Co musíte ráno vědět (23. června)
|

Co musíte ráno vědět (23. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a USA, jak proběhla pondělní schůzka euroskupiny a před kým padl na kolena mocný Apple? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie vykročily do nového týdne se ziskem, Nasdaq posouval rekordy

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily týden růstem. Trh podpořily hlavně naděje na blížící se průlom v jednáních mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli. Příznivý vliv ale měly také zprávy o aktivitě na poli fúzí a akvizic mezi americkými podniky. Index Dow v pondělí připsal 0,58 %, S&P 500 0,61 % a Nasdaq 0,72 %, když zakončil na novém rekordu 5 153,97 bodu, přičemž si zároveň zajistil i nové intradenní maximum na 5 162,13 bodu. V indexu Dow si nejlépe vedly banky, nahoru ho táhly akcie Goldman Sachs a JPMorgan, ztrácely naopak cenné papíry Cisco Systems, UnitedHealth a Procter & Gamble. Index volatility VIX klesl o 8,74 % na 12,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o 11 bazických bodů na 2,37 %.

Honba za zisky v Evropě? Investoři mohou přijít o velký americký dárek

2. Evropské akcie zahájily týden úspěšně díky pokroku v jednáních Řecka s věřiteli

Evropské akcie v pondělí vedlo nahoru Řecko díky novému návrhu řecké vlády, o němž jednala euroskupina a který je podle zástupců eurozóny slibný. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,72 %, francouzský CAC 40 o 3,81 %, stejně jako německý DAX, čímž oba zaznamenaly nejúspěšnější den od roku 2012. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 2,3 %, když všechny jeho sektory posilovaly v čele s automobilkami. Řecký index ASE vyskočil o 9 %, nahoru ho vedl především bankovní sektor, který přidal přes dvacet procent. "Zdá se, že se Řecko vrací od okraje propasti," říká Daniel Murray, šéf oddělení analýz v EFG Asset Management. "Mám pocit, že se blížíme ke konci. Jakmile budeme mít tohle z cesty, investoři se budou moci opět soustředit na to dobré, co se v Evropě děje, například na růst zisků firem, zvyšující se podnikatelskou důvěru a aktivitu v oblasti fúzí a akvizic."

3. Pražská burza v úvodu týdne posílila o více než procento, nahoru jí pomohly banky

Index PX v pondělí připsal 1,42 % na 989,33 bodu. Největší objem zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, ztratily však půl procenta. Největší procentuální zisk a zároveň druhý největší zobchodovaný objem připadl akciím Erste Group Bank, které zpevnily o 4,82 %. Druhá bankovní emise na burze, Komerční banka, přidala půl procenta. Dařilo se také cenným papírům pojišťovny VIG, které posílily o 2,09 %, a o více než dvě procenta podražily také akcie O2 C.R. (+2,65 %). Nižší objem, ale zato více než 3% zisk zaznamenaly akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, naproti tomu mediální CME ztratila 2,51 % a příliš se nedařilo ani znojemské Pegas Nonwovens, která odepsala 1,21 %.

Pražská burza: Které tituly potáhnou index PX do konce roku?

Letošní hvězdy a propadlíci pražské burzy

4. Očekávané události

Úterý se ponese ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů. Data budou zveřejněna nejen pro eurozónu, Německo a Francii, ale v noci také za Japonsko a Čínu a odpoledne za USA. Spojené státy k tomu přidají objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, index cen domů, prodeje nových domů a index aktivity richmondského Fedu. V Evropě dále například Itálie oznámí maloobchodní tržby a centrální banka v Maďarsku bude rozhodovat o nastavení sazeb, očekává se další snížení základního úroku o 15 bazických bodů. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecké pondělí: Tsiprasova vláda nabídla ústupky, naděje na dohodu s věřiteli žijí

Řecká vláda v pondělí po týdnech licitací představila významné ústupky ohledně tvrdších ekonomických opatření, která po zadlužené zemi žádají mezinárodní věřitelé. Navrhovanou kombinaci úspor v penzijním systému a vyšších příjmů z daní z přidané hodnoty představitelé zemí platících eurem předběžně přijali kladně. Pokud řecký návrh uspokojí i odborníky na technické úrovni, pak prý lze ještě tento týden čekat dohodu, o které se vyjednává celé měsíce a která je předpokladem uvolnění dalších peněz Řecku v rámci zahraniční finanční pomoci. My jsme se v pondělí o Řecku bavili s Karlem Havlíčkem z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá

6. Představitelé EU nabídli plán na další prohloubení měnové unie

Pět vrcholných představitelů institucí EU v pondělí nabídlo plán na další prohloubení hospodářské a měnové unie. Materiál, o kterém by měli jednat koncem týdne také prezidenti a premiéři osmadvacítky na summitu, předpokládá dokončení změn nejpozději v roce 2025. Text byl přitom shodou okolností představen v den, kdy měla série narychlo svolaných jednání odvrátit hrozbu řeckého odchodu z eurozóny.

7. Evropská centrální banka opět navýší strop programu poskytování nouzové likvidity (ELA) řeckým bankám

Evropská centrální banka v pondělí potřetí za posledních šest dnů zvýšila limit pro nouzové financování řeckých bank. Agentuře Reuters to sdělil zdroj z bankovního sektoru. Neupřesnil však rozsah tohoto zvýšení. Podle nejmenovaného zdroje však zvýšení stačí opět jen na krátkou dobu a ECB se bude muset opět sejít v úterý.

8. Evropská unie oficiálně schválila prodloužení sankcí vůči Rusku až do ledna 2016

Ministři zahraničí Evropské unie v pondělí schválili prodloužení unijních hospodářských sankcí proti Rusku do konce ledna 2016 a spuštění námořní operace proti pašerákům migrantů do Evropy. Souhlas ministrů s prodloužením sankcí proti Rusku kvůli jeho roli v ukrajinské krizi byl pouze formalitou, neboť se na něm minulou středu dohodli velvyslanci členských států.

9. Řecko by podle Babiše mělo konečně zbankrotovat

Řecko by podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) mělo konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor. Ministr financí to v pondělí řekl v Praze na pravidelné výroční konferenci ekonomických diplomatů.

10. Firma Altice potvrdila, že usiluje o převzetí operátora Bouygues

Evropská telekomunikační skupina Altice v pondělí potvrdila, že předložila nabídku na převzetí francouzského operátora Bouygues Telecom. Zdroje agentury Reuters již v neděli uvedly, že Altice chce za Bouygues Telecom zaplatit zhruba deset miliard eur.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Zpěvačka Taylor Swiftová přiměla Apple Music k úpravě platební politiky

Americká technologická společnost Apple bude umělcům a nahrávacím firmám platit peníze za hudbu přehrávanou v nové streamovací službě Apple Music i během tříměsíční zkušební doby. Apple se ke změně rozhodl poté, co populární americká zpěvačka Taylor Swiftová prohlásila, že službě kvůli nespokojenosti s její platební politikou neposkytne své nové album.

Apple nabízí uživatelům možnost vyzkoušet si službu Apple Music na tři měsíce zdarma. Původně plánoval, že za toto zkušební období nebude umělcům a nahrávacím firmám platit žádné peníze. Swiftová však o víkendu označila tento postup za "šokující" a upozornila, že poškodí zejména začínající mladé umělce.

"Nechceme po vás iPhony zdarma. Nechtějte po nás, abychom vám poskytovali hudbu bez zaplacení," napsala Swiftová v otevřeném dopisu firmě Apple zveřejněném v neděli. Apple krátce poté ohlásil změnu platební politiky. Zpěvačce osobně zavolal Eddie Cue, viceprezident společnosti Apple pro internetový software a služby, a na twitteru také zveřejnil následující příspěvky:

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
před 21 minutami

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
před hodinou

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
před hodinou

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
13:17

Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk

Americký výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk díky silné poptávce po robotech Transformers a dětských...
Americké akcie Výsledková sezóna
Americká společnost Halliburton je opět v zisku
13:04

Americká společnost Halliburton je opět v zisku

Americká společnost Halliburton, která je třetím největším poskytovatelem služeb pro ropné firmy na světě, překonala...
Americké akcie Výsledková sezóna
ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly
11:51

ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly

Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly u nefinančních podniku a snižovaly se mírně pouze u malých a středních...
Česká republika Úvěry ČNB
Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu
11:36

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

Některé české energetické zdroje, které získaly souhlas Evropské komise, mohou zpětně získat finanční podporu. V...
Česká republika Evropská unie Energetika
Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje
Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje
11:15

Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje

Finanční situace britských domácností se v červenci zhoršila nejrychlejším tempem za tři roky. Domácnosti si nemohou...
Spojené království
Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia
Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia
10:50

Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských...
Itálie Evropské akcie Turismus
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
10:30

Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly

Asijské akciové trhy začaly nový týden smíšeně. Investoři se v průběhu seance soustředili na kolísající dolar a do...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
10:15

Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady

Nizozemský výrobce elektroniky Philips ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk před zdaněním o 15 procent na 439 milionů eur....
Philips Evropské akcie Výsledková sezóna