Co musíte ráno vědět (1. července)
|

Co musíte ráno vědět (1. července)

Jak zakončily akcie v Evropě a USA druhé čtvrtletí, jak pokračují jednání Řecka s věřiteli a jakou netradiční cestou by mohly Atény získat peníze na splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v úterý oklepaly z pondělního poklesu a mírně posílily. Červen pro ně byl ztrátový, druhé čtvrtletí a první pololetí dopadly nejednoznačně

Americké akcie v úterý po výrazném propadu ze začátku týdne, který mělo na svědomí dění kolem řecké dluhové krize, ožily a mírně zdražily. Investoři sledují nejnovější zprávy a sázejí na to, že se silně zadluženému Řecku na poslední chvíli podaří dosáhnout dohody s mezinárodními věřiteli. Dow v úterý posílil o 0,13 % na 17 619,51 bodu, širší S&P 500 přidal 0,27 % na 2 063,12 bodu a technologický Nasdaq zpevnil o 0,57 % na 4 968,87 bodu. Index volatility VIX klesl o více než 3 % na 18,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o tři bazické body na 2,35 %. Sedm z deseti hlavních sektorů v úterý uzavřelo v plusu. Dobře si vedly finanční tituly, cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží a akcie ze sektoru zdravotní péče. V mínusu skončily akcie z odvětví základních materiálů a cenné papíry ze sektorů necyklického spotřebního zboží a veřejných služeb. Za celý červen Dow odepsal 2,19 %, S&P 500 přišel o 2,11 % a Nasdaq klesl o 1,64 %. Druhý kvartál byl pro americké akcie nejednoznačný – Dow přišel o 0,9 % a S&P 500 ztratil 0,24 %, zatímco Nasdaq o 1,75 % vzrostl. První pololetí pak pro Dow znamenalo ztrátu 1,16 %, S&P 500 naopak v prvních šesti měsících roku přidal 0,2 % a Nasdaq zpevnil o 5,3 %.

S&P 500: Skončí už přešlapování na místě?

2. Evropské akcie zakončily druhé čtvrtletí ztrátou, čímž umazaly kus celoročních zisků

Evropské akcie v úterý zakončily den v červených číslech a Řecko promeškalo splátku Mezinárodnímu měnovému fondu. Dohoda s věřiteli je stále v nedohlednu. Britský FTSE 100 odepsal 1,5 %, francouzský CAC 40 1,63 % a německý DAX 1,25 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 1,26 %, všechny jeho sektory, v čele se sektorem základních materiálů a technologiemi, se pohybovaly v červených číslech. Za červen index přišel o 4,64 % a za druhé čtvrtletí o 4,02 %, od začátku roku je nicméně stále zhruba 11 % v plusu.

Akcie pohledem technické analýzy: Spojené státy čeká stagnace, v Evropě je sentiment nepříznivý

Názor experta: Stáhne Řecko ke dnu zbytek evropské periferie? Atény darovaly lekci ostatním dlužníkům

3. Pražská burza v úterý mírně ožila, pomohly jí akcie skupiny ČEZ a Komerční banky

Index PX v úterý vzrostl o 0,92 % na 981,47 bodu. Největšího objemu obchodů dosáhla Komerční banka, jejíž akcie posílily o 3,3 %. V závěsu za ní se co do zobchodovaného objemu držela skupina ČEZ se ziskem 0,71 % a třetím nejoblíbenějším titulem podle objemu byla Erste Group Bank, která po pondělní výrazné ztrátě zakončila úterní seanci mírně nad nulou. Výrazný procentuální zisk si připsaly akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+4,37 %). Cena akcií NWR vyskočila o 2 haléře, tedy 11 %. Ztrácely naopak akcie CME (-2,94 %), O2 C.R. (-1,02 %), Philip Morris ČR (-0,96 %), Fortuny (-0,88 %) a pojišťovny VIG (-0,19 %).

Akcie v Praze jako levná příležitost? Ne tak docela, v posledních týdnech se ale objevil zajímavý tip

4. Očekávané události

Středa bude z pohledu očekávaných makrodat nabitá. Bank of Japan zveřejní index podmínek ve zpracovatelském sektoru a celé ekonomice, stejně jako výhled pro zpracovatelský sektor. Kromě toho budou v zemi vycházejícího slunce zveřejněny ještě index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od Nomury a JMMA a zpráva o prodejích aut. Indexy nákupních manažerů vyjdou také v Číně a jednotlivých zemích eurozóny, stejně jako souhrnně za celé společenství zemí platících eurem. V Číně investory čeká ještě index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor. V Itálii bude dopoledne zveřejněn poměr veřejného dluhu k HDP za první čtvrtletí, ve Spojeném království vydá Bank of England zprávu o finanční stabilitě a rumunská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Také ve Spojených státech bude odpoledne na pořadu dne PMI za zpracovatelský sektor, a to od společnosti Markit i institutu ISM. Tento údaj doplní výdaje ve stavebnictví, data agentury ADP o počtu vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru za červen, která naznačí, jak by mohla vypadat čtvrteční klíčová data z amerického trhu práce za červen, a pravidelné týdenní zprávy o zásobách ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras žádal o dvouletý záchranný program z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), věřitelé zůstali neoblomní

Řecko předložilo věřitelům nový návrh na poskytnutí finanční pomoci. Požadovalo dvouletou dohodu s unijním záchranným fondem ESM a souběžnou restrukturalizaci dluhu. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters úřad řeckého premiéra Alexise Tsiprase s tím, že Atény zůstávají u jednacího stolu. U věřitelů nicméně návrh neuspěl. Německá kancléřka Angela Merkelová již dříve během dne prohlásila, že do nedělního referenda o návrzích věřitelů není v Německu debata na toto téma možná. Ministři financí eurozóny po mimořádné telekonferenci věnované řecké krizi uvedli, že Atény ve středu předloží nové návrhy a euroskupina o nich bude opět jednat.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Ukrajině ruská sleva na plyn nestačí

Ukrajině nestačí sleva z ceny ruského plynu, kterou Moskva nabídla Kyjevu pro třetí čtvrtletí v předvečer úterní třístranné schůzky ve Vídni. Uvedla to ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na ukrajinského ministra energetiky. Jeho ruský protějšek vzkázal, že o slevě nehodlá smlouvat.

7. Společnosti Willis Group a Towers Watson podepsaly dohodu o fúzi, hodnota transakce dosahuje zhruba 18 miliard dolarů

Firma Willis Group, která je jedním z největších světových pojišťovacích makléřů, uzavřela dohodu o fúzi s poskytovatelem služeb v oblasti finančního řízení Towers Watson. Hodnota transakce dosahuje zhruba 18 miliard dolarů. Současní akcionáři Willis Group budou v nově vzniklé společnosti držet 50,1 % akcií, zatímco akcionářům Towers Watson připadne 49,9 %. Zároveň obdrží akcionáři Towers Watson za každou svou akcii 2,649 akcie Willis Group a jednorázovou dividendu ve výši 4,87 dolaru. Nově vzniklá firma se bude jmenovat Willis Towers Watson a ponechá si sídlo v Irsku.

8. ECB neoznačí řecké banky za nesolventní hned po nesplacení dluhu

Řecké banky by ještě několik dní po neuhrazení splatného dluhu vůči Mezinárodnímu měnovému fondu mohla Evropská centrální banka považovat za solventní, což by jí umožňovalo zachovat jim jejich jediný zdroj financování. Řekl to v úterý šéf německého úřadu pro bankovní dozor Bafin a člen dozorčí rady ECB Felix Hufeld.

9. Mládek navrhuje odložit rozhodnutí o prolomení limitů na dole ČSA

Ministr průmyslu Jan Mládek navrhne vládě a tripartitě, aby rozhodnutí o prolomení takzvaných těžebních limitů na dole ČSA, kde těží Severní energetická, bylo odloženo na rok 2020. Řekl to v úterý na tiskové konferenci. Podle Mládka bude v rozhodnutí o dole hrát roli prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Ministr v úterý uvedl, že podle jeho informací není Státní úřad pro jadernou bezpečnost připraven prodloužit fungování jaderných bloků v Dukovanech o 20, ale jen o 10 let.

10. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v květnu zůstala na 11,1 %, nejníže od března 2012

Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti v eurozóně v květnu zůstala na dubnové hladině 11,1 %, jak se očekávalo, tedy nejníže od března 2012. V květnu 2014 byla 11,6%. V celé evropské osmadvacítce míra nezaměstnanosti rovněž stagnovala na dubnové hladině, a to 9,6 %, tedy nejníže od července 2011. V květnu 2014 byla 10,3%. Podle odhadů Eurostatu bylo v květnu bez práce v celé EU 23,348 milionu mužů a žen, z toho 17,726 milionu v eurozóně. Oproti dubnu se toto číslo snížilo o 38 tisíc v EU28 a o 35 tisíc v eurozóně. V porovnání s květnem 2014 se počet lidí bez zaměstnání snížil o 1,575 milionu v EU a o 939 tisíc v eurozóně.

Podle předběžných dat spotřebitelské ceny v eurozóně i v červnu meziměsíčně rostly

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Chcete pomoci při záchraně Řecka? Žádný problém

Vzhledem k tomu, že se řecké vládě stále nepodařilo zajistit potřebné financování a stát stojí na pokraji krachu, přešel k činům sám evropský lid. Na crowdfundingovém serveru Indiegogo vznikl projekt na financování řecké splátky pro Mezinárodní měnový fond v objemu 1,6 miliardy eur, kterou mělo Řecko uhradit do konce června. Přispět můžete částkou 3 eura, za niž obdržíte pohlednici s řeckým premiérem, za 6 eur můžete dostat řecký sýr feta a salát, za 10 eur lahev ouza (respektive voucher na lahev ouza, protože Indiegogo distribuci alkoholu nepodporuje), za příspěvek 25 eur se můžete těšit na lahev řeckého vína (rovněž voucher) a za 160 eur na celý košík potravin. Přispět však můžete i většími částkami - za 5 tisíc eur vám pořadatelé sbírky garantují all inclusive dovolenou v Aténách pro dva a za milion eur lásku a vděčnost evropských, a především řeckých občanů.

Jak uvádí pořadatel sbírky, Evropa čítá 503 milionů občanů. Kdyby každý dal pouhá tři eura, vyřešili bychom řecký problém za Řeky. Sbírku organizuje devětadvacetiletý Brit, který slibuje, že všechen výdělek opravdu poskytne řecké vládě. Za dva dny získal 400 tisíc eur a tato částka rychle narůstá.

Krátce po desáté hodině večer byla stránka kampaně nedostupná. Návštěvníky server Indiegogo informoval, že se sbírka kvůli nečekanému zájmu potýká s technickými problémy. Že by ani ne třicetiletý Brit za pár dní dokázal něco, co se ani za několik měsíců nepodařilo řeckému premiéru Tsiprasovi?

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení
Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny
včera v 20:52

Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny

Mezinárodní měnový fond by se za deset let mohl přestěhovat z USA do Číny. Mohlo by k tomu dojít, pokud bude...
Mezinárodní měnový fond Čína
WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi
včera v 19:38

WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi

Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států bylo ve světě učiněno více kroků k uvolnění mezinárodního...
Světová ekonomika Donald Trump Mezinárodní obchod
Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur
včera v 18:44

Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur

Členské země eurozóny díky nízkým úrokovým sazbám ušetřily od vypuknutí globální finanční krize v roce 2008 téměř...
Eurozóna Úrokové sazby
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
včera v 17:30

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
včera v 17:08

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
včera v 16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
včera v 15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
včera v 15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
včera v 14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
včera v 14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
včera v 14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
včera v 13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
včera v 13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika