Co musíte ráno vědět (28. května)
|

Co musíte ráno vědět (28. května)

Jak si v polovině posledního květnového týdne vedly akcie v Evropě i zámoří, co si myslí Ben Bernanke o Číně a který šťastlivec dostal darem hned dvoje zlaté hodinky od Applu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily středeční obchodování v zelených číslech. Dařilo se zejména technologiím

Americké akcie ve středu smazaly předešlé výrazné ztráty a obchodování zakončily v plusu. Technologický index Nasdaq dokonce uzavřel na novém rekordu. V úterý ztratily hlavní indexy na Wall Street nejvíce za poslední tři týdny, mimo jiné kvůli obavám z blížícího se růstu úrokových sazeb v USA. Ve středu si investoři užívali klidnější atmosféru bez klíčových makrodat s potenciálem ovlivnit budoucí kroky Fedu a sledovali spekulace o pokrocích v jednáních Řecka se zahraničními věřiteli. Index Dow posílil o 0,67 % na 18 162,99 bodu, širší S&P 500 přidal 0,92 % na 2 123,48 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 1,47 % na nové zavírací maximum 5 106,59 bodu. Index volatility VIX na růst indexů reagoval propadem o 5,62 % na 13,27 bodu. Výnos 10letého vládního dluhopisu USA se snížil o jeden bazický bod na 2,13 %. V zelených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvýrazněji posílily technologie (+1,73 %), sektor zdravotní péče (+1,17 %) a finanční odvětví (+0,84 %). Nejméně, jen kolem půl procenta, přidaly telekomunikační sektor, odvětví veřejných služeb a sektor základních materiálů.

Rekordní ceny amerických akcií vs. rekordní úprk investorů z trhu: Jak tohle dopadne?

Akcie, dluhopisy, ropa, ekonomika: Nejstručnější výhled na zbytek roku, který dnes budete číst

2. Evropské akcie ve středu posílily díky optimismu ohledně jednání o řeckém dluhu

Evropské akcie ve středu výrazně oživily v reakci na zprávu, že Řecko pokročilo v jednáních se zahraničními věřiteli. Řečtí vyjednávači údajně začali se zástupci mezinárodních věřitelů sepisovat návrh dohody na technické úrovni. Agentuře Reuters to ve středu řekl nejmenovaný činitel řecké vlády. Zpráva, která by mohla naznačovat pokrok v jednáních mezi Aténami, Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem, vyvolala na finančních trzích výrazné oživení řeckých i evropských dluhopisů, stejně jako akcií i kurzu eura. Evropská komise ale uvedla, že obě strany ještě nejsou tak daleko, aby mohly dohodu vypracovat. "Pracujeme na dohodě velmi usilovně, v takové fázi ale stále nejsme," řekl v reakci na zprávu místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,21 %, francouzský CAC 40 o 1,95 % a německý DAX o 1,26 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 1,31 % a všechny jeho sektory se pohybovaly nad nulou. V čele se držela síťová odvětví, nejmenší zisk si naopak připsal sektor základních materiálů.

Grexit? 50 na 50, říkají experti. Prospěl by eurozóně a trhům?

První kolo evropského QE nemusí být poslední, inflaci do plusu vytáhla ropa

3. Pražská burza ve středu posílila o více než procento. Objem obchodů přesáhl díky O2 C.R. dvě miliardy korun

Index PX ve středu připsal 1,64 % a obchodování zakončil na 1 030,18 bodu. Jedná se o největší jednodenní zisk indexu za více než tři měsíce. Akcie O2 C.R. dosáhly s velkým náskokem před ostatními tituly suverénně největšího zobchodovaného objemu a zastupovaly více než polovinu obchodů na burze. Titul se ve středu obchodoval naposledy před rozdělením podniku na mobilního operátora a správce infrastruktury a datových center. Ve čtvrtek bude obchodování s titulem přerušeno, znovu se akcie na parket pražské burzy vrátí v pondělí. Současně s rozdělením firmy dojde také k vyřazení titulu z indexu MSCI Czech Republic. Akcie za celý den dosáhly objemu přes 600 milionů korun a před závěrečnou aukcí posilovaly o více než procento. V aukci se zobchodovaný objem zdvojnásobil, akcie firmy ale nakonec odepsaly téměř 3 %. Nižší, ale přesto oproti průměru významný objem zaznamenaly cenné papíry Komerční banky, které připsaly čtyři procenta, a dařilo se i druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, která při výrazně nižším objemu obchodů zpevnila o 2,64 %. Třetím nejobchodovanějším titulem byla podle objemu skupina ČEZ, jejíž akcie připsaly 1,22 %. Cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens před čtvrtečními hospodářskými výsledky oslabily přes procento.

Elity jsou v Česku nedostatkové zboží, nikdo nechce být veřejným terčem

O2 Czech Republic: Co by měl vědět akcionář i potenciální investor

4. Očekávané události

Ve Spojených státech ve čtvrtek vyjdou sledovaná aktualizace zásob ropy a z ní odvozených produktů, týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a rozjednané prodeje domů. Evropa nabídne sezónně očištěná data o HDP za první čtvrtletí ve Španělsku a Británii a Eurostat přidá zprávu o spotřebitelské důvěře v regionu. Na pražské burze končí výsledková sezóna, ve čtvrtek jako poslední oznámí svá kvartální čísla výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. "Očekáváme za první čtvrtletí 3,7% nárůst provozního zisku EBITDA na 12,7 milionu EUR a potvrzení celoročního výhledu společnosti (EBITDA 44-48,5 milionu EUR)," napsal k výsledkům Pegas Nonwovens hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. "Na úrovni EBITDA očekáváme růst o 3,5 % meziročně, převážně díky poklesu cen vstupů, tedy polyetylenu a polypropylenu. Díky egyptským aktivitám by měla produkce vzrůst zhruba o 3 %," napsal ve výhledu na českou výsledkovou sezónu Petr Bártek, analytik z České spořitelny. "Prodeje ale asi budou meziročně stagnovat, před rokem firma vyprodávala zásoby. Personální náklady budou zřejmě o čtvrtinu vyšší kvůli vývoji kurzu egyptské měny vůči euru. Úrokové náklady by měly klesnout díky tomu, že asi 60 % dluhu firmy bylo refinancováno na konci roku 2014. Čistý zisk byl měl narůst asi o desetinu. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst výnosů německých bondů byl i na dluhopisového gurua Grosse až příliš rychlý

Populární investor a dluhopisový guru Bill Gross, který minulý rok přešel z investiční společnosti Pacific Investment Management Company (PIMCO) do Janus Capital Group, ve svém investičním výhledu pro červen napsal, že jeho spekulace na pokles cen německých státních dluhopisů byla dobře načasovaná, avšak ne zisková. Výnosy 10letých německých dluhopisů na přelomu dubna a května vyskočily během pár dnů z technické nuly až k 0,8 %. Růst výnosů a pokles cen bondů byl však zřejmě tak rychlý, že ho ani Gross nedokázal zachytit.

Tři argumenty pro pokračování býčího trendu na evropském dluhopisovém trhu

6. Konec bankovního tajemství: EU podepsala se Švýcarskem dohodu namířenou proti daňovým únikům

Evropská unie ve středu podepsala se Švýcarskem dohodu o daňové transparentnosti. Ta bude pro obyvatele EU znamenat konec švýcarského bankovního tajemství a znemožní jim ukrývat na účtech u švýcarských bank nezdaněné peníze, napsala agentura AFP.

7. Bernanke: Zpomalení čínské ekonomiky se není potřeba obávat, tvrdé přistání ji nečeká. Vyšší sazby v USA budou dobré znamení

Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke prohlásil, že ekonomické zpomalení Číny by trhy nemělo znepokojovat, protože tvrdé přistání nehrozí. Zdůraznil také, že počátek zvyšování sazeb v USA by měl být trhy vnímán jako pozitivní signál pro americkou ekonomiku.

8. Důvěra německých spotřebitelů zůstává nejvýše za 13,5 roku

Nálada německých spotřebitelů se opět mírně zvýšila a pohybuje se na nejvyšší úrovni za zhruba 13,5 roku. Přispívá k tomu mimo jiné ochota německých spotřebitelů více utrácet. Ukázal to středeční index důvěry, který sestavuje výzkumná společnost GfK.

9. ECB poprvé od února nezvýšila řeckým bankám strop financování

Evropská centrální banka tento týden poprvé od února nezvýšila řeckým bankám strop úvěrů z programu nouzového financování (ELA), který je pro ně nyní jediným zdrojem peněžní likvidity. Agentuře Reuters to ve středu řekly zdroje z bankovního sektoru. ECB tento krok údajně zdůvodňuje tím, že se výrazně zpomalil odliv vkladů z bank v těžce zadlužené zemi. Řecko se snaží zajistit si od věřitelů nové peníze, aby zůstalo solventní.

10. Finanční činitelé G7 budou diskutovat o globální ekonomice

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí skupiny G7, která sdružuje největší vyspělé ekonomiky, ve středu večer v Drážďanech zahájí třídenní rozhovory o problémech globální ekonomiky. Hovořit budou o možnostech oživení slábnoucího světového hospodářství, otázce pomoci zadluženému Řecku a také o problémech souvisejících s rostoucím ekonomickým vlivem Číny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Syn nejbohatšího Číňana koupil pro svého psa dvoje nejdražší hodinky od Applu, aby měl na každé přední tlapě jedny

Pro mnoho lidí je zlatá verze hodinek od Applu, která stojí 10 tisíc dolarů a více, nesplnitelným snem. Pokud jste však synem nejbohatšího muže v Číně, nemáte problém si koupit hned dvoje. Pro svého psa.

Wang S'-cchung, syn čínského realitního magnáta Wang Ťien-lina, zveřejnil na internetu fotky svého psa, který má na čínské sociální síti Weibo vlastní účet. Jeho miláček má na snímcích zlatou edici nových hodinek Apple. Tento konkrétní model stojí v Číně 88 tisíc jüanů, v USA je k dostání za 12 tisíc dolarů.

U fotky je popisek, který zpravodajský list Shanghaist překládá jako: "Mám nové hodinky! Měl bych mít hodinky čtvery, protože mám čtyři dlouhé nohy. Ale to už by nejspíš bylo příliš 'tuhao' (snobské a vulgární), proto jsem to omezil na dvoje, které zcela odpovídají mému statutu. Máte taky jedny?"

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
před hodinou

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice