Co nyní čekat na dluhopisovém trhu
|

Co nyní čekat na dluhopisovém trhu

Stojaté dluhopisové vody se v posledních dnech nevídaně rozvlnily. Dosud v podstatě jednosměrný pohyb výnosů na nižší úrovně skončil náhle a velkým skokem. Výnosy německých desetiletých dluhopisů najednou atakují hranici 1 %, což je z nejnižších úrovní 0,05 % v druhé polovině dubna masivní a málokdy vídaný pohyb (od začátku června se výnosy téměř zdvojnásobily). Stejná situace se odehrála i v případě českých bondů (nárůst 10letých výnosů z 0,4 % na 1,2 %).

Státní dluhopisy České státní dluhopisy Německé státní dluhopisy Dluhopisový trh

Co stojí za posledním vývojem? Jde o kombinaci několika faktorů. V první řadě opětovně rostoucí nervozita okolo vývoje řecké tragédie, dále potvrzení konce deflace v eurozóně (inflační hurá se ale vzhledem k vzdálenosti aktuální inflace od cíle ECB prozatím nekoná) a mírného nárůstu inflačních očekávání a ekonomického růstu.

K tomu se přidala slova guvernéra ECB Maria Draghiho, který otevřeně řekl, že si investoři nyní musejí zvyknout na období zvýšené volatility. Specifickým prvkem je i díky absolutní úrovni výnosů snížená likvidita tohoto segmentu trhu, kdy ochota kupovat na těchto úrovních byla víceméně pouze na straně ECB. V případě německých bundů byl pohyb navíc umocněn nadstandardní aktivitou ze strany algoritmických obchodů futures kontraktů. České dluhopisy jsou, stejně jako zbytek evropského dluhopisového trhu, plně ve vleku tohoto vývoje.

Dochází tak k realizaci scénáře, že v případě českých dluhopisů přijde impulz pro jejich růst z úrovní, které jsou zcela neadekvátní podstupovanému úrokovému riziku, z vnějšku. Jako možné spouštěče normalizace výnosů jsme viděli probíhající odkup vládních dluhopisů v eurozóně (skrze postupné zvýšení inflačních očekávání), silný růst poptávky domácností v eurozóně a sílící pravděpodobnost zvýšení sazeb v USA. To vše doplněné o prozření dluhopisových investorů, že kupovat desetileté dluhopisy s výnosem 0,05 % nebo 0,40 % není tak úplně racionální.

V dalších dnech lze očekávat uklidnění situace, nové úrovně výnosů určitě osloví nějaké kupce. Celkově budou ale nyní trhy pod tlakem zvýšené nervozity s vyšší volatilitou. Z dlouhodobého pohledu znamená ustupující hrozba deflace sníženou pravděpodobnost, že se trh opět podívá na extrémně nízké hodnoty. Spíše jde o začátek růstu dluhopisových výnosů.

před hodinou

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice