Co musíte ráno vědět (18. června)
|

Co musíte ráno vědět (18. června)

Jak si v půlce týdne vedly akcie v Evropě a USA, před čím varuje řecká centrální banka a kolik loni přibylo dolarových milionářů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu otočily do plusu po zasedání FOMC. Sazby v USA by měly růst ještě letos, tempo zvyšování ale má být pomalejší

Americké akciové trhy v první polovině středečního obchodování mírně zpevňovaly, postupně ale ztrácely. Investoři na Wall Street čekali na výsledek dvoudenního zasedání měnového výboru americké centrální banky, aby odhadli, kdy se v USA začnou zvyšovat úrokové sazby. Fed je naposledy zvýšil před devíti lety. Po zveřejnění výsledků zasedání a tiskové konferenci předsedkyně Fedu Janet Yellenové ovšem akciové trhy začaly opět růst. Nakonec Dow posílil o mírných 0,17 % na 17 935,14 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,20 % na 2 100,43 bodu a Nasdaq se zvýšil o 0,18 % na 5 064,88 bodu. V zisku skončilo devět z deseti hlavních sektorů, jako jediné zůstaly v mírném záporu finanční tituly, jimž neprospěl výhled celkově pomalejšího růstu sazeb v USA ze strany centrální banky. Ta nechala v červnu úrokové sazby podle očekávání beze změny. Její měnový výbor ale po dvoudenním zasedání naznačil, že díky dostatečnému zotavení ekonomiky ze zimního útlumu je velmi pravděpodobné, že začne sazby zvyšovat ještě v letošním roce.

Americké akcie se pohybují na tenkém ledě a z Fedu fouká teplý vítr

2. Evropské akcie ve středu před koncem zasedání Fedu a v očekávání setkání euroskupiny zlevnily

Evropské akcie ve středu ztrácely. Investory stále znepokojuje Řecko, které se zjevně pomalu připravuje na odchod z eurozóny. Trhy navíc ve středu vyčkávaly před zveřejněním rozhodnutí americké centrální banky o dalším nastavení měnové politiky. Britský FTSE 100 odepsal 0,44 %, francouzský CAC 40 1,02 % a německý DAX 0,6 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,45 %, nahoře ho držel ropný sektor, dolů ho naopak stahovaly akcie automobilek a realitní odvětví. Index DJ EURO STOXX 50 klesl o 0,73 % na 3 428,76 bodu. "Situace v Řecku je zamlžená a všechno se může každou vteřinou změnit," říká Nicola Marinelli z Pentalpha Capital. "Spojené státy oproti počátku roku trochu nabraly tempo. Fed nejspíše bude držet svůj současný postoj, pokud se tedy nedočkáme nějakého masivního zklamání v podobě makrodat nebo zprávy z trhu práce."

3. Pražská burza ve středu ztratila procento. Dolů ji stáhly akcie ČEZ, které se obchodovaly bez nároku na dividendu

Index PX ve středu odepsal 1,22 % na 978,16 bodu. Index PX-TR očištěný o vyplacené dividendy naopak posílil o 0,19 %. Hlavní index ve středu stahovaly dolů především akcie energetické skupiny ČEZ, které se obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu v hrubé výši 40 Kč na akcii. Nakonec akcie ČEZ zlevnily o 8,68 %. Kromě nich oslabovaly také cenné papíry uhelné firmy NWR a mírně pod nulu spadla v závěrečné aukci i Erste Group Bank. Zbytek emisí posiloval v čele s Komerční bankou, která připsala 1,69 %. Přes procento podražily i cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, O2 C.R., pojišťovny VIG a Philip Morris ČR. Výraznější objem zaznamenaly také cenné papíry CETIN, které se pohybovaly lehce nad nulou.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek se setkají ministři financí zemí eurozóny, kteří by se měli zabývat řeckou dluhovou krizí. V Číně vyjde index cen domů, Eurostat zveřejní vývoj nákladů na práci a ECB oznámí, jak dopadlo čtvrté kolo cíleného dodání likvidity evropským bankám (TLTRO; odhaduje se asi 80 miliard EUR, za předchozí 3 kola TLTRO banky získaly něco přes 300 miliard), a také zveřejní Ekonomický bulletin, který nahradí dosavadní Měsíční bulletin. V Británii vyjde statistika maloobchodních tržeb a v USA důležitá data o vývoji spotřebitelských cen, výsledek běžného účtu, index aktivity filadelfského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob plynu. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Červnový názor FOMC: Základní sazba Fedu by se mohla letos zvýšit dvakrát o čtvrt procentního bodu, ekonomika je zpět na cestě k oživení

Americká centrální banka nechala v červnu úrokové sazby podle očekávání beze změny. Její měnový výbor ale po dvoudenním zasedání naznačil, že díky dostatečnému zotavení ekonomiky ze zimního útlumu je velmi pravděpodobné, že začne sazby zvyšovat ještě v letošním roce. Celoroční výhled ekonomiky je podle Fedu aktuálně horší, v posledních týdnech se ale výrazně zlepšil obrázek celého hospodářství. Drtivá většina FOMC předpokládá letošní zvyšování sazeb. Rozložení sil a očekávání ohledně vývoje základního úroku v dalších letech ukazují dva grafy z prohlášení ze zasedání.

Výhled nastavení základní úrokové sazby Fedu (červen 2015)

Akciové čekání na Godota pokračuje

6. Institut Ifo zvýšil odhad růstu německé ekonomiky na 1,9 %

Německý hospodářský institut Ifo zvýšil výhled růstu německé ekonomiky na letošní rok na 1,9 % z prosincových 1,5 %. Ke zrychlení růstu má přispět silná soukromá spotřeba podpořená nízkou nezaměstnaností. V příštím roce má tempo růstu největší evropské ekonomiky mírně zpomalit na 1,8 %.

7. Kyperské déjà vu: Stín kapitálových kontrol vznášející se nad Řeckem dostává jasné obrysy

Pokud se Řecku do konce týdne nepodaří mezinárodní věřitele přesvědčit, aby mu poslali zbývajících 7,2 miliardy eur z dobíhajícího záchranného programu, jsou evropští politici připraveni podniknout nezbytné kroky k tomu, aby byly v silně zadlužené zemi zavedeny kapitálové kontroly. Uvádí to německý list Süddeutsche Zeitung. Pokud by na kapitálové kontroly v Řecku došlo, potkal by zemi podobný osud jako před dvěma lety Kypr.

Šéf euroskupiny navrhl kvůli Řecku odložit volbu svého nástupce

Rakouský kancléř vyzval EU k solidaritě s Řeckem

8. Podle řecké centrální banky nabere ekonomika "bolestivý kurz", pokud jednání s věřiteli selžou

Řecká centrální banka ve středu vydala varování, že země nabere "bolestivý kurz", pokud jednání s věřiteli selžou. Tento kurz podle zprávy banky povede k platební neschopnosti a vystoupení Řecka z eurozóny. Banka také upozornila, že dojde ke zrychlení propadu ekonomiky ve druhém kvartálu letošního roku a že pokračující krize způsobila mezi říjnem a dubnem odliv depozit z řeckých bank zhruba v objemu 30 miliard eur.

Většina Němců si přeje odchod Řecka z eurozóny

9. Spotřebitelské ceny v eurozóně v květnu obnovily růst, jak se očekávalo

Spotřebitelské ceny v eurozóně začaly v květnu po pěti měsících poklesu a stagnace opět růst. Meziroční míra inflace stoupla na 0,3 % z nulové úrovně v dubnu. Ve své finální zprávě to ve středu oznámil Eurostat. Potvrdil tak předběžný rychlý odhad. Inflace v celé evropské unii rovněž zrychlila na 0,3 % z dubnových 0,0 %, v květnu 2014 byla přitom na 0,6 %.

10. Zástupci EU prý dosáhli předběžné shody ve věci prodloužení ruských sankcí

Diplomaté členských zemí Evropské unie se ve středu shodli na prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku do konce ledna příštího roku. Uvedly to diplomatické zdroje s tím, že krok formálně potvrdí v pondělí ministři zahraničí osmadvacítky na své schůzce v Lucemburku. Summit EU v březnu rozhodl evropské sankce uvalené kvůli ukrajinské krizi těsně spojit s plněním mírových dohod z Minsku.

Moskva prý s prodloužením sankcí počítá, Lavrov zrušil schůzku

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Počet dolarových milionářů i jejich majetek stouply na rekord

Loni po celém světě přibyl téměř milion dolarových milionářů. Počet lidí, jejichž osobní jmění, jež mohou investovat, činí nejméně jeden milion dolarů, loni celosvětově stoupl o 920 tisíc na rekordních 14,6 milionu a jejich celkový majetek stoupl na rekordních 56,4 bilionu USD. Počet dolarových milionářů rostl již šestým rokem za sebou hlavně díky růstu cen akcií. Vyplývá to ze zprávy konzultační společnosti Capgemini a RBC Wealth Management. V galerii si můžete připomenout, jak nakupuje ten nejbohatší z nich.

Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
před 19 minutami

Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly

Asijské akciové trhy začaly nový týden smíšeně. Investoři se v průběhu seance soustředili na kolísající dolar a do...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
před 33 minutami

Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady

Nizozemský výrobce elektroniky Philips ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk před zdaněním o 15 procent na 439 milionů eur....
Philips Evropské akcie Výsledková sezóna
Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky
Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky
před 44 minutami

Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky

Německé automobilky mají opět problém. V uplynulém týdnu zahájil Daimler stahování tří milionů dieselových vozidel za...
Auta Daimler Evropské akcie
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v…
před hodinou

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat klesl na 56,8 bodu, sektor služeb stagnoval

Podnikatelská aktivita v eurozóně v červenci podle předběžných dat klesla. Index nákupních manažerů ve...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu
Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu
před hodinou

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 0,6 bodu na 97,7...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu
MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu
08:42

MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu

Světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 procenta a příští rok poroste ještě mírně rychleji. Uvedl to...
Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika Evropská ekonomika
Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
včera v 19:48

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
včera v 17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
včera v 15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
včera v 13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
včera v 12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
včera v 11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
včera v 08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
22. 7. 2017 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
22. 7. 2017 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
22. 7. 2017 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
22. 7. 2017 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie