Co musíte ráno vědět (16. června)
|

Co musíte ráno vědět (16. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě i zámoří, na co si chce počkat Řecko a který film o víkendu trhal rekordy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden poklesem. Investory znervózňuje řecká krize a otazníky kolem zasedání Fedu

Americké akcie zahájily pondělní obchodní seanci výrazným poklesem, postupně ale ztráty mazaly a stoupaly směrem k nule. Investoři mají po krachu víkendových jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli obavy, že budou Atény muset vyhlásit platební neschopnost. Na trzích panuje nervozita rovněž v souvislosti s blížícím se zasedáním FOMC, které začne v úterý a skončí ve středu. Dow oslabil o 0,6 % na 17 791,17 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,46 % na 2 084,43 bodu a technologický Nasdaq odepsal 0,42 % na 5 029,97 bodu. Index volatility VIX vyskočil o více než 11 % na 15,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 2,36 %. Všech deset hlavních sektorů v pondělí skončilo pod nulou. Nejvíce klesly ceny akcií ze sektoru zdravotní péče, energetické tituly a cenné papíry ze sektoru veřejných služeb. Relativně nejlépe si vedly telekomunikační tituly, akcie z finančního sektoru a cenné papíry ze sektoru necyklického spotřebního zboží.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rozuzlení nikde, protože se řeší Řecko a Fed

Vítězové a poražení amerického QE: Je to složitější, než si myslíte

Roubini zase jednou křičí "hoří" v narvaném kině

2. Evropské akcie stáhlo Řecko v pondělí do červených čísel. Volatilita na trzích vzrostla

Evropské akciové trhy v pondělí kvůli obavám z reálné možnosti řeckého bankrotu výrazně klesly, například aténská burza klesla pod tlakem propadu bankovních titulů asi o pět procent. Index volatility, který měří strach a nejistotu na trhu, je nejvýše od lednových voleb v Řecku, které vynesly k moci vládu krajní levice. Britský FTSE 100 odevzdal 1,1 %, francouzský CAC 40 1,75 % a německý DAX 1,89 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 1,63 %, všechny jeho sektory se pohybovaly v mínusu v čele s automobilkami a sektorem zdravotní péče. Index bank v eurozóně oslabil přes 2 %. Víkendová jednání mezi zástupci řecké vlády a mezinárodních věřitelů skončila opět bezvýsledně, což zřejmě znamená, že o uvolnění peněz Řecku budou muset rozhodnout v příštích dnech bez doporučení expertů ministři financí eurozóny. Evropský komisař Günther Oettinger v pondělí prohlásil, že po krachu jednání je načase připravit se na "mimořádný stav".

Řekové se možná stejně zbaví eura, i když ustojí současnou napjatou situaci

3. Pražská burza v úvodu týdne odevzdala přes procento, dolů ji stáhly akcie skupiny ČEZ a Komerční banky

Index PX v pondělí ztratil 1,2 % na 979,24 bodu. Burzu dolů stáhly akcie Komerční banky, které zajistily téměř polovinu zobchodovaného objemu na burze a ztratily 2,8 %. Nedařilo se ani cenným papírům skupiny ČEZ, které oslabily o 0,32 %, a bezmála procento odevzdala i Erste Group Bank. Naopak téměř 5% zisk si připsaly akcie O2 C.R. a druhý největší procentuální zisk připadl cenným papírům společnosti CETIN (+0,72 %) poté, co PPF zahájila dobrovolný odkup akcií O2 C.R. a CETIN. Akcionáři O2 Czech Republic mají za jednu akcii dostat 78 Kč a akcionáři CETIN mají za jeden cenný papír firmy vzniklé odštěpením z O2 dostat 176 Kč. Třetím procentuálně nejúspěšnějším titulem byla společnost Pegas Nonwovens, jejíž akcie podražily o 0,42 % v reakci na zasedání valné hromady, která schválila výplatu navržené dividendy ve výši 1,15 EUR na akcii.

Jak si Češi (ne)pěstovali vztah k investování

Ponoří se Česko do absolutní tmy? A jak se připravit na možný návrat do doby kamenné?

4. Očekávané události

V úterý bude v Německu zveřejněna inflační statistika, k níž posléze přibude ještě výsledek průzkumu institutu ZEW, jenž ukáže, jak se vyvíjí důvěra analytiků a investorů v největší evropskou ekonomiku. Inflační statistika dopoledne vyjde také ve Spojeném království, kde data doplní ještě index výrobních cen, který vyjde také v ČR, a index cen v maloobchodě a index cen domů DCLG. Ukazatel od ZEW bude zveřejněn i pro celou eurozónu, z níž navíc přijdou údaje o vývoji situace na trhu práce, konkrétně údaje o změně zaměstnanosti. ČNB zveřejní Zprávu o finanční stabilitě 2014/2015, závěry zprávy představí guvernér Miroslav Singer. Její součástí budou mimo jiné i zátěžové testy tuzemských bank. Sledované bude také rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie k programu OMT (Outright Monetary Transactions), byť se bude jednat jen o rozhodnutí předběžné a nezávazné. Stížnost na program OMT podalo Německo. Ve Spojených státech odpoledne vyjde zpráva o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko trpělivě počká, až se věřitelé umoudří, tvrdí Tsipras

Řecko je připraveno trpělivě čekat, až se jeho mezinárodní věřitelé umoudří a začnou ve svých požadavcích vůči hospodářsky rozvrácené zemi uvažovat realisticky. V názorovém sloupku listu Efimerida ton Syndakton to napsal řecký premiér Alexis Tsipras, podle kterého je nynější neústupnost věřitelských institucí vůči Aténám podmíněna "politickým oportunismem".

Podle EK mezinárodní věřitelé již Řecku učinili zásadní ústupky

6. Ruská centrální banka pokračuje ve snižování úrokových sazeb

Ruská centrální banka v pondělí podle očekávání pokračovala v uvolňování měnové politiky a snížila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 11,5 %. Ke zmírňování úvěrových nákladů Rusko nutí výrazný pokles ekonomiky. Snižování sazeb podporuje stabilizaci rublu a sestup inflace z nedávných maxim, uvedla agentura Reuters.

Expert: Musíme se v Česku dívat hlouběji než na HDP. Firmy orientované na Rusko nemusejí trpět jako jeden muž

Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 2,2 %

7. Saúdskoarabská burza se otevřela zahraničním investorům

Saúdskoarabská burza se v pondělí poprvé otevřela přímým zahraničním investicím. Příliv peněz na saúdskoarabský akciový trh, který je zdaleka největším trhem na Blízkém východě, by měl posílit ekonomiku země v době nízkých světových cen ropy.

8. Výrobce zbraní Colt Defense požádal o ochranu před věřiteli

Slavný americký výrobce zbraní Colt Defense zažádal o ochranu před věřiteli. Společnost však dodala, že si již zajistila 20 milionů dolarů na svůj provoz i po dobu konkurzního řízení, kdy chce projít restrukturalizací. Celý proces restrukturalizace chce dokončit za 60 až 90 dní, napsala agentura Reuters. Zájem o koupi majetku firmy má Sciens Capital Management, která rovněž hodlá přijmout všechny zajištěné závazky a závazky, které se týkají zaměstnanců, zákazníků, dodavatelů a obchodních věřitelů.

9. Valná hromada Pegasu Nonwovens schválila dividendu 1,15 EUR na akcii

Pondělní valná hromada výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens schválila výplatu navržené dividendy ve výši 1,15 EUR na akcii. Je to o pět centů na akcii více než loni a o deset víc než předloni. Posledním obchodním dnem s nárokem na dividendu bude na pražské burze 14. říjen. Výplata podílu z loňského zisku proběhne 28. října. Hladké schválení dividendy se očekávalo. Celkem firma na dividendách akcionářům vyplatí 10,6 milionu EUR.

10. Průmyslová výroba ve Spojených státech v květnu nečekaně klesla

Průmyslová výroba ve Spojených státech v květnu klesla o 0,2 %, očekával se růst o 0,2 % po 0,5% poklesu v dubnu (revidováno z -0,3 %). Využití kapacit kleslo na 78,1 % z dubnových 78,2 %, očekával se růst o 0,1 procentního bodu na 78,3 %. Produkce zpracovatelského sektoru, který představuje 75 % celkové průmyslové výroby, se rovněž snížila o 0,2 % po dubnovém růstu o 0,1 % (revidováno z 0 %), analytici vyhlíželi 0,3% růst. Těžba se snížila o 0,3 %, což představuje pátý pokles v řadě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jurský svět zažil nejlepší premiérový víkend všech dob

Jurský svět byl o víkendu uveden do kin. V USA na vstupenkách utržil 204,6 milionu dolarů, což ho umisťuje na druhou příčku kasovních trháků hned za Avengers, kteří o prvním víkendu vydělali v USA 207,4 milionu dolarů. Celosvětově však Jurský svět nemá konkurenci, když vydělal rekordních 512 milionů dolarů.

Americké akcie ve čtvrtek mírně zpevnily a index Nasdaq Composite uzavřel na novém rekordu
včera v 22:00

Americké akcie ve čtvrtek mírně zpevnily a index Nasdaq Composite uzavřel na novém rekordu

Americké akciové indexy ve čtvrtek mírně vzrostly a technologický trh Nasdaq vystoupil na nové rekordní maximum....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 21:19

Prezident Zeman věří, že intervence ČNB brzy skončí a vývozci přestanou lenošit

Prezident Miloš Zeman je rád, že "snad v nejbližší době" skončí intervence České národní banky proti silné koruně. Za...
ČNB Česká ekonomika Česká koruna
včera v 20:03

Italskou Ferrero bude poprvé řídit člověk mimo rodinu vlastníků

Italskou firmu na výrobu cukrovinek Ferrero bude poprvé řídit člověk mimo zakladatelskou rodinu Ferrerů. Novým...
Itálie Evropské akcie Management
včera v 18:47

Bankovní regulátor EU se možná přesune do Lucemburska

Evropský bankovní úřad (EBA) by se po vystoupení Británie z Evropské unie (EU) mohl přestěhovat z Londýna do...
Evropské banky Evropská unie Spojené království
Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii
včera v 18:28

Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii

Vedení telekomunikační společnosti O2 Czech Republic navrhne akcionářům na valné hromadě, která bude 10. května,...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy Akcie ČR
včera v 18:16

Rozpočtový úřad amerického Kongresu: Veřejný dluh USA vzroste za 30 let na dvojnásobek

Americký veřejný dluh vzroste při platnosti současných zákonů o daních a výdajích za 30 let na 150 procent ročního...
Spojené státy americké (USA) Zadlužení Americká ekonomika
Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %
včera v 18:00

Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %

Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční seanci v zelených číslech. Investoři pozorně sledovali dění ve Spojeném...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:11

AFP: Rúháního znovuzvolení ohrožuje stav íránské ekonomiky

Íránská ekonomika sice už nestojí nad propastí, je však otázkou, zda se prezidentovi Hasanovi Rúhánímu podařilo...
Írán Blízký a Střední východ Politika
Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME

Pražská burza ve čtvrtek stoupla o 0,1 % na 983,67 bodu. Nahoru ji táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:31

Italský soud zprostil obvinění ratingovou agenturu S&P

Italský soud ve čtvrtek zprostil mezinárodní ratingovou agenturu Standard & Poor's a pět jejích bývalých a současných...
Itálie Ratingové agentury
včera v 16:17

Srbsko nabízí investorům tři zadlužené petrochemické závody

Srbsko nabízí investorům tři silně zadlužené petrochemické závody. Prodejem státního majetku chce snížit státní dluh,...
Srbsko Petrochemie Zadlužení
Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK
včera v 15:54

Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK

Koruna v reakci na čtvrteční rozhodnutí ČNB pokračovat v režimu devizových intervencí oslabila po 15.30 až na 27,24...
Česká koruna Měny ČNB
včera v 15:15

Export z ČR do května poroste o 12 %, riziky jsou kurz koruny a politika USA

Export z České republiky by měl do května výrazně zrychlit tempo a meziročně růst o téměř 12 procent. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika Mezinárodní obchod
včera v 14:58

Norsko a Dánsko podpořily plánovaný plynovod do Polska

Plán Polska na výstavbu plynovodu, který by do země přivedl plyn z Norska přes Baltské moře a Dánsko, získal podporu...
Polsko Norsko Dánsko
včera v 14:45

USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 1,3 %

Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v posledním čtvrtletí loňského roku mezikvartálně vzrostly o 1,3 %. Růst tak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Osobní spotřeba
včera v 14:40

USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc z 261 tisíc v...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %
včera v 14:32

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,1 % z 3,5 % v předešlém čtvrtletí....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
včera v 14:16

Kvůli silné konkurenci má H&M nižší zisk, založí novou značku

Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) vytvořila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk 2,5 miliardy švédských...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %
včera v 14:03

Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %

Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie v březnu...
Německo Inflace