Co musíte ráno vědět (30. června)
|

Co musíte ráno vědět (30. června)

Jak si akcie vedly předposlední den prvního pololetí, z čeho je smutno šéfovi Evropské komise a jak zpívá americký prezident? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí spláchla řecká tsunami, S&P 500 se od začátku roku propadl pod nulu

Americké akcie se v úvodu týdne připojily k poklesu světových burz, za nímž stojí eskalace řecké dluhové krize. Propad trhů v USA byl nicméně mírnější než v Evropě, kde indexy odepsaly až čtyři procenta. Dow odepsal 1,95 % na 17 596,35 bodu, S&P 500 klesl o 2,09 % na 2 057,64 bodu a Nasdaq uzavřel se ztrátou 2,4 % na 4 958,47 bodu. Index volatility VIX vyskočil takřka o 35 % na 18,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl přibližně o 15 bazických bodů na 2,324 %. V mínusu skončilo v úvodu týdne všech deset hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily finanční tituly, akcie z odvětví cyklického spotřebního zboží a cenné papíry technologických podniků. Index S&P 500 se od začátku roku propadl pod nulu, když nyní klesá o 0,06 %. Dow od začátku ledna ztrácí 1,27 %, zatímco Nasdaq je stále 4,7 % v plusu.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Jako kdyby se zkraje léta nechumelilo

S&P 500: Skončí už přešlapování na místě?

2. Evropské akcie v pondělí zasáhla výprodejová vlna, situace Řecka začíná být kritická

Evropské akciové trhy v pondělí postihly výprodeje kvůli eskalaci dluhové krize v Řecku. Vláda se s mezinárodními věřiteli nedohodla ani o víkendu, ohlásila kapitálové kontroly a na týden uzavřela banky. Řecké akcie se výplachu vyhnuly, aténská burza totiž zůstala zavřená, ostatní evropské burzy ale dostaly přímý zásah. Britský FTSE 100 odepsal 1,97 %, francouzský CAC 40 3,74 % a německý DAX, který do nového týdne vstoupil více než 4% poklesem, nakonec odevzdal 3,56 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 2,69 %, když se všechny jeho sektory pohybovaly hluboko v mínusu v čele s bankami a automobilkami. Index DJ EURO STOXX 50 seanci uzavřel se ztrátou 4,21 % na 3 468,90 bodu. "Tsipras potřebuje destabilizovat trhy, aby na Brusel zatlačil a pokusil se ho zlomit," tvrdí Art Cashin z UBS. "Investoři jsou nervózní, z útesu nicméně zatím nespadli."

Akcie pohledem technické analýzy: Spojené státy čeká stagnace, v Evropě je sentiment nepříznivý

Názor experta: Stáhne Řecko ke dnu zbytek evropské periferie? Atény darovaly lekci ostatním dlužníkům

3. Pražská burza v úvodu týdne následovala evropské trhy do červených čísel

Index PX v pondělí odepsal 2,3 % na 972,50 bodu. Burzu dolů stahovaly především banky, které byly nejslabším sektorem v celé Evropě. Erste Group Bank zahájila pondělní obchodování 7% poklesem, v průběhu dne se jí ale podařilo část ztrát smazat a seanci zakončila slabší o 3,89 %. Komerční banka rovněž zahájila týden v červených číslech, během dne se nicméně přehoupla i do zisku, který ovšem v závěrečné aukci zase odevzdala a den zakončila se ztrátou 0,57 %. Akcie skupiny ČEZ oslabily o 1,4 % navzdory zvýšení doporučení od Fio banky na "kupovat" z "neutral". Na pražské burze zlevnila naprostá většina titulů, v plusu se udržely jen akcie uhelné firmy NWR a likérky Stock Spirits. Na nule skončily cenné papíry skupiny Pivovary Lobkowicz.

Akcie v Praze jako levná příležitost? Ne tak docela, v posledních týdnech se ale objevil zajímavý tip

4. Očekávané události

V úterý se investoři nudit nebudou. V Japonsku vyjdou ráno statistiky zahájené výstavby, stavebních objednávek a produkce aut. Německo přidá maloobchodní tržby a důležité údaje o vývoji nezaměstnanosti. Francie doplní index výrobních cen a ukazatel spotřebitelských výdajů. V ČR vyjde finální zpráva o vývoji HDP v prvních třech měsících roku. Data o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí přijdou i ze Spojeného království, kde budou investoři sledovat ještě vývoj investic tamních podniků a výsledek běžného účtu, s nímž přijde i Španělsko. Itálie záplavu dat doplní statistikou nezaměstnanosti a zprávou o inflaci a Řecko indexem výrobních cen a maloobchodními tržbami. Hodinu před polednem vyjdou statistika nezaměstnanosti a index spotřebitelských cen za celou eurozónu. Odpoledne se ponese v duchu kanadského HDP a amerického indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru pro oblast Chicaga, indexu cen domů S&P/Case-Shiller a údajů o spotřebitelské důvěře od organizace Conference Board. Řecko podle posledních informací opravdu nesplatí MMF zhruba 1,6 miliardy eur. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras požádal Junckera o krátké prodloužení záchranného programu. Reuters tvrdí, že Řecko do úterý platbu MMF nepošle

Řecký premiér Tsipras prý v pondělí požádal šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera o krátké prodloužení záchranného programu, aby mělo Řecko čas zorganizovat referendum. Dřívější žádosti o podobné prodloužení byly zamítnuty. Agentura Reuters posléze napsala, že Řecko neuhradí MMF splátku 1,6 miliardy eur. Šéfka MMF Christine Lagardeová tento měsíc řekla, že pokud Řecko peníze do konce měsíce nepošle, bude to znamenat platební neschopnost země.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Juncker: Z toho, co Evropa viděla na sobotních jednáních, je mi smutno. Grexit pro mě nikdy nebude žádoucí alternativou

Jean-Claude Juncker v pondělí vystoupil s projevem v Bruselu. Prohlásil, že Evropa může správně fungovat pouze tehdy, pokud se jednotlivé země budou snažit překonat své odlišnosti skrze dialog, a že je potřeba myslet na to, že eurozónu tvoří 19 demokratických států. Zároveň uvedl, že doufá, že těchto 19 států ji bude tvořit i nadále, protože stále existuje naděje, že bude ohledně Řecka uzavřena dohoda.

Agentura Standard & Poor's opět srazila úvěrový rating Řecka

7. Rusko nabídne Ukrajině slevu na dodávky plynu

Rusko nabídne Ukrajině slevu na dodávky plynu ve třetím čtvrtletí 40 dolarů na 1 000 metrů krychlových. Oznámil to v pondělí ruský premiér Dmitrij Medveděv. Cena za dodávky by tak měla činit 247 dolarů za 1 000 metrů krychlových, což je zhruba stejně, jako platí Ukrajina nyní.

Ruský ministr zahraničí prý chápe politiku řeckého premiéra

8. Inflace v Německu v červnu předběžně zpomalila na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v červnu podle předběžných údajů zpomalilo výrazněji, než se čekalo. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se inflace snížila na 0,1 % z květnových 0,7 %. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který v pondělí zveřejnil spolkový statistický úřad.

9. Ukazatel ekonomického sentimentu v eurozóně v červnu mírně klesl

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem v červnu zůstala beze změny. Index spotřebitelské důvěry stagnoval v souladu s předběžnými daty na -5,6 bodu. Důvěra v průmyslu se zhoršila, naopak ve službách se mírně zlepšila. Index důvěry v průmyslu klesl na -3,4 bodu z -3 bodů v květnu (čekala se stagnace) a index důvěry ve službách se zvýšil na 7,9 bodu ze 7,8 bodu (odhad: 8 bodů). Ukazatel ekonomického sentimentu klesl na 103,5 bodu, čekala se stagnace na 103,8 bodu. Index podnikatelského klimatu v červnu nečekaně spadl na 0,14 bodu z 0,28 bodu v květnu, trh očekával jen mírný pokles na 0,27 bodu.

10. Řecko možná získá bankrotujícího kumpána. Portoriko vyhlašuje dluhovou pohotovost

Tento týden by mohlo dojít k velmi neobvyklé ekonomické události - hned dva suverénní státy by mohly vyhlásit bankrot. Prvním je samozřejmě dlouho omílané Řecko. A druhým? Portoriko. Ostrovní stát vstoupil na světovou bankrotovou scénu stylově - článkem v New York Times. Guvernér Portorika Alejandro García Padilla novinám řekl, že země zkrachuje, pokud nedokáže splatit dluh 72 miliard USD.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Prezident Obama zazpíval při smuteční řeči za oběti střelby v kostele v Charlestonu

Audi svolává do servisů 850 000 vozidel
před 39 minutami

Audi svolává do servisů 850 000 vozidel

Německá automobilka Audi v pátek oznámila, že do servisů svolá 850 000 vozidel s naftovým motorem, aby aktualizovala...
Německo Auta Životní prostředí
MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů
MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů
před hodinou

MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů

Mezinárodní měnový fond své zapojení do finanční pomoci Řecku podmiňuje tím, že evropští věřitelé podniknou kroky ke...
Řecko Zadlužení Mezinárodní měnový fond
Výrobce hodinek Swatch zvýšil zisk, pomohla mu Čína
Výrobce hodinek Swatch zvýšil zisk, pomohla mu Čína
před hodinou

Výrobce hodinek Swatch zvýšil zisk, pomohla mu Čína

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o 7,2 % na 269 milionů švýcarských franků ...
Švýcarsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Goldman Sachs: Bitcoin by mohl stoupnout až na 3 700 USD
11:05

Goldman Sachs: Bitcoin by mohl stoupnout až na 3 700 USD

Šéfka technické strategie americké investiční banky Goldman Sachs Sheba Jafariová v analytické poznámce z tohoto...
Bitcoin Měny
Jaguar Land Rover otevřel v Číně první zahraniční motorárnu
10:40

Jaguar Land Rover otevřel v Číně první zahraniční motorárnu

Britský výrobce luxusních aut Jaguar Land Rover otevřel v Číně svůj první zahraniční závod na výrobu motorů....
Spojené království Auta Čína
Ranní analytická poznámka (21. července): Reakce eura na Draghiho…
Ranní analytická poznámka (21. července): Reakce eura na Draghiho…
10:30

Ranní analytická poznámka (21. července): Reakce eura na Draghiho slova investory překvapila

Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky z pohledu rétoriky nic zásadního nepřineslo. Vyjádření Maria Draghiho, že...
Euro EUR/USD Forex
Siemens po aféře s turbínami na Krymu omezuje aktivity v Rusku
Siemens po aféře s turbínami na Krymu omezuje aktivity v Rusku
10:20

Siemens po aféře s turbínami na Krymu omezuje aktivity v Rusku

Německý průmyslový koncern Siemens odejde z ruského společného podniku Interautomatika a prozatím pozastaví dodávky...
Německo Rusko Průmysl
Vyšetřovatel Mueller zkoumá Trumpovy kontrakty s Ruskem
Vyšetřovatel Mueller zkoumá Trumpovy kontrakty s Ruskem
10:05

Vyšetřovatel Mueller zkoumá Trumpovy kontrakty s Ruskem

Robert Mueller, zvláštní vyšetřovatel pověřený zkoumáním vlivu Moskvy na americké prezidentské volby, se zajímá o...
Spojené státy americké (USA) Rusko Prezidentské volby
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, investory překvapil vývoj…
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, investory překvapil vývoj…
09:45

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, investory překvapil vývoj eura po zasedání ECB

Obchodování na hlavních asijských burzách skončilo smíšeně, většina trhů ale týden uzavřela pod nulou. Investoři se...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Tabáková firma Philip Morris ČR na českém trhu začala nabízet…
Tabáková firma Philip Morris ČR na českém trhu začala nabízet…
09:26

Tabáková firma Philip Morris ČR na českém trhu začala nabízet zařízení iQOS

Společnost Philip Morris ČR začala na českém trhu nabízet zařízení iQOS, v němž tabáková náplň nehoří, ale jen se...
Philip Morris ČR Tabák a cigarety Akcie ČR
Temelín úspěšně dokončil test ochranného obalu reaktoru
09:03

Temelín úspěšně dokončil test ochranného obalu reaktoru

Jaderná elektrárna Temelín dokončila v noci na pátek třídenní bezpečnostní test ochranného obalu kolem reaktoru na...
Jaderná energetika Energetika ČEZ
Čtvrtletní zisk polské rafinérské firmy PKN Orlen překvapivě klesl
08:48

Čtvrtletní zisk polské rafinérské firmy PKN Orlen překvapivě klesl

Čistý zisk největší polské rafinérské společnosti PKN Orlen ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o čtyři procenta na 1...
Petrochemie Rafinérie Evropské akcie
Banka TSB nabídne klientům připojení k účtu přes duhovku
07:35

Banka TSB nabídne klientům připojení k účtu přes duhovku

Britská banka TSB plánuje od září nabídnout svým klientům možnost připojit se ke svému účtu pouze pohledem na mobilní...
Technologie Finanční sektor
MMF dal zelenou finanční pomoci Řecku
07:30

MMF dal zelenou finanční pomoci Řecku

Vedení Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve čtvrtek v zásadě schválilo spuštění finanční pomoci Řecku v podobě...
Řecko PIIGS Mezinárodní měnový fond
Unipetrol za druhé čtvrtletí vykázal rekordní výsledky, vydělal 3,6…
Unipetrol za druhé čtvrtletí vykázal rekordní výsledky, vydělal 3,6…
07:15

Unipetrol za druhé čtvrtletí vykázal rekordní výsledky, vydělal 3,6 miliardy Kč

Petrochemické skupině Unipetrol ve druhém čtvrtletí vzrostly tržby v meziročním srovnání o 52 % na 31,2 miliardy Kč....
Unipetrol Petrochemie Rafinérie
Zisk Microsoftu se díky cloudu ve čtvrtém finančním čtvrtletí více…
včera v 22:44

Zisk Microsoftu se díky cloudu ve čtvrtém finančním čtvrtletí více než zdvojnásobil

Čistý zisk softwarového vývojáře Microsoft se ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí více než zdvojnásobil na 6,51 miliardy...
Microsoft Software Americké akcie
Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar…
Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar…
včera v 22:30

Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar výrazně oslabil

Americké akcie ve čtvrtek stagnovaly. Na vývoj na trhu měly vliv pokles maloobchodních firem a vlažné výsledky...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA