Co musíte ráno vědět (29. května)
|

Co musíte ráno vědět (29. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo trhům v Evropě i Spojených státech, do kdy chce mít Řecko hotovou dohodu se zahraničními věřiteli a kterou zemi sužuje 500% hyperinflace? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily. Trh srážela nejistota kolem Řecka a propad burzy v Šanghaji

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily v mínusu a pod nulou zůstaly celý den. Mezi investory přetrvávají obavy z možného bankrotu Řecka a dění na trzích ovlivnily i propad čínských akcií a nečekaný nárůst počtu žadatelů o příspěvek v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Dow oslabil o 0,2 % na 18 126,12 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,13 % na 2 120,79 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,17 % na 5 097,98 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,3 % na 13,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal beze změny na 2,13 %. V mínusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů. Nedařilo se zejména energetickému odvětví a telekomunikačním titulům. V plusu se udržely s minimálními zisky pouze odvětví zdravotní péče a sektor cyklického spotřebního zboží. "Celkově se toho mnoho nezměnilo. Zveřejněná ekonomická data byla převážně lepší, než se čekalo, ne ale nějak výrazně," řekl podle finanční televize CNBC Mark Luschini, hlavní investiční stratég ve společnosti Janney Montgomery Scott. "Statistiky naznačují, že se situace na trhu s nemovitostmi dále zlepšuje, což je dobrý signál pro celou americkou ekonomiku," dodala Maris Oggová, prezidentka společnosti Tower Bridge Advisors.

Rekordní ceny amerických akcií vs. rekordní úprk investorů z trhu: Jak tohle dopadne?

Jsou akcie na vrcholu? Raději si položte jiné otázky

2. Evropské akcie ve čtvrtek nenavázaly na příznivý středeční vývoj a klesly

Trhy srážely obavy, že Řecko nedokáže dosáhnout dohody se zahraničními věřiteli v potřebném termínu a bude donuceno vyhlásit bankrot. Britský FTSE 100 připsal 0,11 %, francouzský CAC 40 ale odepsal 0,86 % a německý DAX klesl o 0,79 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,5 % a většina jeho sektorů se pohybovala v mínusu. Nad nulou skončily pouze technologický a potravinářský sektor. Investoři se obávají, že Řecko nedokáže dosáhnout dohody se svými věřiteli v potřebném termínu, tedy do konce příštího týdne, kdy musí MMF splatit dalších 310 milionů eur. Řečtí politici tvrdí, že jsou jednání na dobré cestě, šéfka MMF ale ve čtvrtek uvedla, že stále zbývá mnoho nevyřešených otázek a hodně práce.

Grexit? 50 na 50, říkají experti. Prospěl by eurozóně a trhům?

První kolo evropského QE nemusí být poslední, inflaci do plusu vytáhla ropa

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně ztrácela, Pegas Nonwovens po zveřejnění výsledků připsala přes 2 %

Index PX odepsal ve čtvrtek 0,45 % na 1 025,52 bodu. Největší objem obchodů zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie připsaly bezmála 2 %. Druhého největšího objemu na burze dosáhly akcie skupiny ČEZ, které naopak přes procento odepsaly, a nedařilo se ani druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, která oslabila o 2,16 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie mediální CME, které zlevnily o 2,5 %, naopak největší procentuální zisk si připsaly cenné papíry Pegas Nonwovens, které po zveřejnění hospodářských výsledků za první kvartál zpevnily o 2,33 %. Výrobci netkaných textilií v prvním čtvrtletí stouply výnosy v meziročním srovnání o 2,9 % na 60,6 milionu EUR. Firma to vysvětlila hlavně posílením dolaru vůči euru, které mělo pozitivní vliv na tržby v Egyptě, kde má podnik jednu výrobní linku. Zisk EBITDA společnosti v prvních třech měsících roku vzrostl o 3 % na 12,6 milionu EUR a provozní výsledek EBIT činil 8,6 milionu EUR, o 0,5 % více ve srovnání s prvním čtvrtletím 2014. Akcie rakouské pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group budou k 22. červnu vyřazeny z indexu STOXX Europe 600. Tento pátek pak budou akcie firmy vyřazeny z indexu MSCI Austria. Podle analytiků to může vyvolat další prodejní tlak na titul. Ve čtvrtek na pražské burze akcie VIG oslabily o 0,48 %.

Elity jsou v Česku nedostatkové zboží, nikdo nechce být veřejným terčem

O2 Czech Republic: Co by měl vědět akcionář i potenciální investor

4. Očekávané události

V noci na pátek Japonsko zveřejní nálož makrodat, mimo jiné inflaci, nezaměstnanost a průmyslovou výrobu. Indie odhalí HDP za první kvartál; trhy čekají, že země již podruhé v řadě ekonomickým růstem předežene Čínu. Vývoj HDP odhalí také Švýcarsko, Česko, Švédsko, Polsko, Itálie, Kanada a Spojené státy. Německo vydá zprávu o maloobchodních tržbách a Francie a Itálie index cen výrobců. Spojené státy pak odpoledne přidají jádrové výdaje na osobní spotřebu, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a spotřebitelskou důvěru. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Atény chtějí dosáhnout dohody s věřiteli do neděle

Řecká vláda hodlá do neděle dosáhnout s mezinárodními věřiteli dohody, která má Aténám výměnou za reformy poskytnout další finanční pomoc. Řekl to ve čtvrtek mluvčí vlády Gavriil Sakellaridis. Silně zadlužené Řecko peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti.

Dohoda s Řeckem si podle šéfky MMF vyžádá ještě mnoho práce

Šéfka MMF připustila možnost odchodu Řecka z eurozóny

6. OPEC: Těžba ropy v nečlenských zemích poroste

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) očekávají, že těžba ropy v zemích stojících mimo tento kartel se bude navzdory nízkým cenám dál zvyšovat, a to minimálně do roku 2017. Vyplývá to z návrhu zprávy o dlouhodobé strategii OPEC, k němuž se dostala agentura Reuters. Návrh signalizuje, že na trhu bude pokračovat převis nabídky nad poptávkou, který tlačí ceny dolů.

7. Světová banka: Ekonomický růst v EU příští rok zrychlí na dvě procenta

Hospodářský růst v Evropské unii bude pokračovat v oživování z předloňské stagnace a v příštím roce jeho tempo dosáhne dvou procent. Země střední a východní Evropy budou dále expandovat tempem překonávajícím průměr EU. Předpověděla to Světová banka ve čtvrteční pravidelné zprávě o ekonomice EU.

8. Jamie Dimon investorům JPMorgan: Jste líní a nechce se vám přemýšlet

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon ve středu prohlásil, že manažeři banky neudělali dost pro to, aby ukázali, jak dobře společnost vedou. Právě proto podle Dimona třetina akcionářů neschvalovala odměny manažerů a vyslovila se proti tomu, aby post generálního ředitele a předsedy správní rady byl v rukách jedné osoby. Na vině jsou však i akcionáři, kteří jsou dle Dimona líní sami přemýšlet.

9. Kyjev chystá dluhopisy s podporou USA, mohou prý pomoci ekonomice

Ukrajina se rozhodla získat jednu miliardu dolarů z prodeje nových dluhopisů podporovaných americkou vládou. Emise by podle Kyjeva mohla pomoci snížit náklady vlády na splátky zahraničního dluhu. Pokud bude úspěšná, mohla by spolu s dalšími kroky vytvořit podmínky pro návrat k hospodářskému růstu, uvedlo ve čtvrtek ukrajinské ministerstvo financí.

Porošenko podepsal zákon umožňující Kyjevu zastavit splátky dluhu

10. Google představil vylepšení budoucí verze systému Android

Americká internetová a technologická firma Google ve čtvrtek představila vylepšení, která bude obsahovat budoucí verze jejího operačního systému pro mobilní zařízení Android. Nová verze bude uživatelům dostupná ke konci léta nebo počátkem podzimu, sdělili představitelé firmy na výroční vývojářské konferenci. Společnost také uvedla, že nabídne bezplatné ukládání a organizování neomezeného objemu fotografií a videí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Venezuelský bolívar kolabuje, inflace podle známého profesora přesáhla 500 %

Podle odhadů Steva H. Hankeho z Cato Institute se inflace ve Venezuele vyšplhala na neskutečných 510 %. "K výpočtu růstu cen ve Venezuele stačí použít standardní a časem prověřenou ekonomickou teorii parity kupní síly. S využitím dat z černého měnového trhu ve Venezuele, která za uplynulé roky sbíraly Univerzita Johna Hopkinse a Cato Institute, odhaduji, že meziroční inflace ve Venezuele se v současnosti nachází na 510 %. Růst spotřebitelských cen je tak v zemi nejrychlejší na světě. Druhou nejvyšší inflaci má Sýrie (84 %)," říká Hanke.

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
18:00

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:27

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
17:08

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
15:31

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
15:22

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice
14:00

Ze světa investičních doporučení (27. března)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
13:39

Britské domácnosti jsou ohledně brexitu pesimističtější než dříve

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy, čímž oficiálně zahájí proces...
Spojené království Evropská unie
13:22

Rychle rostoucí trh fintech v Česku dosahuje 5,1 miliardy Kč

Rychle rostoucí trh finančně-technologických společností (fintech), které využívají technologie jako sociální sítě,...
Česká republika Fintech Technologie
13:02

Objem spotřebitelských úvěrů v eurozóně v únoru vzrostl nejvíce za šest let

Objem bankovních úvěrů pro domácnosti v zemích eurozóny rostl v únoru nejrychlejším tempem za více než šest let....
Eurozóna Úvěry Evropská ekonomika
11:59

Dubajská Emaar chce koupit internetového prodejce Souq

Dubajský provozovatel luxusních nákupních center Emaar Malls podal nabídku na převzetí předního arabského...
Blízký a Střední východ Internet Fúze a akvizice
11:39

Americké akcie rostou, malé firmy však příliš důvodů k radosti nemají

Americké akcie od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu nespočetněkrát stouply na nové rekordy, ne všechny...
Americké akcie Donald Trump Spojené státy americké (USA)
11:14

Hyundai zavřela továrnu v Číně, vládne politické napětí

Jihokorejská automobilka Hyundai na týden uzavřela jednu ze svých továren v Číně, uvedla to ve svém pondělním...
Jižní Korea Asijské akcie Auta
Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace
10:51

Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace

Prezident Donald Trump v pondělí oznámí vytvoření nového úřadu s rozsáhlými pravomocemi, jehož úkolem bude reforma...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika