Co musíte ráno vědět (25. května)
|

Co musíte ráno vědět (25. května)

Jak zakončily uplynulý týden světové trhy, co zkoumá Bank of England a který slavný matematik zemřel nepřirozenou smrtí? To všechno na prahu posledního květnového týdne musíte vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po komentářích Janet Yellenové v pátek mírně ztratily, týden tak uzavřely smíšeně

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek mírně klesly. Trh ovlivnilo vyjádření šéfky americké centrální banky o možném zvýšení úrokových sazeb ještě v tomto roce. Navzdory poklesu byl ale uplynulý týden pro hlavní burzovní indexy převážně ziskový. Americký dolar v pátek díky vyjádřením z Fedu a nejnovější ekonomické statistice z USA zpevnil k euru. Dow v pátek klesl o 0,29 % na 18 232,02 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 0,22 % na 2 126,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq zakončil obchodování na 5 089,36 bodu se ztrátou 0,03 %. Index volatility VIX stoupl o 0,17 % na 12,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů vzrostl o dva bazické body na 2,21 %.

Šéfka Fedu Janet Yellenová v pátek prohlásila, že centrální banka zůstává na cestě ke zvýšení svých úrokových sazeb v letošním roce. Ekonomika Spojených států by podle ní měla po slabém začátku roku oživit, protože začínají polevovat negativní faktory doma i v zahraničí. "Čekat na to, až ekonomické indikátory naplní naše vysoko nastavená očekávání, by mohlo znamenat, že mezitím dojde k přehřátí v některých sektorech v důsledku příliš uvolněné měnové politiky po dlouhou dobu," uvedla mimo jiné Yellenová. "Sazby ale porostou mírně a postupně."

Za celý týden ztratil Dow 0,21 %, S&P 500 ale přidal 0,17 % a Nasdaq 0,83 %. Páteční objem obchodů na Wall Street byl relativně slabý. V pondělí budou burzy v USA kvůli svátku zavřené.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný růst před prodlouženým víkendem ozdobily nové rekordy

Ochutnávka z portfolií velkých fondů: Na co sází Stephanie Sutton z Fidelity?

2. Evropské akcie se v pátek obchodovaly kolem nuly, za celý týden posílily nejvíce od letošního dubna

Britský FTSE 100 v pátek zpevnil o 0,26 %, francouzský CAC 40 mírně spadl pod nulu se ztrátou 0,07 % a německý DAX ztratil 0,42 %. Regionální Stoxx Europe 600 stáhly do záporu realitní sektor a technologie. Nahoře ho naopak držel sektor zdravotní péče. Za celý týden FTSE 100 připsal 1,16 %, CAC 40 2,99 % a DAX 3,21 %. Regionální Stoxx Europe 600 za týden zpevnil o 3 % díky slovům člena Výkonné rady ECB Benoîta Cœurého, který prohlásil, že banka nejspíše navýší před prázdninami program kvantitativního uvolňování.

Šéf ECB Draghi varoval před strukturálními rozdíly v eurozóně

Německá dominance v Evropě nebude trvat věčně

3. Pražská burza v závěru týden posílila, netradičně vysoký objem obchodů byl s akciemi O2 C.R.

Index PX v pátek připsal 0,84 % na 1 030,02 bodu. Největší objem obchodů v pátek zaznamenaly akcie O2 C.R., které dosáhly výrazně vyššího objemu, než je u nich obvyklé. Zastupovaly více než polovinu celkového objemu a překonaly půl miliardy korun. Zároveň zpevnily o bezmála procento. V porovnání s tím mnohem menší aktivitu zaznamenaly akcie Komerční banky, které oslabily o 0,12 %, a v závěsu za nimi se držela skupina ČEZ, jejíž cenné papíry naopak přidaly půl procenta. Erste Group Bank podražila o více než 2 % a přes tři procenta připsal Unipetrol. Akcie Fortuny zakončily obchodování na zelené nule poté, co na ně Komerční banka potvrdila doporučení na "prodat" s cílovou cenou 90 Kč. Za celý týden index PX přidal 0,4 %.

O2 Czech Republic: Co by měl vědět akcionář i potenciální investor

4. Očekávané události

Pondělí by teoreticky mohlo být nejklidnějším dnem celého týdne. V USA, Německu a Spojeném království zůstanou burzy zavřené, v Německu a Francii neotevřou banky, a tak bude aktivita i na dalších evropských trzích nepochybně slabší. V noci na pondělí oznámí obchodní bilanci Japonsko a tamní centrální banka vydá zprávu o ekonomice. Ve Spojených státech by měli veřejně vystoupit dva členové vedení Fedu, a sice Fischer a Mesterová. Na pražské burze zbývají tři dny do přerušení obchodování s emisí O2 Czech Republic před jejím rozdělením a vyřazením z indexů MSCI. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Dva nové bloky by podle Sobotky měly vzniknout v Dukovanech i Temelíně. Další výstavbu podporuje i Babiš, garantované ceny elektřiny nejsou v plánu

Vládní koncepce rozvoje jaderné energetiky počítá se stavbou dvou nových bloků v jaderných elektrárnách v Dukovanech i v Temelíně. V sobotu to při návštěvě Dukovan řekl premiér Bohuslav Sobotka. Stavba prvního z bloků by měla vzhledem ke stáří elektrárny začít v Dukovanech. Výběrové řízení na dodavatele nového bloku by podle premiéra mohlo být zahájeno koncem roku 2016. Podle ministra financí Andreje Babiše, jenž navštívil dukovanskou elektrárnu v pátek, by financování prvního nového dukovanského bloku měla zajistit společnost ČEZ, která provozuje obě české jaderné elektrárny. Generální ředitel firmy ČEZ Daniel Beneš uvedl, že by budování nového dukovanského bloku mohlo začít kolem roku 2025, do provozu by pak mohl být tento blok uveden za sedm let. Proti plánům České republiky v rozvoji jaderné energetiky se hned o víkendu ohradili rakouští politici.

ČEZ žaluje Sokolovskou uhelnou o téměř 700 milionů korun

6. Brexit pod lupou: Britská centrální banka musela s pravdou ven, plánuje analýzu dopadů odchodu země z EU

Britská centrální banka Bank of England plánuje provést analýzu finančních rizik možného odchodu Británie z Evropské unie. Banka ve svém oficiálním prohlášení potvrdila e-mail o tomto důvěrném výzkumném projektu, který byl omylem zaslán redaktorovi britského listu The Guardian. Britský premiér David Cameron slíbil uspořádat referendum o setrvání Británie v EU do konce roku 2017.

Britský premiér Cameron zmrazí svým ministrům platy na dalších pět let

7. Řecko podle ministra nesplatí dluh MMF, nemá na to

Řecko nesplatí podle tamějšího ministra vnitra další dluhy Mezinárodnímu měnovému fondu, které jsou splatné v červnu, protože na to nemá dostatek financí. Ministr Nikos Vutsis se tak v neděli vyjádřil v soukromé řecké televizi Mega. "Čtyři červnové splátky pro MMF dosahují 1,6 miliardy eur. Tyto peníze nebudou vydány, protože tu prostě nejsou," řekl Vutsis.

Atény jsou podle premiéra Tsiprase v konečné fázi jednání s věřiteli

8. Nizozemsko začne prodávat zestátněnou banku ABN Amro na burze

Nizozemská vláda v pátek rozhodla o zpětné privatizaci znárodněné nizozemské banky ABN Amro formou primární emise akcií. Návrat banky na akciový trh by měl začít už letos. Kabinet to doporučil parlamentu, jehož souhlas je zapotřebí. První část akcií by mohla jít na trh už na podzim, sdělil podle agentury Reuters ministr financí Jeroen Dijsselbloem.

9. Norsko předstihlo Rusko v dodávkách plynu do západní Evropy

Norsko se stalo největším dodavatelem zemního plynu do západní Evropy. Vystřídalo tak na této pozici Rusko. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů ruské společnosti Gazprom a norské firmy Gassco. Údaje signalizují, že snaha Evropské unie o snížení závislosti na ruském plynu začíná přinášet výsledky.

Ukrajina prý žádá po Rusku slevu na plyn do konce roku

10. Důvěra investorů v soukromý kapitál ve střední Evropě opět roste, trh je nakloněn i vstupům firem na burzu

Důvěra investorů v soukromý kapitál (private equity) ve střední Evropě opět roste. Podle nejnovějšího průzkumu firmy Deloitte vidí 43 % manažerů a expertů po menším propadu v minulém průzkumu budoucnost regionu optimisticky a jen 7 % pesimisticky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Zemřel matematik John Nash

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii, americký matematik John Nash, zemřel i s manželkou Alicií při havárii taxi v New Jersey. Nashovi bylo 86 let. Řidič taxi, v němž manželský pár seděl, ztratil při předjíždění kontrolu a narazil do svodidel. Náraz Nashovy vymrštil z auta ven. "Zdá se, že neměli zapnuté bezpečnostní pásy," uvedl policejní mluvčí. V 86 letech zemřít při autonehodě, to chce opravdu chuť vzepřít se pravděpodobnosti.

Nash, který proslul svým výzkumem v oblasti teorie her, dostal Nobelovu cenu za ekonomii v roce 1994. Trpěl paranoidní schizofrenií. Bojovat s nemocí mu pomáhala právě jeho o čtyři roky mladší manželka, jak ukázal i film Čistá duše z roku 2001 s Russelem Crowem v hlavní roli. Ten lítost nad smrtí matematika vyjádřil na Twitteru.

Matematický génius John Nash varuje: Propad dolaru mě budí ze spaní
Ten muž je génius. Z této jedné holé věty sestával doporučující dopis, jejž mladému matematikovi Johnu Nashovi napsal koncem 40. let jeho profesor. Nash se tak ocitl na univerzitě v Princetonu, kde zahájil doktorská studia. Bylo mu lehce přes dvacet. Svoji genialitu potvrdil a hned v roce 1950 získal doktorát.
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice