Co musíte ráno vědět (23. června)
|

Co musíte ráno vědět (23. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a USA, jak proběhla pondělní schůzka euroskupiny a před kým padl na kolena mocný Apple? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie vykročily do nového týdne se ziskem, Nasdaq posouval rekordy

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily týden růstem. Trh podpořily hlavně naděje na blížící se průlom v jednáních mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli. Příznivý vliv ale měly také zprávy o aktivitě na poli fúzí a akvizic mezi americkými podniky. Index Dow v pondělí připsal 0,58 %, S&P 500 0,61 % a Nasdaq 0,72 %, když zakončil na novém rekordu 5 153,97 bodu, přičemž si zároveň zajistil i nové intradenní maximum na 5 162,13 bodu. V indexu Dow si nejlépe vedly banky, nahoru ho táhly akcie Goldman Sachs a JPMorgan, ztrácely naopak cenné papíry Cisco Systems, UnitedHealth a Procter & Gamble. Index volatility VIX klesl o 8,74 % na 12,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o 11 bazických bodů na 2,37 %.

Honba za zisky v Evropě? Investoři mohou přijít o velký americký dárek

2. Evropské akcie zahájily týden úspěšně díky pokroku v jednáních Řecka s věřiteli

Evropské akcie v pondělí vedlo nahoru Řecko díky novému návrhu řecké vlády, o němž jednala euroskupina a který je podle zástupců eurozóny slibný. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,72 %, francouzský CAC 40 o 3,81 %, stejně jako německý DAX, čímž oba zaznamenaly nejúspěšnější den od roku 2012. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 2,3 %, když všechny jeho sektory posilovaly v čele s automobilkami. Řecký index ASE vyskočil o 9 %, nahoru ho vedl především bankovní sektor, který přidal přes dvacet procent. "Zdá se, že se Řecko vrací od okraje propasti," říká Daniel Murray, šéf oddělení analýz v EFG Asset Management. "Mám pocit, že se blížíme ke konci. Jakmile budeme mít tohle z cesty, investoři se budou moci opět soustředit na to dobré, co se v Evropě děje, například na růst zisků firem, zvyšující se podnikatelskou důvěru a aktivitu v oblasti fúzí a akvizic."

3. Pražská burza v úvodu týdne posílila o více než procento, nahoru jí pomohly banky

Index PX v pondělí připsal 1,42 % na 989,33 bodu. Největší objem zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, ztratily však půl procenta. Největší procentuální zisk a zároveň druhý největší zobchodovaný objem připadl akciím Erste Group Bank, které zpevnily o 4,82 %. Druhá bankovní emise na burze, Komerční banka, přidala půl procenta. Dařilo se také cenným papírům pojišťovny VIG, které posílily o 2,09 %, a o více než dvě procenta podražily také akcie O2 C.R. (+2,65 %). Nižší objem, ale zato více než 3% zisk zaznamenaly akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, naproti tomu mediální CME ztratila 2,51 % a příliš se nedařilo ani znojemské Pegas Nonwovens, která odepsala 1,21 %.

Pražská burza: Které tituly potáhnou index PX do konce roku?

Letošní hvězdy a propadlíci pražské burzy

4. Očekávané události

Úterý se ponese ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů. Data budou zveřejněna nejen pro eurozónu, Německo a Francii, ale v noci také za Japonsko a Čínu a odpoledne za USA. Spojené státy k tomu přidají objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, index cen domů, prodeje nových domů a index aktivity richmondského Fedu. V Evropě dále například Itálie oznámí maloobchodní tržby a centrální banka v Maďarsku bude rozhodovat o nastavení sazeb, očekává se další snížení základního úroku o 15 bazických bodů. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecké pondělí: Tsiprasova vláda nabídla ústupky, naděje na dohodu s věřiteli žijí

Řecká vláda v pondělí po týdnech licitací představila významné ústupky ohledně tvrdších ekonomických opatření, která po zadlužené zemi žádají mezinárodní věřitelé. Navrhovanou kombinaci úspor v penzijním systému a vyšších příjmů z daní z přidané hodnoty představitelé zemí platících eurem předběžně přijali kladně. Pokud řecký návrh uspokojí i odborníky na technické úrovni, pak prý lze ještě tento týden čekat dohodu, o které se vyjednává celé měsíce a která je předpokladem uvolnění dalších peněz Řecku v rámci zahraniční finanční pomoci. My jsme se v pondělí o Řecku bavili s Karlem Havlíčkem z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá

6. Představitelé EU nabídli plán na další prohloubení měnové unie

Pět vrcholných představitelů institucí EU v pondělí nabídlo plán na další prohloubení hospodářské a měnové unie. Materiál, o kterém by měli jednat koncem týdne také prezidenti a premiéři osmadvacítky na summitu, předpokládá dokončení změn nejpozději v roce 2025. Text byl přitom shodou okolností představen v den, kdy měla série narychlo svolaných jednání odvrátit hrozbu řeckého odchodu z eurozóny.

7. Evropská centrální banka opět navýší strop programu poskytování nouzové likvidity (ELA) řeckým bankám

Evropská centrální banka v pondělí potřetí za posledních šest dnů zvýšila limit pro nouzové financování řeckých bank. Agentuře Reuters to sdělil zdroj z bankovního sektoru. Neupřesnil však rozsah tohoto zvýšení. Podle nejmenovaného zdroje však zvýšení stačí opět jen na krátkou dobu a ECB se bude muset opět sejít v úterý.

8. Evropská unie oficiálně schválila prodloužení sankcí vůči Rusku až do ledna 2016

Ministři zahraničí Evropské unie v pondělí schválili prodloužení unijních hospodářských sankcí proti Rusku do konce ledna 2016 a spuštění námořní operace proti pašerákům migrantů do Evropy. Souhlas ministrů s prodloužením sankcí proti Rusku kvůli jeho roli v ukrajinské krizi byl pouze formalitou, neboť se na něm minulou středu dohodli velvyslanci členských států.

9. Řecko by podle Babiše mělo konečně zbankrotovat

Řecko by podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) mělo konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor. Ministr financí to v pondělí řekl v Praze na pravidelné výroční konferenci ekonomických diplomatů.

10. Firma Altice potvrdila, že usiluje o převzetí operátora Bouygues

Evropská telekomunikační skupina Altice v pondělí potvrdila, že předložila nabídku na převzetí francouzského operátora Bouygues Telecom. Zdroje agentury Reuters již v neděli uvedly, že Altice chce za Bouygues Telecom zaplatit zhruba deset miliard eur.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Zpěvačka Taylor Swiftová přiměla Apple Music k úpravě platební politiky

Americká technologická společnost Apple bude umělcům a nahrávacím firmám platit peníze za hudbu přehrávanou v nové streamovací službě Apple Music i během tříměsíční zkušební doby. Apple se ke změně rozhodl poté, co populární americká zpěvačka Taylor Swiftová prohlásila, že službě kvůli nespokojenosti s její platební politikou neposkytne své nové album.

Apple nabízí uživatelům možnost vyzkoušet si službu Apple Music na tři měsíce zdarma. Původně plánoval, že za toto zkušební období nebude umělcům a nahrávacím firmám platit žádné peníze. Swiftová však o víkendu označila tento postup za "šokující" a upozornila, že poškodí zejména začínající mladé umělce.

"Nechceme po vás iPhony zdarma. Nechtějte po nás, abychom vám poskytovali hudbu bez zaplacení," napsala Swiftová v otevřeném dopisu firmě Apple zveřejněném v neděli. Apple krátce poté ohlásil změnu platební politiky. Zpěvačce osobně zavolal Eddie Cue, viceprezident společnosti Apple pro internetový software a služby, a na twitteru také zveřejnil následující příspěvky:

před 20 minutami

MPO: Důvěra v energetický trh neexistuje, vliv státu bude růst

V Evropě v současnosti neexistuje důvěra ve volný energetický trh, do budoucna bude naopak růst vliv státu. Na úterní...
Česká republika Energetika
před 44 minutami

Davis: Imigrace do Británie bude po brexitu kopírovat ekonomiku

Až Británie opustí Evropskou unii, měla by imigrace do země růst nebo klesat podle potřeb britské ekonomiky, řekl...
Evropská unie Spojené království
Německý veřejný dluh se loni snížil o 0,8 procenta
před hodinou

Německý veřejný dluh se loni snížil o 0,8 procenta

Německý veřejný dluh se loni lehce snížil o 0,8 procenta na 2,006 bilionu eur (54,2 bilionu Kč). V úterý to oznámil...
Německo Zadlužení
12:19

Asahi si na nákup Plzeňského Prazdroje půjčí

Japonský pivovar Asahi si vezme bankovní půjčku 7,4 miliardy eur (200 miliard Kč). Chce tak financovat koupi...
Asijské akcie Česká republika Fúze a akvizice
Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com
12:00

Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový obchod Amazon.com v úterý oznámil, že koupí dubajského internetového prodejce Souq.com. částka,...
Amazon Americké akcie Internet
11:37

ČR je pro německé investory nejatraktivnější zemí regionu

Česká republika je mezi zeměmi střední a východní Evropy nejatraktivnější investiční lokalitou pro německé investory....
Česká republika Německo
Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku
11:16

Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku

Restrikce, které přijala Evropská unie v souvislosti s krizí na Ukrajině vůči některým ruským podnikům, včetně...
Evropská unie Rusko Politika
11:02

Itálie: Tržby v průmyslu v lednu meziměsíčně klesly o 3,5 %, meziročně o 1,5 % zpevnily

Italské průmyslové objednávky v lednu meziročně stouply o 8,6 % (prosinec: -0,9 %), meziměsíčně se snížily o 2,9 % ...
Itálie Průmysl Tržby
Trump v úterý novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací
10:50

Trump v úterý novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací

Prezident USA Donald Trump v úterý exekutivním nařízením zruší či upraví vládní regulace, jimiž jeho předchůdce...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
10:37

Italská Eni plánuje expanzi na francouzském maloobchodním trhu

Italská energetická společnost Eni plánuje letos získat milion odběratelů elektřiny na francouzském maloobchodním...
Evropské akcie Energetika Itálie
Asijské trhy v úterý převážně stouply, japonské a australské akcie zdražily o více než procento
10:15

Asijské trhy v úterý převážně stouply, japonské a australské akcie zdražily o více než procento

Asijské akciové trhy se v úterý odrazily od pondělní ztráty, když se investoři oklepali ze zklamání z neúspěchů...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Sberbank chce proniknout do sektorů nebankovních služeb
09:51

Sberbank chce proniknout do sektorů nebankovních služeb

Ruský bankovní gigant Sberbank vykázal za loňský rok rekordní zisk v přepočtu 9,5 miliardy dolarů (236 miliard Kč) a...
Banky Evropské banky Rusko
09:35

Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber za účetní podvod

Největší britská maloobchodní společnost Tesco zaplatí pokutu 129 milionů liber za účetní podvod, informuje agentura...
Spojené království Maloobchod Podvod
UniCredit údajně jedná o prodeji aktiv v Česku a na Slovensku, zájem by mohly mít KB nebo MONETA
09:06

UniCredit údajně jedná o prodeji aktiv v Česku a na Slovensku, zájem by mohly mít KB nebo MONETA

V tisku se objevila informace, že by UniCredit mohla prodat své aktivity v Česku a na Slovensku. Údajnými zájemci by...
Akcie ČR Fúze a akvizice UniCredit
09:03

O2 Czech Republic: Aukce kmitočtů na 5G sítě a zrušení tendru na datové schránky

Český telekomunikační úřad vypsal aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v pásmu 3,7 GHz. Souhrnná vyvolávací cena...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
Ranní analytická poznámka (28. března): Trump dává zelené červenou
08:55

Ranní analytická poznámka (28. března): Trump dává zelené červenou

Americké akciové indexy začaly pondělní obchodování nervózně. Pravděpodobně tomu napomohl páteční neúspěch...
Americké akcie Donald Trump Ekologie
Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč, firma navrhne vyplatit dividendu 1 000 Kč na akcii
08:05

Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč, firma navrhne vyplatit dividendu 1 000 Kč na akcii

Tabáková firma Philip Morris ČR vykázala za loňský rok meziroční nárůst tržeb bez spotřební daně a DPH o 5,4 % na 11...
Philip Morris ČR Tabák Akcie ČR