V Japonsku vyjde v noci na pátek index spotřebitelské důvěry a s projevem vystoupí šéf japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. V Evropě žádné zásadní statistiky vycházet nebudou, pouze Česká republika zveřejní výsledek běžného účtu za březen a první odhad vývoje HDPv 1Q2015, stejná data zveřejní i Polsko. Ze Spojených států odpoledne na trh dorazí index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index), průmyslová výroba a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za květen. Přehled důležitých událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pivovary Lobkowicz v 1. čtvrtletí dosáhly tržeb 243,5 milionu Kč, výstav stoupl o 2,4 % na 185 tisíc hektolitrů

Pivovarnická skupina Pivovary Lobkowicz Group v letošním prvním čtvrtletí dosáhla tržeb 243,5 milionu Kč. Meziročně se tak skupině výnosy zvýšily o 1,1 %. Celkový výstav v prvních třech měsících roku stoupl o 2,4 % na 185 tisíc hektolitrů. Tržby z prodeje piva se v meziročním srovnání zvýšily o 0,6 % na 229,9 milionu korun a tržby z prodeje v České republice skupině stouply oproti prvnímu čtvrtletí minulého roku o 3 % na 189,2 milionu korun.

6. Kofola zvažuje možnost vstupu na pražskou burzu. Ve hře je i přesun sídla do ČR

Výrobce nealkoholických nápojů Kofola zvažuje možnost vstupu na pražskou burzu. Podle společnosti by na trh mohly být uvedeny stávající i nové akcie. V současnosti se s akciemi Kofoly obchoduje na varšavském akciovém trhu. Zároveň společnost uvažuje o přesunu svého sídla z Polska do České republiky.

Kofole v prvním čtvrtletí klesl obrat o 3,8 %

7. Akcie pojišťovny VIG budou vyřazeny z indexu MSCI Austria

Akcie rakouské pojišťovny Vienna Insurance Group (VIG), s nimiž se obchoduje i na pražské burze, budou ke konci května vyřazeny z benchmarkového indexu MSCI Austria. Současně s nimi index opustí i cenné papíry realitní skupiny Immofinanz.

8. Varufakis vyzval k odkladu splatnosti řeckých dluhopisů u ECB

Řecký ministr financí Janis Varufakis ve čtvrtek údajně vyzval k odkladu splatnosti řeckých dluhopisů, které vlastní Evropská centrální banka. Banka tyto cenné papíry získala v letech 2010 a 2011 v rámci programu nákupu státních dluhopisů s názvem Securities Market Programme (SMP).

Řecko by mohlo požádat o mimořádné zasedání euroskupiny

9. UBS: Apple opět představí famózní výsledky, prodá 51 milionů iPhonů

Analytici z banky UBS očekávají, že americký technologický gigant Apple ve svém třetím finančním čtvrtletí prodá 51 milionů kusů mobilního telefonu iPhone. Trh čeká, že firma prodá jen 45 milionů iPhonů. Podle UBS budou prodeje i celé výsledky Applu silné zejména díky prudce rostoucí poptávce po iPhonech a dalších produktech firmy v Číně. Apple nedávno z pozice největšího prodejce mobilů v Číně sesadil společnost Xiaomi.

10. Výnos 10letých dluhopisů České republiky roste na 5měsíční maximum

Výnos 10letých českých státních dluhopisů ve čtvrtek vystoupil až k 0,83 %, a dostal se tak na nejvyšší hodnotu za posledních pět měsíců. Výnosy státních dluhopisů rostou v celé Evropě a zvyšují se i v zámoří. Analytici tento vývoj nedokáží plně zdůvodnit, spekulují ale o souhře několika faktorů. S růstem výnosů klesá cena bondů, což znamená, že je na dluhopisovém trhu přetlak na straně prodejců.

Výprodej německých dluhopisů je kachna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Rakousku je na prodej vila, kam chodil císař na zálety

V hornorakouském lázeňském městečku Bad Ischl je na prodej vila slavné herečky vídeňského Burgtheateru Kathariny Schrattové. Případný nový majitel by tak mohl pobývat v prostorech, kde své šťastné chvilky trávil také rakousko-uherský císař František Josef I. Schrattová totiž proslula nejen svým hereckým uměním, ale i tím, že byla důvěrnou přítelkyní předposledního císaře podunajské monarchie.

Svou "milou přítelkyni" ve vile na okraji Bad Ischlu habsburský panovník navštěvoval v posledních letech života téměř denně. Sám totiž vlastnil v městečku ležícím asi 100 kilometrů jihozápadně od českých hranic letní zámeček.

Zájemce o koupi nemovitosti by tak za 1,95 milionu eur mohl získat nejen příbytek v alpském stylu o velikosti 500 metrů čtverečních s pozemkem o velikosti 2 150 metrů čtverečních, ale i pocit, že žije na stejném místě, kam rád chodil nejen na bábovku sám císař.

WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi
19:38

WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi

Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států bylo ve světě učiněno více kroků k uvolnění mezinárodního...
Světová ekonomika Donald Trump Mezinárodní obchod
Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur
18:44

Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur

Členské země eurozóny díky nízkým úrokovým sazbám ušetřily od vypuknutí globální finanční krize v roce 2008 téměř...
Eurozóna Úrokové sazby
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
17:30

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
17:08

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
13:17

Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk

Americký výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk díky silné poptávce po robotech Transformers a dětských...
Americké akcie Výsledková sezóna
Americká společnost Halliburton je opět v zisku
13:04

Americká společnost Halliburton je opět v zisku

Americká společnost Halliburton, která je třetím největším poskytovatelem služeb pro ropné firmy na světě, překonala...
Americké akcie Výsledková sezóna