Co musíte ráno vědět (8. června)
|

Co musíte ráno vědět (8. června)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, v jakém duchu začal summit G7 a jak bojují se suchem zahrádkáři v Kalifornii? I to musíte na úvod týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily týden smíšeně, investoři se snažili rozklíčovat dopady dat z trhu práce

Americké akcie v pátek po zveřejnění zprávy o nezaměstnanosti kolísaly a pohybovaly se kolem nuly. V americké ekonomice vzniklo v květnu 280 tisíc pracovních míst, čekalo se jen 227 tisíc po dubnových 221 tisících (revidováno z 223 tisíc). Míra nezaměstnanosti však vzrostla na 5,5 % z předchozích 5,4 %, očekávala se stagnace. Nakonec indexy uzavřely nejednotně. Index Dow odepsal 0,31 % na 17 849,46 bodu a S&P 500 ztratil 0,14 % na 2 092,83 bodu, zatímco technologický Nasdaq zpevnil o 0,18 % na 5 068,46 bodu. Index volatility VIX spadl o 3,4 % na 14,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA poskočil o deset bazických bodů na 2,407 %. Síťová odvětví v pátek ztrácela, zatímco banky posilovaly v reakci na rostoucí výnosy dluhopisů. "Data z trhu práce potvrzují, že stagnace z prvního kvartálu a počátku druhého čtvrtletí byla způsobena jen přechodnými faktory," říká Chad Morganlander ze Stifel, Nicolaus & Co. "Pokud se konečně pořádně nastartuje růst mezd, pak Fed určitě zahájí zvyšování sazeb v září nebo říjnu. Pro ekonomiku to bude pozitivní signál." Za celý týden Dow ztratil 0,89 %, S&P 500 0,69 % a Nasdaq zakončil jen mírně pod nulou se ztrátou 0,04 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Druhá ztráta indexu S&P 500 v řadě způsobila propad pod 2 100 bodů a 50denní průměr

Nová maxima a nová minima na trhu jako předzvěst medvědího trhu? Většinou ne, ale ignorovat to nelze

2. Evropské akcie v pátek krvácely poté, co Řecko odložilo splátku MMF. Za týden odepsaly bezmála tři procenta

Evropské akciové trhy v pátek zasáhla zpráva o tom, že Řecko odkládá další splátku Mezinárodnímu měnovému fondu. Řecké akcie proto vedly zbytek burz do červených čísel. Britský FTSE 100 v pátek ztratil 0,80 %, francouzský CAC 40 1,33 % a německý DAX 1,26 %. Regionální Stoxx Europe 600 odepsal 0,93 %, dolů ho stahoval realitní sektor, v plusu se udržely pouze sektor základních materiálů a ropný sektor. Za celý týden FTSE 100 oslabil o 2,49 %, CAC 40 o 1,64 %, DAX o 1,9 % a Stoxx Europe 600 o 2,7 %.

Kyle Bass: Trh s dluhopisy v Evropě je past, která za rok sklapne

3. Pražská burza v závěru týdne odevzdala více než procento. Dolů ji stáhly akcie ČEZ a bank. Za týden PX ztratil 1,7 %

Index PX odepsal v pátek 1,36 % na 1 004,89 bodu. Burzu stáhly dolů především akcie ČEZ a bank. ČEZ ztratil 0,26 %, Erste Group Bank odevzdala 2,76 % a Komerční banka 1,28 %. Naproti tomu akcie O2 C.R. dosáhly třetího největšího zobchodovaného objemu a zpevnily o 3,24 %. Vyšší objem zaznamenaly i cenné papíry CETIN, které zakončily na zelené nule, a pojišťovny VIG, které zlevnily o více než dvě procenta. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie mediální CME, které odevzdaly přes 4 %. Index PX klesl za týden o 1,66 %. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry O2 Czech Republic, nejvíce ztratily akcie Komerční banky.

ČS: Červnová strategie pro české akcie

Polská PKP Cargo chce prý koupit společnost Unipetrol Doprava

4. Očekávané události

Druhý červnový týden začne celkem zostra. Čína oznámí květnovou obchodní bilanci a Japonsko konečné údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí. Obchodní bilanci a průmyslovou výrobu dopoledne zveřejní Německo. České investory i spotřebitele budou zajímat statistiky o nezaměstnanosti a průmyslové výrobě, zveřejněna bude také česká obchodní bilance. V Německu druhým dnem pokračuje summit G7, kde se vedle Řecka, jehož dluhy ani nebyly v oficiálním programu schůzky, řeší konflikt na Ukrajině a další zásadní otázky. Pro držitele akcií VIG je pondělí výplatní dividendový den (1,4 EUR na akcii). Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecká krize ovládla první hodiny summitu G7 v Německu

Problém zadluženého Řecka dominoval prvním hodinám vrcholné schůzky skupiny G7, která v neděli začala na zámku Elmau u Garmisch-Partenkirchenu. Předseda Evropské komise Juncker v úvodu summitu neobvykle ostře vyčinil řeckému premiérovi Alexisi Tspirasovi, že prý zkresluje návrhy věřitelů na odvrácení bankrotu a váhá s předložením schůdné alternativy. Podle agentury Reuters Juncker vyzval Atény, aby rychle daly své návrhy na stůl a umožnily obnovení rozhovorů během summitu EU a Latinské Ameriky, který se uskuteční ve středu v Bruselu. "Nemám s Alexisem Tsiprasem osobní problém, naopak. Byl to můj přítel, je to můj přítel. Aby ale přátelství trvalo, musí platit aspoň minimální pravidla," poznamenal šéf bruselské exekutivy. Příkrý byl ve svém vyjádření i unijní prezident Donald Tusk. "Prohlásí-li někdo, že vám půjčí peníze, ale musíte je v budoucnu vrátit, není to bezohledný lupič. Není pravda, že dlužníci jsou vždy morální a věřitelé nemorální."

Řecký ministr financí žádá Merkelovou, aby dala jeho zemi šanci

Juncker zatím nedostal Tsiprasem slibovaný nový návrh reforem

Řecko se blíží katastrofě. Analytici se neshodují v tom, čí je to vina

6. Singer (ČNB): Režim intervencí není potřeba měnit kvůli datům z ekonomiky

Poslední data z ekonomiky podle guvernéra ČNB Miroslava Singera v zásadě potvrzují očekávaní centrální banky. Režim devizových intervencí tak není potřeba v současné situaci prodlužovat ani zkracovat. Vyplývá to z vyjádření Singera v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. ČNB již delší dobu uvádí, že režim devizových intervencí neukončí dříve než ve druhé polovině roku 2016.

České hospodářství roste více než 4% tempem. ČNB to staví do paradoxní situace, říká ekonom

7. Deutsche Bank opouštějí oba výkonní ředitelé. Nahradí je člen dozorčí rady

Z vedení německé Deutsche Bank odcházejí dva nejvyšší výkonní ředitelé Anshu Jain a Jürgen Fitschen. Oznámilo to v neděli vedení největšího německého bankovního ústavu. Ředitele ve funkci nahradí člen dozorčí rady John Cryan, který dříve pracoval pro švýcarskou UBS. V Mnichově začal koncem května soud s Fitschenem a dalšími čtyřmi bývalými vysokými představiteli Deutsche Bank. Prokuratura je loni obvinila, že v civilním sporu o odškodné za bankrot mediální skupiny Kirch Media podali zavádějící informace.

8. Věřitelé Ukrajiny jsou zklamaní, jednání o dluhu váznou

Věřitelé Ukrajiny v pátek dali najevo zklamání z toho, že s Kyjevem nenašli základ k jednání o restrukturalizaci dluhu. Informovala o tom agentura Reuters. Věřitelé v čele se společností Franklin Templeton přitom absolvovali telekonferenci, která měla restrukturalizaci dohodnout, a Kyjevu tak otevřít cestu k záchrannému programu za 40 miliard dolarů pod vedením Mezinárodního měnového fondu.

9. Polský plyn z břidlic opouští poslední nadnárodní firma

Americká energetická společnost ConocoPhillips ukončila průzkum ložisek břidličného plynu v Polsku. Rozhodnutí v pátek zdůvodnila neuspokojivými výsledky. Po odchodu jiných mezinárodních těžebních gigantů tak v polském břidličném plynu zůstávají pouze polské podniky řízené státem.

10. Developeři očekávají, že poptávka po nových bytech nepoleví

Developeři očekávají, že poptávka po nových bytech ani letos nepoleví. Prodeje by měly v Praze růst o 6,8 %, v regionech pak o 2,2 %. Vyplývá to z aktuální studie společností CEEC Research a KPMG Česká republika. Příští rok by měl být v regionech růst stejný, v hlavním městě meziroční růst mírně zpomalí na 4,4 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Malování trávníků jako nová kalifornská móda

Je úmorné vedro, země vysychá a nový zákon zakazuje zalévat tak často jako dříve. Někteří Kaliforňané se ale nechtějí vzdát zelených trávníků a čelí suchu tím, že je malují na zeleno. Několik stříknutí a vysušená tráva nabývá před očima spokojených majitelů jasně zelené barvy. Toto "líčení" si získalo četné přívržence v Kalifornii na jihozápadě Spojených států, kde už čtyři roky panuje nebývalé sucho. Jak barvení trávníků vypadá, se můžete podívat ve videu jednoho z dodavatelů technologie k tomu určené.

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika