Co musíte ráno vědět (1. července)
|

Co musíte ráno vědět (1. července)

Jak zakončily akcie v Evropě a USA druhé čtvrtletí, jak pokračují jednání Řecka s věřiteli a jakou netradiční cestou by mohly Atény získat peníze na splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v úterý oklepaly z pondělního poklesu a mírně posílily. Červen pro ně byl ztrátový, druhé čtvrtletí a první pololetí dopadly nejednoznačně

Americké akcie v úterý po výrazném propadu ze začátku týdne, který mělo na svědomí dění kolem řecké dluhové krize, ožily a mírně zdražily. Investoři sledují nejnovější zprávy a sázejí na to, že se silně zadluženému Řecku na poslední chvíli podaří dosáhnout dohody s mezinárodními věřiteli. Dow v úterý posílil o 0,13 % na 17 619,51 bodu, širší S&P 500 přidal 0,27 % na 2 063,12 bodu a technologický Nasdaq zpevnil o 0,57 % na 4 968,87 bodu. Index volatility VIX klesl o více než 3 % na 18,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o tři bazické body na 2,35 %. Sedm z deseti hlavních sektorů v úterý uzavřelo v plusu. Dobře si vedly finanční tituly, cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží a akcie ze sektoru zdravotní péče. V mínusu skončily akcie z odvětví základních materiálů a cenné papíry ze sektorů necyklického spotřebního zboží a veřejných služeb. Za celý červen Dow odepsal 2,19 %, S&P 500 přišel o 2,11 % a Nasdaq klesl o 1,64 %. Druhý kvartál byl pro americké akcie nejednoznačný – Dow přišel o 0,9 % a S&P 500 ztratil 0,24 %, zatímco Nasdaq o 1,75 % vzrostl. První pololetí pak pro Dow znamenalo ztrátu 1,16 %, S&P 500 naopak v prvních šesti měsících roku přidal 0,2 % a Nasdaq zpevnil o 5,3 %.

S&P 500: Skončí už přešlapování na místě?

2. Evropské akcie zakončily druhé čtvrtletí ztrátou, čímž umazaly kus celoročních zisků

Evropské akcie v úterý zakončily den v červených číslech a Řecko promeškalo splátku Mezinárodnímu měnovému fondu. Dohoda s věřiteli je stále v nedohlednu. Britský FTSE 100 odepsal 1,5 %, francouzský CAC 40 1,63 % a německý DAX 1,25 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 1,26 %, všechny jeho sektory, v čele se sektorem základních materiálů a technologiemi, se pohybovaly v červených číslech. Za červen index přišel o 4,64 % a za druhé čtvrtletí o 4,02 %, od začátku roku je nicméně stále zhruba 11 % v plusu.

Akcie pohledem technické analýzy: Spojené státy čeká stagnace, v Evropě je sentiment nepříznivý

Názor experta: Stáhne Řecko ke dnu zbytek evropské periferie? Atény darovaly lekci ostatním dlužníkům

3. Pražská burza v úterý mírně ožila, pomohly jí akcie skupiny ČEZ a Komerční banky

Index PX v úterý vzrostl o 0,92 % na 981,47 bodu. Největšího objemu obchodů dosáhla Komerční banka, jejíž akcie posílily o 3,3 %. V závěsu za ní se co do zobchodovaného objemu držela skupina ČEZ se ziskem 0,71 % a třetím nejoblíbenějším titulem podle objemu byla Erste Group Bank, která po pondělní výrazné ztrátě zakončila úterní seanci mírně nad nulou. Výrazný procentuální zisk si připsaly akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+4,37 %). Cena akcií NWR vyskočila o 2 haléře, tedy 11 %. Ztrácely naopak akcie CME (-2,94 %), O2 C.R. (-1,02 %), Philip Morris ČR (-0,96 %), Fortuny (-0,88 %) a pojišťovny VIG (-0,19 %).

Akcie v Praze jako levná příležitost? Ne tak docela, v posledních týdnech se ale objevil zajímavý tip

4. Očekávané události

Středa bude z pohledu očekávaných makrodat nabitá. Bank of Japan zveřejní index podmínek ve zpracovatelském sektoru a celé ekonomice, stejně jako výhled pro zpracovatelský sektor. Kromě toho budou v zemi vycházejícího slunce zveřejněny ještě index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od Nomury a JMMA a zpráva o prodejích aut. Indexy nákupních manažerů vyjdou také v Číně a jednotlivých zemích eurozóny, stejně jako souhrnně za celé společenství zemí platících eurem. V Číně investory čeká ještě index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor. V Itálii bude dopoledne zveřejněn poměr veřejného dluhu k HDP za první čtvrtletí, ve Spojeném království vydá Bank of England zprávu o finanční stabilitě a rumunská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Také ve Spojených státech bude odpoledne na pořadu dne PMI za zpracovatelský sektor, a to od společnosti Markit i institutu ISM. Tento údaj doplní výdaje ve stavebnictví, data agentury ADP o počtu vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru za červen, která naznačí, jak by mohla vypadat čtvrteční klíčová data z amerického trhu práce za červen, a pravidelné týdenní zprávy o zásobách ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras žádal o dvouletý záchranný program z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), věřitelé zůstali neoblomní

Řecko předložilo věřitelům nový návrh na poskytnutí finanční pomoci. Požadovalo dvouletou dohodu s unijním záchranným fondem ESM a souběžnou restrukturalizaci dluhu. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters úřad řeckého premiéra Alexise Tsiprase s tím, že Atény zůstávají u jednacího stolu. U věřitelů nicméně návrh neuspěl. Německá kancléřka Angela Merkelová již dříve během dne prohlásila, že do nedělního referenda o návrzích věřitelů není v Německu debata na toto téma možná. Ministři financí eurozóny po mimořádné telekonferenci věnované řecké krizi uvedli, že Atény ve středu předloží nové návrhy a euroskupina o nich bude opět jednat.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se …
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i…

6. Ukrajině ruská sleva na plyn nestačí

Ukrajině nestačí sleva z ceny ruského plynu, kterou Moskva nabídla Kyjevu pro třetí čtvrtletí v předvečer úterní třístranné schůzky ve Vídni. Uvedla to ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na ukrajinského ministra energetiky. Jeho ruský protějšek vzkázal, že o slevě nehodlá smlouvat.

