Co musíte ráno vědět (22. června)
|

Co musíte ráno vědět (22. června)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, co nového se o víkendu stalo v rámci jednání Řecka s věřiteli a jak se podporuje prodej nemovitostí v Číně? I to musíte na prahu nového týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek odevzdaly část zisků, za týden ale posílily

Akciové trhy ve Spojených státech během pátečního obchodování po silném čtvrtečním růstu oslabily. K poklesu přispěla nejistota ohledně osudu zadluženého Řecka. Index Dow, který zahrnuje akcie 30 předních podniků, v pátek klesl o 0,56 % na 18 014,28 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,54 % na 2 109,76 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,31 % a uzavřel na 5 117 bodech. Za celý týden index Dow stoupl zhruba o 0,6 % a S&P 500 o 0,7 %. Nasdaq si připsal dokonce 1,3 %, ve čtvrtek se přitom vyšplhal na nové maximum. Pro S&P 500 šlo o nejlepší týden od 24. dubna. Již osmý týden za sebou se zisk nebo ztráta na týdenní bázi udržely do +/- jednoho procenta. Naposledy takto dlouhá série v týdenním srovnání nízké volatility byla k vidění od listopadu 1993 do ledna 1994.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Návrat nad 50denní klouzavý průměr v režii Fedu, čeká se na výsledek řeckých jednání

Mýtus, kterého se nelze zbavit: Peníze čekající mimo trh

2. Evropské akcie zakončily týden mírným posílením, čímž snížily ztrátu z celého týdne

Evropské akcie v pátek mírně posilovaly v reakci na navýšení pomoci ECB řeckým bankám. Britský FTSE 100 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,04 %, francouzský CAC 40 připsal 0,25 % a německý DAX ztratil 0,54 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 0,36 %, nahoře jej držel sektor cestovního ruchu, ztrácel naopak sektor základních materiálů a chemický sektor. Za celý týden FTSE 100 odevzdal 1,07 %, CAC 40 0,67 % a DAX 1,4 %. Regionální Stoxx Europe 600 za uplynulý týden oslabil o procento.

3. Pražská burza na konci týdne mírně posílila, za týden ale kvůli dividendě CEZ odepsala 1,58 %

Index PX v pátek připsal 0,84 % na 975,50 bodu. V závěrečné aukci se objem obchodů navýšil o více než 50 %. Do té chvíle činil objem obchodů lehce přes 700 milionů korun, v závěrečné aukci pak proběhly obchody za dalších 400 milionů korun. Objem zobchodovaných akcií Komerční banky v aukci dosáhl stejné výše jako do té chvíle za celý den. Cenné papíry banky však navzdory tomu ztratily bezmála půl procenta. Objem zobchodovaných akcií Erste Group Bank se v poslední aukci téměř zdvojnásobil, a titul zároveň odevzdal část zisku a zakončil den o 0,75 % dražší. Výrazně naskočil při posledním obchodu také objem akcií skupiny ČEZ, které zastupovaly téměř polovinu celkového objemu a posílily o 4 % poté, co ve středu a ve čtvrtek výrazně ztrácely. V závěrečné aukci se zdvojnásobil také objem zobchodovaných akcií O2 C.R., které zároveň tímto posledním obchodem odevzdaly procentní zisk a zakončily s 1,5% ztrátou. Zisk ve ztrátu zvrátila poslední aukcí i Fortuna, která z 0,66% posílení spadla procento do červených čísel. Index PX klesl za celý týden o 1,58 % na 975,5 bodu. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry telekomunikační společnosti O2, nejvíce (kromě NWR) ztratily akcie sázkové společnosti Fortuna.

Pražská burza: Které tituly potáhnou index PX do konce roku?

Letošní hvězdy a propadlíci pražské burzy

4. Očekávané události

V pondělí se koná (další) ostře sledovaný summit, respektive několik summitů. V půl jedné se sejde euroskupina, aby jednala o Řecku, v pět odpoledne se nad tématem setkají i nejvyšší představitelé zemí platících eurem. Makroekonomický kalendář je chudý, zajímavé budou jen prodeje existujících domů v USA. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko předložilo nový návrh, který nemá být dočasný. Krácení důchodů se země asi nevyhne

Řecký premiér Alexis Tsipras představil během nedělního telefonátu s lídry EU, Francie a Německa návrh, kterým chce Řecko dosáhnout dohody o řešení řecké krize. Oznámil to úřad řeckého předsedy vlády. Jednání dosud váznou mimo jiné na neochotě Řeků uskutečnit reformu penzijního systému požadovanou věřiteli. Řekové z bank v posledních dnech vybírali peníze ve velkých objemech, banky by ale měly otevřít, protože je podporuje ECB nouzovou likviditou v rámci programu ELA. Podle zdrojů německého nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung Atény budou nejspíše muset krátit v červenci platy státních zaměstnanců a důchody i v případě, že se do té doby dohodnou s věřiteli.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá

6. O2 je pro nás finanční investicí, říká finanční ředitelka PPF Jirásková. Akcie by se tedy měly udržet na burze, o dividendě ale rozhodnou až výsledky firmy

Finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková v týdnu v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekla, že PPF plánuje zcela ovládnout CETIN, která je klíčovým aktivem PPF. O2 je naproti tomu finanční investicí a PPF nijak nezasahuje do jejího běžného chodu. "K CETIN se hlásíme i jako stratég, kdežto O2, tím, jak regulatorně složité rozdělení je, se pro nás stává de facto finanční investicí," uvedla Jirásková. V rozhovoru nechtěla ani naznačit dividendovou politiku O2. "Rozhovor pro akcie O2 Czech Republic vyzněl pozitivně. Potvrzuje totiž nedávné kroky PPF, které indikovaly, že se majitel nechystá operátora stáhnout z obchodování na pražské burze," komentoval interview analytik Petr Bártek z České spořitelny.

PPF zvýšila podíly v Home Credit a Air Bank a prodala část Eldorada

7. Směřují vyspělé ekonomiky k prvnímu společnému růstu od roku 2010?

HDP USA, Japonska a eurozóny rostl naposledy dohromady v roce 2010. Podle Jeffreyho Kleintopa ze společnosti Charles Schwab by rok 2015 mohl být dalším takovým. "Zatímco Fed ukončuje postupně podporu ekonomiky, centrální banky v eurozóně a v Japonsku v ní pokračují. To by mělo pomáhat oživení těchto dvou ekonomik a pomáhat i akciím na těchto trzích," míní Kleintop. Jistě není jediný.

Růst HDP USA, Japonska a eurozóny

8. Z ČR loni na dividendách odplynulo do zahraničí v čistém 214 miliard Kč

Z České republiky loni na dividendách odplynulo do zahraničí v čistém 214 miliard korun. Saldo přílivu a odlivu dividend z přímých zahraničních investic představuje 5 % HDP. Zemi to řadí mezi tři největší plátce z evropských zemí, více prostředků vyplatily do zahraničí jen Irsko a Malta. V posledním čísle to uvádí časopis Statistika & My.

9. Miliardář Drahi chce koupit operátora Bouygues Telecom

Miliardář Patrick Drahi, který vlastní francouzského kabelového operátora Numericable-SFR, učinil nabídku na koupi menšího rivala Bouygues Telecom za zhruba deset miliard eur v hotovosti. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje obeznámené se záležitostí.

10. Putin po zmrazení účtů vzkázal, že se Moskva bude právně bránit

Rusko bude hájit své zájmy právní cestou. Prohlásil to na okraj ekonomického fóra v Petrohradu ruský prezident Vladimir Putin ohledně blokování ruského státního majetku v Belgii a Francii a zmrazení účtů ruských diplomatických zastoupení v tamních bankách.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

K apartmánu Porsche. I tak se v Číně prodávají stále hůře prodejné nemovitosti

Po letech nadprodukce jsou mnohá čínská města plná neobsazených bytů, někdy celých domů, ulic nebo čtvrtí. V květnu proto developerská společnost Hopson Development Holdings nabízela vůz Porsche zdarma třiceti prvním kupcům apartmánů v komplexu Purple Dragon. Proč nenabídla raději slevu? Dříve proti slevám ostře protestovali dřívější kupující v jiných projektech. Porsche asi skousnou snáze. V Číně - a buďme spravedliví, i v mnoha dalších zemí - developeři v minulosti nabízeli k bydlení zdarma iPhony, mytí aut, slevy v obchodech a řadu dalších výhod. A jakže zafungovala nabídka Hopson Development Holdings? Velice dobře, za první tři hodiny prvního prodejního eventu firmy se prodaly rozestavěné apartmány za 300 milionů jüanů. Mimochodem, ceny nově prodávaných domů v Číně již několik měsíců klesají.

Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com
před 10 minutami

Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový obchod Amazon.com v úterý oznámil, že koupí dubajského internetového prodejce Souq.com. částka,...
Amazon Americké akcie Internet
před 33 minutami

ČR je pro německé investory nejatraktivnější zemí regionu

Česká republika je mezi zeměmi střední a východní Evropy nejatraktivnější investiční lokalitou pro německé investory....
Česká republika Německo
Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku
před hodinou

Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku

Restrikce, které přijala Evropská unie v souvislosti s krizí na Ukrajině vůči některým ruským podnikům, včetně...
Evropská unie Rusko Politika
před hodinou

Itálie: Tržby v průmyslu v lednu meziměsíčně klesly o 3,5 %, meziročně o 1,5 % zpevnily

Italské průmyslové objednávky v lednu meziročně stouply o 8,6 % (prosinec: -0,9 %), meziměsíčně se snížily o 2,9 % ...
Itálie Průmysl Tržby
Trump v úterý novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací
před hodinou

Trump v úterý novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací

Prezident USA Donald Trump v úterý exekutivním nařízením zruší či upraví vládní regulace, jimiž jeho předchůdce...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
10:37

Italská Eni plánuje expanzi na francouzském maloobchodním trhu

Italská energetická společnost Eni plánuje letos získat milion odběratelů elektřiny na francouzském maloobchodním...
Evropské akcie Energetika Itálie
Asijské trhy v úterý převážně stouply, japonské a australské akcie zdražily o více než procento
10:15

Asijské trhy v úterý převážně stouply, japonské a australské akcie zdražily o více než procento

Asijské akciové trhy se v úterý odrazily od pondělní ztráty, když se investoři oklepali ze zklamání z neúspěchů...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Sberbank chce proniknout do sektorů nebankovních služeb
09:51

Sberbank chce proniknout do sektorů nebankovních služeb

Ruský bankovní gigant Sberbank vykázal za loňský rok rekordní zisk v přepočtu 9,5 miliardy dolarů (236 miliard Kč) a...
Banky Evropské banky Rusko
09:35

Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber za účetní podvod

Největší britská maloobchodní společnost Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber za účetní podvod, informuje agentura...
Spojené království Maloobchod Podvod
UniCredit údajně jedná o prodeji aktiv v Česku a na Slovensku, zájem by mohly mít KB nebo MONETA
09:06

UniCredit údajně jedná o prodeji aktiv v Česku a na Slovensku, zájem by mohly mít KB nebo MONETA

V tisku se objevila informace, že by UniCredit mohla prodat své aktivity v Česku a na Slovensku. Údajnými zájemci by...
Akcie ČR Fúze a akvizice UniCredit
09:03

O2 Czech Republic: Aukce kmitočtů na 5G sítě a zrušení tendru na datové schránky

Český telekomunikační úřad vypsal aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v pásmu 3,7 GHz. Souhrnná vyvolávací cena...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
Ranní analytická poznámka (28. března): Trump dává zelené červenou
08:55

Ranní analytická poznámka (28. března): Trump dává zelené červenou

Americké akciové indexy začaly pondělní obchodování nervózně. Pravděpodobně tomu napomohl páteční neúspěch...
Americké akcie Donald Trump Ekologie
Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč, firma navrhne vyplatit dividendu 1 000 Kč na akcii
08:05

Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč, firma navrhne vyplatit dividendu 1 000 Kč na akcii

Tabáková firma Philip Morris ČR vykázala za loňský rok meziroční nárůst tržeb bez spotřební daně a DPH o 5,4 % na 11...
Philip Morris ČR Tabák Akcie ČR
06:43

Čínská firma HNA prý jedná o získání kontroly nad listem Forbes

Čínský konglomerát HNA Group jedná o koupi kontrolního podílu v majiteli vydavatele amerického ekonomického časopisu...
Fúze a akvizice Média Čína
04:57

American Airlines koupí podíl v aerolinkách China Southern

Americká letecká společnost American Airlines Group koupí podíl v největších čínských aerolinkách China Southern...
Asijské akcie Čína Doprava
03:13

Premiéři V4 budou ve Varšavě jednat o inovacích a digitalizaci

Spolupráci v inovacích a digitalizaci má být věnováno úterní varšavské jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky (V4),...
Technologie Inovace Politika
02:04

Ruská banka Sberbank prodává svou ukrajinskou divizi

Největší ruská bankovní společnost Sberbank prodává svou ukrajinskou divizi skupině investorů, která zahrnuje podniky...
Banky Evropské banky Rusko