Co musíte ráno vědět (17. června)
|

Co musíte ráno vědět (17. června)

Jak se v úterý vedlo akciím v Evropě a za oceánem, jak ECB vyhrála nad Němci a co nebo kdo vás může potkat v obchodním centru? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po dvou dnech poklesu oživily. Trh čeká, s čím ve středu přijde Fed

Americké akcie zahájily úterní obchodní seanci po dvou dnech poklesu nejednoznačně, již zhruba za hodinu a půl ale ukázaly, že mají namířeno výše. Investoři se nyní zaměřují na zasedání americké centrální banky, aby si udělali představu, kdy mohou čekat první zvýšení úrokových sazeb od finanční krize. Dow posílil o 0,64 % na 17 904,48 bodu, širší S&P 500 přidal 0,57 % na 2 096,29 bodu a Nasdaq uzavřel se ziskem 0,51 % na 5 055,55 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,77 % na 14,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil asi o čtyři bazické body na 2,31 %. V zelených číslech uzavřelo všech deset hlavních sektorů. Dařilo se zejména akciím ze sektorů cyklického a necyklického spotřebního zboží a technologickým titulům, nejméně naopak stouply sektor základních materiálů, průmyslové odvětví a energetický sektor.

Vítězové a poražení amerického QE: Je to složitější, než si myslíte

Roubini zase jednou křičí "hoří" v narvaném kině

2. Evropské akciové trhy v úterý mírně oživily, řecké akcie však stále výrazně ztrácejí

Evropské akcie v úterý oživily z téměř čtyřměsíčního dna, a to především díky švýcarské burze. Řecké akcie pokračují v poklesu kvůli tomu, že jednání s mezinárodními věřiteli uvízla na mrtvém bodě. Britský FTSE 100 zakončil na nule s mírnou ztrátou 0,01 %, CAC 40 naopak připsal 0,51 % a německý DAX posílil o 0,54 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,64 %, posilovaly všechny jeho sektory s výjimkou odvětví základních materiálů, které ztratilo půl procenta. Regionální index původně ztrácel kolem procenta, otočil ale poté, co Evropská komise oznámila, že znovu zahájí jednání s Řeckem, pokud tamní vláda přijde s novými návrhy.

Řekové se možná stejně zbaví eura, i když ustojí současnou napjatou situaci

3. Pražská burza v úterý připsala procento, nahoru jí pomohly bankovní tituly a akcie skupiny ČEZ

Index PX připsal 1,12 % na 990,24 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které posílily o 0,81 %. Na druhém místě se podle objemu umístila Komerční banka, která si zároveň zajistila největší procentuální zisk dne, když zpevnila o bezmála čtyři procenta. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, podražila o 0,94 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly naopak akcie Fortuny, které oslabovaly o dvě procenta a v závěrečné aukci prohloubily ztrátu na 3,35 %, a přes dvě procenta odepsala i mediální CME. Cenné papíry O2 C.R. posilovaly o 0,3 %, v závěrečné aukci ale poskočily nahoru, a uzavřely tak nakonec se ziskem 1,53 %, zatímco akcie CETIN ztratily přes půl procenta.

Jak si Češi (ne)pěstovali vztah k investování

Ponoří se Česko do absolutní tmy? A jak se připravit na možný návrat do doby kamenné?

4. Očekávané události

V noci na středu vyjde v Japonsku výsledek dubnové bilance mezinárodního obchodu a v Číně bude zveřejněn ukazatel vývoje přímých zahraničních investic. Setkání má v plánu ECB, avšak bez rozhodování o nastavení měnové politiky. Výsledek bilance mezinárodního obchodu zveřejní po Japonsku i Itálie a zajímavá data na trhy pošle Spojené království - vyjde 3měsíční míra nezaměstnanosti ILO a vývoj průměrné mzdy. Kromě toho britská centrální banka prozradí, kolik jejích hlasujících členů se na posledním zasedání vyslovilo pro zachování měnové politiky v nezměněné podobě, a v eurozóně vyjdou hodinu před polednem údaje o stavební výrobě a finální údaje o inflaci za květen. Středečnímu dění by ale mělo dominovat zasedání americké centrální banky, které skončí odpoledne. Čeká se, že Fed ponechá úrokové sazby beze změny, investory však bude zajímat, zda centrální banka nenaznačí, že by se sazby mohly poprvé od krize zvýšit v září, tedy v termínu, na němž se aktuálně shoduje většina trhu. Fed také vydá zaktualizovanou predikci ekonomického vývoje a vyjdou i pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy na území USA. Poprvé bez nároku na dividendu se budou obchodovat akcie ČEZ. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras: Bez uzavření dohody s věřiteli nezaplatíme MMF

Řecký premiér Alexis Tsipras dal v úterý najevo, že pokud se Řecku nepodaří uzavřít včas novou dohodu o finanční pomoci s mezinárodními věřiteli, nezaplatí Atény svůj dluh Mezinárodnímu měnovému fondu, který je splatný koncem měsíce. Podle řeckých listů Kathimerini a To Vima požaduje šéf řecké vlády "důstojnou dohodu a restrukturalizaci zahraničních dluhů".

6. Lalovac (chorvatský ministr financí): Evidence tržeb zvýšila vykázané příjmy v zemi

Zavedení elektronické evidence tržeb v Chorvatsku vedlo k výraznému růstu přiznávaných příjmů podnikatelů a živnostníků. Na úterní konferenci k elektronické evidenci to uvedl chorvatský ministr financí Boris Lalovac. Následně to mělo podle něj také pozitivní vliv na daňové příjmy. Ministr se tak snažil vyvrátit informace, že v Chorvatsku po zavedení elektronické evidence klesl výběr daní. Nepřesné je podle něj také tvrzení, že v zemi po zavedení evidence ukončilo činnost 50 tisíc podnikatelů. Český ministr financí Andrej Babiš usiluje o zavedení podobné evidence tržeb v Česku.

7. Soudní dvůr Evropské unie podpořil ECB v otázce programu OMT

Evropská centrální banka získala podporu Soudního dvora Evropské unie v otázce programu nakupování státních dluhopisů zemí eurozóny z roku 2012, takzvaného OMT (Outright Monetary Transactions). Podle rozhodnutí soudu je program v souladu se zákonem. Program se nelíbil především Němcům, kteří ho nejdříve dali k přezkoumání svému ústavnímu soudu, jenž následně přenechal rozhodnutí soudu Evropské unie.

8. ČNB: Finanční sektor v ČR je odolnější, rizika se objevují v úvěrování bydlení

Český finanční sektor posílil již tak vysokou odolnost vůči možným nepříznivým šokům. Oživení poptávky po úvěrech, pokles úrokových sazeb z úvěrů a uvolňování úvěrových standardů ale představují potenciální zdroje rizik pro finanční stabilitu v budoucnosti. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě 2014/2015, kterou v úterý zveřejnila Česká národní banka.

9. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v červnu opět zhoršila

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v červnu opět zhoršila. Index očekávání se propadl na 31,5 bodu z květnových 41,9 bodu. Očekával se pokles na 37,7 bodu. Hodnocení současné situace se zhoršilo na 62,9 bodu z 65,7 bodu v květnu, čekal se pokles na 63 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž zhoršilo, když index spadl na 53,7 bodu z 61,2 bodu v květnu.

10. Inflace ve Spojeném království v květnu mírně zrychlila

Spotřebitelské ceny ve Spojeném království začaly v květnu opět mírně růst. Meziročně se zvýšily o 0,1 %, v souladu s odhady, po 0,1% poklesu v dubnu. Jedná se o první růst od letošního února. Meziměsíčně inflace zůstala na dubnovém tempu 0,2 %, jak se čekalo. Jádrové ceny očištěné o potraviny a energie v květnu vrostly meziročně o 0,9 % při očekávání procentního růstu po 0,8 % v dubnu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ed Sheeran překvapil fanynku v obchodním centru

Když třináctiletá Sydney Bourbeauová vyšla na pódium v kanadském obchodním centru West Edmonton Mall, aby písní Eda Sheerana Thinking Out Loud podpořila místní charitu, netušila, že se zpěvák nachází jen pár kroků od ní. Nevěděli to ani návštěvníci akce ani její organizátoři. Proto Sheeran, který vyskočil na pódium a přidal se k Sydney, všechny hodně šokoval. Sydney, která by sama byla ráda zpěvačkou, se naštěstí rychle vzpamatovala a píseň společně dokončili. Médiím pak dívka řekla, že jí zpěvák dal "nejkrásnější den jejího života". A neskončilo jen u toho, Sheeran jí daroval také lístky na svůj koncert v Rexall Place.

08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika