Co musíte ráno vědět (25. května)
|

Co musíte ráno vědět (25. května)

Jak zakončily uplynulý týden světové trhy, co zkoumá Bank of England a který slavný matematik zemřel nepřirozenou smrtí? To všechno na prahu posledního květnového týdne musíte vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po komentářích Janet Yellenové v pátek mírně ztratily, týden tak uzavřely smíšeně

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek mírně klesly. Trh ovlivnilo vyjádření šéfky americké centrální banky o možném zvýšení úrokových sazeb ještě v tomto roce. Navzdory poklesu byl ale uplynulý týden pro hlavní burzovní indexy převážně ziskový. Americký dolar v pátek díky vyjádřením z Fedu a nejnovější ekonomické statistice z USA zpevnil k euru. Dow v pátek klesl o 0,29 % na 18 232,02 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 0,22 % na 2 126,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq zakončil obchodování na 5 089,36 bodu se ztrátou 0,03 %. Index volatility VIX stoupl o 0,17 % na 12,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů vzrostl o dva bazické body na 2,21 %.

Šéfka Fedu Janet Yellenová v pátek prohlásila, že centrální banka zůstává na cestě ke zvýšení svých úrokových sazeb v letošním roce. Ekonomika Spojených států by podle ní měla po slabém začátku roku oživit, protože začínají polevovat negativní faktory doma i v zahraničí. "Čekat na to, až ekonomické indikátory naplní naše vysoko nastavená očekávání, by mohlo znamenat, že mezitím dojde k přehřátí v některých sektorech v důsledku příliš uvolněné měnové politiky po dlouhou dobu," uvedla mimo jiné Yellenová. "Sazby ale porostou mírně a postupně."

Za celý týden ztratil Dow 0,21 %, S&P 500 ale přidal 0,17 % a Nasdaq 0,83 %. Páteční objem obchodů na Wall Street byl relativně slabý. V pondělí budou burzy v USA kvůli svátku zavřené.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný růst před prodlouženým víkendem ozdobily nové rekordy

Ochutnávka z portfolií velkých fondů: Na co sází Stephanie Sutton z Fidelity?

2. Evropské akcie se v pátek obchodovaly kolem nuly, za celý týden posílily nejvíce od letošního dubna

Britský FTSE 100 v pátek zpevnil o 0,26 %, francouzský CAC 40 mírně spadl pod nulu se ztrátou 0,07 % a německý DAX ztratil 0,42 %. Regionální Stoxx Europe 600 stáhly do záporu realitní sektor a technologie. Nahoře ho naopak držel sektor zdravotní péče. Za celý týden FTSE 100 připsal 1,16 %, CAC 40 2,99 % a DAX 3,21 %. Regionální Stoxx Europe 600 za týden zpevnil o 3 % díky slovům člena Výkonné rady ECB Benoîta Cœurého, který prohlásil, že banka nejspíše navýší před prázdninami program kvantitativního uvolňování.

Šéf ECB Draghi varoval před strukturálními rozdíly v eurozóně

Německá dominance v Evropě nebude trvat věčně

3. Pražská burza v závěru týden posílila, netradičně vysoký objem obchodů byl s akciemi O2 C.R.

Index PX v pátek připsal 0,84 % na 1 030,02 bodu. Největší objem obchodů v pátek zaznamenaly akcie O2 C.R., které dosáhly výrazně vyššího objemu, než je u nich obvyklé. Zastupovaly více než polovinu celkového objemu a překonaly půl miliardy korun. Zároveň zpevnily o bezmála procento. V porovnání s tím mnohem menší aktivitu zaznamenaly akcie Komerční banky, které oslabily o 0,12 %, a v závěsu za nimi se držela skupina ČEZ, jejíž cenné papíry naopak přidaly půl procenta. Erste Group Bank podražila o více než 2 % a přes tři procenta připsal Unipetrol. Akcie Fortuny zakončily obchodování na zelené nule poté, co na ně Komerční banka potvrdila doporučení na "prodat" s cílovou cenou 90 Kč. Za celý týden index PX přidal 0,4 %.

O2 Czech Republic: Co by měl vědět akcionář i potenciální investor

4. Očekávané události

Pondělí by teoreticky mohlo být nejklidnějším dnem celého týdne. V USA, Německu a Spojeném království zůstanou burzy zavřené, v Německu a Francii neotevřou banky, a tak bude aktivita i na dalších evropských trzích nepochybně slabší. V noci na pondělí oznámí obchodní bilanci Japonsko a tamní centrální banka vydá zprávu o ekonomice. Ve Spojených státech by měli veřejně vystoupit dva členové vedení Fedu, a sice Fischer a Mesterová. Na pražské burze zbývají tři dny do přerušení obchodování s emisí O2 Czech Republic před jejím rozdělením a vyřazením z indexů MSCI. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Dva nové bloky by podle Sobotky měly vzniknout v Dukovanech i Temelíně. Další výstavbu podporuje i Babiš, garantované ceny elektřiny nejsou v plánu

Vládní koncepce rozvoje jaderné energetiky počítá se stavbou dvou nových bloků v jaderných elektrárnách v Dukovanech i v Temelíně. V sobotu to při návštěvě Dukovan řekl premiér Bohuslav Sobotka. Stavba prvního z bloků by měla vzhledem ke stáří elektrárny začít v Dukovanech. Výběrové řízení na dodavatele nového bloku by podle premiéra mohlo být zahájeno koncem roku 2016. Podle ministra financí Andreje Babiše, jenž navštívil dukovanskou elektrárnu v pátek, by financování prvního nového dukovanského bloku měla zajistit společnost ČEZ, která provozuje obě české jaderné elektrárny. Generální ředitel firmy ČEZ Daniel Beneš uvedl, že by budování nového dukovanského bloku mohlo začít kolem roku 2025, do provozu by pak mohl být tento blok uveden za sedm let. Proti plánům České republiky v rozvoji jaderné energetiky se hned o víkendu ohradili rakouští politici.

ČEZ žaluje Sokolovskou uhelnou o téměř 700 milionů korun

6. Brexit pod lupou: Britská centrální banka musela s pravdou ven, plánuje analýzu dopadů odchodu země z EU

Britská centrální banka Bank of England plánuje provést analýzu finančních rizik možného odchodu Británie z Evropské unie. Banka ve svém oficiálním prohlášení potvrdila e-mail o tomto důvěrném výzkumném projektu, který byl omylem zaslán redaktorovi britského listu The Guardian. Britský premiér David Cameron slíbil uspořádat referendum o setrvání Británie v EU do konce roku 2017.

Britský premiér Cameron zmrazí svým ministrům platy na dalších pět let

7. Řecko podle ministra nesplatí dluh MMF, nemá na to

Řecko nesplatí podle tamějšího ministra vnitra další dluhy Mezinárodnímu měnovému fondu, které jsou splatné v červnu, protože na to nemá dostatek financí. Ministr Nikos Vutsis se tak v neděli vyjádřil v soukromé řecké televizi Mega. "Čtyři červnové splátky pro MMF dosahují 1,6 miliardy eur. Tyto peníze nebudou vydány, protože tu prostě nejsou," řekl Vutsis.

Atény jsou podle premiéra Tsiprase v konečné fázi jednání s věřiteli

8. Nizozemsko začne prodávat zestátněnou banku ABN Amro na burze

Nizozemská vláda v pátek rozhodla o zpětné privatizaci znárodněné nizozemské banky ABN Amro formou primární emise akcií. Návrat banky na akciový trh by měl začít už letos. Kabinet to doporučil parlamentu, jehož souhlas je zapotřebí. První část akcií by mohla jít na trh už na podzim, sdělil podle agentury Reuters ministr financí Jeroen Dijsselbloem.

9. Norsko předstihlo Rusko v dodávkách plynu do západní Evropy

Norsko se stalo největším dodavatelem zemního plynu do západní Evropy. Vystřídalo tak na této pozici Rusko. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů ruské společnosti Gazprom a norské firmy Gassco. Údaje signalizují, že snaha Evropské unie o snížení závislosti na ruském plynu začíná přinášet výsledky.

Ukrajina prý žádá po Rusku slevu na plyn do konce roku

10. Důvěra investorů v soukromý kapitál ve střední Evropě opět roste, trh je nakloněn i vstupům firem na burzu

Důvěra investorů v soukromý kapitál (private equity) ve střední Evropě opět roste. Podle nejnovějšího průzkumu firmy Deloitte vidí 43 % manažerů a expertů po menším propadu v minulém průzkumu budoucnost regionu optimisticky a jen 7 % pesimisticky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Zemřel matematik John Nash

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii, americký matematik John Nash, zemřel i s manželkou Alicií při havárii taxi v New Jersey. Nashovi bylo 86 let. Řidič taxi, v němž manželský pár seděl, ztratil při předjíždění kontrolu a narazil do svodidel. Náraz Nashovy vymrštil z auta ven. "Zdá se, že neměli zapnuté bezpečnostní pásy," uvedl policejní mluvčí. V 86 letech zemřít při autonehodě, to chce opravdu chuť vzepřít se pravděpodobnosti.

Nash, který proslul svým výzkumem v oblasti teorie her, dostal Nobelovu cenu za ekonomii v roce 1994. Trpěl paranoidní schizofrenií. Bojovat s nemocí mu pomáhala právě jeho o čtyři roky mladší manželka, jak ukázal i film Čistá duše z roku 2001 s Russelem Crowem v hlavní roli. Ten lítost nad smrtí matematika vyjádřil na Twitteru.

Matematický génius John Nash varuje: Propad dolaru mě budí ze spaní
Ten muž je génius. Z této jedné holé věty sestával doporučující dopis, jejž…
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika