Co musíte ráno vědět (28. května)
|

Co musíte ráno vědět (28. května)

Jak si v polovině posledního květnového týdne vedly akcie v Evropě i zámoří, co si myslí Ben Bernanke o Číně a který šťastlivec dostal darem hned dvoje zlaté hodinky od Applu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily středeční obchodování v zelených číslech. Dařilo se zejména technologiím

Americké akcie ve středu smazaly předešlé výrazné ztráty a obchodování zakončily v plusu. Technologický index Nasdaq dokonce uzavřel na novém rekordu. V úterý ztratily hlavní indexy na Wall Street nejvíce za poslední tři týdny, mimo jiné kvůli obavám z blížícího se růstu úrokových sazeb v USA. Ve středu si investoři užívali klidnější atmosféru bez klíčových makrodat s potenciálem ovlivnit budoucí kroky Fedu a sledovali spekulace o pokrocích v jednáních Řecka se zahraničními věřiteli. Index Dow posílil o 0,67 % na 18 162,99 bodu, širší S&P 500 přidal 0,92 % na 2 123,48 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 1,47 % na nové zavírací maximum 5 106,59 bodu. Index volatility VIX na růst indexů reagoval propadem o 5,62 % na 13,27 bodu. Výnos 10letého vládního dluhopisu USA se snížil o jeden bazický bod na 2,13 %. V zelených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvýrazněji posílily technologie (+1,73 %), sektor zdravotní péče (+1,17 %) a finanční odvětví (+0,84 %). Nejméně, jen kolem půl procenta, přidaly telekomunikační sektor, odvětví veřejných služeb a sektor základních materiálů.

Rekordní ceny amerických akcií vs. rekordní úprk investorů z trhu: Jak tohle dopadne?

Akcie, dluhopisy, ropa, ekonomika: Nejstručnější výhled na zbytek roku, který dnes budete číst

2. Evropské akcie ve středu posílily díky optimismu ohledně jednání o řeckém dluhu

Evropské akcie ve středu výrazně oživily v reakci na zprávu, že Řecko pokročilo v jednáních se zahraničními věřiteli. Řečtí vyjednávači údajně začali se zástupci mezinárodních věřitelů sepisovat návrh dohody na technické úrovni. Agentuře Reuters to ve středu řekl nejmenovaný činitel řecké vlády. Zpráva, která by mohla naznačovat pokrok v jednáních mezi Aténami, Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem, vyvolala na finančních trzích výrazné oživení řeckých i evropských dluhopisů, stejně jako akcií i kurzu eura. Evropská komise ale uvedla, že obě strany ještě nejsou tak daleko, aby mohly dohodu vypracovat. "Pracujeme na dohodě velmi usilovně, v takové fázi ale stále nejsme," řekl v reakci na zprávu místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,21 %, francouzský CAC 40 o 1,95 % a německý DAX o 1,26 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 1,31 % a všechny jeho sektory se pohybovaly nad nulou. V čele se držela síťová odvětví, nejmenší zisk si naopak připsal sektor základních materiálů.

Grexit? 50 na 50, říkají experti. Prospěl by eurozóně a trhům?

První kolo evropského QE nemusí být poslední, inflaci do plusu vytáhla ropa

3. Pražská burza ve středu posílila o více než procento. Objem obchodů přesáhl díky O2 C.R. dvě miliardy korun

Index PX ve středu připsal 1,64 % a obchodování zakončil na 1 030,18 bodu. Jedná se o největší jednodenní zisk indexu za více než tři měsíce. Akcie O2 C.R. dosáhly s velkým náskokem před ostatními tituly suverénně největšího zobchodovaného objemu a zastupovaly více než polovinu obchodů na burze. Titul se ve středu obchodoval naposledy před rozdělením podniku na mobilního operátora a správce infrastruktury a datových center. Ve čtvrtek bude obchodování s titulem přerušeno, znovu se akcie na parket pražské burzy vrátí v pondělí. Současně s rozdělením firmy dojde také k vyřazení titulu z indexu MSCI Czech Republic. Akcie za celý den dosáhly objemu přes 600 milionů korun a před závěrečnou aukcí posilovaly o více než procento. V aukci se zobchodovaný objem zdvojnásobil, akcie firmy ale nakonec odepsaly téměř 3 %. Nižší, ale přesto oproti průměru významný objem zaznamenaly cenné papíry Komerční banky, které připsaly čtyři procenta, a dařilo se i druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, která při výrazně nižším objemu obchodů zpevnila o 2,64 %. Třetím nejobchodovanějším titulem byla podle objemu skupina ČEZ, jejíž akcie připsaly 1,22 %. Cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens před čtvrtečními hospodářskými výsledky oslabily přes procento.

Elity jsou v Česku nedostatkové zboží, nikdo nechce být veřejným terčem

O2 Czech Republic: Co by měl vědět akcionář i potenciální investor

4. Očekávané události

Ve Spojených státech ve čtvrtek vyjdou sledovaná aktualizace zásob ropy a z ní odvozených produktů, týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a rozjednané prodeje domů. Evropa nabídne sezónně očištěná data o HDP za první čtvrtletí ve Španělsku a Británii a Eurostat přidá zprávu o spotřebitelské důvěře v regionu. Na pražské burze končí výsledková sezóna, ve čtvrtek jako poslední oznámí svá kvartální čísla výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. "Očekáváme za první čtvrtletí 3,7% nárůst provozního zisku EBITDA na 12,7 milionu EUR a potvrzení celoročního výhledu společnosti (EBITDA 44-48,5 milionu EUR)," napsal k výsledkům Pegas Nonwovens hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. "Na úrovni EBITDA očekáváme růst o 3,5 % meziročně, převážně díky poklesu cen vstupů, tedy polyetylenu a polypropylenu. Díky egyptským aktivitám by měla produkce vzrůst zhruba o 3 %," napsal ve výhledu na českou výsledkovou sezónu Petr Bártek, analytik z České spořitelny. "Prodeje ale asi budou meziročně stagnovat, před rokem firma vyprodávala zásoby. Personální náklady budou zřejmě o čtvrtinu vyšší kvůli vývoji kurzu egyptské měny vůči euru. Úrokové náklady by měly klesnout díky tomu, že asi 60 % dluhu firmy bylo refinancováno na konci roku 2014. Čistý zisk byl měl narůst asi o desetinu. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst výnosů německých bondů byl i na dluhopisového gurua Grosse až příliš rychlý

Populární investor a dluhopisový guru Bill Gross, který minulý rok přešel z investiční společnosti Pacific Investment Management Company (PIMCO) do Janus Capital Group, ve svém investičním výhledu pro červen napsal, že jeho spekulace na pokles cen německých státních dluhopisů byla dobře načasovaná, avšak ne zisková. Výnosy 10letých německých dluhopisů na přelomu dubna a května vyskočily během pár dnů z technické nuly až k 0,8 %. Růst výnosů a pokles cen bondů byl však zřejmě tak rychlý, že ho ani Gross nedokázal zachytit.

Tři argumenty pro pokračování býčího trendu na evropském dluhopisovém trhu

6. Konec bankovního tajemství: EU podepsala se Švýcarskem dohodu namířenou proti daňovým únikům

Evropská unie ve středu podepsala se Švýcarskem dohodu o daňové transparentnosti. Ta bude pro obyvatele EU znamenat konec švýcarského bankovního tajemství a znemožní jim ukrývat na účtech u švýcarských bank nezdaněné peníze, napsala agentura AFP.

7. Bernanke: Zpomalení čínské ekonomiky se není potřeba obávat, tvrdé přistání ji nečeká. Vyšší sazby v USA budou dobré znamení

Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke prohlásil, že ekonomické zpomalení Číny by trhy nemělo znepokojovat, protože tvrdé přistání nehrozí. Zdůraznil také, že počátek zvyšování sazeb v USA by měl být trhy vnímán jako pozitivní signál pro americkou ekonomiku.

8. Důvěra německých spotřebitelů zůstává nejvýše za 13,5 roku

Nálada německých spotřebitelů se opět mírně zvýšila a pohybuje se na nejvyšší úrovni za zhruba 13,5 roku. Přispívá k tomu mimo jiné ochota německých spotřebitelů více utrácet. Ukázal to středeční index důvěry, který sestavuje výzkumná společnost GfK.

9. ECB poprvé od února nezvýšila řeckým bankám strop financování

Evropská centrální banka tento týden poprvé od února nezvýšila řeckým bankám strop úvěrů z programu nouzového financování (ELA), který je pro ně nyní jediným zdrojem peněžní likvidity. Agentuře Reuters to ve středu řekly zdroje z bankovního sektoru. ECB tento krok údajně zdůvodňuje tím, že se výrazně zpomalil odliv vkladů z bank v těžce zadlužené zemi. Řecko se snaží zajistit si od věřitelů nové peníze, aby zůstalo solventní.

10. Finanční činitelé G7 budou diskutovat o globální ekonomice

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí skupiny G7, která sdružuje největší vyspělé ekonomiky, ve středu večer v Drážďanech zahájí třídenní rozhovory o problémech globální ekonomiky. Hovořit budou o možnostech oživení slábnoucího světového hospodářství, otázce pomoci zadluženému Řecku a také o problémech souvisejících s rostoucím ekonomickým vlivem Číny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Syn nejbohatšího Číňana koupil pro svého psa dvoje nejdražší hodinky od Applu, aby měl na každé přední tlapě jedny

Pro mnoho lidí je zlatá verze hodinek od Applu, která stojí 10 tisíc dolarů a více, nesplnitelným snem. Pokud jste však synem nejbohatšího muže v Číně, nemáte problém si koupit hned dvoje. Pro svého psa.

Wang S'-cchung, syn čínského realitního magnáta Wang Ťien-lina, zveřejnil na internetu fotky svého psa, který má na čínské sociální síti Weibo vlastní účet. Jeho miláček má na snímcích zlatou edici nových hodinek Apple. Tento konkrétní model stojí v Číně 88 tisíc jüanů, v USA je k dostání za 12 tisíc dolarů.

U fotky je popisek, který zpravodajský list Shanghaist překládá jako: "Mám nové hodinky! Měl bych mít hodinky čtvery, protože mám čtyři dlouhé nohy. Ale to už by nejspíš bylo příliš 'tuhao' (snobské a vulgární), proto jsem to omezil na dvoje, které zcela odpovídají mému statutu. Máte taky jedny?"

Sberbank chce proniknout do sektorů nebankovních služeb
před 26 minutami

Sberbank chce proniknout do sektorů nebankovních služeb

Ruský bankovní gigant Sberbank vykázal za loňský rok rekordní zisk v přepočtu 9,5 miliardy dolarů (236 miliard Kč) a...
Banky Evropské banky Rusko
před 42 minutami

Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber za účetní podvod

Největší britská maloobchodní společnost Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber za účetní podvod, informuje agentura...
Spojené království Maloobchod Podvod
UniCredit údajně jedná o prodeji aktiv v Česku a na Slovensku, zájem by mohly mít KB nebo MONETA
před hodinou

UniCredit údajně jedná o prodeji aktiv v Česku a na Slovensku, zájem by mohly mít KB nebo MONETA

V tisku se objevila informace, že by UniCredit mohla prodat své aktivity v Česku a na Slovensku. Údajnými zájemci by...
Akcie ČR Fúze a akvizice UniCredit
před hodinou

O2 Czech Republic: Aukce kmitočtů na 5G sítě a zrušení tendru na datové schránky

Český telekomunikační úřad vypsal aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v pásmu 3,7 GHz. Souhrnná vyvolávací cena...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
Ranní analytická poznámka (28. března): Trump dává zelené červenou
před hodinou

Ranní analytická poznámka (28. března): Trump dává zelené červenou

Americké akciové indexy začaly pondělní obchodování nervózně. Pravděpodobně tomu napomohl páteční neúspěch...
Americké akcie Donald Trump Ekologie
Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč, firma navrhne vyplatit dividendu 1 000 Kč na akcii
08:05

Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč, firma navrhne vyplatit dividendu 1 000 Kč na akcii

Tabáková firma Philip Morris ČR vykázala za loňský rok meziroční nárůst tržeb bez spotřební daně a DPH o 5,4 % na 11...
Philip Morris ČR Tabák Akcie ČR
06:43

Čínská firma HNA prý jedná o získání kontroly nad listem Forbes

Čínský konglomerát HNA Group jedná o koupi kontrolního podílu v majiteli vydavatele amerického ekonomického časopisu...
Fúze a akvizice Média Čína
04:57

American Airlines koupí podíl v aerolinkách China Southern

Americká letecká společnost American Airlines Group koupí podíl v největších čínských aerolinkách China Southern...
Asijské akcie Čína Doprava
03:13

Premiéři V4 budou ve Varšavě jednat o inovacích a digitalizaci

Spolupráci v inovacích a digitalizaci má být věnováno úterní varšavské jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky (V4),...
Technologie Inovace Politika
02:04

Ruská banka Sberbank prodává svou ukrajinskou divizi

Největší ruská bankovní společnost Sberbank prodává svou ukrajinskou divizi skupině investorů, která zahrnuje podniky...
Banky Evropské banky Rusko
00:53

Uber obnovil provoz svých samořízených automobilů

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies v pondělí obnovil provoz svých samořízených...
Uber Doprava Technologie
včera v 23:44

Výrobu vozů Audi A4 a A5 narušil nedostatek součástek

Německá automobilka Audi byla ve své továrně v Ingolstadtu nucena na čtyři dny přerušit výrobu luxusních vozů A4 a A5...
Volkswagen Auta
Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě
včera v 22:30

Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě

Americké akcie zahájily týden dalším poklesem. Index Dow se snížil poosmé za sebou, a zaznamenal tak nejdelší sérii...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 22:01

Chytré telefony Galaxy Note 7 by se mohly vrátit na trh

Chytré telefony Galaxy Note 7, které loni jejich výrobce Samsung Electronics stáhl kvůli problémům s bateriemi, by se...
Samsung Mobilní telefony Asijské akcie
včera v 21:08

Německo pociťuje odliv velkých průmyslových zakázek

Němečtí dodavatelé velkých průmyslových celků loni zaznamenali nejnižší úroveň zakázek za 12 let. Důvodem jsou slabé...
Německo Průmysl
včera v 19:34

Francouzský státní holding prodal podíl v automobilce PSA

Hlavní francouzská státní holdingová agentura Agence des Participations de l'État (APE) prodala 12,7 % v automobilce...
Auta Francie
včera v 19:23

Francouzská společnost Total plánuje obří investici v USA

Francouzská energetická společnost Total plánuje v Texasu zprovoznit dva petrochemické projekty, které by se staly...
Ropa Evropské akcie Francie