7. Společnosti Willis Group a Towers Watson podepsaly dohodu o fúzi, hodnota transakce dosahuje zhruba 18 miliard dolarů

Firma Willis Group, která je jedním z největších světových pojišťovacích makléřů, uzavřela dohodu o fúzi s poskytovatelem služeb v oblasti finančního řízení Towers Watson. Hodnota transakce dosahuje zhruba 18 miliard dolarů. Současní akcionáři Willis Group budou v nově vzniklé společnosti držet 50,1 % akcií, zatímco akcionářům Towers Watson připadne 49,9 %. Zároveň obdrží akcionáři Towers Watson za každou svou akcii 2,649 akcie Willis Group a jednorázovou dividendu ve výši 4,87 dolaru. Nově vzniklá firma se bude jmenovat Willis Towers Watson a ponechá si sídlo v Irsku.

8. ECB neoznačí řecké banky za nesolventní hned po nesplacení dluhu

Řecké banky by ještě několik dní po neuhrazení splatného dluhu vůči Mezinárodnímu měnovému fondu mohla Evropská centrální banka považovat za solventní, což by jí umožňovalo zachovat jim jejich jediný zdroj financování. Řekl to v úterý šéf německého úřadu pro bankovní dozor Bafin a člen dozorčí rady ECB Felix Hufeld.

9. Mládek navrhuje odložit rozhodnutí o prolomení limitů na dole ČSA

Ministr průmyslu Jan Mládek navrhne vládě a tripartitě, aby rozhodnutí o prolomení takzvaných těžebních limitů na dole ČSA, kde těží Severní energetická, bylo odloženo na rok 2020. Řekl to v úterý na tiskové konferenci. Podle Mládka bude v rozhodnutí o dole hrát roli prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Ministr v úterý uvedl, že podle jeho informací není Státní úřad pro jadernou bezpečnost připraven prodloužit fungování jaderných bloků v Dukovanech o 20, ale jen o 10 let.

10. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v květnu zůstala na 11,1 %, nejníže od března 2012

Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti v eurozóně v květnu zůstala na dubnové hladině 11,1 %, jak se očekávalo, tedy nejníže od března 2012. V květnu 2014 byla 11,6%. V celé evropské osmadvacítce míra nezaměstnanosti rovněž stagnovala na dubnové hladině, a to 9,6 %, tedy nejníže od července 2011. V květnu 2014 byla 10,3%. Podle odhadů Eurostatu bylo v květnu bez práce v celé EU 23,348 milionu mužů a žen, z toho 17,726 milionu v eurozóně. Oproti dubnu se toto číslo snížilo o 38 tisíc v EU28 a o 35 tisíc v eurozóně. V porovnání s květnem 2014 se počet lidí bez zaměstnání snížil o 1,575 milionu v EU a o 939 tisíc v eurozóně.

Podle předběžných dat spotřebitelské ceny v eurozóně i v červnu meziměsíčně rostly

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Chcete pomoci při záchraně Řecka? Žádný problém

Vzhledem k tomu, že se řecké vládě stále nepodařilo zajistit potřebné financování a stát stojí na pokraji krachu, přešel k činům sám evropský lid. Na crowdfundingovém serveru Indiegogo vznikl projekt na financování řecké splátky pro Mezinárodní měnový fond v objemu 1,6 miliardy eur, kterou mělo Řecko uhradit do konce června. Přispět můžete částkou 3 eura, za niž obdržíte pohlednici s řeckým premiérem, za 6 eur můžete dostat řecký sýr feta a salát, za 10 eur lahev ouza (respektive voucher na lahev ouza, protože Indiegogo distribuci alkoholu nepodporuje), za příspěvek 25 eur se můžete těšit na lahev řeckého vína (rovněž voucher) a za 160 eur na celý košík potravin. Přispět však můžete i většími částkami - za 5 tisíc eur vám pořadatelé sbírky garantují all inclusive dovolenou v Aténách pro dva a za milion eur lásku a vděčnost evropských, a především řeckých občanů.

Jak uvádí pořadatel sbírky, Evropa čítá 503 milionů občanů. Kdyby každý dal pouhá tři eura, vyřešili bychom řecký problém za Řeky. Sbírku organizuje devětadvacetiletý Brit, který slibuje, že všechen výdělek opravdu poskytne řecké vládě. Za dva dny získal 400 tisíc eur a tato částka rychle narůstá.

Krátce po desáté hodině večer byla stránka kampaně nedostupná. Návštěvníky server Indiegogo informoval, že se sbírka kvůli nečekanému zájmu potýká s technickými problémy. Že by ani ne třicetiletý Brit za pár dní dokázal něco, co se ani za několik měsíců nepodařilo řeckému premiéru Tsiprasovi?

včera v 18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
včera v 17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
včera v 16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
včera v 16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
včera v 15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
včera v 14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
včera v 14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
včera v 14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
včera v 13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
25. 3. 2017 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
25. 3. 2017 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
25. 3. 2017 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
25. 3. 2017 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
25. 3. 2017 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
25. 3. 2017 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR