Co musíte ráno vědět (24. června)
|

Co musíte ráno vědět (24. června)

Jak si v úterý vedly akciové trhy v Evropě i za oceánem, jak to vypadá s podnikatelskou aktivitou podle agentury Markit a jaký nepěkný osud by mohl potkat zahraniční značky v Rusku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý díky nadějím na dohodu Řecka s věřiteli zdražily, Nasdaq znovu přepisoval historická maxima

Americké akcie se v úterý pohybovaly kolem nuly, nakonec uzavřely mírně v plusu. Index Nasdaq opět posunul historické i zavírací maximum. Náladu na trhu nadále podporují naděje na dohodu mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli, výraznějšímu růstu indexů však brání obavy z brzkého růstu úrokových sazeb v USA. Dow posílil o 0,13 % na 18 144,07 bodu, širší S&P 500 přidal 0,06 % na 2 124,20 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,12 % na 5 160,10 bodu. Index volatility VIX klesl téměř o pět procent na 12,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o čtyři bazické body na 2,412 %. Dařilo se akciím z telekomunikačního odvětví, cenným papírům z energetického sektoru a titulům z odvětví základních materiálů. Pod nulou skončily tři sektory – veřejné služby, odvětví necyklického spotřebního zboží a technologie.

Honba za zisky v Evropě? Investoři mohou přijít o velký americký dárek

2. Evropské akcie posílily čtvrtý den v řadě díky zdárně se vyvíjejícím jednáním Řecka s mezinárodními věřiteli

Evropské akcie zaznamenaly nejlepší čtyřdenní rally od ledna letošního roku díky pokračujícímu optimismu pramenícímu z možné dohody Řecka s mezinárodními věřiteli. Britský FTSE 100 připsal 0,13 %, francouzský CAC 40 1,18 % a německý DAX 0,72 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o více než procento a všechny jeho sektory opět posilovaly, tentokrát v čele s médii a maloobchodem. Podle předběžných dat agentury Markit růst podnikatelské aktivity v červnu zrychlil jak v celé eurozóně, tak v Německu a nečekaně expandoval také zpracovatelský sektor ve Francii, což podpořilo optimistickou náladu.

3. Pražská burza v úterý rozšiřovala pondělní zisky, převážná část titulů posilovala

Index PX v úterý připsal 0,66 % na 995,84 bodu. Objem obchodování byl spíše utlumený, jen mírně přesáhl půl miliardy korun. Největší část z něj ukrojily akcie ČEZ, které posílily o 1,43 %, o něco menší objem zaznamenaly cenné papíry Komerční banky, jež zpevnily o 0,08 %, zatímco druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, přidala 1,36 %. Největší procentuální zisk si připsala mediální CME, která podražila o více než 2,5 %, naproti tomu největší ztrátu zaznamenala likérka Stock, jejíž akcie oslabily o 1,28 %. Vedle toho ztrácely také cenné papíry znojemské Pegas Nonwovens a mírně pod nulou zakončila i tabáková společnost Philip Morris ČR. Akcie O2 C.R., které v úterý opět začala pokrývat Česká spořitelna, a to s doporučením akumulovat a 12měsíční cílovou cenou 109 Kč, připsaly 0,62 %.

Pražská burza: Které tituly potáhnou index PX do konce roku?

Letošní hvězdy a propadlíci pražské burzy

4. Očekávané události

Ve středu se můžeme těšit na finální data o vývoji HDP v prvním kvartále ve Francii a USA, německý institut Ifo zveřejní index podnikatelské nálady a Spojené státy přidají počet nových žádostí o hypotéku, osobní příjmy a výdaje (včetně inflačního indikátoru PCE, tedy jádrových výdajů na osobní spotřebu). Koná se také důležitá schůzka euroskupiny, na které by se měla ladit dohoda Řecka s věřiteli. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v červnu podle předběžných dat zrychlil

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v červnu podle předběžných dat agentury Markit vzrostl na 52,5 bodu z květnových 52,2 bodu, očekávala se stagnace. Sektor služeb expandoval rovněž rychlejším tempem, jeho index vyskočil na 54,4 bodu z 53,8 bodu v květnu, počítalo se s poklesem na 53,6 bodu. Kompozitní index se tak zvýšil na 54,1 bodu oproti 53,6 bodu v květnu, trh predikoval pokles na 53,5 bodu.

Německý zpracovatelský sektor podle předběžných dat v červnu expandoval rychleji, než se čekalo

Zpracovatelský sektor ve Francii v červnu podle předběžných dat nečekaně expandoval

6. Řecké návrhy věřitelům se řeckým zákonodárcům nelíbí

Řečtí zákonodárci v úterý rozhořčeně reagovali na ústupky Atén v jednáních s mezinárodními věřiteli. Místopředseda řeckého parlamentu a činitel vládní levicové strany SYRIZA Alexis Mitropulos upozornil, že se schvalováním návrhů by mohly být problémy.

Pokud Řecko zkrachuje, utrpí nejvíce evropští daňoví poplatníci

7. ECB opět navýšila strop nouzového financování řeckých bank

Evropská centrální banka v úterý podruhé za poslední dva dny zvýšila limit pro nouzové financování řeckých bank. Agentuře Reuters to sdělily nejmenované zdroje. Limit podle nich stoupl o "necelou miliardu eur" na zhruba 89 miliard eur. Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů.

8. Maďarsko snížilo základní úrok na nové minimum 1,5 %

Maďarská centrální banka v úterý podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na nové rekordní minimum 1,5 %. Pokračovala tak v postupném uvolňování měnové politiky, které zahájila v březnu.

9. Ropná Nigérie zvažuje ukončení dotování cen benzínu

Nigérie zvažuje ukončení nákladného programu dotací cen pohonných hmot a privatizaci čtyř rafinérií. Novému nigerijskému prezidentovi Muhammadu Buharimu to podle agentury Reuters doporučil výbor složený z členů Buhariho Všepokrokového kongresu.

10. Schovejte si pro případ finanční apokalypsy peníze pod polštář, radí portfoliomanažer

Možná nadešel čas, kdy bude nejlepší schovat peníze pod polštář a čekat, říká Ian Spreadbury, britský portfoliomanažer, který spravuje aktiva za více než 4 miliardy liber. Nelze podle něj totiž vyloučit, že se na trzích již brzy stane ještě něco horšího než v roce 2008.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ruský poslanec vyměnil mercedes za škodovku. Prý kvůli nacismu

Ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, se objevil návrh zákona požadující označovat firmy, které v minulosti spolupracovaly s režimy v nacistickém Německu anebo ve fašistické Itálii. Rusové se prý výrobků těchto firem zřeknou, jakmile se dozvědí o jejich "hnědé" minulosti, předpokládá autor předlohy Alexej Žuravljov. Poslanec podle rozhlasové stanice Govorit Moskva celou kampaň začal u sebe a ostentativně přesedl z vlastního mercedesu do služebního vozu značky Škoda.

Opancéřovaným mercedesem jezdí i ruský prezident. Otázka však podle ironických komentátorů zní, zda poslancova manželka bude ochotna se vzdát svého vozu značky BMW.

Žuravljov navrhuje do zákona o reklamě vložit nový článek vyžadující, aby reklama výrobků zahraničních společností, které mívaly podnikatelské kontakty s německými nacisty či italskými fašisty, obsahovala upozornění na tuto skutečnost a připomínku, že šlo o zločinecké organizace.

"V současném Rusku působí firmy, které svého času aktivně pracovaly pro Třetí říši, vyráběly otravné látky, zbraně a letadla. Korporace, které vydělaly peníze na krvi našich spoluobčanů o tom přinejmenším musejí informovat zákazníky," vysvětlil poslanec novinářům. Upozornění na temnou minulost by v rozhlasové reklamě mělo být podle něj nejméně třívteřinové, v televizi pětivteřinové a v jiném typu reklamy by mělo zabírat nejméně desetinu plochy.

Kromě koncernu Daimler, vyrábějícího vozy značky Mercedes-Benz, se poslanec zmínil také o automobilce BMW, jejíž motory za války poháněly německé letouny, nebo o koncernu Siemens, kterému má za zlé i spolupráci s německou tajnou službou BND. Upozornil zároveň na aerolinky Lufthansa, obchodní řetězec Metro Cash & Carry a nápojový gigant Coca-Cola.

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice