Burzovní kalendář (8. 6. - 12. 6. 2015)
|

Burzovní kalendář (8. 6. - 12. 6. 2015)

Skladba evropského HDP, důležitá makrodata z Číny, zasedání G7 (sice ne o Řecku, ale přece o Řecku), živý trh s vládními dluhopisy, v Česku údaje o inflaci a nezaměstnanosti nebo valná hromada ČEZ. Druhý červnový týden slibuje mnoho zajímavého.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Americké akciové trhy ztrácely v týdnu podruhé v řadě, když Dow ztratil 0,89 %, S&P 500 0,69 % a Nasdaq zakončil jen mírně pod nulou se ztrátou 0,04 %. V průběhu týdne se především čekalo na páteční zprávu z trhu práce, která dopadla velice dobře - pracovních míst vzniklo výrazně více, než se čekalo, rychleji rostly i mzdy. "Data z trhu práce potvrzují, že stagnace z prvního kvartálu a počátku druhého čtvrtletí byla způsobena jen přechodnými faktory," říká Chad Morganlander ze Stifel, Nicolaus & Co. "Pokud se konečně pořádně nastartuje růst mezd, Fed určitě zahájí zvyšování sazeb v září nebo říjnu. Pro ekonomiku to bude pozitivní signál." Americký dolar díky pátečnímu posílení snížil svou týdenní ztrátu vůči euru na 1,3 % (kurz 1,1113 EUR/USD).

Investoři v týdnu sledovali projevy guvernérů Fedu. Šéf pobočky banky v New Yorku William Dudley v pátek prohlásil, že centrální banka pravděpodobně zahájí zvyšování sazeb ještě letos, pokud se podmínky na trhu práce dále zlepší. Další z guvernérů Fedu Daniel Tarullo ve čtvrtek zase uvedl, že růst americké ekonomiky možná přišel o trochu momenta, což vyvolává otázky ohledně toho, zda zpomalení růstu v prvním čtvrtletí bylo skutečně pouze přechodné.

Tarullovy poznámky byly v souladu s úterním projevem guvernérky Lael Brainardové, která vyzvala k "ostražitému vyčkávání", dokud nebude jasnější, jak si americká ekonomika poradila se zpomalením v ostatních zemích světa. K trpělivosti Fed vyzval také Mezinárodní měnový fond, který ve čtvrtek uvedl, že by americká centrální banka měla se zvyšováním sazeb počkat až do první poloviny příštího roku.

Index S&P 500 už tři týdny nezažil dva růstové dny za sebou. Od října 2011 pak nezaznamenal 10% ztrátu, což je nejdelší taková řada od okamžiku, kdy v říjnu 2007 ukončil předchozí podobnou šňůru, jež trvala 55 měsíců. "Dobrá zpráva je zase dobrá zpráva," říká Douglas Coté, hlavní tržní stratég Voya Investment Management. "Investoři by měli přehlédnout krátkodobou volatilitu na trzích a vrátit se k normálním pozicím v akciích, protože nakonec bude pro trh všechno toto dobré."

Třetina trhu zná pouze nulové sazby. Jak zareaguje, až Fed začne…
Nezkušenost mladých traderů na Wall Street nahání jejich zkušenějším kolegům…
Vyšší zisk na akcii S&P 500 jako důsledek zpětných odkupů? Ani…
Mnozí komentátoři tvrdí, že růst zisku na akcii (EPS) indexu S&P 500 není…
Skvělé zprávy pro ty, kdo vzývají propad cen akcií
Býčí trend na americkém trhu trvá již sedmým rokem. Býk ale začíná být unavený…

V týdnu zhruba o 3 % klesly ceny ropy. OPEC uvedl, že nesníží svůj limit těžby. Tato zpráva převážila nad dalším mírným snížením počtu aktivních vrtů v USA.

Proč je 65 USD za barel pro ropu strop, a ne dno?
Ropní giganti věří růstovému momentu na trhu s ropou. Zhruba 40% rally z…

Evropské akcie mají za sebou horší týden než jejich americké kolegyně. FTSE 100 oslabil o 2,49 %, CAC 40 o 1,64 %, DAX o 1,9 % a Stoxx Europe 600 o 2,7 %. Na obchodování negativně působily zprávy z Řecka, které odsunulo splátku dluhu MMF (spojilo všechny červnové splátky do jedné velké). Atény navíc odmítly návrh dohody ze strany věřitelů, který je podle nich "nerealistický".

Řeckého premiéra Alexise Tsiprase nepříjemně překvapil plán řešení řecké dluhové krize od mezinárodních věřitelů, který mimo jiné předpokládá prudké zvýšení daně z přidané hodnoty. Tsipras, který poslední návrh řešení obdržel na středečním setkání mimo jiné se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, zároveň zdůraznil, že chce dohodu, která přinese konec úsporných opatření a zajistí oddlužení země. Zároveň chce konečně utnout debaty o možném odchodu Řecka z eurozóny. Nové zprávy k Řecku lze očekávat již během víkendu a pondělí ze zasedání G7.

Řecko se blíží katastrofě. Analytici se neshodují v tom, čí je to vina
Řecku a jeho mezinárodním věřitelům dochází čas na dohodu ohledně další…

Další zprávy z Evropy příliš nepřekvapily. ECB ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování (QE), které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Evropská ekonomika postupně oživuje, stále ale potřebuje výraznou podporu, a to nejen od centrální banky, ale především od politiků. Podle středečních dat klesla míra nezaměstnanosti v eurozóně v dubnu nejníže za poslední tři roky. Snížila se na 11,1 %, v celé Evropské unii stagnovala na březnových 9,7 %.

V týdnu pokračoval růst výnosů vládních dluhopisů (sledované jsou především ty německé). Ten je vzhledem k pokračujícímu QE ze strany ECB pro část analytiků překvapivý a dočasný, sílící ekonomika by ale měla v "normálním" prostředí působit právě směrem k vyšším výnosům. Ty v týdnu hnala výše například kladná inflace v eurozóně.

Co Maria Draghiho okrádá o klidný spánek?
Růst cen světových akcií na rekordní hodnoty není bez rizika. Ve zprávě o…
Kyle Bass: Trh s dluhopisy v Evropě je past, která za rok sklapne
Ocenění evropských dluhopisů je mimo realitu. Tvrdí to Kyle Bass, zakladatel…

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily. Index PX klesl o 1,66 % na 1 004,9 bodu. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry pokračující telekomunikační společnosti 02 Czech Republic, nejvíce ztratily akcie Komerční banky.

Trh se zaměřil hned v pondělí na O2 a nově vzniklou společnost CETIN. Majoritní vlastník PPF uvedl, že vedle nabídky CETIN na odkup vlastních akcií nabídne PPF i dobrovolný odkup akcií CETIN a O2. Současně PPF uvedla, že finanční pomoc pro PPF ze strany dceřiných firem bude navýšena na 32,2 miliardy Kč (z dřívějších 24,8 miliardy) a bude o ni požádána pouze společnost CETIN. K O2 majoritní vlastník uvedl, že ji hodlá ponechat na burze. Akcie O2 CR zakončily týden na 81,4 Kč (+44 % od stanovené ceny po rozdělení) a akcie CETIN zakončily týden na 138 Kč (+3,4 %).

Poznámka k rozdělení O2 od Erika Besta: Investoři vydáni na milost…
Představme si farmáře, který se na trhu snaží prodat krávu, aniž by komukoli…

Pivovary Lobkowicz (PLG) oznámily, že dva hlavní akcionáři (Palace Capital a GO Solar), kteří vlastní 79,4% podíl, podepsali smlouvu o prodeji akcií společnosti Lobkowiczký pivovar, který je vlastněn současným ředitelem PLG Zdeňkem Radilem. Cena by měla dosáhnout 1,9 miliardy Kč, což oceňuje celou společnost na 2,39 miliardy (asi 205 Kč na akcii). Uskutečnění obchodu je podmíněno tím, že celá cena transakce bude uhrazena do konce srpna 2015. Pokud se obchod uskuteční, bude následně zahájena povinná nabídka odkupu akcií akcionářům PLG. Titul zakončil týden silnější o 6 %.

Šéf PLG Radil taktéž Investičnímu webu zdůraznil, že stažení akcií firmy z pražské burzy není jeho cílem a že bude podporovat jejich veřejnou obchodovatelnost. Dále řekl, že dluhem na odkoupení většinového podílu v PLG nehodlá zatěžovat cílovou společnost, a úvěr na koupi jejích akcií od Capital a GO Solar tak ponese společnost Lobkowiczký pivovar, jejímž je 100% vlastníkem. Současně Radil nevyloučil možnost budoucího prodeje části svých cenných papírů PLG v rámci sekundární nabídky akcií (SPO).

Dle očekávání vláda během týdne schválila návrh úplného zákazu kouření v restauracích. Současně schválila dřívější návrh zvýšení spotřební daně na cigarety. Ten by měl vést ke zdražení balíčku cigaret o 3-4 Kč v příštím roce a o 1-2 Kč v dalších dvou letech. "O návrhu se vědělo delší dobu, Philip Morris ČR navíc v nedávné minulosti spíše dokázala využívat zvyšování spotřební daně ke zvýšení cen vlastních výrobků nad rámec této daně. Schválení vládou je prvním z legislativních kroků v procesu schvalování patřičného návrhu zákona, může tedy ještě dojít ke změnám," napsal v týdenním shrnutí dění na pražské burze hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. Philip Morris ČR za týden ztratila na burze půl procenta.

Petrochemická společnost Unipetrol letos opět nevyplatí dividendu z loňského zisku. Rozhodla o tom úterní valná hromada společnosti, která schválila návrh představenstva firmy. Společnost dá celý loňský nekonsolidovaný zisk 327,8 milionu korun na účet nerozděleného zisku minulých let. Naposledy vyplatil Unipetrol dividendu za rok 2007. Firma v pátek dále oznámila vysoké marže za poslední měsíc.

ČS: Červnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro…
Tržní výhled do konce roku: Experti stále věří v solidní výkonnost…
Dvojciferný růst nečekejte, pár procent si ale akcie letos zřejmě ještě připíší…
Výhled pro hlavní měny do konce roku: O všem rozhodne druhý kvartál v…
Testování parity EU/USD nelze vyloučit, na konci roku se ale pár bude pohybovat…
Na co nyní sázejí velcí hráči: Vítězné strategie na druhé pololetí…
Mnohé akciové indexy atakují historická maxima, investiční vykřičníky přitom…

Výhled

Ve druhém červnovém týdnu se investoři zaměří nepochybně na jakékoli nové informace ohledně Řecka a jeho možné dohody se zahraničními věřiteli. Vzhledem ke sloučení splátek dluhu Atén MMF je ale možné (a snad i pravděpodobné), že jednání budou pokračovat až do konce června, dokdy platí prozatímní dohoda obou stran.

V USA se nadále bude spekulovat především o načasování prvního zvýšení základní úrokové sazby centrální bankou. Pro akcie negativní jsou proto aktuálně spíše dobré zprávy z ekonomiky, které hovoří pro dřívější (podle velké části trhu zářijové) zvýšení základního úroku.

"První červnový týden byl pro americké akcie druhý ztrátový v řadě. Index S&P 500 si po předchozím poklesu o zhruba 0,9 % polepšil a odepsal jen 0,69 %. Letošní výkonnost amerických akcií tak zůstává podprůměrná. Brzy se totiž bude hodnotit výkonnost indexů za první pololetí. S&P 500 je zatím v zisku 1,65 %, což nikoho příliš neohromí," uvedl v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Graf zůstává v podobném nastavení jako poslední tři měsíce, jedna změna ale nastala – index spadl pod psychologicky důležitou hranici 2 100 bodů. Navíc uzavřel pod 50denním klouzavým průměrem, což se naposledy stalo před měsícem. I tak zůstává bezpečně v dlouhodobém rozpětí. Nejbližší hladina podpory je okolo 2 070 a nejbližší výrazná rezistence na historických maximech kolem 2 135. Volatilita je nadále nízká."

Výsledková sezóna prakticky skončila, v týdnu zveřejní hospodářská čísla ze známějších firem například lululemon athletica, Inditex nebo Prada. Z firem nepochybně hned v pondělí zaujme pozornost Apple, který na vývojářské konferenci představí novinky pro své jednotlivé produktové řady.

Z Číny dorazí data o obchodní bilanci (pondělí), kde se čeká pokles dovozu i vývozu, přebytek obchodu by měl vzrůst. Peking v týdnu ještě odhalí aktuální průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby. V Japonsku vyjdou v pondělí konečný údaj o vývoji HDP v prvním čtvrtletí a v pátek statistiky z průmyslu.

USA budou důležitá rovněž data z maloobchodu (čtvrtek) a dále páteční předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (čeká se mírné zlepšení). Jako vždy budou zajímavé také aktuální týdenní reporty z trhu práce (počty žádostí o podporu) a o zásobách ropy.

V Německu budou sledované průmyslová výroba a obchodní bilance, ve Španělsku a Francii inflace, V Británii a Itálii průmyslová výroba (ta vyjde i za celou eurozónu). V České republice budou korunoví investoři jistě sledovat průmyslovou výrobu, míru nezaměstnanosti a inflaci.

Na českém akciovém trhu bude důležitá páteční valná hromada ČEZ. Ta by měla potvrdit návrh na hrubou dividendu 40 Kč na akcii. Poslední obchodní den s nárokem na dividendu je 16. červen. Trh bude rovněž očekávat potenciální zveřejnění nabídek na odkup akcií CETIN a O2 C.R. ze strany PPF, v případě CETIN i ze strany samotné společnosti. "Spíše očekáváme, že nabídky budou učiněny až po 14. červnu, ale vyloučit nelze ani dřívější termín," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

O výhled na druhý červencový týden jsme požádali analytika Jiřího Polanského z České spořitelny.

Kompletní výhled analytiků z České spořitelny:

Druhý týden v měsíci bude jako obvykle odpočinkový. Dat bude pomálu. Mezi nimi se snad jen maloobchodní tržby v USA dají označit za důležité s možným podstatným dopadem na trh. Průmyslová produkce za eurozónu a Německo je sice také zajímavá, ale tržní dopad těchto dat obvykle bývá minimální. Sledovat se nadále budou informace o jednáních Řecka s věřiteli, ale pokud se neobjeví nějaký šok, bude je trh nejspíše ignorovat.

Kurz dolaru k euru je v poslední době jako na houpačce. Vyšší inflace v eurozóně poslala kurz zpět k 1,14 EUR/USD, lepší data z amerického trhu práce naopak. Tento týden by jej mohly ovlivnit maloobchodní tržby v USA, ale celkově by se měl kurz po výkyvech stabilizovat.

Dluhopisové trhy jsou také živé. Raketový růst výnosů v Evropě skončil korekcí, ale podle našeho názoru se ještě výnosy k růstu (i když podstatně pozvolnějšímu) vrátí s tím, jak se bude trh normalizovat po deflační panice. V USA by také měl trvat drift výnosů nahoru.

Ropa v posledních dnes ztrácela a pokles by ještě mohl pokračovat. Zlato by mělo trpět dozvuky dobrých čísel z amerického trhu práce.

Mezi hlavní makrodata v ČR, která budou v hledáčku trhu pro tento týden, budou patřit údaje o květnové inflaci. V případě České republiky počítáme s mírným poklesem, který bude souviset především s vysokou základnou z května 2014. Mírné zpomalení pak lze čekat i v případě údaje o dubnovém růstu českého průmyslu, které bude souviset především s jednorázovým meziročním snížením produkce českých automobilek. Měsíční údaje o vývoji inflace a průmyslové produkce ještě tento týden v ČR doplní dubnová obchodní bilance a podíl nezaměstnaných osob za květen, který zřejmě opět výrazněji poklesne s ohledem na pokračující nástup sezónních prací.

Pokračující robustní růst české ekonomiky, který se však opírá především o dovozně náročnou domácí poptávku, nezavdává příliš důvodů ke zřetelnějšímu posílení kurzu koruny vůči euru. Ta by se tak měla i v následujících týdnech pohybovat poblíž současných úrovní v blízkosti 27,50 EUR/CZK.

Zcela odlišná situace panuje v posledních týdnech na dluhopisových trzích, kdy výnos českého 10letého bondu v minulém týdnu v reakci na růst výnosů německých benchmarků vyšplhal až nad 1,1 %. Během následujících týdnů lze nadále počítat s volatilním vývojem, přičemž prostor pro další výraznější růst by měl být v tuto chvíli do značné míry omezen (s růstem výnosů 10letých vládních bondů nad 1,5 % do konce roku nepočítáme).

Ekonomický kalendář (8.-12. června 2015) Ekonomický kalendář (8.-12. června 2015)
včera v 22:52

Dozorčí rada Volkswagenu vyjádřila podporu členům představenstva

Dozorčí rada německé automobilové skupiny Volkswagen na úterním zasedání podpořila devět nejvyšších manažerů...
Volkswagen Auta Německo
Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa
včera v 22:30

Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa

Americké akcie v úterý výrazně vzrostly a index Dow Jones Industrial Average přerušil osmidenní sérii ztrát....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace
včera v 21:22

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Americký prezident Donald Trump v úterý podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho...
Donald Trump Životní prostředí Ekologie
Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači
včera v 20:48

Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači

Americký miliardář a technologický vizionář Elon Musk založil firmu Neuralink, která bude vyvíjet technologie pro...
Technologie Počítače Inovace
včera v 19:43

Uber se kvůli zpřísnění zákona o taxislužbě stahuje z Dánska

Americký provozovatel internetové aplikace pro alternativní taxislužbu Uber Technologies přestane od dubna nabízet...
Uber Doprava Dánsko
včera v 19:36

V Itálii rozehnali protest proti výstavbě plynovodu TAP

Italská policie v úterý rozehnala protest ochránců přírody, kteří chtěli zabránit přemístění starých olivovníků kvůli...
Itálie Zemní plyn
včera v 18:50

Dánsko a Švédsko nechtějí po brexitu platit víc do rozpočtu EU

Odchod Británie z Evropské unie nesmí znamenat zvýšení členských příspěvků pro Dánsko, řekl dánský ministr financí...
Dánsko Švédsko Spojené království
Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc
včera v 18:28

Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc

Skotský parlament v úterý schválil vypsání nového referenda o nezávislosti země. Stalo se tak den před oficiálním...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 18:03

V japonské Takahamě budou znovu zprovozněny dva jaderné reaktory

Japonský vrchní soud v Ósace v úterý zrušil soudní příkaz zamezují z bezpečnostních důvodů provoz dvou jaderných...
Japonsko Jaderná energetika Energetika
Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek
včera v 18:00

Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci. Investoři se sice znovu soustředili na kroky...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD
včera v 17:34

Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD

Americká automobilka Ford Motor investuje do svých podniků v Michiganu 1,2 miliardy USD. Jedním ze závodů je i...
Ford Americké akcie Auta
včera v 17:18

Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku

Španělský premiér Mariano Rajoy v úterý slíbil, že vláda do roku 2020 poskytne severošpanělskému Katalánsku 4,2...
Španělsko Infrastruktura Investice
Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla
včera v 17:07

Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla

Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce...
Čína Americké akcie Tesla
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, když index PX zpevnil o 0,38 % na 983,22 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:18

Internetový prodejce Otto zvýšil tržby, pomohl nábytek a oblečení

Německý internetový prodejce Otto v loňském fiskálním roce zvýšil příjmy o 3,4 procenta na 12,5 miliardy eur. Firmě...
Německo Evropské akcie Internet
včera v 16:06

USA: Index aktivity richmondského Fedu v únoru vzrostl na 22 bodů (odhad: 15 bodů, leden: 17 bodů)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let

Americký index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 125,6 bodu z únorových 116,1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
včera v 15:22

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)
včera v 15:11

Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni...
Mezinárodní obchod Spojené království Německo