Co musíte ráno vědět (5. června)
|

Co musíte ráno vědět (5. června)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, co přinese budoucnost podle Marca Fabera a kdo se zařadil mezi americké miliardáře? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek skončily pod nulou. Investoři čekají, jaká data přijdou z trhu práce

Americké akciové trhy ve čtvrtek klesly. Investoři vyhodnocovali doporučení Mezinárodního měnového fondu odložit zvýšení úrokových sazeb v USA až na příští rok a reagovali také na vývoj kolem Řecka, které mělo původně v pátek MMF uhradit část dluhu. Jednání s věřiteli o podmínkách uvolnění dalších peněz pro tuto zadluženou zemi neberou konce. Trhy nyní čekají, jak dopadne páteční klíčová statistika americké nezaměstnanosti. Index Dow klesl o 0,94 % na 17 905,58 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,86 % na 2 095,84 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,79 % na 5 059,12 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 7,69 % na 14,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 6 bazických bodů na 2,305 %. V červených číslech ve čtvrtek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce ztratily sektor základních materiálů (-1,55 %), energetické odvětví (-1,38 %) a průmyslový sektor (-1,04 %).

Růst sazeb již tento měsíc, nebo až za rok? Spekulací není nikdy dost

Skvělé zprávy pro ty, kdo vzývají propad cen akcií

2. Evropské akcie ve čtvrtek kvůli obnoveným obavám z dalšího směřování Řecka zlevnily

Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování v červených číslech. Trhy se soustředily na řeckou dluhovou krizi, jejíž vývoj opět zvýšil obavy z toho, že zemi čeká státní bankrot. Britský FTSE 100 odepsal 1,31 %, francouzský CAC 40 klesl o 0,93 % a německý DAX oslabil o 0,69 %. Regionální STOXX Europe 600 zakončil obchodování slabší o 0,83 % a index DJ EURO STOXX 50 uzavřel se ztrátou 0,77 % na 3 556,38 bodu. Výnos 10letých bondů Německa mírně klesl, udržel se ale nad 0,8 %. S výjimkou realitního odvětví skončily všechny hlavní sektory v mínusu. Nedařilo se zejména akciím ze sektoru základních materiálů, cenným papírům z odvětví veřejných služeb a sektoru ropy a zemního plynu. Mezinárodní věřitelé Řecka po Aténách v nejnovějším návrhu dohody žádají výměnou za souhlas s uvolněním dalších peněz z programu finanční pomoci snížení důchodů, zvýšení daně z přidané hodnoty, privatizaci řady státních podniků a zachování nepopulárních reforem trhu práce. To ale silně zadlužená země odmítá. Podle řecké vlády se jedná o požadavky, které "překračují červenou čáru".

Kyle Bass: Trh s dluhopisy v Evropě je past, která za rok sklapne

Co Maria Draghiho okrádá o klidný spánek?

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, objem obchodování byl utlumený

Index PX připsal 0,14 % na 1 018,76 bodu. Zobchodovaný objem dosáhl jen něco málo přes půl miliardy korun. Více než polovinu z toho představovaly akcie ČEZ, které ztratily 0,27 %. Druhý největší objem obchodů zaznamenala Komerční banka, která rovněž zlevnila, a to o 0,10 %. Na třetím místě se podle objemu obchodů umístila společnost CETIN, jejíž akcie naopak zpevnily bezmála o 3 %, a na čtvrtém O2 C.R., která podražila o 3,75 %. Akcie Pivovarů Lobkowicz vystřelily vzhůru v reakci na zprávu o tom, že Lobkowiczký pivovar, společnost vlastněná ze 100 % generálním ředitelem Pivovarů Lobkowicz Zdeňkem Radilem, koupí 79,4 % akcií PLG od Palace Capital a GO Solar za 1,9 miliardy korun.

Poznámka k rozdělení O2 od Erika Besta: Investoři vydáni na milost Kellnerovi

4. Očekávané události

Ani poslední den týdne nebude klidný. V pátek dopoledne vyjdou německé podnikové objednávky, Francie zveřejní obchodní bilanci a banka Halifax na trh pošle údaje o cenách domů ve Velké Británii. V ČR dopoledne statistický úřad odtajní údaje o maloobchodních tržbách. Pozornost investorů se nicméně bude soustředit především na klíčová data z trhu práce v USA. Statistika nezaměstnanosti vyjde ve stejnou chvíli jako v USA (14.30 SELČ) i v Kanadě. O limitu své těžby rozhodne kartel OPEC. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bill Ackman opět nakupoval. Čemu věří zkušený aktivistický investor?

Investor a hedgeový manažer Bill Ackman minulý měsíc prohlásil, že jeho investiční společnost udělala dva nové obchody, jeden menší a jeden větší. Více ale neprozradil. Časopis Forbes tento týden přišel s informacemi, které by mohly alespoň část Ackmanova tajemství rozklíčovat.

6. Faber: Zapomeňte na zvyšování sazeb, Fed bude muset přijít se čtvrtým kolem kvantitativního uvolňování

Zatímco ekonomové i trhy vyhlížejí moment, kdy Fed začne zvyšovat sazby, známý pesimista Marc Faber očekává přesný opak. Podle něj bude Fed nucen přijít se čtvrtým kolem kvantitativního uvolňování (QE). "Když se podívám na celý finanční sektor, cítím se jako na Titaniku. Bojujeme o lehátka na palubě, tedy o nejvýkonnější akcie, a o nejlepší stoly v jídelně, ale lepší by podle mě bylo najít si místo na záchranném člunu, protože finanční sektor jednoho dne imploduje," prohlásil ve čtvrtek Faber.

7. Tsipras a šéf Evropské komise Juncker se kvůli Řecku opět sejdou

Další kolo jednání mezi předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem se uskuteční v nejbližších dnech. Novinářům to ve čtvrtek řekl Junckerův mluvčí Margaritis Schinas. Juncker s Tsiprasem za přítomnosti šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema jednal v noci na čtvrtek. Schůzka podle Schinase sice dala stranám lepší představu o vzájemných postojích, řešení ale nepřinesla.

FT: Řecko se s nesplacením MMF pohybuje na tenkém ledě bankrotu

Požadavky věřitelů překračují "červenou čáru", tvrdí Atény

8. Ředitel Pivovarů Lobkowicz odkoupí většinový podíl ve firmě, akcie PLG na pražské burze výrazně zdražily

Lobkowiczký pivovar, společnost vlastněná 100% generálním ředitelem Pivovarů Lobkowicz Zdeňkem Radilem, koupí 79,4 % akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group od Palace Capital a GO Solar za 1,9 miliardy korun. Akcie PLG na pražské burze v reakci na zprávu prudce posílily. Prodej podílu je podmíněn splacením celé kupní ceny do konce srpna. Akvizice bude podle prohlášení skupiny PLG financovaná kombinací dluhu a vlastního kapitálu. Jakmile akvizice proběhne, Lobkowiczký pivovar učiní zbývajícím akcionářům PLG nabídku odkupu jejich akcií.

9. Francouzská centrální banka letos čeká růst tamního HDP o 1,2 %

Francouzský hrubý domácí produkt v letošním roce stoupne o 1,2 % poté, co během předchozích tří let v podstatě stagnoval. Předpověděla to ve čtvrtek francouzská centrální banka. Dodala, že v příštím roce by měl hospodářský růst zrychlit na 1,8 %. Její prognózy jsou o něco optimističtější než výhled francouzské vlády, upozornila agentura Reuters.

10. Mezinárodní měnový fond vyzývá americký Fed, aby zahájení zvyšování sazeb odložil na první polovinu roku 2016

Americká centrální banka by měla odložit napjatě očekávané zvýšení úrokových sazeb až na první pololetí příštího roku, dokud se neobjeví známky zlepšující se situace v oblasti mezd a inflace. Ve zprávě o stavu ekonomiky Spojených států to ve čtvrtek uvedl Mezinárodní měnový fond. Fond zároveň zhoršil výhled letošního hospodářského růstu USA.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jamie Dimon je už miliardář

Podle indexu miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg se Jamie Dimon, ředitel a zároveň předseda správní rady JPMorgan Chase, připojil ke svému mentorovi Sanfordu Weillovi a stal se jedním z mála bankovních manažerů, jejichž jmění se rozrostlo do řádu miliard dolarů. Méně než polovina Dimonova bohatství, které je odhadováno na 1,1 miliardy USD, podle Bloombergu pochází z jeho podílu v bance, zatímco za zbytek vděčí svému investičnímu portfoliu.

I přes své nesporné bohatství se Dimon minulý měsíc rozohnil po setkání akcionářů JPMorgan Chase, neboť část z nich následovala doporučení poradenských společností a hlasovala proti schválení Dimonovy výplaty za rok 2014 ve výši 20 milionů USD a požadovala rozdělení funkcí ředitele a předsedy správní rady mezi dva lidi. Dimon je nazval nezodpovědnými a línými investory.

09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice