Případ: Wall Street | Diagnóza: (Podezřelý) optimismus
|

Případ: Wall Street | Diagnóza: (Podezřelý) optimismus

O amerických akciích píšeme horem dolem. Trh v USA je zkrátka největší a zajímavý i z mnoha dalších důvodů. Jedním z nich je jeho kmotra a podle někoho alma mater - Wall Street. Největší banky světa a zástupy investičních společností řeší, co se děje na trzích, a svými komentáři a analýzami umějí pořádně zahýbat s cenami. Ať už jejich příběhy takzvaně kupujeme, nebo nás nechávají chladnými, nemůžeme pominout dění z posledních týdnů. Akcie jsou totiž na rekordech, ačkoli se pro to stále hůře hledají věrohodná zdůvodnění. A Wall Street neopouští její pověstný optimismus.

Wall Street Americké akcie S&P 500

Pro někoho je Wall Street něco jako zločinecká organizace. Jako kdyby svými kroky jednotlivé banky a brokerské společnosti nesledovaly jiný cíl než obrat o peníze drobné investory. Doporučení nakupovat akcie, které jsou třeba i na několikaletých maximech, jsou běžná věc (jde o ocenění a výhled, trh přece často přehlíží podstatné faktory a "my vám je tady a teď exkluzivně prozrazujeme"). Jindy se objevují prodejní doporučení u aktiv, která vzápětí začnou zdražovat ("děkujeme, že jste prodali - shrábli jsme poplatky, a navíc - hádejte, kdo ta vámi prodávaná aktiva nakupoval").

Ne, nečekejte vláčení finančního sektoru bahnem. To je na jednu stranu příliš pohodlné a jednoduché, když si to tak nějak cucáte z prstu, a na druhou stranu příliš složité (ne-li nemožné), pokud chcete u konkrétního doporučení nebo výhledu prokázat špatný úmysl jeho autora. Znám pár analytiků u nás v Česku, kteří se naopak radují, když jejich doporučení vyjde, a makléřů, kteří jsou hrdí na to, kolik svým klientům dokázali vydělat (ano, i když z těch obchodů naprosto transparentně živí své firmy i rodiny).

Ten krátký úvod má ale posloužit k tomu, aby následující řádky byly brány spíše jako zajímavosti nebo tipy, ne jako doporučení nebo snad můj názor. Americké akcie jsou podle řady indikátorů nadprůměrně "drahé" a dost možná svým oceněním výrazně předběhly ekonomiku. Na druhou stranu, trh se nikdy nemýlí, jen občas nechá některé své účastníky vykoupat v pěně z popraskaných bublin. Čím že tedy aktuálně Wall Street "krmí" klienty a média?

Cíl pro S&P 500 pro konec roku 2015

Až na výjimky přisuzují tržní experti hlavnímu americkému indexu do konce roku potenciál růstu, v průměru zhruba o 5 %. To by znamenalo za rok historicky průměrné zhodnocení (rok 2014 S&P 500 zakončil na 2 058,90 bodu). Je ale potřeba připomenout, že akcie posilují již sedmým rokem a ode dna v březnu 2009 S&P 500 přidal 220 %.

Cílové ceny pro index S&P 500 (18. května 2015)

Morgan Stanley: Na vrchol býčího trendu si ještě počkáme

Stratég Adam Parker z Morgan Stanley si nemyslí, že akcie posílily příliš. "Je brzy na to, abychom hlásili vrchol býčího trhu," uvedl v pondělní zprávě pro klienty banky. "Hledat vrchol podle ekonomických dat, chování firem a kreditního cyklu je hodně složité."

Sleduje například spotřebitelské úvěry, míru nesplácení půjček a realitní trh. Tyto "indikátory" podle Parkera vykazují postupné zlepšování, kapitálové výdaje, najímání pracovníků, zásoby nebo aktivita na trhu fúzí a akvizic odpovídají spíše polovině růstového cyklu než jeho závěru. "Abychom očekávali alespoň 10% korekci, musely by se ekonomická data z USA, především ta spotřebitelská, výrazně zhoršit," míní Parker. "Věříme, že má stále smysl nakupovat americké akcie, a to ze tří důvodů - odhady zisků v rámci S&P 500 odvozené z odhadů pro jednotlivé společnosti jsou přehnaně konzervativní, americká ekonomika zrychlí svůj růst a na trhu nepanuje žádná výrazná euforie, která je typická pro závěrečné fáze býčího trendu."

BoAML: Cesta S&P 500 nad 2 400 bodů?

Vedle těch, kdo uznávají, že americké akcie posilují již velice dlouho, aniž by zaznamenaly výraznější korekci, jsou na trhu i stratégové, kteří naopak považují současný býčí trend teprve za začátek dlouhodobého, takzvaného sekulárního býčího trhu. Stephen Suttmeier z Bank of America Merrill Lynch se právě této myšlence "podíval na zoubek".

"Proražení S&P 500 směrem k sekulárnímu růstu, které lze datovat do dubna 2013, ukazuje na potenciál růstu někam k 2 330 až 2 425 bodům," tvrdí Suttmeier. "Znamenalo by to růst o 50-55 % z hodnot okolo 1 550 až 1 575. Předchozí dvě proražení z dlouhodobých obchodních pásem byla o 60 %, respektive 50 % (roky 1950 a 1980). Indexu S&P 500 v těchto obdobích trvala cesta na nový vrchol 46, respektive 55 měsíců. Kdyby se historie chtěla alespoň rámcově zopakovat, někdy mezi únorem a listopadem 2017 se můžeme dočkat hodnot okolo 2 400 bodů indexu S&P 500."

Zkušení investoři si historii za vzor berou jen neradi, ze současných hodnot je to ale k 2 425 bodům jen zhruba 14 %. Za zhruba dva roky to tedy není žádné výjimečné zhodnocení, což scénáři zdánlivě dodává na pravděpodobnosti. Pokud by se ale naplnily spíše optimistické vize růstu americké ekonomiky při zachování relativně uvolněné měnové politiky (a že Fed evidentně čeká na mimořádně pádné důkazy o síle hospodářství USA, a to je stále teprve před prvním, pravděpodobně jen kosmetickým zvýšením základní sazby), nemusí se na hladinu 2 400 bodů indexu S&P 500 čekat ani zmíněné dva roky.

Index S&P 500 a jeho možná cesta nad 2 400 bodů

Citigroup: Akciový býk bude nadále čerpat sílu z demografického vývoje

Silná generace baby boomers v USA stárne, což by mělo vést ke konzervativnějším alokacím investic velkého množství drobných investorů. Podle Tobiase Levkoviche ze Citigroup ale baby boomers měli více dětí, než bylo jich samotných, což má akcie dlouhodobě podporovat. Děti baby boomers dospívají do věku 35-39 let, kdy již mívají Američané zařízený první dům a zplozeny první děti. Čas začít spořit. A kde jinde, než investicemi do amerických akcií.

"Baby boomers živili akciovou rally v 80. a 90. letech," píše Levkovich. Nyní je podle něj řada na generaci jejich dětí. "Podle různých odhadů stárnoucí Američané převedou na své děti a vnuky do roku 2060 bohatství v hodnotě až 40 bilionů dolarů. Teto kapitál jim umožní dále pohánět americkou ekonomiku skrze silnou spotřebu. Akcie jsou i přes vysoké zhodnocení z posledních let stále atraktivnější než dluhopisy, a budou proto pro velkou část Američanů zajímavou dlouhodobou volbou."

Index S&P 500 a počet Američanů ve věku 35-39 let

Minulý pátek navíc Levkovich uspokojil ty, které zajímá krátkodobější výhled. Zaktualizoval 12měsíční cílovou cenu indexu S&P 500, a to na 2 300 bodů. "Akciím se bude v prvním pololetí 2016 stále dařit díky kombinaci faktorů, jako jsou stále příznivé kreditní podmínky, zlepšování situace na trhu práce, očekávaný vyšší růst mezd a nízké ceny ropy," poznamenal stratég. Doporučuje také nadále sledovat měnovou politiku.

A co tak často skloňované (zatím jen) mírně nadprůměrné ocenění amerických akcií? Podle Levkoviche nelze investovat na základě jednoho indikátoru nebo modelu. "Jeden indikátor může podpořit určitý názor, to ano, důkazem je ale až to, když na přehnanou hodnotu akcií ukazuje kombinace měřítek," upozornil dále v páteční zprávě oblíbený host finančních televizí. (K tomu jen malá poznámka: Uvědomujete si, kolik doporučení a tipů na nákup bývá zdůvodňováno právě pouze jedním indikátorem nebo ekonomickým faktorem, ať už kterýmkoli?)

Levkovich svůj býčí výhled opírá o deset indikátorů, mezi jinými spotřebitelskou důvěru, index volatility VIX, růst zisků firem i samotné ocenění na základě zisků na akcii (P/E). A investorům radí nebát se prvního zvýšení základního úroku Fedu. "Uplynulých 60 let ukazuje, že období po prvním zvýšení sazeb jsou pro akcie příznivá," uzavírá stratég ze Citigroup.

Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia
Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia
před 4 minutami

Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských...
Itálie Evropské akcie Turismus
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
před 24 minutami

Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly

Asijské akciové trhy začaly nový týden smíšeně. Investoři se v průběhu seance soustředili na kolísající dolar a do...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
před 38 minutami

Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady

Nizozemský výrobce elektroniky Philips ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk před zdaněním o 15 procent na 439 milionů eur....
Philips Evropské akcie Výsledková sezóna
Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky
Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky
před hodinou

Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky

Německé automobilky mají opět problém. V uplynulém týdnu zahájil Daimler stahování tří milionů dieselových vozidel za...
Auta Daimler Evropské akcie
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v…
před hodinou

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat klesl na 56,8 bodu, sektor služeb stagnoval

Podnikatelská aktivita v eurozóně v červenci podle předběžných dat klesla. Index nákupních manažerů ve...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu
Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu
před hodinou

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 0,6 bodu na 97,7...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu
MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu
08:42

MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu

Světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 procenta a příští rok poroste ještě mírně rychleji. Uvedl to...
Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika Evropská ekonomika
Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
včera v 19:48

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
včera v 17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
včera v 15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
včera v 13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
včera v 12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
včera v 11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
včera v 08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
22. 7. 2017 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
22. 7. 2017 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
22. 7. 2017 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
22. 7. 2017 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice