Co musíte ráno vědět (17. června)
|

Co musíte ráno vědět (17. června)

Jak se v úterý vedlo akciím v Evropě a za oceánem, jak ECB vyhrála nad Němci a co nebo kdo vás může potkat v obchodním centru? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po dvou dnech poklesu oživily. Trh čeká, s čím ve středu přijde Fed

Americké akcie zahájily úterní obchodní seanci po dvou dnech poklesu nejednoznačně, již zhruba za hodinu a půl ale ukázaly, že mají namířeno výše. Investoři se nyní zaměřují na zasedání americké centrální banky, aby si udělali představu, kdy mohou čekat první zvýšení úrokových sazeb od finanční krize. Dow posílil o 0,64 % na 17 904,48 bodu, širší S&P 500 přidal 0,57 % na 2 096,29 bodu a Nasdaq uzavřel se ziskem 0,51 % na 5 055,55 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,77 % na 14,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil asi o čtyři bazické body na 2,31 %. V zelených číslech uzavřelo všech deset hlavních sektorů. Dařilo se zejména akciím ze sektorů cyklického a necyklického spotřebního zboží a technologickým titulům, nejméně naopak stouply sektor základních materiálů, průmyslové odvětví a energetický sektor.

Vítězové a poražení amerického QE: Je to složitější, než si myslíte

Roubini zase jednou křičí "hoří" v narvaném kině

2. Evropské akciové trhy v úterý mírně oživily, řecké akcie však stále výrazně ztrácejí

Evropské akcie v úterý oživily z téměř čtyřměsíčního dna, a to především díky švýcarské burze. Řecké akcie pokračují v poklesu kvůli tomu, že jednání s mezinárodními věřiteli uvízla na mrtvém bodě. Britský FTSE 100 zakončil na nule s mírnou ztrátou 0,01 %, CAC 40 naopak připsal 0,51 % a německý DAX posílil o 0,54 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,64 %, posilovaly všechny jeho sektory s výjimkou odvětví základních materiálů, které ztratilo půl procenta. Regionální index původně ztrácel kolem procenta, otočil ale poté, co Evropská komise oznámila, že znovu zahájí jednání s Řeckem, pokud tamní vláda přijde s novými návrhy.

Řekové se možná stejně zbaví eura, i když ustojí současnou napjatou situaci

3. Pražská burza v úterý připsala procento, nahoru jí pomohly bankovní tituly a akcie skupiny ČEZ

Index PX připsal 1,12 % na 990,24 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které posílily o 0,81 %. Na druhém místě se podle objemu umístila Komerční banka, která si zároveň zajistila největší procentuální zisk dne, když zpevnila o bezmála čtyři procenta. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, podražila o 0,94 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly naopak akcie Fortuny, které oslabovaly o dvě procenta a v závěrečné aukci prohloubily ztrátu na 3,35 %, a přes dvě procenta odepsala i mediální CME. Cenné papíry O2 C.R. posilovaly o 0,3 %, v závěrečné aukci ale poskočily nahoru, a uzavřely tak nakonec se ziskem 1,53 %, zatímco akcie CETIN ztratily přes půl procenta.

Jak si Češi (ne)pěstovali vztah k investování

Ponoří se Česko do absolutní tmy? A jak se připravit na možný návrat do doby kamenné?

4. Očekávané události

V noci na středu vyjde v Japonsku výsledek dubnové bilance mezinárodního obchodu a v Číně bude zveřejněn ukazatel vývoje přímých zahraničních investic. Setkání má v plánu ECB, avšak bez rozhodování o nastavení měnové politiky. Výsledek bilance mezinárodního obchodu zveřejní po Japonsku i Itálie a zajímavá data na trhy pošle Spojené království - vyjde 3měsíční míra nezaměstnanosti ILO a vývoj průměrné mzdy. Kromě toho britská centrální banka prozradí, kolik jejích hlasujících členů se na posledním zasedání vyslovilo pro zachování měnové politiky v nezměněné podobě, a v eurozóně vyjdou hodinu před polednem údaje o stavební výrobě a finální údaje o inflaci za květen. Středečnímu dění by ale mělo dominovat zasedání americké centrální banky, které skončí odpoledne. Čeká se, že Fed ponechá úrokové sazby beze změny, investory však bude zajímat, zda centrální banka nenaznačí, že by se sazby mohly poprvé od krize zvýšit v září, tedy v termínu, na němž se aktuálně shoduje většina trhu. Fed také vydá zaktualizovanou predikci ekonomického vývoje a vyjdou i pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy na území USA. Poprvé bez nároku na dividendu se budou obchodovat akcie ČEZ. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras: Bez uzavření dohody s věřiteli nezaplatíme MMF

Řecký premiér Alexis Tsipras dal v úterý najevo, že pokud se Řecku nepodaří uzavřít včas novou dohodu o finanční pomoci s mezinárodními věřiteli, nezaplatí Atény svůj dluh Mezinárodnímu měnovému fondu, který je splatný koncem měsíce. Podle řeckých listů Kathimerini a To Vima požaduje šéf řecké vlády "důstojnou dohodu a restrukturalizaci zahraničních dluhů".

6. Lalovac (chorvatský ministr financí): Evidence tržeb zvýšila vykázané příjmy v zemi

Zavedení elektronické evidence tržeb v Chorvatsku vedlo k výraznému růstu přiznávaných příjmů podnikatelů a živnostníků. Na úterní konferenci k elektronické evidenci to uvedl chorvatský ministr financí Boris Lalovac. Následně to mělo podle něj také pozitivní vliv na daňové příjmy. Ministr se tak snažil vyvrátit informace, že v Chorvatsku po zavedení elektronické evidence klesl výběr daní. Nepřesné je podle něj také tvrzení, že v zemi po zavedení evidence ukončilo činnost 50 tisíc podnikatelů. Český ministr financí Andrej Babiš usiluje o zavedení podobné evidence tržeb v Česku.

7. Soudní dvůr Evropské unie podpořil ECB v otázce programu OMT

Evropská centrální banka získala podporu Soudního dvora Evropské unie v otázce programu nakupování státních dluhopisů zemí eurozóny z roku 2012, takzvaného OMT (Outright Monetary Transactions). Podle rozhodnutí soudu je program v souladu se zákonem. Program se nelíbil především Němcům, kteří ho nejdříve dali k přezkoumání svému ústavnímu soudu, jenž následně přenechal rozhodnutí soudu Evropské unie.

8. ČNB: Finanční sektor v ČR je odolnější, rizika se objevují v úvěrování bydlení

Český finanční sektor posílil již tak vysokou odolnost vůči možným nepříznivým šokům. Oživení poptávky po úvěrech, pokles úrokových sazeb z úvěrů a uvolňování úvěrových standardů ale představují potenciální zdroje rizik pro finanční stabilitu v budoucnosti. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě 2014/2015, kterou v úterý zveřejnila Česká národní banka.

9. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v červnu opět zhoršila

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v červnu opět zhoršila. Index očekávání se propadl na 31,5 bodu z květnových 41,9 bodu. Očekával se pokles na 37,7 bodu. Hodnocení současné situace se zhoršilo na 62,9 bodu z 65,7 bodu v květnu, čekal se pokles na 63 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž zhoršilo, když index spadl na 53,7 bodu z 61,2 bodu v květnu.

10. Inflace ve Spojeném království v květnu mírně zrychlila

Spotřebitelské ceny ve Spojeném království začaly v květnu opět mírně růst. Meziročně se zvýšily o 0,1 %, v souladu s odhady, po 0,1% poklesu v dubnu. Jedná se o první růst od letošního února. Meziměsíčně inflace zůstala na dubnovém tempu 0,2 %, jak se čekalo. Jádrové ceny očištěné o potraviny a energie v květnu vrostly meziročně o 0,9 % při očekávání procentního růstu po 0,8 % v dubnu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ed Sheeran překvapil fanynku v obchodním centru

Když třináctiletá Sydney Bourbeauová vyšla na pódium v kanadském obchodním centru West Edmonton Mall, aby písní Eda Sheerana Thinking Out Loud podpořila místní charitu, netušila, že se zpěvák nachází jen pár kroků od ní. Nevěděli to ani návštěvníci akce ani její organizátoři. Proto Sheeran, který vyskočil na pódium a přidal se k Sydney, všechny hodně šokoval. Sydney, která by sama byla ráda zpěvačkou, se naštěstí rychle vzpamatovala a píseň společně dokončili. Médiím pak dívka řekla, že jí zpěvák dal "nejkrásnější den jejího života". A neskončilo jen u toho, Sheeran jí daroval také lístky na svůj koncert v Rexall Place.

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na…
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na…
07:10

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na 2,6 miliardy Kč

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic hospodařila v první polovině letošního roku s čistým ziskem 2,6 miliardy...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR
Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly
včera v 22:40

Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly

Americké společnosti Amazon.com, která je největším internetovým prodejcem na světě, ve druhém čtvrtletí klesl čistý...
Amazon Výsledková sezóna
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní indexy během dne přesto přepisovaly historii

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Index Dow skončil na novém zavíracím maximu, benchmarky S&P...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut
včera v 21:20

USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut

Američtí regulátoři schválili plán německé automobilky Volkswagen na úpravu či odkup většiny naftových aut, kterých...
Volkswagen Auta Spojené státy americké (USA)
Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM
včera v 19:08

Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi adidas se dohodl na prodeji své hokejové značky CCM soukromému fondu...
Sport Evropské akcie Fúze a akvizice
Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém
včera v 18:08

Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém

Německá automobilka Porsche musí v Evropě svolat do servisů asi 22 000 naftových vozů Cayenne. V automobilech byl...
Auta Podvod Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent
včera v 18:06

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování shodně dolů. Na náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
včera v 16:30

Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a Komerční banky

Index pražské burzy PX ve čtvrtek zakončil obchodování se ziskem 0,3 procenta, když při uzavření seance měl hodnotu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut
včera v 15:58

Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut

Automobilka Volkswagen hodlá příští týden na setkání se zástupci německé vlády nabídnout, že provede úpravu čtyř...
Auta Německo Volkswagen
Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně
včera v 15:55

Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50procentní podíl v čínském společném...
Káva Fúze a akvizice Americké akcie
Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety
Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety
včera v 15:45

Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem světa, vystřídal na tomto postu...
Wall Street Amazon Microsoft