Co musíte ráno vědět (2. června)
|

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden a měsíc akcie v Evropě i zámoří, jak je na tom zpracovatelský sektor na obou stranách Atlantiku a kdo se opět nechává pozvat na oběd za miliony dolarů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úvodu týdne po smíšených makrodatech mírně zpevnily

Americké akcie se v rozkolísané první polovině pondělního obchodování pohybovaly kolem pátečních hodnot, nakonec se jim však podařilo mírně posílit. Investoři po pátečním poklesu vstřebávali sérii nejednoznačných zpráv z ekonomiky. Dow připsal 0,16 % na 18 040,37 bodu, S&P 500 posílil o 0,21 % na 2 111,73 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,25 % na 5 082,93 bodu. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Microsoft, DuPont a Goldman Sachs, dolů ho naopak stahovaly cenné papíry firem Intel, Pfizer a Verizon Communications.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Blíží se konečně prudší změna cen?

Odkupy akcií jsou rekordní, investory to ale přestává zajímat

2. Evropské akcie zahájily červen úspěšně díky optimismu ohledně řeckých jednání a makrodatům

Evropské akcie do nového měsíce vstoupily v zelených číslech. Investoři pozitivně přijali pokračující jednání Řecka s jeho věřiteli i americká a evropská makrodata. Britský FTSE 100 ztratil 0,44 %, francouzský CAC 40 naopak 0,35 % připsal a německý DAX zpevnil o 0,19 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,18 %, dařilo se realitnímu sektoru a sektoru zdravotní péče, dolů index naopak táhly sektor základních materiálů a ropný sektor. Trhy reagovaly pozitivně na sérii zpráv agentury Markit a institutu ISM o podmínkách ve zpracovatelském sektoru, podle nichž se situace zlepšila v květnu v Evropě i USA. Investory potěšila také slova nejmenovaného evropského činitele, podle něhož by dohoda s Řeckem mohla být uzavřena do konce tohoto týdne.

Euro opět míří do hlubin. Dočkáme se parity ještě letos?

Tři argumenty pro pokračování býčího trendu na evropském dluhopisovém trhu

3. Pražská burza v úvodu nového měsíce posílila, akcie O2 C.R. vystřelily vzhůru

Index PX v pondělí připsal 0,61 % na 1 028,08 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které zpevnily o 1,83 %. Na druhém místě se co do objemu umístila Komerční banka, která naopak 0,26 % ztratila, a oslaboval i druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, který odevzdal 1,33 %. Třetí největší objem obchodů zaznamenaly akcie O2 C.R., s nimiž se v pondělí začalo opět obchodovat po rozdělení firmy na operátora (O2) a správce telekomunikační infrastruktury a datových center (CETIN). Oproti referenční ceně, která byla stanovena na 49,40 Kč, v pondělí akcie O2 C.R. prudce zpevnily o 40 % na 69,20 Kč. Naproti tomu akcie CETIN, jejichž referenční cena byla stanovena na 150 Kč, odevzdaly 11 % na 133,50 Kč. Do nově vytvořené společnosti CETIN přešlo z operátora O2 k pondělku celkem 1 187 zaměstnanců, v O2 jich zůstaly necelé tři tisíce. Obě firmy zároveň nabírají desítky nových pracovníků. Vyplývá to z informací obou společností. Akcie Unipetrolu před úterní valnou hromadou ztratily 0,43 %. Petrochemická společnost zřejmě opět nevyplatí akcionářům dividendu. Z pozvánky na valnou hromadu firmy vyplývá, že představenstvo navrhuje nerozdělovat mezi akcionáře nekonsolidovaný zisk z roku 2014 ani nerozdělený zisk z minulých let. Unipetrol vyplatil dividendu naposledy za rok 2007.

V Dole Paskov by se mohlo těžit uhlí i po roce 2017

Šlápne ČNB na dluhopisovou brzdu? Tři možná vysvětlení

4. Očekávané události

V úterý se budou investoři soustředit zejména na evropskou statistiku inflace a německá data o nezaměstnanosti. Údaje z trhu práce zveřejní i Španělsko, které přidá ještě index cen domů. Řecko se zpožděním po prodlouženém víkendu odtajní index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, Spojené království přidá zprávu o spotřebitelských úvěrech a schválených žádostech o hypotéku a eurozóna k inflaci doplní ještě index výrobních cen. Ve Spojených státech vyjdou index aktivity ISM pro oblast New Yorku, podnikové objednávky a údaje o prodejích aut a výsledek hospodaření za první kvartál zveřejní Dollar General. Valnou hromadu pořádá Unipetrol. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Světová banka zlepšila výhled ruské ekonomiky

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o 2,7 %, předpověděla ve své pondělní zprávě Světová banka (SB). Zlepšila tak svůj dosavadní výhled, který zveřejnila počátkem dubna a který počítal s poklesem o 3,8 %. Ještě v prosinci ale SB předpovídala ruské ekonomice pokles jen o 0,7 %.

Pokles ruské ekonomiky v dubnu zrychlil na 4,2 %

6. Intel koupí společnost Altera za 16,7 miliardy dolarů v hotovosti, za každou akcii zaplatí 54 dolarů

Největší světový výrobce počítačových čipů, americká firma Intel, převezme za zhruba 16,7 miliardy dolarů svého menšího konkurenta Altera. Jde zřejmě o největší akvizici v téměř padesátileté historii Intelu, informovala agentura AP. Intel si chce převzetím Altery mimo jiné kompenzovat zpomalující poptávku v odvětví osobních počítačů, pro které dodává procesory.

7. Eurozóna: Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v květnu mírně zrychlil

Podle finálních dat agentury Markit v eurozóně růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v květnu zrychlil. Index nákupních manažerů vzrostl na 52,2 bodu z 52 bodů v dubnu, předběžná data počítala s růstem na 52,3 bodu. Nejlépe si vedly Španělsko, Nizozemsko a Itálie, naopak podmínky ve Francii jsou stále napjaté. Květnová data pro Irsko a Řecko budou zveřejněna v úterý.

USA: ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v květnu vzrostl na 52,8 bodu z 51,5 bodu v dubnu (odhad: 52 bodů)

8. Český zpracovatelský sektor v květnu expandoval rychleji, než se čekalo

Index nákupních manažerů v Česku v květnu vzrostl na 55,5 bodu z dubnových 54,7 bodu, očekával se mírnější nárůst na 55,2 bodu. Tempo expanze produkce a nových zakázek v květnu zrychlilo a zaměstnanost se zvýšila nejprudším tempem za poslední čtyři roky. Zpráva také zaznamenala silnější inflační tlaky a nejrychlejší růst cen vstupů od února 2014. Ceny výstupů se ocitly na 17měsíčním maximu.

9. Zástupkyně Řecka u MMF po kritice SYRIZY odmítla funkci

Elena Panaritisová, kterou řecká vláda minulý týden jmenovala svou zástupkyní u Mezinárodního měnového fondu (MMF), tuto funkci nepřevezme. Bývalá poslankyně za stranu levého středu PASOK, která podporovala politiku úspor, své rozhodnutí v pondělí zdůvodnila odporem, který vůči její osobě vyjádřila řada poslanců vládní krajně levicové strany SYRIZA.

10. Počet nezaměstnaných ve Francii v dubnu stoupl na nový rekord

Počet nezaměstnaných ve Francii v dubnu vzrostl o 0,7 % a dosáhl nové rekordní úrovně 3,54 milionu lidí. Oznámilo to v pondělí ministerstvo práce. Oproti loňskému dubnu se počet lidí bez práce zvýšil o rekordních 5,1 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Věštec z Omahy opět pořádá charitativní dražbu oběda

Americký miliardář Warren Buffett v neděli zahájil tradiční charitativní aukci, v níž se pokusí prodat vůbec nejdražší oběd na světě. O možnost poobědvat s čtyřiaosmdesátiletým finančníkem a filantropem budou zájemci usilovat opět v internetové dražbě na portálu eBay. Výtěžek půjde tak jako v minulých letech na konto nadace Glide Foundation.

Letošní aukce je šestnáctá v řadě. Za posledních 15 let už Buffett pro sanfranciskou nadaci vydělal 17,9 milionu dolarů. Zatím nejvíce vynesla aukce v roce 2012, kdy vítěz vydražil oběd s Buffettem za téměř 3,5 milionu dolarů.

Letošní aukce potrvá do pátečního večera a minimální nabídka činí 25 000 dolarů. Buffett podle agentury AP očekává, že se mu povede přinejmenším zopakovat loňskou nadprůměrnou částku 2,17 milionu dolarů. Vítěz si ke stolu bude moci přivést až sedm přátel a ptát se Buffetta na cokoli vyjma jeho budoucích investic.

před 8 minutami

Dyson zvýšila tržby díky vysavačům na baterie o téměř polovinu

Bezkabelové vysavače na baterie britské společnosti Dyson jsou nejrychleji prodávaným produktem ve čtvrtstoleté...
Evropské akcie Spojené království Výsledková sezóna
Asijské trhy zahájily nový týden poklesem, výrazně ztratil japonský Nikkei 225
před 28 minutami

Asijské trhy zahájily nový týden poklesem, výrazně ztratil japonský Nikkei 225

Asijské akciové trhy v pondělí zakončily obchodování v negativním pásmu. Investoři se vraceli k pátečnímu neúspěchu...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v březnu vzrostl na 112,3 bodu ze 111 bodů (odhad: 111,1 bodu)
před 42 minutami

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v březnu vzrostl na 112,3 bodu ze 111 bodů (odhad: 111,1 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu v březnu překonala očekávání analytiků. Index podnikatelského klimatu Ifo vzrostl na...
Německo Index Ifo
před hodinou

China Southern jedná o propojení s American Airlines

Největší čínské aerolinie China Southern jednají o propojení se světovou jedničkou American Airlines. China Southern,...
Čína Doprava Asijské akcie
09:08

Rozšíření Dukovan jako téma předvolební kampaně? ČEZ by mohl dostat měkké garance

Podle Hospodářských novin by nový ministr průmyslu měl udělat z tématu výstavby reaktoru v Dukovanech jeden z bodů...
ČEZ Akcie ČR Politika
09:03

MONETA Money Bank: Dividenda bude vyplacena 26. června

MONETA Money Bank v pátek zveřejnila pozvánku na valnou hromadu, která se bude konat 24. dubna. Z informací, které...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Dividendy
09:00

ČEZ: Neplánovaně odstavený blok Dukovan bude restartován ve čtvrtek

Neplánovaně odstavený druhý blok v jaderné elektrárně Dukovany bude restartován 30. března.
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
08:57

Philip Morris ČR se k IQOS vyjádří na valné hromadě 28. dubna

Mluvčí společnosti uvedla, že Philip Morris ČR se k výrobku IQOS vyjádří v den konání řádné valné hromady akcionářů...
Philip Morris ČR Akcie ČR Tabák
včera v 18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
včera v 17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
včera v 16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
včera v 16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
včera v 15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
včera v 14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
včera v 14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
včera v 14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
včera v 13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
25. 3. 2017 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity