Co musíte ráno vědět (7. května)
|

Co musíte ráno vědět (7. května)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě i v zámoří, jak pokračují jednání Řecka s mezinárodními věřiteli a jak se žije limetkám ve světě, kde už jich není zapotřebí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké trhy ve středu oslabily. Šéfka Fedu varovala před vysokými valuacemi akcií

Americké trhy ve středu podrželo v červených číslech prohlášení šéfky Fedu Janet Yellenové, která varovala před riziky spojenými s vysokým oceněním akcií. Investory nenadchly ani údaje o vývoji trhu práce ve Spojených státech, které byly neuspokojivé. Index Dow zakončil obchodování v poklesu o 0,48 % na 17 841,98 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,45 % na 2 080,15 bodu. Technologický Nasdaq ztratil 0,40 % na 4 919,64 bodu. V záporu skončilo devět z deseti hlavních sektorů. Jako jediný posílil sektor necyklického spotřebního zboží (+0,76 %). Naopak nejvíce ztratily veřejné služby (-0,77 %), energie (-0,67 %) a technologie (-0,66 %).

Medvědí trh není Ježíš, z neposkvrněného početí se nenarodí aneb Aktuální akciové tipy od proslulého investora Leona Coopermana

Začíná velký výprodej? Na trhu se hraje nebezpečná hra

2. Evropské akcie ve středu mírně prohloubily předchozí ztráty

Evropské akcie ve středu po vystoupení Janet Yellenové prohloubily ztráty. Britský FTSE 100 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,09 %, francouzský CAC 40 připsal 0,15 % a německý DAX 0,20 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel 0,6 %, dolů ho vedly realitní sektor a odvětví základních materiálů, mírně naopak posílily telekomunikace a pojišťovny. Nejhůře si vedl švýcarský trh, který oslaboval o 1,7 %. "Konsolidace bude pokračovat," říká Guillermo Hernandez Sampere z MPPM EK. "Do padajícího eura bylo nainvestováno mnoho rychlých peněz a tyto pozice se nyní musejí uzavřít. Ve všem, co řekne šéfka Fedu, je potřeba číst mezi řádky. Fed si uvědomuje, že kdyby zvýšil sazby příliš brzy, uškodil by tím ekonomice i valuacím akcií," dodává.

Britské volby a možný Brexit: Co mohou znamenat pro libru a pro setrvání království v EU?

Sledovali jsme živě: Hrozí Brexit? Průvodce britským postojem k EU

3. Pražská burza ve středu oslabila, akcie Komerční banky po zveřejnění hospodářských výsledků odevzdaly bezmála 3 %

Index PX ve středu odepsal 0,85 % na 1 016,70 bodu. Největší objem obchodů připadl opět na ČEZ, jehož akcie zpevnily o 0,24 %. Na druhém místě se co do zobchodovaného objemu umístila Komerční banka, která poté, co ve středu ráno reportovala hospodářské výsledky za první kvartál, odevzdala bezmála 3 %. Komerční bance v letošním prvním čtvrtletí vzrostl čistý zisk meziročně o 12,2 % na 3,5 miliardy korun z 3,1 miliardy korun. Čistý úrokový příjem banky činil 5,1 miliardy korun, a meziročně tak o 200 milionů korun klesl. Titulu nepomohlo ani snížení doporučení ze strany Deutsche Bank, která upravila své doporučení na "držet" z "kupovat". Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, která ve čtvrtek ráno vydá své kvartální výsledky, rovněž oslabovala a odevzdala bezmála procento. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie mediální CME, které zlevnily o 4,8 %. Ve čtvrtek odhalí kvartální čísla také společnost Fortuna, jejíž akcie ve středu zakončily obchodování se ziskem 1,8 %. Dařilo se také Unipetrolu, který zpevnil o 3,68 %, a mírně posílila také telekomunikační společnost O2 C.R. (+0,54 %).

Ve středu skončilo upisovací období v rámci IPO společnosti Slovak Telekom. Ve čtvrtek by měla být zveřejněna cena. Cenové rozpětí bylo původně stanoveno na 17,7 až 23,6 eura, nyní však bylo údajně zúženo na 17,7 až 19,5 eura. Informaci přinesl The Wall Street Journal od zdroje obeznámeného se situací, který nechtěl být jmenován.

Mojmír Hampl (ČNB): Vývoj mezd může být černým Petrem, ale i trumfem české ekonomiky

4. Očekávané události

Ve čtvrtek se v Británii konají parlamentní volby a v Japonsku vyjde index nákupních manažerů v sektoru služeb. Německo zveřejní průmyslové objednávky, Francie výsledek obchodní bilance a průmyslovou výrobu, stejně tak ČR, která přidá i stavební výrobu. V USA bude odtajněna zpráva o spotřebitelských úvěrech a vyjdou také pravidelné zprávy o počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu. K výsledkové sezóně přispějí v USA Priceline Group, NVIDIA, CBS či Zynga, v Evropě například Siemens, ING Groep, Alcatel-Lucent, E.ON, Continental, ArcelorMittal, Repsol, Telecom Italia nebo Enel a investory na pražské burze čekají výsledky bankovní skupiny Erste Group Bank a sázkové kanceláře Fortuna. V ČR bude navíc zasedat Česká národní banka. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Dohoda s Řeckem podle šéfa euroskupiny v pondělí není možná

Mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli zůstává řada nevyřešených otázek. Za nynější situace tak neexistuje možnost dosažení dohody o dalším financování Řecka na pondělním zasedání euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, uvedl ve středu podle agentury Reuters šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem po setkání s francouzským ministrem financí Michelem Sapinem. Také Sapin dal novinářům najevo, že dohoda s Řeckem ještě není na dosah.

6. Eurozóna: Index nákupních manažerů v sektoru služeb v dubnu klesl na 54,1 bodu (březen: 54,2 bodu)

Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně v dubnu mírně zpomalil. Index nákupních manažerů spadl na 54,1 bodu z 54,2 bodu v březnu, předběžná data však počítala s hlubším poklesem na 53,7 bodu. Díky tomu se méně snížil i kompozitní index, a to na 53,9 bodu z 54 bodů v březnu, předběžná data uváděla pokles na 53,5 bodu.

7. Řecko prý chce mimořádnou daň pro 500 nejbohatších rodin

Řecká vláda navrhuje zavést mimořádnou daň pro 500 nejbohatších řeckých rodin. Napsal to ve středu německý list Bild s odvoláním na nový seznam reforem, které se Atény chystají předložit euroskupině. Mimořádná daň je jedním z opatření, která mají vládě pomoci uvolnit slíbené peníze ze záchranného úvěru. Zdroj z vlády ve středu řekl, že Atény ve středu uhradily splatný dluh 200 milionů eur.

8. Tempo růstu maloobchodních tržeb v eurozóně v březnu meziročně zpomalilo

Maloobchodní tržby v eurozóně v březnu vzrostly meziročně jen o 1,6 %, očekával se 2,4% růst po 3% růstu v únoru. Meziměsíčně tržby klesly o 0,8 %, trh predikoval 0,7% pokles po +0,1 % v únoru (revidováno z -0,2 %). V celé Evropské unii tržby klesly meziměsíčně o 0,6 % po 0,1% růstu v únoru. meziročně se zvýšily o 2,5 %.

9. Míra nezaměstnanosti v Řecku v únoru opět mírně klesla

Míra nezaměstnanosti v Řecku se v únoru mírně snížila a dostala se na 25,4 %. V lednu podle zpřesněných údajů činila 25,6 %. Nezaměstnanost tak byla nejnižší od července 2012, kdy činila 25,3 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT.

10. Alexion Pharmaceuticals koupí firmu Synageva BioPharma za 8,4 miliardy dolarů v hotovosti a akciích

Společnost Alexion oznámila akvizici výrobce léků Synageva BioPharma za 8,4 miliardy dolarů v hotovosti a akciích, což znamená, že za každou akcii Synageva zaplatí téměř 230 dolarů. V úterý akcie Synageva zakončily obchodování na ceně 95,87 dolaru.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Je libo tequilu s limetkou, nebo bez?

Zpěvák a herec Justin Timberlake si zahrál limetku v reklamě na tequilu Sauza 901. Málokdo ví, že Timberlake tuto značku tequily částečně vlastní, 901 v názvu odkazuje na telefonní předvolbu jeho rodné části Tennessee. V roce 2014 ho oslovila Sauza s nabídkou, že od něj značku převezme, a od té doby jsou partnery. Timberlake se proto nezdráhal vzít na sebe podobu limetky v nové reklamě na tequilu Sauza 901. Ve spotu představuje limetu, která vzpomíná na staré dobré časy před uvedením Sauza 901 na trh, kdy ke každé tequile bylo zapotřebí limetky, což s novou Sauza 901 očividně nutné není.

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
21. 7. 2017 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
21. 7. 2017 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
21. 7. 2017 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
21. 7. 2017 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení