Co musíte ráno vědět (4. června)
|

Co musíte ráno vědět (4. června)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě i zámoří, jak dopadlo zasedání ECB a kolik si můžete vyúčtovat za selfie na Instagramu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu mírně posílily, investory potěšila solidní ekonomická data

Americké akcie ve středu zamířily vzhůru, když dění kolem řecké dluhové krize posílilo naděje, že se Atény vyhnou platební neschopnosti. Wall Street podpořila i solidní data, která naznačila, že americká ekonomika pokračuje v oživování. Index Dow obchodování zakončil silnější o 0,36 % na 18 076,27 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,21 % na 2 114,07 bodu a technologický Nasdaq přidal 0,45 % na 5 099,23 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,07 % na 13,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyskočil o 10 bazických bodů nad 2,36 %. V červených číslech skončily tři z deseti hlavních sektorů. Nejvýrazněji oslabil sektor veřejných služeb, následovaly energetické odvětví a sektor základních materiálů. Dařilo se naopak sektoru cyklického spotřebního zboží či průmyslovému odvětví.

Růst sazeb již tento měsíc, nebo až za rok? Spekulací není nikdy dost

Skvělé zprávy pro ty, kdo vzývají propad cen akcií

2. Evropské akciové trhy ve středu sledovaly zasedání ECB i pokračující jednání Řecka s věřiteli

Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly. Trhy sledovaly zprávy týkající se jednání Řecka s jeho mezinárodními věřiteli a zvažovaly všechny možné scénáře. Britský FTSE 100 připsal 0,32 %, francouzský CAC 40 0,59 % a německý DAX 0,8 %. Regionální STOXX Europe 600 klesl o 0,13 %, dolů ho stahoval především realitní sektor, ztráty naopak mírnily maloobchod a banky. Investoři nejistě vyhlížejí jakékoli zprávy ohledně jednání Řecka s jeho mezinárodními věřiteli. Řecký akciový index ASE však i v tomto nejistém prostředí ve středu připsal přes 4 %, a zajistil si tak nejúspěšnější den za více než měsíc.

Kyle Bass: Trh s dluhopisy v Evropě je past, která za rok sklapne

Co Maria Draghiho okrádá o klidný spánek?

3. Pražská burza ve středu mírně ztrácela, dolů ji vedly ČEZ a Komerční banka. Po započtení dividendy VIG mírně stoupla

Index PX ve středu odepsal 0,22 % na 1 017,31 bodu, zatímco index PX-TR, zohledňující i vyplacené dividendy, naopak připsal 0,47 % poté, co se akcie pojišťovny VIG obchodovaly poprvé bez nároku na podíl z loňského zisku ve výši 1,4 eura na akcii. Největšího objemu obchodů dosáhly akcie skupiny ČEZ, které oslabily o 0,78 %. Energetická společnost podle slov jejího ředitele počítá s tím, že výstavba každého nového jaderného bloku v ČR bude stát řádově 120 až 150 miliard korun. Druhou nejobchodovanější akcií byla Komerční banka, která ztratila 1,68 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, posílila o 1,66 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie Fortuny, které odepsaly 1,73 %, a přes procento ztratila i likérka Stock. Nejvíce se dařilo akciím O2 C.R., které připsaly bezmála 7 %. Mediální CME posílila o 3,57 %.

Poznámka k rozdělení O2 od Erika Besta: Investoři vydáni na milost Kellnerovi

V Dole Paskov by se mohlo těžit uhlí i po roce 2017

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek promluví guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. V Evropě bude zasedat britská centrální banka a v USA vyjdou zprávy o počtu propuštěných zaměstnanců, produktivitě práce mimo zemědělství, jednotkových nákladech na práci a také pravidelná týdenní statistika počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zpráva o vývoji zásob zemního plynu. S projevem navečer SELČ vystoupí guvernér Fedu Daniel Tarullo a hospodářskými výsledky za první kvartál se pochlubí Joy Global. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na červnovém zasedání ponechala politiku beze změny

ECB na červnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

6. OECD: Růst světové ekonomiky letos dočasně zpomalí

Světová ekonomika letos kvůli výraznému oslabení na začátku roku zpomalí růst na 3,1 % z loňského tempa 3,3 %. Během roku by ale měla expanze s podporou levnější ropy zrychlovat a příští rok růst dosáhne 3,8 %. V pololetním globálním výhledu to ve středu uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ještě v listopadu organizace sdružující 34 vyspělých zemí světa odhadovala, že globální ekonomika letos zrychlí růst na 3,7 %.

7. Řecko neuhradí splátku MMF, pokud nebude naděje na dohodu

Řecko neuhradí 5. června splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), pokud nebude mít vyhlídky na brzké dosažení dohody s věřiteli o uvolnění zbývajících peněz ze záchranného úvěru. V televizní stanici Mega TV to řekl mluvčí parlamentních poslanců vládní strany SYRIZA Nikos Filis. Řecko má tento měsíc zaplatit MMF ve čtyřech splátkách 1,6 miliardy eur, z toho v pátek má splatit 310 milionů eur.

8. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v dubnu klesla na 11,1 %

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v dubnu klesla na 11,1 % z březnových 11,2 % (revidováno z 11,3 %), očekával se výsledek 11,2 %. V dubnu 2014 byla míra nezaměstnanosti 11,7 %. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti v dubnu stagnovala na březnových 9,7 %, klesla však z 10,3 % z dubna 2014. Podle odhadů Eurostatu bylo v dubnu bez práce 23,504 milionu lidí v Evropské unii, z toho 17,846 milionu v eurozóně. Oproti březnu se tak jejich počet snížil o 126 tisíc v EU28 a o 130 tisíc v eurozóně. Ve srovnání s dubnem 2014 klesl počet nezaměstnaných o 1,545 milionu v Evropské unii a 849 tisíc v eurozóně.

9. Obchodní schodek USA v dubnu klesl téměř o pětinu

Schodek zahraničního obchodu Spojených států v dubnu proti předešlému měsíci klesl o 19,2 % na 40,9 miliardy dolarů. Ukázaly to středeční údaje amerického ministerstva obchodu. Za poklesem stojí propad dovozu, zatímco vývoz služeb ze Spojených států vystoupil na rekordní hodnotu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak na Instagramu vydělat desetitisíce dolarů?

Danielle Bernsteinová, blogerka, která na svém instagramovém účtu sdílí denně fotky svého oblečení, za jeden takový snímek dostane až 15 tisíc dolarů. Uvedla to v rozhovoru pro Harper's Bazaar. Za tento honorář vděčí 992 tisícům lidí, kteří její účet sledují, protože módní značky jsou ochotné platit neskutečné sumy za to, aby se Danielle vyfotila právě v jejich oblečení (spolu se zveřejněním informace o tom, kde se daný kousek dá sehnat a a za kolik). Podle Harper's Bazaar módní značky každoročně utratí za tyto sponzorované instagramové fotky dohromady miliardu dolarů.

"Pokud máte statisíce followerů, můžete si v průměru vydělat něco mezi 500 až 5 tisíci dolarů za fotku. Pokud máte víc než 6 milionů followerů, pohybuje se váš honorář od 20 až do 100 tisíc dolarů za snímek," píše Harper's Bazaar.

island vibes with this @koza_official backpack, perfect for my trip to Bermuda next week

Fotka zveřejněná uživatelem by Danielle (@weworewhat),

ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly
před hodinou

ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly

Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly u nefinančních podniku a snižovaly se mírně pouze u malých a středních...
Česká republika Úvěry ČNB
Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu
před hodinou

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

Některé české energetické zdroje, které získaly souhlas Evropské komise, mohou zpětně získat finanční podporu. V...
Česká republika Evropská unie Energetika
Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje
Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje
před hodinou

Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje

Finanční situace britských domácností se v červenci zhoršila nejrychlejším tempem za tři roky. Domácnosti si nemohou...
Spojené království
Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia
Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia
10:50

Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských...
Itálie Evropské akcie Turismus
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
10:30

Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly

Asijské akciové trhy začaly nový týden smíšeně. Investoři se v průběhu seance soustředili na kolísající dolar a do...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
10:15

Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady

Nizozemský výrobce elektroniky Philips ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk před zdaněním o 15 procent na 439 milionů eur....
Philips Evropské akcie Výsledková sezóna
Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky
Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky
10:04

Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky

Německé automobilky mají opět problém. V uplynulém týdnu zahájil Daimler stahování tří milionů dieselových vozidel za...
Auta Daimler Evropské akcie
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v…
10:00

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat klesl na 56,8 bodu, sektor služeb stagnoval

Podnikatelská aktivita v eurozóně v červenci podle předběžných dat klesla. Index nákupních manažerů ve...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu
Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu
09:40

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 0,6 bodu na 97,7...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ryanair prudce zvýšil zisk, chystá zlevnění letenek
Ryanair prudce zvýšil zisk, chystá zlevnění letenek
09:00

Ryanair prudce zvýšil zisk, chystá zlevnění letenek

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings v prvním fiskálním čtvrtletí zvýšila zisk o 55 procent na...
Irsko Evropské akcie Doprava
MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu
MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu
08:42

MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu

Světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 procenta a příští rok poroste ještě mírně rychleji. Uvedl to...
Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika Evropská ekonomika
Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
včera v 19:48

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
včera v 17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
včera v 15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
včera v 13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
včera v 12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
včera v 11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda