Co musíte ráno vědět (30. června)
|

Co musíte ráno vědět (30. června)

Jak si akcie vedly předposlední den prvního pololetí, z čeho je smutno šéfovi Evropské komise a jak zpívá americký prezident? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí spláchla řecká tsunami, S&P 500 se od začátku roku propadl pod nulu

Americké akcie se v úvodu týdne připojily k poklesu světových burz, za nímž stojí eskalace řecké dluhové krize. Propad trhů v USA byl nicméně mírnější než v Evropě, kde indexy odepsaly až čtyři procenta. Dow odepsal 1,95 % na 17 596,35 bodu, S&P 500 klesl o 2,09 % na 2 057,64 bodu a Nasdaq uzavřel se ztrátou 2,4 % na 4 958,47 bodu. Index volatility VIX vyskočil takřka o 35 % na 18,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl přibližně o 15 bazických bodů na 2,324 %. V mínusu skončilo v úvodu týdne všech deset hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily finanční tituly, akcie z odvětví cyklického spotřebního zboží a cenné papíry technologických podniků. Index S&P 500 se od začátku roku propadl pod nulu, když nyní klesá o 0,06 %. Dow od začátku ledna ztrácí 1,27 %, zatímco Nasdaq je stále 4,7 % v plusu.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Jako kdyby se zkraje léta nechumelilo

S&P 500: Skončí už přešlapování na místě?

2. Evropské akcie v pondělí zasáhla výprodejová vlna, situace Řecka začíná být kritická

Evropské akciové trhy v pondělí postihly výprodeje kvůli eskalaci dluhové krize v Řecku. Vláda se s mezinárodními věřiteli nedohodla ani o víkendu, ohlásila kapitálové kontroly a na týden uzavřela banky. Řecké akcie se výplachu vyhnuly, aténská burza totiž zůstala zavřená, ostatní evropské burzy ale dostaly přímý zásah. Britský FTSE 100 odepsal 1,97 %, francouzský CAC 40 3,74 % a německý DAX, který do nového týdne vstoupil více než 4% poklesem, nakonec odevzdal 3,56 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 2,69 %, když se všechny jeho sektory pohybovaly hluboko v mínusu v čele s bankami a automobilkami. Index DJ EURO STOXX 50 seanci uzavřel se ztrátou 4,21 % na 3 468,90 bodu. "Tsipras potřebuje destabilizovat trhy, aby na Brusel zatlačil a pokusil se ho zlomit," tvrdí Art Cashin z UBS. "Investoři jsou nervózní, z útesu nicméně zatím nespadli."

Akcie pohledem technické analýzy: Spojené státy čeká stagnace, v Evropě je sentiment nepříznivý

Názor experta: Stáhne Řecko ke dnu zbytek evropské periferie? Atény darovaly lekci ostatním dlužníkům

3. Pražská burza v úvodu týdne následovala evropské trhy do červených čísel

Index PX v pondělí odepsal 2,3 % na 972,50 bodu. Burzu dolů stahovaly především banky, které byly nejslabším sektorem v celé Evropě. Erste Group Bank zahájila pondělní obchodování 7% poklesem, v průběhu dne se jí ale podařilo část ztrát smazat a seanci zakončila slabší o 3,89 %. Komerční banka rovněž zahájila týden v červených číslech, během dne se nicméně přehoupla i do zisku, který ovšem v závěrečné aukci zase odevzdala a den zakončila se ztrátou 0,57 %. Akcie skupiny ČEZ oslabily o 1,4 % navzdory zvýšení doporučení od Fio banky na "kupovat" z "neutral". Na pražské burze zlevnila naprostá většina titulů, v plusu se udržely jen akcie uhelné firmy NWR a likérky Stock Spirits. Na nule skončily cenné papíry skupiny Pivovary Lobkowicz.

Akcie v Praze jako levná příležitost? Ne tak docela, v posledních týdnech se ale objevil zajímavý tip

4. Očekávané události

V úterý se investoři nudit nebudou. V Japonsku vyjdou ráno statistiky zahájené výstavby, stavebních objednávek a produkce aut. Německo přidá maloobchodní tržby a důležité údaje o vývoji nezaměstnanosti. Francie doplní index výrobních cen a ukazatel spotřebitelských výdajů. V ČR vyjde finální zpráva o vývoji HDP v prvních třech měsících roku. Data o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí přijdou i ze Spojeného království, kde budou investoři sledovat ještě vývoj investic tamních podniků a výsledek běžného účtu, s nímž přijde i Španělsko. Itálie záplavu dat doplní statistikou nezaměstnanosti a zprávou o inflaci a Řecko indexem výrobních cen a maloobchodními tržbami. Hodinu před polednem vyjdou statistika nezaměstnanosti a index spotřebitelských cen za celou eurozónu. Odpoledne se ponese v duchu kanadského HDP a amerického indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru pro oblast Chicaga, indexu cen domů S&P/Case-Shiller a údajů o spotřebitelské důvěře od organizace Conference Board. Řecko podle posledních informací opravdu nesplatí MMF zhruba 1,6 miliardy eur. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras požádal Junckera o krátké prodloužení záchranného programu. Reuters tvrdí, že Řecko do úterý platbu MMF nepošle

Řecký premiér Tsipras prý v pondělí požádal šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera o krátké prodloužení záchranného programu, aby mělo Řecko čas zorganizovat referendum. Dřívější žádosti o podobné prodloužení byly zamítnuty. Agentura Reuters posléze napsala, že Řecko neuhradí MMF splátku 1,6 miliardy eur. Šéfka MMF Christine Lagardeová tento měsíc řekla, že pokud Řecko peníze do konce měsíce nepošle, bude to znamenat platební neschopnost země.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se …
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i…

6. Juncker: Z toho, co Evropa viděla na sobotních jednáních, je mi smutno. Grexit pro mě nikdy nebude žádoucí alternativou

Jean-Claude Juncker v pondělí vystoupil s projevem v Bruselu. Prohlásil, že Evropa může správně fungovat pouze tehdy, pokud se jednotlivé země budou snažit překonat své odlišnosti skrze dialog, a že je potřeba myslet na to, že eurozónu tvoří 19 demokratických států. Zároveň uvedl, že doufá, že těchto 19 států ji bude tvořit i nadále, protože stále existuje naděje, že bude ohledně Řecka uzavřena dohoda.

Agentura Standard & Poor's opět srazila úvěrový rating Řecka

7. Rusko nabídne Ukrajině slevu na dodávky plynu

Rusko nabídne Ukrajině slevu na dodávky plynu ve třetím čtvrtletí 40 dolarů na 1 000 metrů krychlových. Oznámil to v pondělí ruský premiér Dmitrij Medveděv. Cena za dodávky by tak měla činit 247 dolarů za 1 000 metrů krychlových, což je zhruba stejně, jako platí Ukrajina nyní.

Ruský ministr zahraničí prý chápe politiku řeckého premiéra

8. Inflace v Německu v červnu předběžně zpomalila na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v červnu podle předběžných údajů zpomalilo výrazněji, než se čekalo. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se inflace snížila na 0,1 % z květnových 0,7 %. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který v pondělí zveřejnil spolkový statistický úřad.

9. Ukazatel ekonomického sentimentu v eurozóně v červnu mírně klesl

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem v červnu zůstala beze změny. Index spotřebitelské důvěry stagnoval v souladu s předběžnými daty na -5,6 bodu. Důvěra v průmyslu se zhoršila, naopak ve službách se mírně zlepšila. Index důvěry v průmyslu klesl na -3,4 bodu z -3 bodů v květnu (čekala se stagnace) a index důvěry ve službách se zvýšil na 7,9 bodu ze 7,8 bodu (odhad: 8 bodů). Ukazatel ekonomického sentimentu klesl na 103,5 bodu, čekala se stagnace na 103,8 bodu. Index podnikatelského klimatu v červnu nečekaně spadl na 0,14 bodu z 0,28 bodu v květnu, trh očekával jen mírný pokles na 0,27 bodu.

10. Řecko možná získá bankrotujícího kumpána. Portoriko vyhlašuje dluhovou pohotovost

Tento týden by mohlo dojít k velmi neobvyklé ekonomické události - hned dva suverénní státy by mohly vyhlásit bankrot. Prvním je samozřejmě dlouho omílané Řecko. A druhým? Portoriko. Ostrovní stát vstoupil na světovou bankrotovou scénu stylově - článkem v New York Times. Guvernér Portorika Alejandro García Padilla novinám řekl, že země zkrachuje, pokud nedokáže splatit dluh 72 miliard USD.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Prezident Obama zazpíval při smuteční řeči za oběti střelby v kostele v Charlestonu

včera v 23:44

Výrobu vozů Audi A4 a A5 narušil nedostatek součástek

Německá automobilka Audi byla ve své továrně v Ingolstadtu nucena na čtyři dny přerušit výrobu luxusních vozů A4 a A5...
Volkswagen Auta
Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě
včera v 22:30

Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě

Americké akcie zahájily týden dalším poklesem. Index Dow se snížil poosmé za sebou, a zaznamenal tak nejdelší sérii...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 22:01

Chytré telefony Galaxy Note 7 by se mohly vrátit na trh

Chytré telefony Galaxy Note 7, které loni jejich výrobce Samsung Electronics stáhl kvůli problémům s bateriemi, by se...
Samsung Mobilní telefony Asijské akcie
včera v 21:08

Německo pociťuje odliv velkých průmyslových zakázek

Němečtí dodavatelé velkých průmyslových celků loni zaznamenali nejnižší úroveň zakázek za 12 let. Důvodem jsou slabé...
Německo Průmysl
včera v 19:34

Francouzský státní holding prodal podíl v automobilce PSA

Hlavní francouzská státní holdingová agentura Agence des Participations de l'État (APE) prodala 12,7 % v automobilce...
Auta Francie
včera v 19:23

Francouzská společnost Total plánuje obří investici v USA

Francouzská energetická společnost Total plánuje v Texasu zprovoznit dva petrochemické projekty, které by se staly...
Ropa Evropské akcie Francie
včera v 19:07

EDF dostala první souhlas k výstavbě jaderné elektrárny Hinkley

Britský úřad pro jadernou regulaci (ONR) udělil francouzské energetické společnosti EDF první souhlas se zahájením...
Spojené království Jaderná energetika Energetika
CNBC: Gross urovnal žalobu na Pimco, dostane jen 81 milionů USD
včera v 19:00

CNBC: Gross urovnal žalobu na Pimco, dostane jen 81 milionů USD

Americký investor Bill Gross se dohodl na podmínkách urovnání žaloby na investiční společnost Pimco, jejímž je...
Bill Gross Investiční guru
Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
včera v 18:00

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:27

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
včera v 17:08

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
včera v 15:31

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
včera v 15:22

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
včera v 15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
včera v 14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
včera v 14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice