Co musíte ráno vědět (29. června)
|

Co musíte ráno vědět (29. června)

Jak v závěru uplynulého týdne dopadlo obchodování na burzách v Evropě i zámoří, co všechno se během víkendu událo kolem Řecka a jak vypadá rozvod po německu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v závěru uplynulého týdne uzavřely smíšeně a za celý týden mírně ztratily

Americké akciové trhy po dvou dnech poklesu v pátek získávaly půdu pod nohama a v polovině obchodování jejich hlavní indexy posilovaly až o půl procenta. Trh podpořily příznivé údaje z ekonomiky, nakonec ale indexy uzavřely páteční seanci smíšeně. Index Dow posílil o 0,31 % na 17 946,68 bodu, S&P 500 ztratil kosmetických 0,04 % na 2 101,49 bodu a Nasdaq odepsal 0,62 % na 5 080,50 bodu. Index volatility VIX v pátek vzrostl jen mírně, zato výnos 10letých vládních dluhopisů se opět přiblížil hladině 2,5 %, když narostl o zhruba pět bazických bodů na 2,4744 %. Za týden Dow odepsal 0,38 %, S&P 500 ztratil 0,4 % a Nasdaq po překonání historických maxim v první polovině týdne nakonec umazal 0,71 %. Indexu Dow v pátek výše pomáhaly zejména akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike, který již ve čtvrtek po konci obchodování oznámil solidní hospodářské výsledky. K poklesu na trhu Nasdaq naopak přispěl propad cen akcií výrobců mikroprocesorů poté, co firma Micron Technology ve čtvrtek předpověděla, že ceny čipů pro osobní počítače dále klesnou.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Jako kdyby se zkraje léta nechumelilo

5 důvodů, proč by Fed letos neměl hýbat s úroky

2. Evropské akcie v závěru týdne smazaly část zisků poté, co Řecko odmítlo nabídku věřitelů na prodloužení záchranného programu

Evropské akcie v pátek mírně posílily poté, co během dne kolísaly mezi ziskem a ztrátou. Investoři zvažovali protichůdné výroky evropských politiků o jednání Řecka s mezinárodními věřiteli. Britský FTSE 100 v pátek odepsal 0,79 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,35 % a německý DAX 0,17 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,12 %, dařilo se maloobchodu, ztrácel naopak sektor základních materiálů. Za celý týden FTSE 100 připsal 0,72 %, CAC 40 5,34 %, DAX 4,1 % a STOXX Europe 600 posílil o 2,92 %.

Řecko: Kdo za to může? Aténští podvodníci, euronaivky i praotcové demokracie

Skvělý tenista a atraktivní výnosy: Vítejte v Sbsku

3. Pražská burza zakončila týden více než procentním ziskem, pomohly jí k tomu akcie Komerční banky a skupiny ČEZ

Index PX v pátek připsal 1,25 % na 995,38 bodu a za celý týden vzrostl o dvě procenta. Největší procentuální zisk i největší zobchodovaný objem v pátek zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 3,1 %. V závěsu za ní se podle objemu i procentuálního zisku držela skupina ČEZ, která podražila o 2,31 %. Tým analytiků z Komerční banky akcie ČEZ v pátek označil za nejlepší volbu na pražské burze. "Věříme, že akcie skupiny ČEZ jsou v současnosti jedny z nejatraktivnějších na pražské burze díky svému vysokému výplatnímu poměru," konstatovali Josef Němý a Miroslav Frayer. Nejvíce medvědí je Komerční banka v případě akcií Fortuny a NWR. Telekomunikační firma O2 Czech Republic v pátek v tiskové zprávě oznámila, že chce po České národní bance, aby prošetřila, zda nedávná vyjádření ředitele Burzy cenných papírů Praha Petra Koblice v deníku Hospodářské noviny neměla vliv na trh s akciemi firmy a zda jsou v souladu s výkonem jeho funkce. Akcie O2 C.R. v pátek oslabily o 2 %. Za celý uplynulý týden nejvíce zdražily cenné papíry Erste Group Bank (+6,2 % na 727,30 Kč), nejvíce ztratily akcie mediální společnosti CME (-3,8 % na 51,80 Kč).

ČEZ, NWR a Unipetrol: Kompletní přehled investičních doporučení

Pivovary Lobkowicz Group a Stock Spirits: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

V noci na pondělí v Japonsku vyjdou indexy maloobchodních tržeb a průmyslové výroby. Zprávu o tržbách v maloobchodě zveřejní dopoledne také Španělsko, které přidá ještě předběžný údaj o vývoji spotřebitelských cen za červen. Čísla o inflaci později zveřejní i Německo. Z dalších makrodat budou investoři v Evropě sledovat počet nových schválených hypoték ve Spojeném království nebo statistiky z eurozóny o ekonomické náladě a spotřebitelské důvěře. V USA vyjde statistika pokračujících prodejů domů a zveřejněn bude také index aktivity dallaského Fedu. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecké banky v pondělí zůstanou zavřené, sliby vlády Alexise Tsiprase se rozplývají jako pára nad hrncem

Akciová burza v Aténách zůstane v pondělí zavřená, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informace z bankovních zdrojů. Ředitel řecké banky Piraeus pak po jednání rady pro finanční stabilitu uvedl, že se neotevřou ani banky. Dosud přitom řecká vláda uváděla, že se zavedením kapitálových kontrol nepočítá.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Lagardeová (MMF): Řekové půjdou k urnám zbytečně. Není o čem hlasovat, program finanční pomoci v úterý skončí

Řecké referendum o novém záchranném plánu navrhovaném věřiteli, které se má konat 5. července, bude neplatné, jelikož v úterý vyprší současný program. Prohlásila to v neděli šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Francouzský premiér Manuel Valls zase prohlásil, že uspořádání referenda je rozhodnutím řecké vlády a nelze ho kritizovat. Existuje však prý reálná hrozba vystoupení Atén z eurozóny v případě, že Řekové návrhy věřitelů v referendu odmítnou.

Tsipras dostal za uši od Financial Times, na Twitteru ale uklidňuje voliče. Nemá to lehké

7. Podle průzkumu chce 57 % Řeků dohodu s věřiteli

Většina Řeků je pro přijetí záchranné dohody s mezinárodními věřiteli. Průzkum, který se uskutečnil před překvapivým oznámením premiéra Alexise Tsiprase o referendu na toto téma, ukázal, že 57 % lidí je pro dohodu. Naopak ukončení jednání s věřiteli si přálo 29 % dotázaných. Průzkum provedl institut Alco pro řecký list Proto Thema, zúčastnilo se ho kolem tisíce lidí v období od 24. do 26. června.

Dva okamžité dopady případného (dalšího) bankrotu Řecka

8. ECB program nouzového financování pro řecké banky navzdory spekulacím o jeho konci nezměnila

Evropská centrální banka program nouzového financování (ELA) pro řecké banky ponechala na současné úrovni zhruba 89 miliard eur. Uvedla to banka v nedělním prohlášení. Britská BBC spekulovala, že by ECB mohla program zastavit, a Řecko tím přinutit k zavedení kapitálových kontrol. Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za masivní odliv vkladů.

Obrázky, které zaplnily Twitter

9. Řecko splatí v úterý dluh MMF, pokud dostane zisk z dluhopisů

Zda Řecko v úterý uhradí splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu, bude záviset na tom, zda mu budou věřitelé ochotni vrátit 1,9 miliardy eur ze zisku z řeckých dluhopisů v držení Evropské centrální banky. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters řecký ministr financí Janis Varufakis.

10. Čínská centrální banka opět snížila sazby. Ekonomika zpomaluje, bubliny se vyfukují

Čínská lidová banka s platností od neděle snížila výpůjční sazbu o 25 bazických bodů na 4,85 %. Jde o čtvrté snížení základního úroku od loňského listopadu. Rovněž o čtvrt procentního bodu banka snižuje roční depozitní sazbu na rovná 2 %. Čínská lidová banka rovněž snížila podíl povinných minimálních rezerv pro banky poskytující úvěry zemědělskému sektoru a malým a středně velkým firmám o půl procentního bodu. V prohlášení uvedla, že bude nadále používat různé nástroje měnové politiky k posílení ekonomického růstu a zlepšení makroekonomické situace.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Když rozvod, tak se vší parádou

Manželství nejmenovaného Němce neskončilo přesně tak, jak si to asi ve svatební den představoval. Po dvanácti letech se s manželkou rozvedl. A aby ukázal svoji velkorysost, rozhodl se veškerý společný majetek rozpůlit. Schytaly to televize, kolo, iPhone, auto, sedačka nebo třeba plyšový medvídek. A když už byl zhrzený muž v ráži, rozhodl se, že si vše pěkně natočí a video umístil na YouTube, aby mohl za pár let vzpomínat.

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu
před 7 minutami

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu

Společnost Eurotunnel, která provozuje železniční spojení pod kanálem La Manche, v pololetí zvýšila hrubý zisk EBITDA...
Francie Výsledková sezóna
Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie
Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie
před hodinou

Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie

Japonská automobilka Toyota vyvíjí nový typ baterie, kterou lze nabít během několika minut a která umožní podstatně...
Japonské akcie Asijské akcie Auta
LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED
LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED
před hodinou

LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED

Jihokorejská společnost LG Display plánuje v příštích třech letech investovat 13,5 miliardy dolarů do zvýšení výroby...
Asijské akcie Jižní Korea Technologie
V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem
V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem
před hodinou

V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem

V tempu shromažďování zlata v devizových rezervách vede Rusko před Tureckem a Kazachstánem. Český zlatý poklad se...
Zlato Komodity Rusko
Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,5 %,…
11:00

Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,5 %, meziročně vzrostly o 7,6 %

Italské průmyslové objednávky v květnu meziročně stouply o 13,7 % (duben: -2,2 %), meziměsíčně se zvýšily o 4,3 % ...
Itálie Průmysl Průmyslová výroba
Giorgio Armani kvůli poklesu tržeb změní obchodní strategii
10:50

Giorgio Armani kvůli poklesu tržeb změní obchodní strategii

Italský výrobce luxusního zboží Giorgio Armani hodlá zredukovat počet svých obchodních značek a restrukturalizovat...
Itálie Móda a design Luxus
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
10:41

Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti nedařilo

Švýcarský výrobce čokolády Lindt & Sprüngli v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o 5,7 procenta na 76,3 milionu franků...
Švýcarsko Výsledková sezóna
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
10:30

Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským automobilkám

Asijské akciové trhy se v úterý na směru neshodly. Investoři se nyní nepouštějí do výraznějšího rizika před výsledkem...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady
10:14

Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady

Nizozemský výrobce barev a nátěrů Akzo Nobel ve druhém čtvrtletí hospodařil s provozním ziskem bez zahrnutí...
Nizozemsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
10:00

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116 bodů ze 115,2 bodu (odhad: 114,9 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu v červenci nečekaně stoupla na nový rekord. Index podnikatelského klimatu Ifo se...
Německo Index Ifo
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
09:40

Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou

Důkazy, že firma Volkswagen spolupracovala s brazilskou vojenskou diktaturou, vedla černé listiny vlastních...
Volkswagen Evropské akcie Latinská Amerika
Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo
09:39

Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo

Americký výrobce módních doplňků Michael Kors Holdings převezme za 896 milionů liber britského výrobce luxusní obuvi...
Móda a design Americké akcie Fúze a akvizice
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
08:05

Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28 milionů USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé...
CME CETV CME (USA)
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
07:00

Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %

Americké internetové společnosti Alphabet, která vlastní vyhledávač Google, klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 28 % na...
Alphabet (Google) Americké akcie Výsledková sezóna
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení