Co musíte ráno vědět (16. června)
|

Co musíte ráno vědět (16. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě i zámoří, na co si chce počkat Řecko a který film o víkendu trhal rekordy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden poklesem. Investory znervózňuje řecká krize a otazníky kolem zasedání Fedu

Americké akcie zahájily pondělní obchodní seanci výrazným poklesem, postupně ale ztráty mazaly a stoupaly směrem k nule. Investoři mají po krachu víkendových jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli obavy, že budou Atény muset vyhlásit platební neschopnost. Na trzích panuje nervozita rovněž v souvislosti s blížícím se zasedáním FOMC, které začne v úterý a skončí ve středu. Dow oslabil o 0,6 % na 17 791,17 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,46 % na 2 084,43 bodu a technologický Nasdaq odepsal 0,42 % na 5 029,97 bodu. Index volatility VIX vyskočil o více než 11 % na 15,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 2,36 %. Všech deset hlavních sektorů v pondělí skončilo pod nulou. Nejvíce klesly ceny akcií ze sektoru zdravotní péče, energetické tituly a cenné papíry ze sektoru veřejných služeb. Relativně nejlépe si vedly telekomunikační tituly, akcie z finančního sektoru a cenné papíry ze sektoru necyklického spotřebního zboží.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rozuzlení nikde, protože se řeší Řecko a Fed

Vítězové a poražení amerického QE: Je to složitější, než si myslíte

Roubini zase jednou křičí "hoří" v narvaném kině

2. Evropské akcie stáhlo Řecko v pondělí do červených čísel. Volatilita na trzích vzrostla

Evropské akciové trhy v pondělí kvůli obavám z reálné možnosti řeckého bankrotu výrazně klesly, například aténská burza klesla pod tlakem propadu bankovních titulů asi o pět procent. Index volatility, který měří strach a nejistotu na trhu, je nejvýše od lednových voleb v Řecku, které vynesly k moci vládu krajní levice. Britský FTSE 100 odevzdal 1,1 %, francouzský CAC 40 1,75 % a německý DAX 1,89 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 1,63 %, všechny jeho sektory se pohybovaly v mínusu v čele s automobilkami a sektorem zdravotní péče. Index bank v eurozóně oslabil přes 2 %. Víkendová jednání mezi zástupci řecké vlády a mezinárodních věřitelů skončila opět bezvýsledně, což zřejmě znamená, že o uvolnění peněz Řecku budou muset rozhodnout v příštích dnech bez doporučení expertů ministři financí eurozóny. Evropský komisař Günther Oettinger v pondělí prohlásil, že po krachu jednání je načase připravit se na "mimořádný stav".

Řekové se možná stejně zbaví eura, i když ustojí současnou napjatou situaci

3. Pražská burza v úvodu týdne odevzdala přes procento, dolů ji stáhly akcie skupiny ČEZ a Komerční banky

Index PX v pondělí ztratil 1,2 % na 979,24 bodu. Burzu dolů stáhly akcie Komerční banky, které zajistily téměř polovinu zobchodovaného objemu na burze a ztratily 2,8 %. Nedařilo se ani cenným papírům skupiny ČEZ, které oslabily o 0,32 %, a bezmála procento odevzdala i Erste Group Bank. Naopak téměř 5% zisk si připsaly akcie O2 C.R. a druhý největší procentuální zisk připadl cenným papírům společnosti CETIN (+0,72 %) poté, co PPF zahájila dobrovolný odkup akcií O2 C.R. a CETIN. Akcionáři O2 Czech Republic mají za jednu akcii dostat 78 Kč a akcionáři CETIN mají za jeden cenný papír firmy vzniklé odštěpením z O2 dostat 176 Kč. Třetím procentuálně nejúspěšnějším titulem byla společnost Pegas Nonwovens, jejíž akcie podražily o 0,42 % v reakci na zasedání valné hromady, která schválila výplatu navržené dividendy ve výši 1,15 EUR na akcii.

Jak si Češi (ne)pěstovali vztah k investování

Ponoří se Česko do absolutní tmy? A jak se připravit na možný návrat do doby kamenné?

4. Očekávané události

V úterý bude v Německu zveřejněna inflační statistika, k níž posléze přibude ještě výsledek průzkumu institutu ZEW, jenž ukáže, jak se vyvíjí důvěra analytiků a investorů v největší evropskou ekonomiku. Inflační statistika dopoledne vyjde také ve Spojeném království, kde data doplní ještě index výrobních cen, který vyjde také v ČR, a index cen v maloobchodě a index cen domů DCLG. Ukazatel od ZEW bude zveřejněn i pro celou eurozónu, z níž navíc přijdou údaje o vývoji situace na trhu práce, konkrétně údaje o změně zaměstnanosti. ČNB zveřejní Zprávu o finanční stabilitě 2014/2015, závěry zprávy představí guvernér Miroslav Singer. Její součástí budou mimo jiné i zátěžové testy tuzemských bank. Sledované bude také rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie k programu OMT (Outright Monetary Transactions), byť se bude jednat jen o rozhodnutí předběžné a nezávazné. Stížnost na program OMT podalo Německo. Ve Spojených státech odpoledne vyjde zpráva o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko trpělivě počká, až se věřitelé umoudří, tvrdí Tsipras

Řecko je připraveno trpělivě čekat, až se jeho mezinárodní věřitelé umoudří a začnou ve svých požadavcích vůči hospodářsky rozvrácené zemi uvažovat realisticky. V názorovém sloupku listu Efimerida ton Syndakton to napsal řecký premiér Alexis Tsipras, podle kterého je nynější neústupnost věřitelských institucí vůči Aténám podmíněna "politickým oportunismem".

Podle EK mezinárodní věřitelé již Řecku učinili zásadní ústupky

6. Ruská centrální banka pokračuje ve snižování úrokových sazeb

Ruská centrální banka v pondělí podle očekávání pokračovala v uvolňování měnové politiky a snížila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 11,5 %. Ke zmírňování úvěrových nákladů Rusko nutí výrazný pokles ekonomiky. Snižování sazeb podporuje stabilizaci rublu a sestup inflace z nedávných maxim, uvedla agentura Reuters.

Expert: Musíme se v Česku dívat hlouběji než na HDP. Firmy orientované na Rusko nemusejí trpět jako jeden muž

Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 2,2 %

7. Saúdskoarabská burza se otevřela zahraničním investorům

Saúdskoarabská burza se v pondělí poprvé otevřela přímým zahraničním investicím. Příliv peněz na saúdskoarabský akciový trh, který je zdaleka největším trhem na Blízkém východě, by měl posílit ekonomiku země v době nízkých světových cen ropy.

8. Výrobce zbraní Colt Defense požádal o ochranu před věřiteli

Slavný americký výrobce zbraní Colt Defense zažádal o ochranu před věřiteli. Společnost však dodala, že si již zajistila 20 milionů dolarů na svůj provoz i po dobu konkurzního řízení, kdy chce projít restrukturalizací. Celý proces restrukturalizace chce dokončit za 60 až 90 dní, napsala agentura Reuters. Zájem o koupi majetku firmy má Sciens Capital Management, která rovněž hodlá přijmout všechny zajištěné závazky a závazky, které se týkají zaměstnanců, zákazníků, dodavatelů a obchodních věřitelů.

9. Valná hromada Pegasu Nonwovens schválila dividendu 1,15 EUR na akcii

Pondělní valná hromada výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens schválila výplatu navržené dividendy ve výši 1,15 EUR na akcii. Je to o pět centů na akcii více než loni a o deset víc než předloni. Posledním obchodním dnem s nárokem na dividendu bude na pražské burze 14. říjen. Výplata podílu z loňského zisku proběhne 28. října. Hladké schválení dividendy se očekávalo. Celkem firma na dividendách akcionářům vyplatí 10,6 milionu EUR.

10. Průmyslová výroba ve Spojených státech v květnu nečekaně klesla

Průmyslová výroba ve Spojených státech v květnu klesla o 0,2 %, očekával se růst o 0,2 % po 0,5% poklesu v dubnu (revidováno z -0,3 %). Využití kapacit kleslo na 78,1 % z dubnových 78,2 %, očekával se růst o 0,1 procentního bodu na 78,3 %. Produkce zpracovatelského sektoru, který představuje 75 % celkové průmyslové výroby, se rovněž snížila o 0,2 % po dubnovém růstu o 0,1 % (revidováno z 0 %), analytici vyhlíželi 0,3% růst. Těžba se snížila o 0,3 %, což představuje pátý pokles v řadě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jurský svět zažil nejlepší premiérový víkend všech dob

Jurský svět byl o víkendu uveden do kin. V USA na vstupenkách utržil 204,6 milionu dolarů, což ho umisťuje na druhou příčku kasovních trháků hned za Avengers, kteří o prvním víkendu vydělali v USA 207,4 milionu dolarů. Celosvětově však Jurský svět nemá konkurenci, když vydělal rekordních 512 milionů dolarů.

Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
před hodinou

Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28 milionů USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé...
CME CETV CME (USA)
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení
Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny
včera v 20:52

Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny

Mezinárodní měnový fond by se za deset let mohl přestěhovat z USA do Číny. Mohlo by k tomu dojít, pokud bude...
Mezinárodní měnový fond Čína
WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi
včera v 19:38

WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi

Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států bylo ve světě učiněno více kroků k uvolnění mezinárodního...
Světová ekonomika Donald Trump Mezinárodní obchod
Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur
včera v 18:44

Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur

Členské země eurozóny díky nízkým úrokovým sazbám ušetřily od vypuknutí globální finanční krize v roce 2008 téměř...
Eurozóna Úrokové sazby
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
včera v 17:30

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
včera v 17:08

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
včera v 16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
včera v 15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
včera v 15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
včera v 14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
včera v 14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
včera v 14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
včera v 13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
včera v 13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika