Co musíte ráno vědět (5. června)
|

Co musíte ráno vědět (5. června)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, co přinese budoucnost podle Marca Fabera a kdo se zařadil mezi americké miliardáře? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek skončily pod nulou. Investoři čekají, jaká data přijdou z trhu práce

Americké akciové trhy ve čtvrtek klesly. Investoři vyhodnocovali doporučení Mezinárodního měnového fondu odložit zvýšení úrokových sazeb v USA až na příští rok a reagovali také na vývoj kolem Řecka, které mělo původně v pátek MMF uhradit část dluhu. Jednání s věřiteli o podmínkách uvolnění dalších peněz pro tuto zadluženou zemi neberou konce. Trhy nyní čekají, jak dopadne páteční klíčová statistika americké nezaměstnanosti. Index Dow klesl o 0,94 % na 17 905,58 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,86 % na 2 095,84 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,79 % na 5 059,12 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 7,69 % na 14,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 6 bazických bodů na 2,305 %. V červených číslech ve čtvrtek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce ztratily sektor základních materiálů (-1,55 %), energetické odvětví (-1,38 %) a průmyslový sektor (-1,04 %).

Růst sazeb již tento měsíc, nebo až za rok? Spekulací není nikdy dost

Skvělé zprávy pro ty, kdo vzývají propad cen akcií

2. Evropské akcie ve čtvrtek kvůli obnoveným obavám z dalšího směřování Řecka zlevnily

Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování v červených číslech. Trhy se soustředily na řeckou dluhovou krizi, jejíž vývoj opět zvýšil obavy z toho, že zemi čeká státní bankrot. Britský FTSE 100 odepsal 1,31 %, francouzský CAC 40 klesl o 0,93 % a německý DAX oslabil o 0,69 %. Regionální STOXX Europe 600 zakončil obchodování slabší o 0,83 % a index DJ EURO STOXX 50 uzavřel se ztrátou 0,77 % na 3 556,38 bodu. Výnos 10letých bondů Německa mírně klesl, udržel se ale nad 0,8 %. S výjimkou realitního odvětví skončily všechny hlavní sektory v mínusu. Nedařilo se zejména akciím ze sektoru základních materiálů, cenným papírům z odvětví veřejných služeb a sektoru ropy a zemního plynu. Mezinárodní věřitelé Řecka po Aténách v nejnovějším návrhu dohody žádají výměnou za souhlas s uvolněním dalších peněz z programu finanční pomoci snížení důchodů, zvýšení daně z přidané hodnoty, privatizaci řady státních podniků a zachování nepopulárních reforem trhu práce. To ale silně zadlužená země odmítá. Podle řecké vlády se jedná o požadavky, které "překračují červenou čáru".

Kyle Bass: Trh s dluhopisy v Evropě je past, která za rok sklapne

Co Maria Draghiho okrádá o klidný spánek?

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, objem obchodování byl utlumený

Index PX připsal 0,14 % na 1 018,76 bodu. Zobchodovaný objem dosáhl jen něco málo přes půl miliardy korun. Více než polovinu z toho představovaly akcie ČEZ, které ztratily 0,27 %. Druhý největší objem obchodů zaznamenala Komerční banka, která rovněž zlevnila, a to o 0,10 %. Na třetím místě se podle objemu obchodů umístila společnost CETIN, jejíž akcie naopak zpevnily bezmála o 3 %, a na čtvrtém O2 C.R., která podražila o 3,75 %. Akcie Pivovarů Lobkowicz vystřelily vzhůru v reakci na zprávu o tom, že Lobkowiczký pivovar, společnost vlastněná ze 100 % generálním ředitelem Pivovarů Lobkowicz Zdeňkem Radilem, koupí 79,4 % akcií PLG od Palace Capital a GO Solar za 1,9 miliardy korun.

Poznámka k rozdělení O2 od Erika Besta: Investoři vydáni na milost Kellnerovi

4. Očekávané události

Ani poslední den týdne nebude klidný. V pátek dopoledne vyjdou německé podnikové objednávky, Francie zveřejní obchodní bilanci a banka Halifax na trh pošle údaje o cenách domů ve Velké Británii. V ČR dopoledne statistický úřad odtajní údaje o maloobchodních tržbách. Pozornost investorů se nicméně bude soustředit především na klíčová data z trhu práce v USA. Statistika nezaměstnanosti vyjde ve stejnou chvíli jako v USA (14.30 SELČ) i v Kanadě. O limitu své těžby rozhodne kartel OPEC. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bill Ackman opět nakupoval. Čemu věří zkušený aktivistický investor?

Investor a hedgeový manažer Bill Ackman minulý měsíc prohlásil, že jeho investiční společnost udělala dva nové obchody, jeden menší a jeden větší. Více ale neprozradil. Časopis Forbes tento týden přišel s informacemi, které by mohly alespoň část Ackmanova tajemství rozklíčovat.

6. Faber: Zapomeňte na zvyšování sazeb, Fed bude muset přijít se čtvrtým kolem kvantitativního uvolňování

Zatímco ekonomové i trhy vyhlížejí moment, kdy Fed začne zvyšovat sazby, známý pesimista Marc Faber očekává přesný opak. Podle něj bude Fed nucen přijít se čtvrtým kolem kvantitativního uvolňování (QE). "Když se podívám na celý finanční sektor, cítím se jako na Titaniku. Bojujeme o lehátka na palubě, tedy o nejvýkonnější akcie, a o nejlepší stoly v jídelně, ale lepší by podle mě bylo najít si místo na záchranném člunu, protože finanční sektor jednoho dne imploduje," prohlásil ve čtvrtek Faber.

7. Tsipras a šéf Evropské komise Juncker se kvůli Řecku opět sejdou

Další kolo jednání mezi předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem se uskuteční v nejbližších dnech. Novinářům to ve čtvrtek řekl Junckerův mluvčí Margaritis Schinas. Juncker s Tsiprasem za přítomnosti šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema jednal v noci na čtvrtek. Schůzka podle Schinase sice dala stranám lepší představu o vzájemných postojích, řešení ale nepřinesla.

FT: Řecko se s nesplacením MMF pohybuje na tenkém ledě bankrotu

Požadavky věřitelů překračují "červenou čáru", tvrdí Atény

8. Ředitel Pivovarů Lobkowicz odkoupí většinový podíl ve firmě, akcie PLG na pražské burze výrazně zdražily

Lobkowiczký pivovar, společnost vlastněná 100% generálním ředitelem Pivovarů Lobkowicz Zdeňkem Radilem, koupí 79,4 % akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group od Palace Capital a GO Solar za 1,9 miliardy korun. Akcie PLG na pražské burze v reakci na zprávu prudce posílily. Prodej podílu je podmíněn splacením celé kupní ceny do konce srpna. Akvizice bude podle prohlášení skupiny PLG financovaná kombinací dluhu a vlastního kapitálu. Jakmile akvizice proběhne, Lobkowiczký pivovar učiní zbývajícím akcionářům PLG nabídku odkupu jejich akcií.

9. Francouzská centrální banka letos čeká růst tamního HDP o 1,2 %

Francouzský hrubý domácí produkt v letošním roce stoupne o 1,2 % poté, co během předchozích tří let v podstatě stagnoval. Předpověděla to ve čtvrtek francouzská centrální banka. Dodala, že v příštím roce by měl hospodářský růst zrychlit na 1,8 %. Její prognózy jsou o něco optimističtější než výhled francouzské vlády, upozornila agentura Reuters.

10. Mezinárodní měnový fond vyzývá americký Fed, aby zahájení zvyšování sazeb odložil na první polovinu roku 2016

Americká centrální banka by měla odložit napjatě očekávané zvýšení úrokových sazeb až na první pololetí příštího roku, dokud se neobjeví známky zlepšující se situace v oblasti mezd a inflace. Ve zprávě o stavu ekonomiky Spojených států to ve čtvrtek uvedl Mezinárodní měnový fond. Fond zároveň zhoršil výhled letošního hospodářského růstu USA.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jamie Dimon je už miliardář

Podle indexu miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg se Jamie Dimon, ředitel a zároveň předseda správní rady JPMorgan Chase, připojil ke svému mentorovi Sanfordu Weillovi a stal se jedním z mála bankovních manažerů, jejichž jmění se rozrostlo do řádu miliard dolarů. Méně než polovina Dimonova bohatství, které je odhadováno na 1,1 miliardy USD, podle Bloombergu pochází z jeho podílu v bance, zatímco za zbytek vděčí svému investičnímu portfoliu.

I přes své nesporné bohatství se Dimon minulý měsíc rozohnil po setkání akcionářů JPMorgan Chase, neboť část z nich následovala doporučení poradenských společností a hlasovala proti schválení Dimonovy výplaty za rok 2014 ve výši 20 milionů USD a požadovala rozdělení funkcí ředitele a předsedy správní rady mezi dva lidi. Dimon je nazval nezodpovědnými a línými investory.

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
21. 7. 2017 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
21. 7. 2017 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
21. 7. 2017 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
21. 7. 2017 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení