Co musíte ráno vědět (22. června)
|

Co musíte ráno vědět (22. června)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, co nového se o víkendu stalo v rámci jednání Řecka s věřiteli a jak se podporuje prodej nemovitostí v Číně? I to musíte na prahu nového týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek odevzdaly část zisků, za týden ale posílily

Akciové trhy ve Spojených státech během pátečního obchodování po silném čtvrtečním růstu oslabily. K poklesu přispěla nejistota ohledně osudu zadluženého Řecka. Index Dow, který zahrnuje akcie 30 předních podniků, v pátek klesl o 0,56 % na 18 014,28 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,54 % na 2 109,76 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,31 % a uzavřel na 5 117 bodech. Za celý týden index Dow stoupl zhruba o 0,6 % a S&P 500 o 0,7 %. Nasdaq si připsal dokonce 1,3 %, ve čtvrtek se přitom vyšplhal na nové maximum. Pro S&P 500 šlo o nejlepší týden od 24. dubna. Již osmý týden za sebou se zisk nebo ztráta na týdenní bázi udržely do +/- jednoho procenta. Naposledy takto dlouhá série v týdenním srovnání nízké volatility byla k vidění od listopadu 1993 do ledna 1994.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Návrat nad 50denní klouzavý průměr v režii Fedu, čeká se na výsledek řeckých jednání

Mýtus, kterého se nelze zbavit: Peníze čekající mimo trh

2. Evropské akcie zakončily týden mírným posílením, čímž snížily ztrátu z celého týdne

Evropské akcie v pátek mírně posilovaly v reakci na navýšení pomoci ECB řeckým bankám. Britský FTSE 100 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,04 %, francouzský CAC 40 připsal 0,25 % a německý DAX ztratil 0,54 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 0,36 %, nahoře jej držel sektor cestovního ruchu, ztrácel naopak sektor základních materiálů a chemický sektor. Za celý týden FTSE 100 odevzdal 1,07 %, CAC 40 0,67 % a DAX 1,4 %. Regionální Stoxx Europe 600 za uplynulý týden oslabil o procento.

3. Pražská burza na konci týdne mírně posílila, za týden ale kvůli dividendě CEZ odepsala 1,58 %

Index PX v pátek připsal 0,84 % na 975,50 bodu. V závěrečné aukci se objem obchodů navýšil o více než 50 %. Do té chvíle činil objem obchodů lehce přes 700 milionů korun, v závěrečné aukci pak proběhly obchody za dalších 400 milionů korun. Objem zobchodovaných akcií Komerční banky v aukci dosáhl stejné výše jako do té chvíle za celý den. Cenné papíry banky však navzdory tomu ztratily bezmála půl procenta. Objem zobchodovaných akcií Erste Group Bank se v poslední aukci téměř zdvojnásobil, a titul zároveň odevzdal část zisku a zakončil den o 0,75 % dražší. Výrazně naskočil při posledním obchodu také objem akcií skupiny ČEZ, které zastupovaly téměř polovinu celkového objemu a posílily o 4 % poté, co ve středu a ve čtvrtek výrazně ztrácely. V závěrečné aukci se zdvojnásobil také objem zobchodovaných akcií O2 C.R., které zároveň tímto posledním obchodem odevzdaly procentní zisk a zakončily s 1,5% ztrátou. Zisk ve ztrátu zvrátila poslední aukcí i Fortuna, která z 0,66% posílení spadla procento do červených čísel. Index PX klesl za celý týden o 1,58 % na 975,5 bodu. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry telekomunikační společnosti O2, nejvíce (kromě NWR) ztratily akcie sázkové společnosti Fortuna.

Pražská burza: Které tituly potáhnou index PX do konce roku?

Letošní hvězdy a propadlíci pražské burzy

4. Očekávané události

V pondělí se koná (další) ostře sledovaný summit, respektive několik summitů. V půl jedné se sejde euroskupina, aby jednala o Řecku, v pět odpoledne se nad tématem setkají i nejvyšší představitelé zemí platících eurem. Makroekonomický kalendář je chudý, zajímavé budou jen prodeje existujících domů v USA. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko předložilo nový návrh, který nemá být dočasný. Krácení důchodů se země asi nevyhne

Řecký premiér Alexis Tsipras představil během nedělního telefonátu s lídry EU, Francie a Německa návrh, kterým chce Řecko dosáhnout dohody o řešení řecké krize. Oznámil to úřad řeckého předsedy vlády. Jednání dosud váznou mimo jiné na neochotě Řeků uskutečnit reformu penzijního systému požadovanou věřiteli. Řekové z bank v posledních dnech vybírali peníze ve velkých objemech, banky by ale měly otevřít, protože je podporuje ECB nouzovou likviditou v rámci programu ELA. Podle zdrojů německého nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung Atény budou nejspíše muset krátit v červenci platy státních zaměstnanců a důchody i v případě, že se do té doby dohodnou s věřiteli.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá

6. O2 je pro nás finanční investicí, říká finanční ředitelka PPF Jirásková. Akcie by se tedy měly udržet na burze, o dividendě ale rozhodnou až výsledky firmy

Finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková v týdnu v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekla, že PPF plánuje zcela ovládnout CETIN, která je klíčovým aktivem PPF. O2 je naproti tomu finanční investicí a PPF nijak nezasahuje do jejího běžného chodu. "K CETIN se hlásíme i jako stratég, kdežto O2, tím, jak regulatorně složité rozdělení je, se pro nás stává de facto finanční investicí," uvedla Jirásková. V rozhovoru nechtěla ani naznačit dividendovou politiku O2. "Rozhovor pro akcie O2 Czech Republic vyzněl pozitivně. Potvrzuje totiž nedávné kroky PPF, které indikovaly, že se majitel nechystá operátora stáhnout z obchodování na pražské burze," komentoval interview analytik Petr Bártek z České spořitelny.

PPF zvýšila podíly v Home Credit a Air Bank a prodala část Eldorada

7. Směřují vyspělé ekonomiky k prvnímu společnému růstu od roku 2010?

HDP USA, Japonska a eurozóny rostl naposledy dohromady v roce 2010. Podle Jeffreyho Kleintopa ze společnosti Charles Schwab by rok 2015 mohl být dalším takovým. "Zatímco Fed ukončuje postupně podporu ekonomiky, centrální banky v eurozóně a v Japonsku v ní pokračují. To by mělo pomáhat oživení těchto dvou ekonomik a pomáhat i akciím na těchto trzích," míní Kleintop. Jistě není jediný.

Růst HDP USA, Japonska a eurozóny

8. Z ČR loni na dividendách odplynulo do zahraničí v čistém 214 miliard Kč

Z České republiky loni na dividendách odplynulo do zahraničí v čistém 214 miliard korun. Saldo přílivu a odlivu dividend z přímých zahraničních investic představuje 5 % HDP. Zemi to řadí mezi tři největší plátce z evropských zemí, více prostředků vyplatily do zahraničí jen Irsko a Malta. V posledním čísle to uvádí časopis Statistika & My.

9. Miliardář Drahi chce koupit operátora Bouygues Telecom

Miliardář Patrick Drahi, který vlastní francouzského kabelového operátora Numericable-SFR, učinil nabídku na koupi menšího rivala Bouygues Telecom za zhruba deset miliard eur v hotovosti. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje obeznámené se záležitostí.

10. Putin po zmrazení účtů vzkázal, že se Moskva bude právně bránit

Rusko bude hájit své zájmy právní cestou. Prohlásil to na okraj ekonomického fóra v Petrohradu ruský prezident Vladimir Putin ohledně blokování ruského státního majetku v Belgii a Francii a zmrazení účtů ruských diplomatických zastoupení v tamních bankách.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

K apartmánu Porsche. I tak se v Číně prodávají stále hůře prodejné nemovitosti

Po letech nadprodukce jsou mnohá čínská města plná neobsazených bytů, někdy celých domů, ulic nebo čtvrtí. V květnu proto developerská společnost Hopson Development Holdings nabízela vůz Porsche zdarma třiceti prvním kupcům apartmánů v komplexu Purple Dragon. Proč nenabídla raději slevu? Dříve proti slevám ostře protestovali dřívější kupující v jiných projektech. Porsche asi skousnou snáze. V Číně - a buďme spravedliví, i v mnoha dalších zemí - developeři v minulosti nabízeli k bydlení zdarma iPhony, mytí aut, slevy v obchodech a řadu dalších výhod. A jakže zafungovala nabídka Hopson Development Holdings? Velice dobře, za první tři hodiny prvního prodejního eventu firmy se prodaly rozestavěné apartmány za 300 milionů jüanů. Mimochodem, ceny nově prodávaných domů v Číně již několik měsíců klesají.

Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů
před 36 minutami

Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů

Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Většina se ho vyrobila v posledních 65 letech a může trvale zamořit...
Životní prostředí
Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé
15:11

Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé

Nová nízkonákladová letecká společnost, kterou zakládají aerolinky Air France, ponese název Joon. Oslovit má...
Evropské akcie Doprava
USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233…
14:51

USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233 tisíc

V týdnu do 15. července si ve Spojených státech podalo 233 tisíc lidí počáteční žádost o podporu v nezaměstnanosti....
Americká ekonomika Pracovní trh
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9…
13:51

Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červnu snížila na 6,90 procenta ze 7,35 procenta v předchozím měsíci. Poprvé...
Slovensko Nezaměstnanost
EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu
13:48

EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu

Do příštího kola jednání o brexitu na konci srpna chce vyjednavač Evropské unie Michel Barnier od britské strany...
Evropská unie Spojené království
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
13:45

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze změny, euro navzdory holubičím slovům Maria Draghiho zpevnilo

Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává...
ECB Centrální banky Eurozóna
Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR
13:35

Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR

Míra zadlužení členských zemí Evropské unie se v prvním čtvrtletí zvýšila na 84,1 procenta hrubého domácího produktu...
Evropská unie
Výrobci softwaru SAP klesl zisk, díky cloudu má ale vyšší tržby
12:52

Výrobci softwaru SAP klesl zisk, díky cloudu má ale vyšší tržby

Německá softwarová společnost SAP ve druhém čtvrtletí zvýšila tržby o více než deset procent na 5,78 miliardy eur,...
Evropské akcie SAP Výsledková sezóna
E-shop Zoot lidem nabídne dluhopisy za 150 milionů Kč, ve hře je i…
E-shop Zoot lidem nabídne dluhopisy za 150 milionů Kč, ve hře je i…
12:35

E-shop Zoot lidem nabídne dluhopisy za 150 milionů Kč, ve hře je i vstup firmy na pražskou burzu

Prodejce módy a designových doplňků Zoot, který kombinuje obchodní model e-shopu a kamenných prodejen, nabídne široké...
Firemní dluhopisy Primární úpis akcií (IPO) Pražská burza
Rozpočtový deficit zemí eurozóny klesl nejníže za téměř deset let
12:04

Rozpočtový deficit zemí eurozóny klesl nejníže za téměř deset let

Rozpočtový deficit členských zemí eurozóny v prvním čtvrtletí klesl na 0,9 procenta hrubého domácího produktu z 1,1...
Eurozóna Deficit rozpočtu
Koruna poprvé od konce intervencí prolomila hranici 26 EUR/CZK
Koruna poprvé od konce intervencí prolomila hranici 26 EUR/CZK
11:45

Koruna poprvé od konce intervencí prolomila hranici 26 EUR/CZK

Česká měna ve čtvrtek poprvé od ukončení intervencí České národní banky prolomila hranici 26 korun za euro. Koruna...
Česká koruna EUR/CZK Forex
ADB zlepšila odhad růstu rozvíjejících se ekonomik Asie
11:31

ADB zlepšila odhad růstu rozvíjejících se ekonomik Asie

Rozvíjející se ekonomiky Asie včetně Číny před sebou mají příznivější vyhlídky, zlepšily se hlavně díky vývoji...
Asijská ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled