Na co nyní sázejí velcí hráči: Vítězné strategie na druhé pololetí 2015
|

Na co nyní sázejí velcí hráči: Vítězné strategie na druhé pololetí 2015

Mnohé akciové indexy atakují historická maxima, investiční vykřičníky přitom přibývají. Ať jde o zpomalení Číny, Grexit, nebo zvýšení amerických úrokových sazeb, správně poskládané portfolio na druhé pololetí tuto nerovnováhu musí reflektovat. Investiční web se zeptal zástupců předních domácích i světových investičních společností, jak to všechno hodlají hrát.

Světové akcie Investiční strategie Anketa Investiční tipy Výhled na rok 2015

Petr Zajíc (portfoliomanažer, Pioneer Investments): KUPUJTE EVROPU

Dovedu si představit, že druhé pololetí bude mít dvě fáze. V té první bude pokračovat spíše současný opatrný trend, kdy není jasné, jak to dopadne s Řeckem, kdy a jak se budou zvyšovat sazby v USA a jak na tom budou ekonomicky Čína nebo Rusko. Přesto trhy od začátku roku dosáhly poměrně razantních zisků, zejména v Evropě, ale i v Asii či Rusku. V této první fázi možná řada investorů zvolí opatrnou strategii a zrealizuje část zisků. Akciové trhy by tak měly být bez zásadního trendu, případně by mohly mírně ztrácet.

Ve čtvrtém čtvrtletí bych na akciových trzích nevylučoval obnovení býčího trendu, pokud se potvrdí současná očekávání ohledně toho, že růst sazeb centrálních bank nebude prudký, Řecko nezbankrotuje a že se americké firmy budou schopné vypořádat se silným dolarem i vyššími úroky.

Ke každé ze zmíněných dvou fází přísluší jiná strategie. V prvním případě bych spíše doporučoval kvalitní tituly (firmy s nízkým zadlužením, silným cash flow a atraktivní dividendovou politikou), ve druhé fázi pak spíše růstové, cyklické tituly, které by měly těžit ze stabilizace ekonomického růstu. Celkově preferujeme spíše evropské firmy, které budou primárně čerpat sílu z evropského kvantitativního uvolňování.

Petr Cimala (ředitel, Charles Bridge Fund): DLOUHODOBĚ ŠPANĚLSKO A INDIE, SPEKULATIVNĚ RUSKO A ŘECKO, SHORT NA DLUHOPISY

Valuace v USA jsou tak vysoké, že investoři hledají štěstí v Evropě. Tady vnímáme jako velice atraktivní bankovní sektor a středně velké firmy (mid caps). V rámci bankovního sektoru by geograficky padl výběr na Španělsko. Dlouhodobě také věříme Indii, která může být zázrakem následujících desetiletí, pokud nepoleví ve strukturálních reformách. Dlouhodobý fundament je solidní také v americkém sektoru solární energetiky. Investoři naklonění spekulaci mohou využít atraktivních valuací řeckých nebo ruských akcií (mimo komoditní sektor).

Ropu s největší pravděpodobností čeká dlouhé období nízkých cen, zajímavé příležitosti pro sofistikovanější investory nabízejí vybrané LONG/SHORT pozice v pákových ropných ETF. Dluhopisy jsou po letech růstu a při současných nulových sazbách adepty na SHORT, například ty německé.

Vysoké valuace v USA a možnost růstu sazeb zvyšují pravděpodobnost korekce a větší volatility. Defenzivu do portfolia lze dodat například pomocí vybraných smart beta ETF, například PowerShares S&P 500 Downside Hedged ETF (PHDG). Ke všem příležitostem lze najít vhodné ETF či certifikáty, které mohou nabídnout větší ochranu, než jakou má investor investující přímo do podkladových aktiv.

Stephanie Sutton (investiční ředitelka, Fidelity Worldwide Investment): HLAVNĚ KLID

Stále se snažíme najít optimální poměr rizik a výnosů, což aktuálně znamená, že hledáme tituly, které nejsou nadhodnocené. Trh sice není výrazně nad fundamenty, ale určitě není ani levný. Když tedy zainvestujete do vysoko oceněné akcie a přijde nějaká nepříznivá zpráva, třeba nepřesvědčivé firemní výsledky v dalším čtvrtletí, hrozí, že přijdete o peníze. I proto bereme v potaz možnost poklesu trhu a ptáme se, co by něco takového v případě jednotlivých akcií znamenalo, a snažíme se proti takovému scénáři chránit.

Aktuálně bych zvlášť nepreferovala žádný sektor. Většina našich manažerů jde již zhruba rok touto cestou, neutrální na úrovni sektorů. Stejně tak se snažíme o rozumný mix společností různých velikostí, což zahrnuje i některé velké firmy. Některým se sice celkem dařilo, často se ale stále v porovnání s těmi menšími obchodují s jistou slevou. Vyhýbáme se naopak titulům ze sektorů, jako jsou biotechnologie, které jsou podle nás předražené. To ovšem neznamená, že bychom je nekupovali, kdyby jejich cena poklesla.

Není od věci se zaměřit také na dividendy. I když americký trh možná již tolik nenese, jsou na něm firmy, které slibují zajímavou dividendu. Příkladem takového titulu je Microsoft. Celkově bych ale radila vzhledem k situaci na trhu opatrnost.

Lukáš Vácha (obchodní ředitel, Conseq): AKCIE V EVROPĚ, DLUHOPISY NA OKRAJOVÝCH TRZÍCH

Akciové trhy považujeme celkově stále za atraktivně oceněné, v případě většiny dluhopisových je tomu naopak. U akcií dáváme přednost Evropě před Amerikou v důsledku probíhající monetární expanze v eurozóně, která sama o sobě může posunout akcie výše. Své vykoná i slabší euro, zejména díky tomu, že velká část evropských firem jsou exportéři. Líbí se nám i emerging markets, zejména region střední a východní Evropy. Stranou nenecháváme ani Čínu, kde se dělají kroky směrem k liberalizaci kapitálového trhu. Na úrovni jednotlivých titulů hodnotíme jako atraktivní zejména výnosy z dividend.

Na trzích s dluhopisy je situace složitější. Výnosy bondů takzvaně bezpečných zemí a většiny firemních obligací investičního stupně se pohybují na nesmyslně nízkých úrovních. I relativně malý růst úrokových sazeb, jehož jsme byli v posledních týdnech již ostatně svědky, v takové situaci vymaže zhodnocení na straně investora na několik let dopředu. Takové obligace tedy nemají pro většinu investorů smysl. Potenciál proto hledáme spíše na některých okrajových trzích, například v Srbsku. Výnosy se tam pohybují na v současnosti "astronomických" 8-11 % ročně. Věříme, že tamní autority myslí vážně strukturální reformy připravené ve spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem.

Stranou pozornosti investorů by neměly zůstat ani alternativní investice, které na ekonomické fundamenty reagují většinou se zpožděním. Optimističtí jsme v tomto kontextu zejména ohledně českého realitního trhu, kde výnosy v některých segmentech dosud úplně nereflektují velký pokles úrokových sazeb. Díky roztáčejícím se kolům reálné ekonomiky se nám líbí i private equity, tedy investice do firem, které nejsou obchodovány na regulovaných trzích.

Jakub Skryja (portfoliomanažer, Verdi Capital): PŘIDUŠENÉ EURO, AMERIČTÍ VÝROBCI ČIPŮ A RUSKÉ KOŘENÍ

Věříme, že i ve druhé polovině roku bude v Evropě hlavní roli hrát ECB a její kvantitativní uvolňování. Banka se snaží pomoci oživit ekonomickou aktivitu, a tak bude nadále zásobovat trh hotovostí. Ta se sice k samotným firmám dostává pomalu, ale významně zasahuje riziková aktiva, jako jsou akcie a dluhopisy. Očekáváme proto pokračování pozitivního trendu na evropských akciových trzích. Celý proces tlačí na euro, úspěch honu za paritou EUR/USD bude ale spíše záviset na tempu růstu americké ekonomiky a vůli tamní centrální banky začít zvyšovat základní sazbu. Spekulovat na dosažení parity považujeme za nebezpečné.

Na americký akciový trh máme vesměs neutrální výhled. Některé sektory vnímáme jako zbytečně drahé (farmaceutický průmysl, zdravotní péče, biotechnologie, sociální sítě), jiné považujeme za atraktivní (aerolinky, automobilky, výrobce čipů, ropu a plyn). Korekci v sektoru počítačových pamětí a čipů považujeme za výhodnou příležitost k nákupu. Toto odvětví je podle nás dlouhodobě perspektivní a pokles vyvolaný obavami z významného poklesu poptávky a marží je přehnaný. Za pozornost stojí vývoj cen akcií firem SanDisk, Micron Technology, Intel, Marvell Technology Group, Qualcomm, Western Digital nebo Seagate.

Pozornost si zaslouží i to, jak levná ropa tlumí investice ropných společností. Ty s obecně vyššími těžebními náklady se mohou dostat do problémů v případě, že cena barelu zůstane pod 60 USD déle než rok. Aktuálně analyzujeme akcie a dluhopisy vybraných firem, které jsou kvůli ceně ropy pod tlakem. Věříme, že trh ještě nedosedl na dno, druhá polovina roku tedy může v tomto sektoru nabídnout zajímavé příležitosti.

Na dluhopisovém trhu i ve druhém pololetí upřednostňujeme investice do krátkodobých firemních dluhopisů s vysokými výnosy, a to v Evropě a ve Spojených státech. Selektivně investujeme i do dluhopisů ruských firem se strategickým zájmem státu a do dluhopisů z některých dalších rozvíjejících se zemí, které stále nabízejí zajímavý relativní výnos (vše denominované v USD nebo v EUR). Vládním dluhopisům se vyhýbáme.

Jiří Vojkovský (ředitel, Richfox Capital): RUCE PRYČ OD DLUHOPISŮ

Klíčovými predikovatelnými eventualitami pro druhé pololetí 2015 jsou první zvýšení základní úrokové sazby v USA, rozklíčování situace v Řecku a stabilizace cen ropy. Vzhledem k poměrně vysokým valuacím nabádáme k opatrnosti a spíše oportunistickému přístupu ke konkrétním investičním příležitostem.

Pro samostatného pasivního investora navrhujeme následující alokaci: 30 % hotovost, 15 % dolarový index, 15 % ETF s dluhopisy z emerging markets denominovanými v USD a 40 % diverzifikované portfolio akciových indexů složené z ETF (jako zajímavé trhy se jeví Polsko, Itálie, Španělsko, Norsko, Velká Británie, Singapur či Jižní Korea). Za daných okolností není ostudou držet hotovost, každopádně radíme spíše svěřit své prostředky odborníkům schopným pružněji reagovat na změnu podmínek na trhu. Doporučujeme vyhledávat spíše aktivně spravované fondy s nízkou korelací s akciovými indexy. Rozhodně bychom se vyhnuli dluhopisovým fondům.

před 35 minutami

Italskou Ferrero bude poprvé řídit člověk mimo rodinu vlastníků

Italskou firmu na výrobu cukrovinek Ferrero bude poprvé řídit člověk mimo zakladatelskou rodinu Ferrerů. Novým...
Itálie Evropské akcie Management
18:47

Bankovní regulátor EU se možná přesune do Lucemburska

Evropský bankovní úřad (EBA) by se po vystoupení Británie z Evropské unie (EU) mohl přestěhovat z Londýna do...
Evropské banky Evropská unie Spojené království
Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii
18:28

Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii

Vedení telekomunikační společnosti O2 Czech Republic navrhne akcionářům na valné hromadě, která bude 10. května,...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy Akcie ČR
18:16

Rozpočtový úřad amerického Kongresu: Veřejný dluh USA vzroste za 30 let na dvojnásobek

Americký veřejný dluh vzroste při platnosti současných zákonů o daních a výdajích za 30 let na 150 procent ročního...
Spojené státy americké (USA) Zadlužení Americká ekonomika
Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %
18:00

Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %

Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční seanci v zelených číslech. Investoři pozorně sledovali dění ve Spojeném...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:11

AFP: Rúháního znovuzvolení ohrožuje stav íránské ekonomiky

Íránská ekonomika sice už nestojí nad propastí, je však otázkou, zda se prezidentovi Hasanovi Rúhánímu podařilo...
Írán Blízký a Střední východ Politika
Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME
16:45

Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME

Pražská burza ve čtvrtek stoupla o 0,1 % na 983,67 bodu. Nahoru ji táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:31

Italský soud zprostil obvinění ratingovou agenturu S&P

Italský soud ve čtvrtek zprostil mezinárodní ratingovou agenturu Standard & Poor's a pět jejích bývalých a současných...
Itálie Ratingové agentury
16:17

Srbsko nabízí investorům tři zadlužené petrochemické závody

Srbsko nabízí investorům tři silně zadlužené petrochemické závody. Prodejem státního majetku chce snížit státní dluh,...
Srbsko Petrochemie Zadlužení
Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK
15:54

Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK

Koruna v reakci na čtvrteční rozhodnutí ČNB pokračovat v režimu devizových intervencí oslabila po 15.30 až na 27,24...
Česká koruna Měny ČNB
15:15

Export z ČR do května poroste o 12 %, riziky jsou kurz koruny a politika USA

Export z České republiky by měl do května výrazně zrychlit tempo a meziročně růst o téměř 12 procent. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika Mezinárodní obchod
14:58

Norsko a Dánsko podpořily plánovaný plynovod do Polska

Plán Polska na výstavbu plynovodu, který by do země přivedl plyn z Norska přes Baltské moře a Dánsko, získal podporu...
Polsko Norsko Dánsko
14:45

USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 1,3 %

Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v posledním čtvrtletí loňského roku mezikvartálně vzrostly o 1,3 %. Růst tak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Osobní spotřeba
14:40

USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc z 261 tisíc v...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %
14:32

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,1 % z 3,5 % v předešlém čtvrtletí....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
14:16

Kvůli silné konkurenci má H&M nižší zisk, založí novou značku

Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) vytvořila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk 2,5 miliardy švédských...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %
14:03

Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %

Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie v březnu...
Německo Inflace
13:45

Ze světa investičních doporučení (30. března)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie Evropské akcie
13:31

Polské energetické firmy pomohou těžaři uhlí PGG

Polské státní energetické firmy PGNiG, PGE a Energa poskytnou finanční injekci 500 milionů zlotých největšímu...
Polsko Energetika Uhlí a koks