Třetina trhu zná pouze nulové sazby. Jak zareaguje, až Fed začne zpřísňovat politiku?
|

Třetina trhu zná pouze nulové sazby. Jak zareaguje, až Fed začne zpřísňovat politiku?

Nezkušenost mladých traderů na Wall Street nahání jejich zkušenějším kolegům strach z toho, jak se "tržní zelenáči" v budoucnu vyrovnají s vyššími úrokovými sazbami.

Trading Úrokové sazby Fed Centrální banky Americké akcie

Magdy El Mihdawy si ještě dobře vzpomíná na krach trhů v roce 2009. Bylo mu tehdy 22 let a právě absolvoval školu. Kdysi snil o tom, že se stane profesionálním tenistou, od roku 2009 ale pracuje pro Cantor Fitzgerald v oddělení akciových derivátů. Stal se tak součástí generace traderů na Wall Street, kteří nepoznali nic jiného než pokrizový svět rekordně nízkých sazeb a neustále rostoucích trhů.

Mladí tradeři na Wall Street vs. zvyšování sazeb

"Poslední čtyři roky jsme stále řešili, kde nejrychleji a nejsnáze vydělat peníze," tvrdí El Mihdawy, který studoval ekonomii na Columbia University. "Až se jednoho dne příběh změní a investoři přestanou věřit v neomezené schopnosti centrálních bank, vrátíme se ke staré škole, tedy fundamentální analýze a řešení toho, co se děje kolem nás."

Nikdo netvrdí, že jsou nyní tradeři Wall Street méně schopní než v minulosti. Zajímavý je však počet těch, kteří odstartovali své kariéry po poklesu sazeb Fedu k nule po roce 2008.

Podle dat Emolument.com je traderům na Wall Street 30 let. Kolem 30 % z nich začalo obchodovat teprve v posledních pěti letech a zhruba dvě třetiny z nich nikdy nezažily celý cyklus utahování měnové politiky Fedu.

V roce 2009 vstoupil do světa financí také absolvent Harvardu Ezra Rapoport. V Transmarket Group tehdy dostal za úkol automatizovat platformu pro obchodování s dluhopisy. Rapoport zosobňuje vývoj na Wall Street, zejména v tom smyslu, že počítače dnes zastávají funkce, které dříve vykonávali lidé. Ve svých 31 letech je obchodníkem ve Flammarion Capital Partners, která patří mezi tvůrce trhu s dluhopisovými futures prostřednictvím automatických programů. Mimochodem, ve Flammarion jsou všichni obchodníci dvacátníci nebo třicátníci.

"Poslední, čím bych v tomto byznysu chtěl být, je 50letým traderem nebo salesmenem," tvrdí Rapoport. "V posledních letech skončilo mnoho talentovaných starších obchodníků. Myslím si, že každý, kdo přežil v posledních letech s nedotčenou výkonností, by měl být považován za veterána." Zatímco zkušenost piluje intuici, neochrání vás před přešlapy, jichž se dopustíte pod tlakem, míní Rapoport.

Začátečnické chyby

Jona Corzina, bývalého šéfa Goldman Sachs a MF Global Holdings, která v roce 2011 vyhlásila bankrot, zničily chybné obchody v některých nejzadluženějších evropských zemích. "I starší tradeři dělají začátečnické chyby," tvrdí Rapoport. "Takové věci se stávají pořád."

Brett Steenbarger, který se zabývá psychologií obchodování a je konzultantem hedgeových a tradingových firem, souhlasí s tvrzením, že by zvýšení sazeb mohlo obchodníky vykolejit. "Pokud se budou trhy chovat stále stejně, lze vysledovat vzorec, který takovéto chování popisuje, následovat jej a vydělat na tom," tvrdí. Vstup do nového období vyšších sazeb může některé zmást.

Největší pozdvižení, s jakými se museli akcioví investoři vypořádat v průběhu šestiletého býčího trhu, byly loňská říjnová korekce, při níž S&P 500 ztratil 7,4 %, nebo srpen 2011, kdy USA přišly o nejvyšší rating. Ztráty byly ale vždy velice rychle napraveny. Index vykázal dvojciferné zisky v pěti ze šesti let a nabídl investorům výnos přes 200 % od konce medvědího trhu v roce 2009.

Technologická bublina

Jonathan Corpina vzpomíná na časy, kdy byl mladým traderem a vypukla technologická bublina. Corpinovi bylo 28, když Nasdaq Composite odstartoval historický pokles v roce 2000 a ztratil 80 % hodnoty za 31 měsíců. "Když ceny akcií rostly, považovali jste to za normál, protože jste neznali nic jiného," říká Corpina, dnes výkonný partner v Meridian Equity Partners. "Z tohoto pohledu šlo o náš hendikep."

Ve své knize "Velký krach 1929" John Kenneth Galbraith popisuje, že charakteristickým rysem tehdejší krize bylo to, že se "to nejhorší" ještě dále zhoršovalo. To, co jeden den vypadalo jako konec, se další den ukázalo jako pouhý začátek.

Podobně velkým testem pro burzovní nováčky může být očekávané první zvýšení sazeb Fedu od roku 2006. Podle Stephena Stanleyho, hlavního ekonoma Amherst Pierpont Securities, hrozí u mladých traderů, kteří znají jen nulové sazby, riziko, že špatně vyhodnotí rychlost a rozsah utahování měnové politiky Fedu.

Pohyby úroků

Šéfka Fedu Janet Yellenová prohlásila, že stále počítá s letošním (postupným) zvyšováním sazeb, pokud se ekonomika bude vyvíjet podle předpovědí centrální banky. Zatímco většina ekonomů v průzkumu agentury Bloomberg očekává první zvyšování sazeb v září, obchodníci s futures sázejí na to, že bude centrální banka vyčkávat do prosince. "Domnívám se, že méně zkušení tradeři budou přirozeně inklinovat k podceňování rozsahu zvyšování sazeb," varuje Stanley.

Jak bolestivý může pro obchodníky být vývoj na trzích, lze demonstrovat na situaci před dvěma roky, kdy se tehdejší šéf Fedu Bernanke zmínil o utahování měnové politiky a výnosy 10letých amerických státních dluhopisů v reakci na to během čtyř měsíců vystřelily téměř na dvojnásobek. Američtí dluhopisoví investoři tak utrpěli druhé největší roční ztráty od roku 1977.

"Nenechává mě to klidným," podotýká Yousef Abbasi, stratég pro světové trhy v JonesTrading. Tento 32letý trader odstartoval kariéru v únoru 2011. "Makroekonomické prostředí se stalo tak nepřehledným, že jsou chvíle, kdy sedím u pracovního stolu a přemítám nad tím, co by nakonec mohlo trhy otřást."

Zdroj: Bloomberg
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika