SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Nejlepší podílové fondy (nejen) pro rok 2015 (Investiční fórum)
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Nejlepší podílové fondy (nejen) pro rok 2015 (Investiční fórum)

Zajímá vás, jak se budou vyvíjet kapitálové, měnové a komoditní trhy v druhé polovině roku 2015 a přes jaké podílové fondy na ně "vsadit"? Pak by vám neměly utéct ty nejzajímavější postřehy z Investičního fóra, které se konalo v pondělí 8. června za účasti předních ekonomů a investičních odborníků. Řeč byla mimo jiné také o tom, jakým způsobem sestavit kvalitní portfolio čistě jen z podílových fondů.

Akciové fondy Podílové fondy Investiční fondy Fondy peněžního trhu

Živý přenos z akce jste mohli sledovat také na Twitteru Investičního webu

Makroekonomický refresh: Výhled na druhou polovinu roku 2015

  • Eva Zamrazilová (hlavní ekonomka, Česká bankovní asociace)
  • Jakub Skryja (portfoliomanažer, Verdi Capital)
  • Jan Jedlička (manažer EU Office ČS)

13.12 Zamrazilová: Vidím to tak, že zářijové zvýšení sazeb Fedem je téměř jistota. Samozřejmě je potřeba sledovat dále trh práce, protože je také možné, že by to Fed ještě odložil. Musíme se dívat na příjmy a nová pracovní místa. Ano, míra nezaměstnanosti trochu vzrostla, ale zároveň také vzrostly zdroje pracovní síly.

13.14 Skryja: Je určitě zajímavé investory, jako je Dr. Zkáza, sledovat, občas je to i zábavné. My si myslíme, že Fed se zvyšováním počká do příštího roku, jak mu to doporučuje MMF. Podstatnější než start podle nás bude tempo zvyšování. Jestli to bude každým zasedáním o 25 bazických bodů, nebo pomaleji.

13.15 Jedlička: Na 99 % si troufnu tvrdit, že Fed začne se zvyšováním sazeb dříve než ECB. Před časem ještě konsenzus počítal s červnovým zvýšením, ale pak přišla slabá data za první kvartál, která byla ovlivněna dočasnými faktory, a odhad se posunul do září. Ale tahoun americké ekonomiky, spotřebitel, do toho podle mého názoru nijak silně nešlape.

13.17 Zamrazilová: Eurozóna nemůže držet Řecko za každou cenu. Její možnosti jsou podle mě prakticky vyčerpané. Důležitý bude konec měsíce, kdy končí záchranný program a Řecko má splatit další splátku. Konec června by tudíž mohl být určitým milníkem, kdy se konečně rozhodne. Řecko podle mě v podstatě nesplňuje podmínky EU v oblasti volného pohybu kapitálu. Kdyby se totiž do něj dalo normálně investovat, jeho dluhy by byly splatitelné. Mají jen 8 % přímých zahraničních investic v poměru k HDP.

13.19 Jedlička: Myslím si, že není v ničím zájmu, aby se eurozóna začala drolit. Od ledna však možnost Grexitu výrazně vzrostla. Řecko se drží uměle nad vodou už pět let. První pomoc dostalo v roce 2010 a mělo pět let na to, aby se s tím popralo. Letošní volby ukázaly, že Řekové už reformy nechtějí a úsporná politika se jim nelíbí. Řekl bych, že lídrům EU dochází s Řeckem trpělivost. Řecko všechny červnové splátky údajně sloučí a splatí je na konci června, ale budou muset odkrýt karty. V nejbližších měsících podle mě bude tento problém radikálně rozlousknut.

13.22 Skryja: Náš názor je takový, že už jen čistě z matematického hlediska, pokud Grexit nepřijde na konci června, tak o prázdninách je čeká dalších několik miliard na splacení, na což Řekové nebudou mít. Nijak na to nespekulujeme, nemáme ani long, ani short pozice. Kdybychom mohli, měli bychom short pozice.

13.23 Skryja: Ve druhé půlce roku bych sledoval Čínu, jak to tam je s tím zpomalováním růstu. Čínská centrální banka letos snížila sazby už 3krát, sledoval bych, jestli nedojde k nějakému tvrdému přistání. Další věcí, kterou bych sledoval, je Ukrajina - konflikt se sice uklidnil (za poslední půlrok), ale nic se nevyřešilo a bude k tomu muset dojít.

13.24 Jedlička: SYRIZA minimálně dokázala to, že v Evropě zažehla názor, že úsporná politika není dobrá a že za dluhy nemůže dlužník, ale i ostatní partneři. Tím měli vliv především na Španělsko, kde získává přívržence radikální strana Podemos, taková druhá SYRIZA, a pokud by na podzim zvítězila ve volbách, mohlo by být v eurozóně horko, protože Španělsko je čtvrtou největší ekonomikou eura. Podemos sice nejspíše nebudou mít majoritu, nevytvoří vládu, ale takto silná opozice, navíc takto silná protisystémová opozice, by mohla zamíchat politickými kartami.

13.27 Zamrazilová: Já bych ve druhé polovině roku sledovala kromě výše zmíněného ještě cenu ropy. Pak bych z dlouhodobého hlediska sledovala americké volby. Sice budou až v roce 2016, ale pokud zvítězí demokraté, dá se čekat další pumpování peněz do ekonomiky, republikáni by naopak mohli začít utahovat. Prostor vidím i v akciích, především v Evropě a především z krátkodobého pohledu. Dokud nebude ukončeno QE, má určitě cenu na ten krátkodobý růst cen evropských akcií sázet.

13.29 Zamrazilová: Škrty vyvolaly v první řadě předluženost. Jsou nutné, když vláda není schopná svůj dluh financovat a financuje ho za pomocí zahraničních investorů. Druhou věcí je, že existují tupé škrty a škrty provázané se strukturální politikou. Řekové přijali škrty jen formálně, ale strategii, která by je doprovázela a dlouhodobě by vedla k růstu HDP země, nepřijali. Nenechali si do toho nijak sáhnout, do ekonomiky si nepustili žádné investory - jak jsem již zmiňovala, podíl přímých zahraničních investic na HDP je malý. Škrty by fungovaly, kdyby je doprovázely další kroky.

13.31 Jedlička: Ono se odsud Řeky snadno kritizuje. Ale tam opravdu došlo k takové sociální tragédii. V roce 2008 byla nezaměstnanost 7%, dnes je 27%. Šest let v kuse klesá HDP, takže život v Řecku se opravdu za posledních pár let rapidně zhoršil. Proto není divu, že ve volbách lidé hodili hlasovací lístky hnutí SYRIZA. V loňském roce poprvé po šesti letech přestala stoupat nezaměstnanost, takže ty škrty začínaly nést ovoce. Kdyby Samarasova vláda neudělala tu chybu s vyhlášením předčasných prezidentských voleb, které se nepovedly, a v souladu s ústavou tím pádem musely následovat všeobecné volby, kdyby Atény ještě třeba dva roky vydržely se Samarasovou vládou, tak by to možná vypadalo jinak.

13.35 Skryja: Až do roku 2013 to vypadalo tak, že Britové skutečně mají zájem o Brexit, ale od té doby průzkumy veřejného mínění naznačují, že si ho lidé již nepřejí. Pokud by referendum přišlo v roce 2016 nebo 2017, Británie v EU zůstane.

13.37 Zamrazilová: S tím souhlasím, protože když se podíváme na výsledky voleb, tak Milibandovi vzali hlasy především Skotové. Pokud evropská hospodářská politika nebude nadále ukazovat svou zoufalou neschopnost, kterou bohužel doteď ukazuje, například v otázce uprchlíků, Británie zůstane. Pokud ale bude pokračovat impotence evropských institucí, Británie odejde.

13.38 Jedlička: V zájmu britského průmyslu, ekonomiky, finančního sektoru a silného bankovnictví určitě je, aby Británie zůstala členem EU. Pokud budou průzkumy veřejného mínění naznačovat odchod Británie z EU, sázejme proti velkým nadnárodním hráčům, proti velkým bankám, protože v tom případě by Londýn přestal být finančním centrem Evropy.

13.40 Zamrazilová: Většina prognóz tradičně funguje procyklicky. V dobrých dobách ukazují prognózy lepší a lepší odhady. Nevidím důvody, proč by současné optimistické prognózy neměly vyjít. Samozřejmě pokud dojde k něčemu, jako je Grexit, může dojít ke zpomalení, ale ne fundamentálnímu.

13.41 Jedlička: Souhlasím. Samozřejmě panuje velká míra nejistoty kolem politických faktorů - Řecko, volby ve Španělsku. Kdyby náhodou našli Řekové s věřiteli společnou řeč a ustoupili by oni, nikoli věřitelé, což by byl nejlepší možný scénář, pak by Evropa rostla ekonomicky lehce pod 2 % ročně.

13.42 Skryja: Hlavním tahounem bude podle mě nadále ECB. V úvodu vyneslo QE akciové trhy v Evropě hrozně vysoko, teď si myslím, že došlo k rozumnému vystřízlivění.

13.44 Skryja: Americkou ekonomiku by mohl trochu ohrozit posilující dolar. Kdyby se ještě více posunul k jenu nebo euru, ve druhé polovině roku bychom asi zaznamenali určitou slabost.

13.45 Zamrazilová: Slabost prvního čtvrtletí v USA způsobily částečně krátkodobé faktory, ale uvažuji také nad tím, jestli se v tom nepromítlo ukončení QE Fedu, ale proti tomu zase hrají solidní čísla v posledních měsících, takže to asi nebude důsledkem utahování politiky Fedu. Ale také bych sázela spíše na Evropu.

13.46 Jedlička: Devizový kurz je na prognózování jednou z nejobtížnějších disciplín. Podle nás bude do konce roku dolar mírně posilovat vůči euru, ale nemyslíme si, že by dolar prorazil paritu vůči euru, v reportu máme 1,05.

13.48 Jedlička: Každé z výše zmíněných témat se může stát černou labutí. Nezmínili jsme však ještě jednu důležitou ekonomiku, a tou je Itálie. Je to druhá nejvíce zadlužená země Evropy a nijak zvlášť neroste. Kdyby Řecko nebylo hlavní bombou druhého pololetí a řecká ekonomika se nějak zachránila, tak další bombou v oblasti veřejných financí by byla Itálie.

13.49 Skryja: Na Blízkém východě je z určitého geopolitického hlediska potenciálně velký konflikt. My tam na to ale nehrajeme, částečně kvůli nízké likviditě, která tam je, a částečně proto, že na to nemáme až takovou expertizu. Rozhodně bych to ale zařadil mezi takových top 5 černých labutí.

13.52 Jedlička: Podle mého názoru je fakt, že by MMF přijal jüan jako jednu z hlavních světových měn, přirozený vývoj čínské ekonomiky. Vždycky byla velkým světovým hráčem, takže se jedná jen o přirozený stav.

13.53 Skryja: Z našeho hlediska není ukončen problém na Ukrajině, může eskalovat a stát se černou labutí. Další by mohl být kolaps akciových trhů v Číně. Akciový index Shenzen je aktuálně nejdražší na světě, je tam rekordní počet otevřených nových účtů, každý tam obchoduje na páku, a to se může nafouknout a vzniknout problém.

13.54 Zamrazilová: Já mám jednu pozitivní černou labuť. Kdyby se konečně podařilo dojednat TTIP dohodu mezi EU a USA, tak by to mohlo dodat trochu života jak evropské, tak americké ekonomice. Protekcionistické zásady jsou podle mě na obtíž všem.

Petr Beneš (obchodní ředitel, Wood & Company)

13.56 Beneš: Wood & Company je největší obchodník s cennými papíry na pražské burze, kanceláře máme také v Bratislavě, Varšavě a Londýně.

13.58 Beneš: Akcie se podle nás pořád vyplatí. Akciové trhy v průměru rostou o 8 %, po odečtení inflace o 5 %. A to navzdory všem možným propadům na trzích. Nic není výkonnější. Dluhopisové trhy nabízejí po odečtení inflace reálné zhodnocení kolem 2,5 %.

13.59 Beneš: Je v tom však jedno ale. Většina investorům, kteří zhodnocují své finanční prostředky na kapitálových trzích, vydělává systematicky méně (lehce přes 2 %), než jaký je průměrný výnos jednotlivých tříd aktiv.

14.00 Beneš: Důvodem této nerovnováhy je to, že se průměrní investoři neřídí pravidlem "kupuj dole, prodávej nahoře". Když se trh propadá, tak investoři místo toho, aby nakupovali, prodávají, čímž se okrádají o výnos kolem 6 % ročně.

14.01 Beneš: V posledních dvaceti letech výrazně roste volatilita na kapitálových trzích. Skoky nahoru a dolů jsou výraznější a zároveň častější.

14.05 Beneš: Možnost jít do krátké pozice nyní umožňujeme i drobným investorům - retailu. Neaplikujeme však finanční páku. Snažíme se o to, aby byl klient schopen dlouhodobě vytrvat ve strategii "buy & hold" v duchu Warrena Buffetta.

14.07 Beneš: Dnes je velice snadné jít do krátké pozice pomocí tzv. ETF. Burzovně obchodované fondy jsou konstruované tak, že se dají koupit i inverzně - pokud hodnota aktiva klesá, hodnota inverzního ETF roste. Dají se koupit na různé třídy aktiv a je velice snadné a transakčně levné se do krátkých pozic dostávat.

14.09 Beneš: V září 2008 se trhy propadly o 20 %. My jsme tušili, že se to stane, trhy byly přehřáté, ale netušili jsme, kdy přesně k tomu dojde. V říjnu 2008 jsme do portfolia zařadili krátké pozice a výsledkem bylo, že jsme zastavili propad a začali mírně růst, zatímco index evropských burz padal až do března 2009 a ztratil 60 %. To je důsledek toho, že investoři při pádu trhů nenakupují, ale prodávají, aby minimalizovali své ztráty. Jenže pak dlouhodobě tratí.

14.11 Beneš: V průběhu roku 2009 jsme se vrátili do dlouhých pozic, kde jsme většinu času. V období velké a dramatické krize ale s portfoliem můžeme něco dělat a v roce 2008 jsme díky tomu ušetřili oněch 60 %. Když se na to podíváme teď, tak evropské akcie stále nejsou tam, kde byly před krizí, zatímco my už rosteme.

Tomáš Kálal (makléř, Conseq)

14.16 Kálal: Index PX bude na konci roku nejspíš lehce níž než je dnes - zhruba o 5-7 %.

14.17 Kálal: Nejvíce by investory měly potěšit akcie Pegasu Nonwovens a Pivovarů Lobkowicz. Také ČEZ po dividendě by mohl být zajímavý pro ty, kteří hledají něco likvidnějšího, a dobrá by mohla být i Erste, pokud by klesla ze současných hodnot.

14.18 Kálal: Akciové trhy od roku 2009 strmě rostou, na dluhopisových trzích jsme kolem nuly. Bude třeba změnit investiční strategii, kterou investoři uplatňovali posledních pět let. Troufám si říct, že čas, kdy dojde k výrazné změně, přijde v příštích několika měsících.

14.20 Kálal: Měnový kurz EUR/USD podle nás bude klesat, tedy dolar posilovat k euru. Očekáváme, že kurz EUR/USD spadne i pod paritu. Bude to znamenat určitý odliv investic z EU, především těch dluhopisových. Grexit by pro EUR/USD mohl být pozitivní, jednoznačně by ale zvýšil volatilitu. Nelze říct, že odchod Řecka z eurozóny posílí euro a sníží výnosy německých dluhopisů. Tak snadné to nebude.

14.22 Kálal: Orientujeme se především na americký dluhopisový trh, kde očekáváme růst výnosů.

14.23 Kálal: Soustředíme se na aktiva s vyšším výnosem, samozřejmě doprovázeným vyšším rizikem. Nic není v současnosti tak férově oceněné jako akcie. Akcie jsou stále preferovaným aktivem. Dalším preferovaným aktivem jsou alternativní investice, například do obnovitelných zdrojů, vodárenství, půdy atd., které nahrazují výnos, na který byli investoři zvyklí na dluhopisových trzích. Jsou s nimi ale spojená také rizika - u energií i půdy například riziko politické.

14.25 Kálal: Stále jsme nadvážení v akciích. Dnes akcie tvoří asi 30 % našeho portfolia. Na začátku roku to bylo kolem 40 %.

14.26 Kálal: Zvyšujeme také pozice ve spořicích aktivech - úložkách v bankách. Věříme dolaru, euru nikoli. Kurz EUR/CZK podle nás po skončení intervencí ČNB půjde strmě dolů.

14.27 Kálal: Rostoucí ceny komodit podle nás v následujících měsících způsobí, že emerging markets porostou. Americké i evropské trhy jsou na maximech, takže tam už moc prostoru k dalšímu růstu není.

14.28 Kálal: Předmětem zájmu našeho realitního fondu jsou budovy v centru Prahy. Ostravská investice se nám nevyplatila. Máme rádi investice do kancelářských budov, dobré jsou také maloobchodní řetězce, protože mívají nájemní smlouvy podepsané na 20 let dopředu, takže víme, že hned tak z objektu neodejdou.

14.32 Kálal: Nejlukrativnější budou skladové areály, pokud poroste HDP. Poslední dobou rostou jak jejich ceny, tak příjmy z nájmů. Výnos je zde o něco lepší než u administrativních budov v Praze.

14.33 Kálal: Náš dnešní výnos u realitního fondu dosahuje 3 % ročně. V letech, kdy mohl růst začít zrychlovat, nás zbrzdila ostravská kancelářská budova, kterou jsme museli odepsat.

14.34 Kálal: Dalším naším fondem je CONSEQ Opportunity, který je v podstatě hedgeovým fondem. Minimální objem investice je 125 tisíc eur, protože se jedná o fond kvalifikovaných investorů. Cílujeme na výnos kolem 8 % ročně.

14.35 Myslíme si, že ČNB neudrží kurz EUR/CZK na stejné úrovni. Dlouhodobě máme krátkou pozici i na EUR/USD. Sázíme na růst úrokových sazeb v ČR i jinde. Chceme nakoupit a držet podílové listy německých nemovitostních fondů v likvidaci, turecké a srbské státní dluhopisy (bez měnového zajištění) a firemní dluhopisy.

14.37 Kálal: Srbská ekonomika prochází transformací. Země zahájila konvergenční rozhovory s EU a MMF jí poskytl půjčku. Inflace je téměř nulová, MMF poskytuje určitou záruku, díky které by neměl nijak výrazně trpět srbský dinár, který je v současnosti slabší než koruna - cca 100 srbských dinárů je 23 korun.

Ľudovít Javorský (investiční specialista, Franklin Templeton)

14.42 Javorský: Klíčové slovo každého poradce je dnes diverzifikace.

14.43 Javorský: Chtěli jsme proniknout do alternativ, a proto jsme koupili lídra trhu alternativních investic, firmu K2 Advisors. Jejich úlohou je najít v prostoru hedgeových fondů kvalitu mezi manažery. Vybrali sto externích správců, kteří jsou průběžně monitorovaní a poskytují nám dostatek informací. Pro správu fondu je pak vybráno 10-20 správců.

14.44 Javorský: Cílem hedgeových fondů je přinést absolutní výnos při nižším riziku. V jednotlivých měsících propadů trhů hedgeové fondy sice rovněž klesaly, ale výrazně méně.

14.45 Javorský: Pokud porovnáme americké akcie, hedgeové fondy a světové akcie, upoutá nás nižší volatilita hedgeových fondů.

14.46 Javorský: Za posledních 20 let hedgeové fondy dosáhly výnosu akcií, ale s volatilitou dluhopisů, což je jejich cílem: vyšší výnos, nižší volatilita.

14.48 Javorský: Společnost K2 rebalancuje portfolio tak, aby zapojovala hned několik strategií, např. dlouhé pozice v akciích, event driven strategii zaměřující se na podstatné události ve finančním světě nebo strategie relative value a global macro.

14.51 Javorský: Franklin K2 Alternative Strategies Fund je jedním z našich posledních přírůstků. Volatilita se pohybuje jen kolem setin, což je přesně jeho cílem.

14.55 Javorský: Naše fondy jsou registrované v Lucembursku a jsou striktně regulované. Od 24. dubna máme fond Alternative Strategies otevřený i v českých korunách.

Jak sestavit portfolio z podílových fondů

  • Petr Fiala (portfoliomanažer v Sympatia Financie a provozovatel webu FineCharts.cz)
  • Richard Lukášek (investiční specialista, ČS)
  • Jan Traxler (investiční poradce, FINEZ Investment Management)

15.19 Lukášek: V učebnicích najdete spoustu "osvědčených" vzorců. To ale pro klienta není ta nejlepší cesta. Když si skládáte portfolio sami, klaďte důraz na diverzifikaci. Určitě bych doporučil také profesionální správu, zvážení strategie - konzervativní vs. dynamická - a investiční horizont.

15.26 Fiala: Nejsem specialista na podílové fondy, ale z hlediska portfoliomanagementu má určitě smysl diverzifikovat. Drobnému investorovi, který nemá o trzích velké ponětí, lze doporučit, aby si portfolio namixoval minimálně ze dvou tříd aktiv, a to z akcií a dluhopisů. Je to univerzální model, který dlouhodobě funguje. Zaměřil bych se na Spojené státy, což je nejvyspělejší trh, navíc je i defenzivní. Ve chvíli, kdy se ve světě objeví problémy, investoři se vracejí do USA.

15.32 Traxler: Setkal jsem se s klienty, kterým říkám sběratelé fondů. Měli v portfoliu i 30 fondů orientovaných na emerging markets. Vždy se jich ptám, proč neinvestují jen do jednoho fondu, který se zaměřuje na mladé trhy. Kvalitní a vyvážené portfolio lze sestavit ze 4-5 fondů.

15.34 Lukášek: Nemá cenu kombinovat 30 fondů, stačí rozložit riziko. Vybírám fond podle jeho zaměření, správce a historie, která by měla být minimálně 20 let.

15.36 Fiala: Já bych se kromě výše zmíněného díval také na to, jaké jsou náklady fondu vzhledem k jeho výnosům. To je základní informace v prospektu každého fondu. A také bych se díval na investiční společnost, na emitenta, který za fondem stojí.

15.36 Traxler: Řekl bych, že má kritéria pro výběr fondu jsou po letech zkušeností trochu jiná. Sleduji, co dělá portfoliomanažer a jaký spolu máme vztah, zda rozumím strategii fondu.

15.39 Fiala: Důležitá je také likvidita. Proto se vrátím k USA. Thajské akcie a jiné exotické cenné papíry podle mě v současnosti nemají smysl. Tyto trhy jsou vysoce korelované, a jakmile dojde k problémům v rozvinutém světě, jdou dolů i trhy z kategorie exotiky.

15.40 Lukášek: Z fondů ISČS všichni asi znají Top Stocks, který mám také rád. Líbí se mi také Fidelity Global Dividend Fund (minimálně 70 % peněz drží v akciích firem vyplácejících dividendu) a rád mám i fondy od Franklin Templeton.

15.42 Traxler: Já bych doporučil dividendové fondy od společnosti Pioneer. Je to pro lidi, kteří už mají vysoký kapitál a chtějí z něj čerpat rentu. Líbí se mi také fond All Weather od Wood & Company. Líbí se mi jejich flexibilní investiční strategie a unikátní poplatková strategie.

15.45 Fiala: Sestavujeme algoritmické modely a vybíráme ETF. Používáme ty nejlikvidnější ETF na americkém trhu. Nyní používáme pákové varianty. Většina těch ETF je zaměřená na hlavní sektory amerického trhu. Například s fondem TLT může obchodovat každý investor, i drobný. Zajímavé by podle mě měly být americké státní dluhopisy a černým koněm by mohly být i nemovitostní fondy, které jsou pro investory zajímavé i tím, že nabízejí dividendy.

15.48 Traxler: Já bych samozřejmě volil státní dluhopisy a také high yield dluhopisy.

15.49 Lukášek: Dluhopisová složka by měla odpovídat věku, u akcií zhruba platí, že sto mínus věk rovná se procentuální podíl akciové složky.

15.50 Fiala: Cena amerických státních dluhopisů šla od 80. let nahoru. Objevují se hlasy, že to může skončit, a já si to myslím také. Podle mě nastane zásadní změna kvůli tomu, že centrální banky přestřelí QE, takže začnou výrazně růst inflační očekávání a následně i výnosy dluhopisů. Pokud by to nastalo, byly by lepší investicí akcie a zlato (obecně komodity). Ohledně dluhopisů bych byl opatrný.

15.52 Traxler: Státní dluhopisy jsou podle mě pasé prakticky všude ve světě. Vyčerpaly svůj výnosový potenciál minimálně na deset let dopředu. Alternativou jsou nějaké korporátní dluhopisy nebo dluhopisy rozvojových států, ale to nejsou konzervativní investice. Za úvahu podle mě stojí fond J&T Bond, ale není to konzervativní investice, je rizikovější. Další možností jsou konvertibilní dluhopisy, které jsou určitým hybridem mezi akciemi a dluhopisy. Z dlouhodobého pohledu vydělávají zhruba 2/3 růstu cen akcií, když akcie posilují, a když klesají, konvertibilní dluhopisy se na tom podílejí z 1/3. Dobrý fond s konvertibilními dluhopisy má BNP Paribas.

15.55 Lukášek: Naše společnost nabízí alternativu. Tak 10-15 % portfolia může připadnout na nemovitostní fond REICO.

15.56 Fiala: Dokud bude ECB pokračovat v QE, má Evropa potenciál. Sázel bych na italské akcie, německé, které teď spadly, jsou dobrou možností a také ty britské. Dluhopisům emerging markets bych se vyhýbal, vůbec nejsou defenzivní, jsou stejně rizikové jako akcie, ale nemají takový potenciál.

15.57 Traxler: Zajímavou konzervativní investicí jsou podle mě nemovitostní fondy. Mně osobně se líbí nejvíce fond Realita - oproti zbývajícím dvěma fondům (REICO a Realitního od Consequ) má lepší výnos. Podle mě stojí za to obecně do portfolia zařadit nemovitostní fondy, reality obecně, protože mohou nahradit tu konzervativní složku dluhopisů.

16.00 Lukášek: Kladl bych důraz na perspektivní trhy, tedy USA a Evropu. Výnosy státních dluhopisů sice nebudou zajímavé, ale i tak bych je v portfoliu držel, protože představují jistotu.

16.01 Fiala: Podle mě by sezónní faktory mohly zafungovat i letos. Přes léto by mohly být silné americké státní dluhopisy, protože to je defenzivní složka portfolií. Akciové indexy se stále drží těsně pod maximy. Buď přijde v létě korekce, nebo vývoj do strany. Investoři budou muset v rámci akcií vybírat sektory nebo jednotlivé tituly.

16.03 Traxler: Netuším, kam se v létě pohnout akcie, dluhopisy nebo komodity. Troufám si však uvést popis stavu - akcie nejsou levné. Neříkám, že jsou předražené, ale nejsou levné. Politika centrálních bank je příliš uvolněná, mohla by se tvořit bublina. Pokud mám dlouhodobý horizont a nemám velký kapitál, pak se vyplatí jít do akcií. Pokud nemám dlouhodobý horizont a velký kapitál, chce to postupovat opatrněji. Ale do dluhopisů bych se příliš nepouštěl.

Jan Kabelka (ředitel, NN Investment Partners)

16.09 Kabelka: Naše fondy jsou registrované v Lucembursku.

16.11 Kabelka: Dnes se dostáváme do situace, kdy začínáme hledat rizikovější aktiva. V posledních dvou měsících trh překvapil investory v oblasti vývoje výnosu dluhopisů. Klesaly a v posledních dvou měsících obrátily a začaly růst.

16.12 Kabelka: Sledujeme množství vlivů - výkyvy cen ropy, geopolitická rizika apod.

16.13 Kabelka: Vytvořili jsme speciální tým - Multi-Asset Boutique. Poptávka po multi-asset strategiích, smíšených strategiích, roste. Šest zlatých pravidel multi-asset týmu jsou: poznat prostředí, rozšířit své obzory, připravit se na změny, budovat tým, mít železnou disciplínu a myslet jednoduše.

16.17 Kabelka: Naše strategie je 4x4 - 4% výnos nad peněžní trh, 4-8% průměrná roční volatilita, 4letý investiční cyklus a 4 třídy dluhopisů jako nosné pilíře strategie.

16.21 Kabelka: Od loňského roku je možné koupit portfolio fondu Renta First Class Yield Opportunities i v korunách. Dnes je v něm zhruba 280 milionů eur.

Radim Kramule (portfoliomanažer, ISČS)

16.27 Kramule: Pod mou správou je fond Sporotrend, který je na českém trhu od roku 1998. Jeho základní myšlenkou bylo, že země střední a východní Evropy budou konvergovat k západnímu světu. Rusko je zastoupeno 30 %, zbývající státy po 17,5 %.

16.29 Kramule: Výkonnost střední a východní Evropy ovlivňuje několik faktorů - především sektorové složení fondu, v němž je nejvíce zastoupen ropný a finanční sektor (oba nad 30 %).

16.31 Kramule: Komodity zažily velký vzestup, ale dnes opět padly na úroveň roku 2005, a fondu uškodil i finanční sektor, protože krize zasáhla banky.

16.34 Kramule: Hlavním hybatelem pro celou Evropu do budoucna by měli být spotřebitelé. Maloobchodní tržby jsou hlavním hnacím motorem, který drží místní ekonomiky. Lidé mají tendenci odkládat spotřebu, takže dnes zažíváme velkou odloženou spotřebu z minulosti. Roli hrál psychologický faktor - lidé během krize nechtěli utrácet.

16.37 Kramule: Výhodou tohoto trhu je také celkové zadlužení. Oproti rozvinutému světu má region střední a východní Evropy zadlužení nízké - ČR 95 % HDP, Maďarsko 130 % HDP, Polsko 105 % HDP, a proti tomu USA 200 % HDP).

16.39 Kramule: Při výběru firem sledujeme průměrný dividendový výnos nebo musí mít firma nadprůměrný růstový potenciál (10 % p.a.). Hledáme fundamentálně silné společnosti (týká se to především zadlužení a mnoha standardních ukazatelů), rozumný přístup vedení společnosti ke kapitálovým výdajům a snažíme se hledat zajímavé tituly ze spotřebitelského sektoru, který by měl reflektovat potenciál celého regionu.

16.43 Kramule: Zmíním firmu Romgaz, která operuje v Rumunsku. Mezinárodní měnový fond Rumunsku nařídil deregulovat ceny plynu, což by mělo Romgazu přinést výnos. Dále zmíním Do&Co, která se soustředí na cateringové služby v letectví, a AmRest z Polska, která je provozovatelem frančízových restaurací typu KFC, Burger King a Starbucks. Navíc vlastní síť restaurací v Číně a Španělsku.

Eva Miklášová (senior sales associate, Fidelity Worldwide Investment)

16.47 Miklášová: Pod ČNB máme registrovaných přes 60 fondů.

16.49 Miklášová: Upřednostňujeme dlouhodobé zisky klientů před krátkodobým ziskem pro sebe. Každý fond máme řízený lokálně. Fondy zaměřený na Čínu, řídí manažer v Číně, fond v Německu manažer v Německu.

16.50 Miklášová: Neděláme jen kvantitativní analýzy, ale provádím 360stupňový průzkum - s firmami se seznamujeme osobně. Také se scházíme s dodavateli firmy, konkurenty a zákazníky.

16.51 Miklášová: Investoři, kteří dnes hledají výnos, na který byli zvyklí před krizí, jimž jim přinášely státní dluhopisy, musejí jít do většího rizika. Musejí hledat odpovídající výnos v high yield dluhopisech nebo akciích.

16.53 Miklášová: Celkové výnosy akcií pohánějí především dividendy. Růst S&P 500 za posledních 114 let včetně dividend je výrazně prudší (6,5 % p.a.) než čistý kapitálový výnos (1,9 % p.a.).

16.55 Miklášová: Dividendoví aristokrati jsou společnosti, které každý rok za posledních 10 let vyplatili dividendu, a tato dividenda navíc rostla. příkladem jsou ReedElsevier a Astellas. Dalšími jsou například Johnson&Johnson, která vyplácí dividendu 50 let pravidelně, Wolters Kluwer, Roche Holding, Kimberly-Clark, Zurich Insurance, Microsoft, Pfizer nebo GlaxoSmithKline.

17.00 Miklášová: Momentálně je fond FF Global Dividend Fund nadvážený v USA a konkrétně ve farmaceutickém sektoru. Je zajištěný na 95 %, má 5% odchylku. Hedgeuje na úrovni portfolia.

Jan Kaška (člen investičního výboru, Charles Bridge Global Macro Fund)

17.05 Kaška: Jde nám primárně o ochranu kapitálu. Nesnažíme se za každou cenu dosahovat vysoce nadprůměrných zisků. Pokud je fond dobře nastaven, nezaskočí ho ani masivní výprodeje.

17.08 Kaška: Snažíme se zajistit nízkou korelaci s trhy. To, co děláme, nazývám surfováním, zaměřujeme se spíše na krátkodobější záležitosti, které často vycházejí z makrodat.

17.09 Kaška: Snažíme se o o nejdřív si udělat analýzu, jak moc je pravděpodobné, že ropa půjde na 30 dolarů nebo na 120, což vnímáme jako vysoce nepravděpodobné a během roku tradeovat tak, abychom si vydělali na případné polštáře.

17.10 Kaška: V rozvojových zemích bývá management firem velmi špatný - snaží se rychle vydělat a firmu rozkrást. Ještě horší jsou státem vlastněné firmy. Jsme long Indie a short Austrálie, protože komodity jsou levné a budou levné. Austrálie je jejich exportér, proto short, Indie je importér, proto long.

17.13 Kaška: Jsme long v Evropě, indexu S&P 500 naopak nevěříme. Evropa je o 2-3 posunutá, protože Fed začal tisknout peníze dřív.

17.15 Kaška: Ceny úroků jsou dnes dostatečně nízko na to, aby hospodářský motor mohl běžet. A to je vlna na, které se chceme vézt.

17.16 Kaška: Nezaměstnanost dnes klesne pod svou přirozenou míru, lidé si budou říkat o větší mzdy, bude náročnější najímat nové zaměstnance, inflace poroste a Fed začne zvyšovat sazby, což povede k recesi.

17.20 Kaška: Index S&P 500 podle nás už neporoste takovým tempem jako předtím, ale nám stačí, aby rostl málo. Ale je lepší se mu vyhnout a přesunout se z USA do Evropy.

Jiří Vojkovský (ředitel, Richfox Capital)

17.23 Vojkovský: Zásadně nesázím, podle mě to do tohoto byznysu nepatří, já investuji.

17.24 Vojkovský: Richfox Capital jsem založil zaprvé z lásky k financím a zadruhé proto, že jsem dlouhé léta byl jako investor nespokojený s kvalitou služeb poskytovaných v našem regionu. Zjistil jsem, že finanční služby v USA a Británii jsou na úplně jiné úrovni a rozhodl jsem se s tím tady něco udělat.

17.25 Vojkovský: Fungujeme 2,5 roku, kdybyste u nás tehdy investovali milion euro, pak byste dnes měli 2 166 100 eur, na spořicím účtu s úrokem 1 % by vám to trvalo 78 let. Od začátku letošního roku máme výnos 60,94 % a Sharp ratio u nás činí 2,97, což vám říká, kolik si fond vygeneroval výnosu na jednu jednotku rizika. Obecně se říká, že cokoli pod 1 je špatné, cokoli nad 1 dobré, nad 2 supr a nad 3 fantastické.

17.29 Vojkovský: Jsme ryze česká společnost pod českou regulací. Minimální investice u nás je milion korun. Veškerý kapitál máme alokovaný mezi 13 velkých amerických bank a máme samozřejmě pojištění vkladů. Všechny klíčové osoby fondu, včetně mě, mají v tomto fondu vlastní investice.

17.33 Vojkovský: Zakládáme si na tom, že máme nízké poplatky ve srovnání se zbytkem trhu. Nemáme žádný vstupní poplatek. Téměř výhradně jsme placeni z našeho výkonu. Jsme vysoce likvidní, nevážeme likviditu investorů na nějaké dlouhé cykly. Nepoužíváme zpravidla žádnou páku, použijeme ji jen když jsme si absolutně jistí a nejvyšší možná u nás je 4:1, ale to v podstatě vůbec nepoužíváme. Jsme zcela nezávislí na finančních institucích.

17.36 Vojkovský: Je pro nás důležitý i morální kredit investora, dva nebo tři jsme i odmítli. Říká se, že peníze nesmrdí, ale nám některé smrdí. Je pro nás důležitý osobní vztah s investorem. Hodláme založit Richfox Foundation, která bude podporovat mladé talenty, které vytáhneme, podpoříme a dáme jim šanci.

17.39 Vojkovský: Máme nízkou korelaci s trhem, nízkou volatilitu, fungujeme na bázi extrémně sofistikovaných modelů a algoritmů, které sledují makroekonomickou situaci ve světě a vytvářejí prognózy.

17.43 Vojkovský: Pokud mohu doporučit, hlavně neinvestujte sami. Trh je bojiště, kde se střetává know how nesmírné spousty manažerů a nikdy na tom nebudete líp než analytické oddělení Goldman Sachs nebo Morgan Stanley.

17.44 Vojkovský: Pokud máte zlomek pudu sebezáchovy, pak nedávejte peníze dluhopisů. Jestli existuje třída aktiv, která má blízko k bublině, tak to jsou právě dluhopisy. Úrokové míry jsou na absolutních minimech, proto do toho vůbec nechoďte. Padl tady nápad investovat do high yield dluhopisů - ošklivější slovo je "junk", to je prostě odpad.

17.45 Vojkovský: Taky bych se vyhnul nemovitostem.

17.46 Vojkovský: Varoval bych taky před zlatem. Pokud teda nejste ten typ milionáře, který si koupí celou cihlu a tu si schová ve Švýcarku. Jinak se mu vyhněte obloukem.

17.47 Vojkovský: Na dlouhodobý vývoj mají zásadní dopad divergence - první je divergence akciového trhu od makra. Zatímco akciové trhy rostou, makro stagnuje nebo klesá. Standardně by to mělo být tak, že dobré makro, dobré fundamenty ženou nahoru akcie. To se tady neděje. Všichni se také spoléhají na to, že nám centrální banky kryjou záda. Nespoléhal bych na to.

17.49 Vojkovský: Druhá divergence jsou trhy ve světě. Máte ekonomiky, kterým se daří skvěle, pak velký šedý průměr a pak průseráře. A těch máme teď ve světě hodně. Rusko, Venezuela, Brazílie - jsou to země navázané na ceny komodit a na to je třeba si dávat pozor.

17.50 Vojkovský: Třetí divergencí je příjmová nerovnost. Reálná mzda v USA očištěná o inflaci nerostla od roku 1977. Americký sen je už hrozně dlouho mrtvý. V USA střední třída dostává strašně na zadek. Ti, co peníze mají, jsou už tak znudění, že nic nekupují a ti, co by kupovat chtěli, chtěli by vlastnit nemovitost, jet na dovolenou a podobně, ti ty peníze nemají.

17.51 Vojkovský: Čtvrtá divergence je demografický vývoj. Ubývá produktivní populace, která utrácí a nakupuje, a naopak máme hrozně moc lidí, kteří jen přijímají od státu, nebo jsou to rentiéři a ti neutrácejí. Tohle všechno je třeba vnímat a brát v potaz.

Více informací o Investičních fórech najdete ZDE

Moderovali Petr Novotný a Roman Chlupatý.

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
před hodinou

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1,5 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX klesl o 0,32 % na 1 011,85...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v červnu stouply
16:01

Prodeje nových domů v USA v červnu stouply

Prodeje nových domů v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste
15:20

CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste

Zájem českých exportérů o vývoz do Německa letos dál roste. Služby státní agentury CzechTrade v zemi využilo v první...
Německo Mezinárodní obchod Česká republika
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
14:47

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

Automobilka Škoda Auto ve středu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu sportovně-užitkového...
Volkswagen Česká republika Auta
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
14:30

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
14:00

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
13:44

Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku

Japonský výrobce herních konzolí a videoher Nintendo se v prvním fiskálním čtvrtletí vrátil k zisku. Přispěla k tomu...
Japonsko Asijské akcie Výsledková sezóna
Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku
Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku
13:30

Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku

Americký výrobce letadel Boeing se ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku a zlepšil i výhled na celý rok. Čistý zisk ve...
Americké akcie Boeing Výsledková sezóna
EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku
EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku
13:20

EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu varoval Spojené státy, že Evropská unie obratem zareaguje na...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Energetika
Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta
Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta
13:10

Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta

Americký výrobce aut Ford Motor ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o čtyři procenta na 2,04 miliardy USD. Výsledek...
Ford Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % …
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % …
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % (předchozí týden: +6,3 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 17. července po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky