Co musíte ráno vědět (26. června)
|

Co musíte ráno vědět (26. června)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím na evropských a amerických trzích, jak dopadlo červnové zasedání České národní banky a komu imigrace zničila život? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie neudržely zisky a zakončily čtvrtek v červených číslech. Ztrácela hlavně energetika

Americký akciový trh se nejprve po středečním poklesu stabilizoval a hlavní indexy zaznamenávaly mírné přírůstky. Podpořily je příznivé údaje z tamní ekonomiky. Náladu investorů ale nakonec negativně ovlivnila obava, že Fed kvůli těmto datům zvýší úrokové sazby dříve, než se čeká. K dobré náladě nepřispěla ani další neúspěšná jednání Řecka s jeho mezinárodními věřiteli. Index Dow ztratil 0,42 % na 17 890,36 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,30 % na 2 102,31 bodu. Technologický Nasdaq odepsal 0,20 % na 5 112,19 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,66 % na 14,01 bodu. V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvýrazněji oslabily energetické tituly (-1,03 %), ztratily také základní materiály (-0,73 %) a sektor veřejných služeb (-0,69 %). Posílil pouze sektor zdravotní péče (+0,17 %) a sektor telekomunikačních služeb (+0,16 %).

Velcí investoři se na to nemohou dívat a vyprodávají akcie

Peníze nikdy nespí, akciový trh si ale dává pořádného šlofíka

2. Evropské akcie ve čtvrtek hledaly směr, Řecko stále nemá dohodu s věřiteli

Evropské akcie se ve čtvrtek pohybovaly kolem nuly kvůli Řecku balancujícímu na okraji propasti. Britský FTSE 100 odepsal 0,54 %, francouzský CAC 40 0,07 % a německý DAX zakončil prakticky na nule se ziskem 0,02 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel 0,2 %, dařilo se médiím a automobilkám, dolů index naopak stahovaly sektor základních materiálů a maloobchod. Řecký index ASE připsal 0,1 % poté, o v průběhu dne více než desetkrát vystřídal ztrátu a zisk. Jednání euroskupiny skončilo i ve čtvrtek bez výsledku, podle šéfa ministrů financí eurozóny Jeroena Dijsselbloema však situace ještě není beznadějná.

Letošní vítězové: Výkonnost téměř všeho, co můžete na trhu koupit

3. Pražská burza ve čtvrtek zakončila na nule. Bankovní tituly se obchodovaly smíšeně, ČEZ ztrácel

Index PX ve čtvrtek připsal jen 0,06 % na 983,06 bodu. Největší zobchodovaný objem připadl skupině ČEZ, jejíž akcie oslabily o 2,27 %. Naproti tomu druhá "nejobjemnější" čtvrteční emise, Erste Group Bank, zpevnila o 2,18 %. Komerční banka, která uzavírala trojici titulů, jež dohromady zastupovaly drtivou většinu celkového objemu obchodů na burze, odepsala 0,74 %. Největší procentuální zisk vykázaly akcie O2 C.R., které přidaly 3,36 %, naopak opět ztrácela těžařská NWR a více než procento odevzdaly také mediální CME a Fortuna.

Pivovary Lobkowicz Group a Stock Spirits: Kompletní přehled investičních doporučení

Erste Group Bank, Komerční banka a VIG: Kompletní přehled investičních doporučení

Pegas Nonwovens, Philip Morris ČR, Fortuna a CETV: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

Japonsko v noci na pátek zveřejní vývoj inflace, míru nezaměstnanosti a výdaje domácností, Francie odhalí index spotřebitelské důvěry a Michiganská univerzita přinese finální data o spotřebitelské důvěře v USA. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Dijsselbloem: Jednání euroskupiny skončilo, dohoda není

Jednání zadluženého Řecka s jeho mezinárodními věřiteli v rámci euroskupiny skončilo ve čtvrtek v Bruselu také bez dohody a další jednání s ministry financí zemí sdílejících euro jsou plánována na sobotu dopoledne. Šéf euroskupiny, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem řekl, že dveře jsou stále otevřené pro to, aby Řecko přijalo návrhy svých věřitelů, uvedla agentura Reuters. Ministr dodal, že schůzka ministrů financí tak prozatím skončila.

Řecký komentář: Skupina kolem Schäubleho tlačí situaci ke Grexitu

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá

6. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB na červnovém zasedání ponechala politiku beze změny, stále je připravená posunout kurzový závazek, bude-li to potřeba

Bankovní rada ČNB na svém červnovém jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK. Tiskovou konferenci Miroslava Singera jsme sledovali živě.

7. Ukrajina letos čeká další pokles objemu tranzitu ruského plynu

Rusko letos sníží tranzit zemního plynu přes Ukrajinu o zhruba 18 %. Předpokládá to ukrajinský přepravce plynu Ukrtransgaz. V loňském roce tranzit podle údajů ukrajinského ministerstva energetiky klesl o téměř 28 % na 62,2 miliardy krychlových metrů, napsala agentura Reuters.

8. Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli obavám kolem Řecka klesla

Spotřebitelská důvěra v Německu poprvé od loňského října klesla, dolů ji tlačí obavy ohledně osudu silně zadluženého Řecka. Výzkumná společnost GfK ve čtvrtek oznámila, že index důvěry pro červenec se snížil na 10,1 bodu z červnových 10,2 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters předpokládali, že zůstane beze změny.

9. USA: Osobní příjmy v květnu vzrostly o 0,5 %, výdaje vyskočily nejvíce za téměř šest let

Osobní příjmy Američanů v květnu vzrostly v souladu s očekáváním o 0,5 %, stejně jako v dubnu (revidováno na 0,5 % z 0,4 %). Osobní výdaje vzrostly o 0,9 %, tedy nejvíce od roku 2009, očekával se růst o 0,7 % po dubnovém růstu o 0,1 % (revidováno z 0,0 %). Jádrové výdaje na osobní spotřebu se v květnu meziročně zvýšily o 1,2 %, jak se očekávalo.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Humor černější než dehet: Co si o menšinách myslí Eric Cartman ze South Parku?

Eric Cartman Aquapark song from Amon Ereb on Vimeo.

09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice