Co musíte ráno vědět (3. června)
|

Co musíte ráno vědět (3. června)

Jak se v úterý dařilo akciovým trhům v Evropě a ve Spojených státech, jak se vyvíjejí jednání Řecka se zahraničními věřiteli a jaký je nejnovější trend v oblasti spodního prádla? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý mírně oslabily, investoři čekají na výsledek vleklé řecké ságy

Investoři v USA vstřebávali nejnovější zprávy z ekonomiky a sledovali živý průběh vyjednávání Řecka s mezinárodními věřiteli. Index Dow uhájil metu 18 tisíc bodů a odepsal nakonec jen 0,16 % na 18 011,94 bodu, S&P 500 ztratil 0,1 % na 2 109,60 bodu a Nasdaq oslabil o 0,13 % na 5 076,52 bodu. Po počátečním poklesu o více než půl procenta se indexy odpoledne dostaly do mírného zisku, ten ale neudržely. Oslabily přitom akcie pouze ve čtyřech hlavních sektorech, nejvíce se to týkalo akcií firem z oblasti veřejných služeb. V plusu naopak skončily energetické tituly. Index volatility VIX se zvýšil jen nepatrně a výnos 10letých amerických vládních dluhopisů prudce stoupl o osm bazických bodů na 2,26 %.

Růst sazeb již tento měsíc, nebo až za rok? Spekulací není nikdy dost

2. Evropské akcie ztrácely kvůli pokračujícím jednáním Řecka se zahraničními věřiteli

Evropské akcie v úterý ztrácely kvůli pokračujícím jednáním Řecka se zahraničními věřiteli, která se do konce obchodování v Evropě nikam výrazně nepohnula. Britský FTSE 100 odepsal 0,36 %, francouzský CAC 40 0,40 % a německý DAX 0,94 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil přes procento. Dolů ho vedl realitní sektor, nahoře ho naopak držely sektor základních materiálů a ropný sektor.

Kyle Bass: Trh s dluhopisy v Evropě je past, která za rok sklapne

3. Pražská burza v úterý oslabila, dolů ji stáhly akcie ČEZ a Komerční banky

Index PX v úterý odepsal 0,83 % na 1 019,59 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie oslabily o 1,14 % poté, co bulharský antimonopolní úřad udělil pokuty místním distributorům energie vlastněným českými společnostmi ČEZ a Energo-Pro a rakouskou EVN za zneužívání dominantního postavení na trhu. Nejvíce má zaplatit ČEZ, a to 558 446 leva. Energo-Pro má zaplatit 167 256 leva, napsala agentura Reuters. Druhá v pořadí co do objemu se umístila Komerční banka, která odepsala 1,80 %. Naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, připsala mírných 0,1 %. Dařilo se také akciím O2 C.R., které zpevnily o 2,6 %, naproti tomu CETIN ztratila dalších 0,3 %. Největší procentuální ztrátu v úterý zaznamenala mediální CME, jejíž akcie zlevnily o 3,61 %. Akcie Unipetrolu odevzdaly 0,18 %, když valná hromada schválila nevyplacení dividendy.

Poznámka k rozdělení O2 od Erika Besta: Investoři vydáni na milost Kellnerovi

V Dole Paskov by se mohlo těžit uhlí i po roce 2017

4. Očekávané události

Středa bude ve světě dnem indexů nákupních manažerů (PMI) v sektoru služeb. Ukazatel zveřejní Čína, Japonsko, Spojené státy (zde vyjde ještě index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor od institutu ISM) i jednotlivé země v Evropě a celá eurozóna. Austrálie v noci na středu představí data o HDP, z eurozóny přijdou data o nezaměstnanosti a maloobchodních tržbách. Data z trhu práce přidá ještě Itálie, index cen domů zveřejní Spojené království a v USA budou odpoledne na pořadu dne pravidelná týdenní data o žádostech o hypotéky a zásobách ropy a také údaje agentury ADP o počtu nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru, které naznačí, jak dopadne klíčová páteční statistika z trhu práce, a obchodní bilance. Důležitá bude středa také pro centrální banky - Fed zveřejní Béžovou knihu a ECB bude pořádat zasedání, na němž se bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. S projevem vystoupí šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans a hospodářské výsledky zveřejní například Brown-Forman. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras: Návrh dohody jsme předložili už v pondělí v noci. Jednání jsou tvrdá, ale naše vláda je odhodlaná pokračovat

Řecká vláda v pondělí v noci poslala věřitelům "realistický plán" řešení dluhové krize. Po zasedání řecké vlády to v úterý řekl premiér Alexis Tsipras. Evropské lídry zároveň vyzval, aby návrh Řecka přijali, a umožnili tak po dlouhých měsících jednání uzavřít dohodu, která této silně zadlužené zemi umožní zůstat solventní. Podrobnosti návrhu ale premiér neupřesnil. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem později odpoledne uvedl, že jednání s Řeckem postupují pomalu a neuspokojivě a že dohoda je stále daleko.

EU, ECB a MMF se shodly na podmínkách dohody pro Řecko

ECB mírně zvýšila strop nouzového financování pro řecké banky

6. V eurozóně se v květnu obnovila inflace, ceny vzrostly o 0,3 %

Spotřebitelské ceny v eurozóně začaly v květnu po pěti měsících poklesu a stagnace opět růst. Meziroční míra inflace stoupla na 0,3 % z nulové úrovně v dubnu. Ve svém úterním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat. Výsledek překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters očekávali zvýšení cen jen o 0,2 %.

7. Těžba ropy v Rusku zůstala v květnu na postsovětském maximu

Těžba ropy v Rusku zůstala i v květnu na postsovětském maximu 10,71 milionu barelů denně. Produkce plynu se ale opět snížila a dosáhla 48,28 miliardy krychlových metrů proti dubnové hodnotě 52,64 miliardy kubíků. Oznámilo to v úterý ruské ministerstvo energetiky. Rusko za poslední rok zvýšilo těžbu ropy o zhruba 200 000 barelů denně.

8. Míra nezaměstnanosti v Německu v květnu stagnovala na rekordním minimu 6,4 %

Míra nezaměstnanosti v Německu v květnu stagnovala na dubnovém rekordním minimu 6,4 %, jak se očekávalo. Bez práce je tak podle sezónně očištěných údajů 2,786 milionu Němců. Počet lidí bez práce se snížil o 6 tisíc při očekávání poklesu o 10 tisíc, a to pouze na západě země, na východě se počet nezaměstnaných nezměnil. Podle sezónně neočištěných dat byl počet Němců bez zaměstnání v dubnu 2,762 milionu.

9. Podle šéfa řecké centrální banky potřebuje eurozóna reformy, aby se vyhnula "toxickému" populismu

Je nezbytné reformovat hlavní instituce eurozóny, aby se zabránilo "toxickému" nárůstu extremismu a populismu. Tvrdí to šéf řecké centrální banky Janis Sturnaras. Podle něj musí být větší symetrie mezi státy s přebytkem rozpočtu a těmi, které vykazují schodek. Zároveň je potřeba, aby se instituce eurozóny "prohloubily". "V opačném případě padne břemeno výhradně na bedra států s deficitem rozpočtu. Výsledkem bude úsporná politika a ta vede k extremismu a populismu. To je velmi, velmi toxický výsledek," prohlásil Sturnaras.

10. Unipetrol opět nevyplatí akcionářům dividendu, valná hromada zároveň zrušila rezervní fond s 1,7 miliardy Kč

Petrochemická společnost Unipetrol letos opět nevyplatí dividendu z loňského zisku. Rozhodla o tom úterní valná hromada společnosti, která schválila návrh představenstva firmy. Společnost dá celý loňský nekonsolidovaný zisk 327,8 milionu korun na účet nerozděleného zisku minulých let. Naposledy vyplatil Unipetrol dividendu za rok 2007. Valná hromada Unipetrolu v úterý také zrušila takzvaný rezervní fond společnosti, který nemusí firma na základě nového zákona o obchodních korporacích mít. Asi 1,7 miliardy korun z něj přesunula na účet nerozděleného zisku minulých let, kde ke konci loňského roku bylo asi 6,3 miliardy korun.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Tanga končí, mezi mladými dívkami frčí pohodlné spodní prádlo

Mladé ženy se začínají postupně vracet ke kořenům. Odhazují nepohodlná tanga a inspirují se v oblasti spodního prádla vlastními babičkami. "Kdykoli vejdu do obchodu se spodním prádlem, říkám si 'fajn, kde tady mají sekci pro babičky'," říká Daphne Javitchová, zakladatelka značky Ten Undies, která se specializuje na bavlněné spodní prádlo zakrývající celé pozadí, kalhotky s nohavičkami a vysokým pasem.

"Mezi spotřebitelskými skupinami Generace Y je spodní prádlo zakrývající celé pozadí považováno za něco super," tvrdí Bernadette Kissaneová, která se soustředí na trendy na trhu s oblečením ve společnosti Euromonitor. "Tanga mají to nejlepší za sebou."

Data firmy NPD Group navíc tento trend potvrzují. Prodeje tang se v uplynulém roce snížily o 7 %, zatímco prodeje větších kousků prádla - kraťásků, boxerek pro ženy a kalhotek s vysokým pasem - se dohromady zvýšily o 17 %.

před 43 minutami

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next, který má prodejny i v České republice, klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5...
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
před hodinou

USA: Aktivita ve výrobním sektoru v březnu prudce stoupla

Index aktivity ve výrobním sektoru, jejž sestavuje kansaský Fed, dosáhl v březnu hodnoty 37 bodů. Trh přitom očekával...
Americká ekonomika
před hodinou

Dukovany neplánovaně odstavují 2. blok, asi tam netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany má ve čtvrtek večer být neplánovaně odstaven druhý reaktorový blok. Energetici u něj...
Jaderná energetika Česká republika
před hodinou

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu na očekávání stoupla

Podle prvních údajů stoupla v březnu hodnota indexu spotřebitlské důbry v eurozóně na odnotu -5 bodů. Po únorových -6...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc Počtu 592 tisíc dosáhl...
Americká ekonomika Stavebnictví
15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh
14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie
14:12

EK chce nižší poplatky u transakcí mezi eurem a dalšími měnami

Evropská komise chce ještě letos navrhnout způsob, jak snížit poplatky, které musejí lidé v EU platit za přeshraniční...
Evropská unie Euro
13:36

USA: Čerstvých žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo na 258 tisíc

Na 258 tisíc Američanů si v týdnu do 18. března podalo čerstvou žádost o podporu v nezaměstnanosti. Je to nejvyšší...
Americká ekonomika Pracovní trh
13:09

Siemens a další německé firmy chtějí stavět železnici napříč Jižní Amerikou

O výstavbě železnice napříč Jižní Amerikou jedná v Bolívii řada německých společností v čele se Siemensem. Projekt za...
Siemens Doprava Latinská Amerika
12:26

Zisk řeckých aerolinek Aegean se loni propadl o 53 procent

Čistý zisk největší řecké letecké společnosti Aegean Airlines loni klesl o 53 procent na 32,2 milionu eur. Tržby sice...
Řecko Doprava Výsledková sezóna
11:53

Spotřebitelské úvěry ve čtvrtletí v Evropě vzrostly o 8,1 procenta

Evropský trh se spotřebitelskými úvěry v posledním čtvrtletí 2016 meziročně vzrostl o 8,1 procenta na 80,2 miliardy...
Evropská ekonomika Úvěry
11:50

Volkswagen vstupuje po roce a půl na evropský trh dluhopisů

Německá automobilka Volkswagen zahájila ve čtvrtek prodej nové emise dluhopisů. Na dluhopisový trh se tím vrací po...
Volkswagen Dluhopisový trh
10:55

Zrychlené přijetí zákona o elektronických komunikacích podporuje i ANO

Čtvrteční Právo uvádí, že zrychlené přijetí zákona o elektronické komunikaci podporuje i ministr financí a šéf hnutí...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Regulace