Co musíte ráno vědět (24. června)
|

Co musíte ráno vědět (24. června)

Jak si v úterý vedly akciové trhy v Evropě i za oceánem, jak to vypadá s podnikatelskou aktivitou podle agentury Markit a jaký nepěkný osud by mohl potkat zahraniční značky v Rusku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý díky nadějím na dohodu Řecka s věřiteli zdražily, Nasdaq znovu přepisoval historická maxima

Americké akcie se v úterý pohybovaly kolem nuly, nakonec uzavřely mírně v plusu. Index Nasdaq opět posunul historické i zavírací maximum. Náladu na trhu nadále podporují naděje na dohodu mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli, výraznějšímu růstu indexů však brání obavy z brzkého růstu úrokových sazeb v USA. Dow posílil o 0,13 % na 18 144,07 bodu, širší S&P 500 přidal 0,06 % na 2 124,20 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,12 % na 5 160,10 bodu. Index volatility VIX klesl téměř o pět procent na 12,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o čtyři bazické body na 2,412 %. Dařilo se akciím z telekomunikačního odvětví, cenným papírům z energetického sektoru a titulům z odvětví základních materiálů. Pod nulou skončily tři sektory – veřejné služby, odvětví necyklického spotřebního zboží a technologie.

Honba za zisky v Evropě? Investoři mohou přijít o velký americký dárek

2. Evropské akcie posílily čtvrtý den v řadě díky zdárně se vyvíjejícím jednáním Řecka s mezinárodními věřiteli

Evropské akcie zaznamenaly nejlepší čtyřdenní rally od ledna letošního roku díky pokračujícímu optimismu pramenícímu z možné dohody Řecka s mezinárodními věřiteli. Britský FTSE 100 připsal 0,13 %, francouzský CAC 40 1,18 % a německý DAX 0,72 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o více než procento a všechny jeho sektory opět posilovaly, tentokrát v čele s médii a maloobchodem. Podle předběžných dat agentury Markit růst podnikatelské aktivity v červnu zrychlil jak v celé eurozóně, tak v Německu a nečekaně expandoval také zpracovatelský sektor ve Francii, což podpořilo optimistickou náladu.

3. Pražská burza v úterý rozšiřovala pondělní zisky, převážná část titulů posilovala

Index PX v úterý připsal 0,66 % na 995,84 bodu. Objem obchodování byl spíše utlumený, jen mírně přesáhl půl miliardy korun. Největší část z něj ukrojily akcie ČEZ, které posílily o 1,43 %, o něco menší objem zaznamenaly cenné papíry Komerční banky, jež zpevnily o 0,08 %, zatímco druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, přidala 1,36 %. Největší procentuální zisk si připsala mediální CME, která podražila o více než 2,5 %, naproti tomu největší ztrátu zaznamenala likérka Stock, jejíž akcie oslabily o 1,28 %. Vedle toho ztrácely také cenné papíry znojemské Pegas Nonwovens a mírně pod nulou zakončila i tabáková společnost Philip Morris ČR. Akcie O2 C.R., které v úterý opět začala pokrývat Česká spořitelna, a to s doporučením akumulovat a 12měsíční cílovou cenou 109 Kč, připsaly 0,62 %.

Pražská burza: Které tituly potáhnou index PX do konce roku?

Letošní hvězdy a propadlíci pražské burzy

4. Očekávané události

Ve středu se můžeme těšit na finální data o vývoji HDP v prvním kvartále ve Francii a USA, německý institut Ifo zveřejní index podnikatelské nálady a Spojené státy přidají počet nových žádostí o hypotéku, osobní příjmy a výdaje (včetně inflačního indikátoru PCE, tedy jádrových výdajů na osobní spotřebu). Koná se také důležitá schůzka euroskupiny, na které by se měla ladit dohoda Řecka s věřiteli. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v červnu podle předběžných dat zrychlil

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v červnu podle předběžných dat agentury Markit vzrostl na 52,5 bodu z květnových 52,2 bodu, očekávala se stagnace. Sektor služeb expandoval rovněž rychlejším tempem, jeho index vyskočil na 54,4 bodu z 53,8 bodu v květnu, počítalo se s poklesem na 53,6 bodu. Kompozitní index se tak zvýšil na 54,1 bodu oproti 53,6 bodu v květnu, trh predikoval pokles na 53,5 bodu.

Německý zpracovatelský sektor podle předběžných dat v červnu expandoval rychleji, než se čekalo

Zpracovatelský sektor ve Francii v červnu podle předběžných dat nečekaně expandoval

6. Řecké návrhy věřitelům se řeckým zákonodárcům nelíbí

Řečtí zákonodárci v úterý rozhořčeně reagovali na ústupky Atén v jednáních s mezinárodními věřiteli. Místopředseda řeckého parlamentu a činitel vládní levicové strany SYRIZA Alexis Mitropulos upozornil, že se schvalováním návrhů by mohly být problémy.

Pokud Řecko zkrachuje, utrpí nejvíce evropští daňoví poplatníci

7. ECB opět navýšila strop nouzového financování řeckých bank

Evropská centrální banka v úterý podruhé za poslední dva dny zvýšila limit pro nouzové financování řeckých bank. Agentuře Reuters to sdělily nejmenované zdroje. Limit podle nich stoupl o "necelou miliardu eur" na zhruba 89 miliard eur. Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů.

8. Maďarsko snížilo základní úrok na nové minimum 1,5 %

Maďarská centrální banka v úterý podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na nové rekordní minimum 1,5 %. Pokračovala tak v postupném uvolňování měnové politiky, které zahájila v březnu.

9. Ropná Nigérie zvažuje ukončení dotování cen benzínu

Nigérie zvažuje ukončení nákladného programu dotací cen pohonných hmot a privatizaci čtyř rafinérií. Novému nigerijskému prezidentovi Muhammadu Buharimu to podle agentury Reuters doporučil výbor složený z členů Buhariho Všepokrokového kongresu.

10. Schovejte si pro případ finanční apokalypsy peníze pod polštář, radí portfoliomanažer

Možná nadešel čas, kdy bude nejlepší schovat peníze pod polštář a čekat, říká Ian Spreadbury, britský portfoliomanažer, který spravuje aktiva za více než 4 miliardy liber. Nelze podle něj totiž vyloučit, že se na trzích již brzy stane ještě něco horšího než v roce 2008.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ruský poslanec vyměnil mercedes za škodovku. Prý kvůli nacismu

Ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, se objevil návrh zákona požadující označovat firmy, které v minulosti spolupracovaly s režimy v nacistickém Německu anebo ve fašistické Itálii. Rusové se prý výrobků těchto firem zřeknou, jakmile se dozvědí o jejich "hnědé" minulosti, předpokládá autor předlohy Alexej Žuravljov. Poslanec podle rozhlasové stanice Govorit Moskva celou kampaň začal u sebe a ostentativně přesedl z vlastního mercedesu do služebního vozu značky Škoda.

Opancéřovaným mercedesem jezdí i ruský prezident. Otázka však podle ironických komentátorů zní, zda poslancova manželka bude ochotna se vzdát svého vozu značky BMW.

Žuravljov navrhuje do zákona o reklamě vložit nový článek vyžadující, aby reklama výrobků zahraničních společností, které mívaly podnikatelské kontakty s německými nacisty či italskými fašisty, obsahovala upozornění na tuto skutečnost a připomínku, že šlo o zločinecké organizace.

"V současném Rusku působí firmy, které svého času aktivně pracovaly pro Třetí říši, vyráběly otravné látky, zbraně a letadla. Korporace, které vydělaly peníze na krvi našich spoluobčanů o tom přinejmenším musejí informovat zákazníky," vysvětlil poslanec novinářům. Upozornění na temnou minulost by v rozhlasové reklamě mělo být podle něj nejméně třívteřinové, v televizi pětivteřinové a v jiném typu reklamy by mělo zabírat nejméně desetinu plochy.

Kromě koncernu Daimler, vyrábějícího vozy značky Mercedes-Benz, se poslanec zmínil také o automobilce BMW, jejíž motory za války poháněly německé letouny, nebo o koncernu Siemens, kterému má za zlé i spolupráci s německou tajnou službou BND. Upozornil zároveň na aerolinky Lufthansa, obchodní řetězec Metro Cash & Carry a nápojový gigant Coca-Cola.

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika