Co musíte ráno vědět (29. května)
|

Co musíte ráno vědět (29. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo trhům v Evropě i Spojených státech, do kdy chce mít Řecko hotovou dohodu se zahraničními věřiteli a kterou zemi sužuje 500% hyperinflace? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily. Trh srážela nejistota kolem Řecka a propad burzy v Šanghaji

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily v mínusu a pod nulou zůstaly celý den. Mezi investory přetrvávají obavy z možného bankrotu Řecka a dění na trzích ovlivnily i propad čínských akcií a nečekaný nárůst počtu žadatelů o příspěvek v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Dow oslabil o 0,2 % na 18 126,12 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,13 % na 2 120,79 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,17 % na 5 097,98 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,3 % na 13,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal beze změny na 2,13 %. V mínusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů. Nedařilo se zejména energetickému odvětví a telekomunikačním titulům. V plusu se udržely s minimálními zisky pouze odvětví zdravotní péče a sektor cyklického spotřebního zboží. "Celkově se toho mnoho nezměnilo. Zveřejněná ekonomická data byla převážně lepší, než se čekalo, ne ale nějak výrazně," řekl podle finanční televize CNBC Mark Luschini, hlavní investiční stratég ve společnosti Janney Montgomery Scott. "Statistiky naznačují, že se situace na trhu s nemovitostmi dále zlepšuje, což je dobrý signál pro celou americkou ekonomiku," dodala Maris Oggová, prezidentka společnosti Tower Bridge Advisors.

Rekordní ceny amerických akcií vs. rekordní úprk investorů z trhu: Jak tohle dopadne?

Jsou akcie na vrcholu? Raději si položte jiné otázky

2. Evropské akcie ve čtvrtek nenavázaly na příznivý středeční vývoj a klesly

Trhy srážely obavy, že Řecko nedokáže dosáhnout dohody se zahraničními věřiteli v potřebném termínu a bude donuceno vyhlásit bankrot. Britský FTSE 100 připsal 0,11 %, francouzský CAC 40 ale odepsal 0,86 % a německý DAX klesl o 0,79 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,5 % a většina jeho sektorů se pohybovala v mínusu. Nad nulou skončily pouze technologický a potravinářský sektor. Investoři se obávají, že Řecko nedokáže dosáhnout dohody se svými věřiteli v potřebném termínu, tedy do konce příštího týdne, kdy musí MMF splatit dalších 310 milionů eur. Řečtí politici tvrdí, že jsou jednání na dobré cestě, šéfka MMF ale ve čtvrtek uvedla, že stále zbývá mnoho nevyřešených otázek a hodně práce.

Grexit? 50 na 50, říkají experti. Prospěl by eurozóně a trhům?

První kolo evropského QE nemusí být poslední, inflaci do plusu vytáhla ropa

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně ztrácela, Pegas Nonwovens po zveřejnění výsledků připsala přes 2 %

Index PX odepsal ve čtvrtek 0,45 % na 1 025,52 bodu. Největší objem obchodů zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie připsaly bezmála 2 %. Druhého největšího objemu na burze dosáhly akcie skupiny ČEZ, které naopak přes procento odepsaly, a nedařilo se ani druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, která oslabila o 2,16 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie mediální CME, které zlevnily o 2,5 %, naopak největší procentuální zisk si připsaly cenné papíry Pegas Nonwovens, které po zveřejnění hospodářských výsledků za první kvartál zpevnily o 2,33 %. Výrobci netkaných textilií v prvním čtvrtletí stouply výnosy v meziročním srovnání o 2,9 % na 60,6 milionu EUR. Firma to vysvětlila hlavně posílením dolaru vůči euru, které mělo pozitivní vliv na tržby v Egyptě, kde má podnik jednu výrobní linku. Zisk EBITDA společnosti v prvních třech měsících roku vzrostl o 3 % na 12,6 milionu EUR a provozní výsledek EBIT činil 8,6 milionu EUR, o 0,5 % více ve srovnání s prvním čtvrtletím 2014. Akcie rakouské pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group budou k 22. červnu vyřazeny z indexu STOXX Europe 600. Tento pátek pak budou akcie firmy vyřazeny z indexu MSCI Austria. Podle analytiků to může vyvolat další prodejní tlak na titul. Ve čtvrtek na pražské burze akcie VIG oslabily o 0,48 %.

Elity jsou v Česku nedostatkové zboží, nikdo nechce být veřejným terčem

O2 Czech Republic: Co by měl vědět akcionář i potenciální investor

4. Očekávané události

V noci na pátek Japonsko zveřejní nálož makrodat, mimo jiné inflaci, nezaměstnanost a průmyslovou výrobu. Indie odhalí HDP za první kvartál; trhy čekají, že země již podruhé v řadě ekonomickým růstem předežene Čínu. Vývoj HDP odhalí také Švýcarsko, Česko, Švédsko, Polsko, Itálie, Kanada a Spojené státy. Německo vydá zprávu o maloobchodních tržbách a Francie a Itálie index cen výrobců. Spojené státy pak odpoledne přidají jádrové výdaje na osobní spotřebu, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a spotřebitelskou důvěru. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Atény chtějí dosáhnout dohody s věřiteli do neděle

Řecká vláda hodlá do neděle dosáhnout s mezinárodními věřiteli dohody, která má Aténám výměnou za reformy poskytnout další finanční pomoc. Řekl to ve čtvrtek mluvčí vlády Gavriil Sakellaridis. Silně zadlužené Řecko peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti.

Dohoda s Řeckem si podle šéfky MMF vyžádá ještě mnoho práce

Šéfka MMF připustila možnost odchodu Řecka z eurozóny

6. OPEC: Těžba ropy v nečlenských zemích poroste

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) očekávají, že těžba ropy v zemích stojících mimo tento kartel se bude navzdory nízkým cenám dál zvyšovat, a to minimálně do roku 2017. Vyplývá to z návrhu zprávy o dlouhodobé strategii OPEC, k němuž se dostala agentura Reuters. Návrh signalizuje, že na trhu bude pokračovat převis nabídky nad poptávkou, který tlačí ceny dolů.

7. Světová banka: Ekonomický růst v EU příští rok zrychlí na dvě procenta

Hospodářský růst v Evropské unii bude pokračovat v oživování z předloňské stagnace a v příštím roce jeho tempo dosáhne dvou procent. Země střední a východní Evropy budou dále expandovat tempem překonávajícím průměr EU. Předpověděla to Světová banka ve čtvrteční pravidelné zprávě o ekonomice EU.

8. Jamie Dimon investorům JPMorgan: Jste líní a nechce se vám přemýšlet

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon ve středu prohlásil, že manažeři banky neudělali dost pro to, aby ukázali, jak dobře společnost vedou. Právě proto podle Dimona třetina akcionářů neschvalovala odměny manažerů a vyslovila se proti tomu, aby post generálního ředitele a předsedy správní rady byl v rukách jedné osoby. Na vině jsou však i akcionáři, kteří jsou dle Dimona líní sami přemýšlet.

9. Kyjev chystá dluhopisy s podporou USA, mohou prý pomoci ekonomice

Ukrajina se rozhodla získat jednu miliardu dolarů z prodeje nových dluhopisů podporovaných americkou vládou. Emise by podle Kyjeva mohla pomoci snížit náklady vlády na splátky zahraničního dluhu. Pokud bude úspěšná, mohla by spolu s dalšími kroky vytvořit podmínky pro návrat k hospodářskému růstu, uvedlo ve čtvrtek ukrajinské ministerstvo financí.

Porošenko podepsal zákon umožňující Kyjevu zastavit splátky dluhu

10. Google představil vylepšení budoucí verze systému Android

Americká internetová a technologická firma Google ve čtvrtek představila vylepšení, která bude obsahovat budoucí verze jejího operačního systému pro mobilní zařízení Android. Nová verze bude uživatelům dostupná ke konci léta nebo počátkem podzimu, sdělili představitelé firmy na výroční vývojářské konferenci. Společnost také uvedla, že nabídne bezplatné ukládání a organizování neomezeného objemu fotografií a videí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Venezuelský bolívar kolabuje, inflace podle známého profesora přesáhla 500 %

Podle odhadů Steva H. Hankeho z Cato Institute se inflace ve Venezuele vyšplhala na neskutečných 510 %. "K výpočtu růstu cen ve Venezuele stačí použít standardní a časem prověřenou ekonomickou teorii parity kupní síly. S využitím dat z černého měnového trhu ve Venezuele, která za uplynulé roky sbíraly Univerzita Johna Hopkinse a Cato Institute, odhaduji, že meziroční inflace ve Venezuele se v současnosti nachází na 510 %. Růst spotřebitelských cen je tak v zemi nejrychlejší na světě. Druhou nejvyšší inflaci má Sýrie (84 %)," říká Hanke.

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
před 32 minutami

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
před hodinou

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
před hodinou

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
13:17

Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk

Americký výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk díky silné poptávce po robotech Transformers a dětských...
Americké akcie Výsledková sezóna
Americká společnost Halliburton je opět v zisku
13:04

Americká společnost Halliburton je opět v zisku

Americká společnost Halliburton, která je třetím největším poskytovatelem služeb pro ropné firmy na světě, překonala...
Americké akcie Výsledková sezóna
ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly
11:51

ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly

Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly u nefinančních podniku a snižovaly se mírně pouze u malých a středních...
Česká republika Úvěry ČNB
Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu
11:36

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

Některé české energetické zdroje, které získaly souhlas Evropské komise, mohou zpětně získat finanční podporu. V...
Česká republika Evropská unie Energetika