Případ: Wall Street | Diagnóza: (Podezřelý) optimismus
|

Případ: Wall Street | Diagnóza: (Podezřelý) optimismus

O amerických akciích píšeme horem dolem. Trh v USA je zkrátka největší a zajímavý i z mnoha dalších důvodů. Jedním z nich je jeho kmotra a podle někoho alma mater - Wall Street. Největší banky světa a zástupy investičních společností řeší, co se děje na trzích, a svými komentáři a analýzami umějí pořádně zahýbat s cenami. Ať už jejich příběhy takzvaně kupujeme, nebo nás nechávají chladnými, nemůžeme pominout dění z posledních týdnů. Akcie jsou totiž na rekordech, ačkoli se pro to stále hůře hledají věrohodná zdůvodnění. A Wall Street neopouští její pověstný optimismus.

Wall Street Americké akcie S&P 500

Pro někoho je Wall Street něco jako zločinecká organizace. Jako kdyby svými kroky jednotlivé banky a brokerské společnosti nesledovaly jiný cíl než obrat o peníze drobné investory. Doporučení nakupovat akcie, které jsou třeba i na několikaletých maximech, jsou běžná věc (jde o ocenění a výhled, trh přece často přehlíží podstatné faktory a "my vám je tady a teď exkluzivně prozrazujeme"). Jindy se objevují prodejní doporučení u aktiv, která vzápětí začnou zdražovat ("děkujeme, že jste prodali - shrábli jsme poplatky, a navíc - hádejte, kdo ta vámi prodávaná aktiva nakupoval").

Ne, nečekejte vláčení finančního sektoru bahnem. To je na jednu stranu příliš pohodlné a jednoduché, když si to tak nějak cucáte z prstu, a na druhou stranu příliš složité (ne-li nemožné), pokud chcete u konkrétního doporučení nebo výhledu prokázat špatný úmysl jeho autora. Znám pár analytiků u nás v Česku, kteří se naopak radují, když jejich doporučení vyjde, a makléřů, kteří jsou hrdí na to, kolik svým klientům dokázali vydělat (ano, i když z těch obchodů naprosto transparentně živí své firmy i rodiny).

Ten krátký úvod má ale posloužit k tomu, aby následující řádky byly brány spíše jako zajímavosti nebo tipy, ne jako doporučení nebo snad můj názor. Americké akcie jsou podle řady indikátorů nadprůměrně "drahé" a dost možná svým oceněním výrazně předběhly ekonomiku. Na druhou stranu, trh se nikdy nemýlí, jen občas nechá některé své účastníky vykoupat v pěně z popraskaných bublin. Čím že tedy aktuálně Wall Street "krmí" klienty a média?

Cíl pro S&P 500 pro konec roku 2015

Až na výjimky přisuzují tržní experti hlavnímu americkému indexu do konce roku potenciál růstu, v průměru zhruba o 5 %. To by znamenalo za rok historicky průměrné zhodnocení (rok 2014 S&P 500 zakončil na 2 058,90 bodu). Je ale potřeba připomenout, že akcie posilují již sedmým rokem a ode dna v březnu 2009 S&P 500 přidal 220 %.

Cílové ceny pro index S&P 500 (18. května 2015)

Morgan Stanley: Na vrchol býčího trendu si ještě počkáme

Stratég Adam Parker z Morgan Stanley si nemyslí, že akcie posílily příliš. "Je brzy na to, abychom hlásili vrchol býčího trhu," uvedl v pondělní zprávě pro klienty banky. "Hledat vrchol podle ekonomických dat, chování firem a kreditního cyklu je hodně složité."

Sleduje například spotřebitelské úvěry, míru nesplácení půjček a realitní trh. Tyto "indikátory" podle Parkera vykazují postupné zlepšování, kapitálové výdaje, najímání pracovníků, zásoby nebo aktivita na trhu fúzí a akvizic odpovídají spíše polovině růstového cyklu než jeho závěru. "Abychom očekávali alespoň 10% korekci, musely by se ekonomická data z USA, především ta spotřebitelská, výrazně zhoršit," míní Parker. "Věříme, že má stále smysl nakupovat americké akcie, a to ze tří důvodů - odhady zisků v rámci S&P 500 odvozené z odhadů pro jednotlivé společnosti jsou přehnaně konzervativní, americká ekonomika zrychlí svůj růst a na trhu nepanuje žádná výrazná euforie, která je typická pro závěrečné fáze býčího trendu."

BoAML: Cesta S&P 500 nad 2 400 bodů?

Vedle těch, kdo uznávají, že americké akcie posilují již velice dlouho, aniž by zaznamenaly výraznější korekci, jsou na trhu i stratégové, kteří naopak považují současný býčí trend teprve za začátek dlouhodobého, takzvaného sekulárního býčího trhu. Stephen Suttmeier z Bank of America Merrill Lynch se právě této myšlence "podíval na zoubek".

"Proražení S&P 500 směrem k sekulárnímu růstu, které lze datovat do dubna 2013, ukazuje na potenciál růstu někam k 2 330 až 2 425 bodům," tvrdí Suttmeier. "Znamenalo by to růst o 50-55 % z hodnot okolo 1 550 až 1 575. Předchozí dvě proražení z dlouhodobých obchodních pásem byla o 60 %, respektive 50 % (roky 1950 a 1980). Indexu S&P 500 v těchto obdobích trvala cesta na nový vrchol 46, respektive 55 měsíců. Kdyby se historie chtěla alespoň rámcově zopakovat, někdy mezi únorem a listopadem 2017 se můžeme dočkat hodnot okolo 2 400 bodů indexu S&P 500."

Zkušení investoři si historii za vzor berou jen neradi, ze současných hodnot je to ale k 2 425 bodům jen zhruba 14 %. Za zhruba dva roky to tedy není žádné výjimečné zhodnocení, což scénáři zdánlivě dodává na pravděpodobnosti. Pokud by se ale naplnily spíše optimistické vize růstu americké ekonomiky při zachování relativně uvolněné měnové politiky (a že Fed evidentně čeká na mimořádně pádné důkazy o síle hospodářství USA, a to je stále teprve před prvním, pravděpodobně jen kosmetickým zvýšením základní sazby), nemusí se na hladinu 2 400 bodů indexu S&P 500 čekat ani zmíněné dva roky.

Index S&P 500 a jeho možná cesta nad 2 400 bodů

Citigroup: Akciový býk bude nadále čerpat sílu z demografického vývoje

Silná generace baby boomers v USA stárne, což by mělo vést ke konzervativnějším alokacím investic velkého množství drobných investorů. Podle Tobiase Levkoviche ze Citigroup ale baby boomers měli více dětí, než bylo jich samotných, což má akcie dlouhodobě podporovat. Děti baby boomers dospívají do věku 35-39 let, kdy již mívají Američané zařízený první dům a zplozeny první děti. Čas začít spořit. A kde jinde, než investicemi do amerických akcií.

"Baby boomers živili akciovou rally v 80. a 90. letech," píše Levkovich. Nyní je podle něj řada na generaci jejich dětí. "Podle různých odhadů stárnoucí Američané převedou na své děti a vnuky do roku 2060 bohatství v hodnotě až 40 bilionů dolarů. Teto kapitál jim umožní dále pohánět americkou ekonomiku skrze silnou spotřebu. Akcie jsou i přes vysoké zhodnocení z posledních let stále atraktivnější než dluhopisy, a budou proto pro velkou část Američanů zajímavou dlouhodobou volbou."

Index S&P 500 a počet Američanů ve věku 35-39 let

Minulý pátek navíc Levkovich uspokojil ty, které zajímá krátkodobější výhled. Zaktualizoval 12měsíční cílovou cenu indexu S&P 500, a to na 2 300 bodů. "Akciím se bude v prvním pololetí 2016 stále dařit díky kombinaci faktorů, jako jsou stále příznivé kreditní podmínky, zlepšování situace na trhu práce, očekávaný vyšší růst mezd a nízké ceny ropy," poznamenal stratég. Doporučuje také nadále sledovat měnovou politiku.

A co tak často skloňované (zatím jen) mírně nadprůměrné ocenění amerických akcií? Podle Levkoviche nelze investovat na základě jednoho indikátoru nebo modelu. "Jeden indikátor může podpořit určitý názor, to ano, důkazem je ale až to, když na přehnanou hodnotu akcií ukazuje kombinace měřítek," upozornil dále v páteční zprávě oblíbený host finančních televizí. (K tomu jen malá poznámka: Uvědomujete si, kolik doporučení a tipů na nákup bývá zdůvodňováno právě pouze jedním indikátorem nebo ekonomickým faktorem, ať už kterýmkoli?)

Levkovich svůj býčí výhled opírá o deset indikátorů, mezi jinými spotřebitelskou důvěru, index volatility VIX, růst zisků firem i samotné ocenění na základě zisků na akcii (P/E). A investorům radí nebát se prvního zvýšení základního úroku Fedu. "Uplynulých 60 let ukazuje, že období po prvním zvýšení sazeb jsou pro akcie příznivá," uzavírá stratég ze Citigroup.

08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika