Co musíte ráno vědět (15. června)
|

Co musíte ráno vědět (15. června)

Jak se v závěru uplynulého týdne dařilo světovým akciím, kdo se údajně chystá přispět Evropské unii do nového fondu infrastruktury a jakou hodnotu má 100 bilionů zimbabwských dolarů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek oslabily, za týden ale Dow i S&P 500 udržely mírný zisk

Americké akcie v první polovině pátečního obchodování oslabovaly a jejich hlavní indexy ztrácely přes půl procenta. Náladu na Wall Street podkopávaly celý den signály nepříznivého vývoje kolem Řecka a obavy z brzkého zvýšení úrokových sazeb v USA. Nakonec indexy ztratily zhruba tři čtvrtě procenta. Index Dow v pátek neudržel hladinu 18 tisíc bodů, když oslabil o 0,78 % na 17 898,84 bodu, S&P 500 klesl pod 2 100 na 2 094,11 bodu (-0,70 %) a Nasdaq klesl o 0,62 % na 5 051,10 bodu. Za celý týden Dow ale zpevnil o 0,41 % a S&P 500 přidal 0,06 %. Oslabil pouze Nasdaq, a to o 0,19 %. S&P 500 týden opět zakončil v rozmezí +/- jednoho procenta a udržuje v tomto ohledu nejdelší sérii od roku 1993. V pátek se neudržel v plusu žádný z hlavních sektorů. Nejhůře si vedly tituly z odvětví zdravotní péče, technologií a energetiky. Index volatility VIX stoupl o 7,24 % na 13,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,39 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rozuzlení nikde, protože se řeší Řecko a Fed

Roubini zase jednou křičí "hoří" v narvaném kině

2. Evropské akcie v pátek stáhly dolů obavy z Grexitu, i celý týden byl pro starý kontinent ztrátový

Investoři se začínají připravovat na možnost, že se Řecko se svými věřiteli nedokáže dohodnout a bude muset nejen vyhlásit platební neschopnost, ale také opustit eurozónu. To se negativně odráží i na finančních trzích. Britský FTSE 100 v pátek ztratil 0,9 %, francouzský CAC 40 odevzdal 1,41 % a německý DAX oslabil o 1,2 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,92 %. Všechny jeho sektory oslabily, nejvíce kleslo ropné odvětví. Páteční ztráta navíc ukrojila podstatnou část z týdenního zisku indexu, který se tak ztenčil jen na 0,1 %. FTSE 100 za celý týden ztratil 0,26 %, CAC 40 0,44 % a DAX zakončil prakticky na nule se ztrátou 0,01 %. "Začínám mít obavy," říká Henrik Drusebjerg, hlavní akciový stratég Carnegie Investment Bank. "Investoři teď řeší dilema. Nemohou utéct k dluhopisům a doufat, že se tak ochrání. Děsí se akciového trhu kvůli Řecku a Fedu, který se odhodlává k prvnímu zvýšení sazeb. Většina trhu je frustrovaná a netuší, kam vlastně dát peníze," dodává.

Co nyní čekat na dluhopisovém trhu

Řekové se možná stejně zbaví eura, i když ustojí současnou napjatou situaci

3. Pražská burza v pátek při utlumeném objemu obchodování výrazně klesla. Index PX spadl pod hranici 1 000 bodů

Index PX v pátek odevzdal 1,71 % a spadl pod hranici 1 000 bodů na 991,13 bodu. Objem obchodování byl v závěru týdne utlumený, nedosáhl ani půl miliardy korun. Téměř polovinu z něj tvořily akcie ČEZ, které oslabily o půl procenta. Investoři v pátek sledovali především valnou hromadu firmy. Ta rozhodla, že členové představenstva a dozorčí rady ČEZ nedostanou odměny z loňského zisku. Zároveň schválila, že energetický gigant vyplatí svým akcionářům stejnou dividendu jako v minulých dvou letech (40 korun za akcii před zdaněním). Druhým nejobchodovanějším titulem na burze byla v pátek Komerční banka, jejíž cenné papíry odevzdaly 2,5 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, oslabila o 3 %. Výraznější objem zaznamenaly také akcie O2 C.R., které ztratily 0,44 %, a cenné papíry pojišťovny VIG, jež zlevnily o procento. Nad nulou se udržely pouze cenné papíry Pivovarů Lobkowicz (+0,47 %) a CETIN (+0,09 %). Za celý uplynulý týden index PX klesl o 1,4 %. Největší zisk zaznamenaly akcie telekomunikační společnosti CETIN, nejvíce ztratily cenné papíry Unipetrolu a VIG.

Jak si Češi (ne)pěstovali vztah k investování

Ponoří se Česko do absolutní tmy? A jak se připravit na možný návrat do doby kamenné?

4. Očekávané události

V pondělí dopoledne veřejně vystoupí šéf německé centrální banky Jens Weidmann, Itálie zveřejní data o inflaci, Česká republika výsledek běžného účtu za duben a eurozóna obchodní bilanci. Ze Spojených států odpoledne přijdou index aktivity newyorského Fedu (Empire State index) a údaje o průmyslové výrobě a index cen domů NAHB. Odpoledne vystoupí také šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF prý odmítl Bruselem vypracovaný kompromis ohledně Řecka

Mezinárodní měnový fond, jeden z významných věřitelů zadluženého Řecka, odmítl dojednaný kompromis, který Aténám nedávno předložil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Uvedl to v neděli německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle jeho zdroje z řad vyjednávačů MMF "potopil" možný kompromis a vyvolal napětí s komisí. Fond ale tyto zprávy odmítl.

6. Gabriel: Evropě dochází trpělivost, Grexit je na obzoru

Celé Evropě dochází s Řeckem trpělivost a nad touto zadluženou zemí se už rýsuje stín odchodu z eurozóny. Napsal to německý vicekancléř Sigmar Gabriel v komentáři pro nejčtenější německý list Bild. Slova sociálního demokrata, který byl dosud vůči Řecku relativně vstřícný, podle agentury Reuters ukazují na přitvrzování postojů vůči Aténám ve většině německého politického spektra.

7. Čína se chystá přispět EU do nového fondu infrastruktury

Čína přispěje Evropské unii miliardami eur do nového fondu infrastruktury. S nabídkou má přijít čínský premiér Li Kche-čchiang na summitu EU na konci června, napsala v neděli agentura Reuters, která má k dispozici návrh komuniké z tohoto setkání. Peking se "šekovou diplomacií" snaží podle agentury posílit vliv v řadě oblastí světa na úkor USA.

8. Valná hromada ČEZ zamítla návrh představenstva na výplatu odměn, dividenda bude 40 Kč na akcii

Členové představenstva a dozorčí rady ČEZ nedostanou odměny z loňského zisku. Rozhodla o tom páteční valná hromada firmy. Zároveň valná hromada schválila, že energetický gigant vyplatí akcionářům stejnou dividendu jako v minulých dvou letech, tedy 40 korun na akcii před zdaněním. Celkem firma na dividendách z loňského zisku vyplatí zhruba 21,5 miliardy korun, což je 73 % z upraveného čistého zisku skupiny za rok 2014. Český stát jako většinový akcionář získá asi 15 miliard korun.

9. S&P: Británie může přijít o prestižní rating AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pátek pohrozila, že kvůli plánům nové vlády Davida Camerona na uspořádání referenda o vystoupení Británie z Evropské unie by země mohla přijít o prestižní úvěrovou známku AAA. Agentura to udělala tím, že zhoršila výhled britského ratingu na "negativní", čímž naznačila možnost zhoršení samotného hodnocení v dohledné době.

10. Egypt otevře počátkem srpna nový kanál Suezského průplavu

Egypt otevře 6. srpna novou větev Suezského průplavu. Oznámil to v sobotu úřad, který tuto dopravní cestu spravuje. Země si od nového kanálu, jehož výstavba stála asi osm miliard dolarů, slibuje posílení ekonomiky postižené vysokou nezaměstnaností a odlivem zahraničních investic.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zimbabwe umožní vyměnit bilionové bankovky

Zimbabwská centrální banka oznámila, že umožní výměnu starých zimbabwských dolarů za dolary americké. Měna se již před lety zhroutila kvůli hyperinflaci. Za 100 bilionů zimbabwských dolarů ale jejich majitelé získají jen 40 amerických centů. Sběratelé přitom za tyto bankovky s obrovským počtem nul platí mnohem více, upozorňuje agentura AP.

Země svou měnu přestala používat v roce 2009, když inflace dosáhla 230 milionů procent. Nyní využívá amerických dolarů a jihoafrických randů. Staré bankovky půjde vyměnit od pondělí. Jak centrální banka uvedla, jde o součást plánu, jak se staré měny zcela zbavit.

Někteří obyvatelé zimbabwské metropole uvedli, že se staré měny zbavili už dávno. "Použil jsem bankovky jako hnojivo na zahradě," tvrdí pouliční prodavač Isaac Mutezowepasi. Jiní se svěřili, že nějaké bankovky stále ještě mají, nicméně na výzvu nebudou reagovat. "Nechávám si je pro svá vnoučata. Navíc vím, že za ně v budoucnosti dostanu více, protože po nich bude poptávka," věří Tendai Nyaundi.

Na serveru eBay jsou bankovky v nominální hodnotě 100 bilionů zimbabwských dolarů stále k dostání. Jejich ceny se však výrazně liší. Pět kusů této bankovky lze koupit zhruba za 160 až 175 dolarů. Cena se liší v závislosti na sérii a dalších faktorech.

ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly
před hodinou

ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly

Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly u nefinančních podniku a snižovaly se mírně pouze u malých a středních...
Česká republika Úvěry ČNB
Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu
před hodinou

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

Některé české energetické zdroje, které získaly souhlas Evropské komise, mohou zpětně získat finanční podporu. V...
Česká republika Evropská unie Energetika
Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje
Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje
11:15

Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje

Finanční situace britských domácností se v červenci zhoršila nejrychlejším tempem za tři roky. Domácnosti si nemohou...
Spojené království
Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia
Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia
10:50

Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských...
Itálie Evropské akcie Turismus
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
10:30

Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly

Asijské akciové trhy začaly nový týden smíšeně. Investoři se v průběhu seance soustředili na kolísající dolar a do...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
10:15

Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady

Nizozemský výrobce elektroniky Philips ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk před zdaněním o 15 procent na 439 milionů eur....
Philips Evropské akcie Výsledková sezóna
Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky
Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky
10:04

Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky

Německé automobilky mají opět problém. V uplynulém týdnu zahájil Daimler stahování tří milionů dieselových vozidel za...
Auta Daimler Evropské akcie
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v…
10:00

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat klesl na 56,8 bodu, sektor služeb stagnoval

Podnikatelská aktivita v eurozóně v červenci podle předběžných dat klesla. Index nákupních manažerů ve...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu
Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu
09:40

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 0,6 bodu na 97,7...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ryanair prudce zvýšil zisk, chystá zlevnění letenek
Ryanair prudce zvýšil zisk, chystá zlevnění letenek
09:00

Ryanair prudce zvýšil zisk, chystá zlevnění letenek

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings v prvním fiskálním čtvrtletí zvýšila zisk o 55 procent na...
Irsko Evropské akcie Doprava
MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu
MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu
08:42

MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu

Světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 procenta a příští rok poroste ještě mírně rychleji. Uvedl to...
Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika Evropská ekonomika
Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
včera v 19:48

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
včera v 17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
včera v 15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
včera v 13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
včera v 12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
včera v 11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda