Co musíte ráno vědět (9. června)
|

Co musíte ráno vědět (9. června)

Jak vstoupily do nového týdne světové trhy, s jakou nabídkou přišla za investory skupina PPF, co nového u "jablíčkářů" a které reklamy na YouTube jsou nejlepší podle samotných tvůrců reklam? I to by vás mělo právě teď zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úvodu týdne ztrácely. Investoři zvažují možné kroky Fedu

Americké akciové trhy na začátku pondělního obchodování mírně oslabovaly, během dne své ztráty prohloubily až na více než půl procenta. Investoři se zamýšlejí nad vyhlídkami zvyšování úrokových sazeb, jejichž načasování mohly přiblížit páteční příznivé údaje z amerického trhu práce. Dow odepsal 0,46 % na 17 766,55 bodu, S&P ztratil 0,65 % na 2 079,28 bodu a Nasdaq klesl o 0,92 % na 5 021,63 bodu. Index Dow se pondělním poklesem dostal do mírné ztráty oproti začátku roku. V záporu zakončilo první obchodní seanci týdne všech deset hlavních sektorů, z nichž nejhůře na tom byly technologické a průmyslové firmy a společnosti z odvětví cyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX se vyhoupl nad 15,29 bodu (+7,6 %) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 2,39 %.

Jedno zavádějící uklidnění pro všechny, kdo se bojí akciové bubliny

2. Evropské akcie v pondělí oslabily. Investory zneklidňují tahanice věřitelů s Řeckem

Evropské akciové trhy byly v úvodu týdne pod prodejním tlakem. Investoři zvažovali pokračující geopolitická rizika. Výrazný růst ceny zaznamenaly akcie Deutsche Bank po výměně ředitelů firmy. Britský index FTSE 100 odepsal 0,21 % na 6 790,04 bodu, německý DAX odepsal 1,18 % na 11 064,92 bodu a francouzský CAC 40 umazal 1,28 % na 4 857,66 bodu. Ztrácely také akcie ve Španělsku (-1,31 %), Nizozemsku (-0,89 %), Švédsku (-1,06 %) nebo Švýcarsku (-0,49 %). mezi největší poražené se zařadilo Řecko se ztrátou indexu ASE na úrovni 2,73 %. Jako jediné v rámci indexu STOXX Europe 600 (-0,93 %) zůstaly v plusu akcie firem z odvětví potravin a nápojů (díky posílení akcií společnosti Diageo v reakci na spekulace o prodeji firmy), nejhlubší ztráty naopak zaznamenaly automobilky, chemičky a producenti základních materiálů.

Akcie pohledem technické analýzy: Americké akcie by se měly držet v pásmu, v Evropě hrozí další poklesy

3. Pražská burza v úvodu týdne ztrácela, O2 a CETIN nedokázaly vyvážit poklesy největších emisí

Pražská burza v pondělí navázala na pokles z konce minulého týdne. Nic na tom nezměnil ani prudký nárůst ceny akcií CETIN po oznámení atraktivní nabídky odkupu ze strany PPF. Index PX nakonec odepsal 0,8 %. Akcie telekomunikačního operátora O2 a společnosti CETIN nejprve reagovaly rozdílně na oznámení nabídky odkupu akcií ze strany většinového vlastníka, společnosti PPF. Cenné papíry O2 Czech Republic dopoledne odepisovaly okolo 2 %, nakonec ale posílily o 2,09 %. Z finančních emisí posílily akcie Komerční banky o 0,18 %, zatímco Erste odepsala 1,64 % a VIG i přes úvodní zpevnění nakonec ztratila 0,48 %. Nedařilo se ani akciím ČEZ (-1,76 %). Největším poraženým byly akcie NWR (-13,4 %), v mínusu ale zakončily seanci i Pegas, Fortuna nebo CME.

Míra nezaměstnanosti v Česku v květnu klesla na 6,4 %

ČS: Červnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Proud úterních dat spustí Čína, kde bude zveřejněna spotřebitelská i výrobní inflace. Austrálie doplní statistiku úvěrů na bydlení a podnikovou důvěru, Japonsko pak důvěru spotřebitelů. Míru nezaměstnanosti odhalí Švýcarsko a přidá k ní i data o inflaci. Index spotřebitelských cen vyjde také v ČR a Maďarsku. Spojené království zaktualizuje statistiku svého mezinárodního obchodu a eurozóna zpřesní údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí. Z USA odpoledne dorazí data o velkoobchodních zásobách a JOLTS, tedy počty otevřených pracovních pozic v USA. Společnost Tesla Motors pořádá setkání s investory. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. PPF nabídne odkup akcií O2 a CETIN dohromady za 254 Kč. Kdo držel akcie O2 za 180 Kč před rozdělením firmy, může vydělat

Investiční skupina PPF nabídne akcionářům telekomunikační společnosti O2 Czech Republic a z ní oddělené firmy CETIN za obě akcie dohromady 254 Kč. Nabídková cena v rámci dobrovolného odkupu je tak o více než 76 Kč vyšší, než za kolik se akcie O2 před rozdělením firmy obchodovaly na pražské burze. Za jednu akcii operátora O2 vzniklého rozdělením PPF nabízí 78 korun a za jednu akcii správce sítí CETIN 176 Kč (čekalo se jen 150-160 Kč). Analytik Václav Kmínek komentuje nabídku PPF:

6. Ministerstvo financí navrhuje nevyplatit odměny vedení ČEZ

Ministerstvo financí, přes něž stát vlastní majoritní podíl v energetické společnosti ČEZ, navrhuje na páteční valné hromadě společnosti nevyplatit členům představenstva a dozorčí radě firmy odměny. Tantiémy by tak nebyly vyplaceny poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. "Logika je zřejmá, firmě klesá ziskovost, musí poměrně razantně šetřit v nákladech. Myslíme si, že v takovéto situaci je adekvátní, aby podíly ze zisku nebyly vypláceny," řekl ČTK Petr Blažek, který na ministerstvu financí působí jako ředitel odboru strategických majetkových účastí. "U ČEZ jsou výsledky horší, než byly. A máme státní firmy, které mají lepší výsledky, mají nárůst, jako Čepro. A tam jsme tantiémy nedávali, tak nevidím důvod, proč bychom měli dávat tantiémy v ČEZ," řekl novinářům ministr financí Andrej Babiš. Podle ekonoma a poradce finanční skupiny J&T Michala Šnobra je pro minoritní akcionáře, ke kterým patří i on, podstatný fakt, že má zůstat zachována výplata dividendy ve výši 40 Kč na akcii. "Tímto ji fakticky považujeme za schválenou," řekl Šnobr.

7. Summit G7 byl o Ukrajině, klimatu i dohodě o volném obchodu

Neuspokojivá situace na Ukrajině, boj proti klimatickým změnám a jednání o dohodě o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií patřily mezi hlavní témata dvoudenního summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v bavorském alpském zámku Elmau. K čemu politici dospěli?

Řecká krize ovládla první hodiny summitu G7 v Německu

8. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Nejlepší podílové fondy (nejen) pro rok 2015 (Investiční fórum)

Zajímá vás, jak se budou vyvíjet kapitálové, měnové a komoditní trhy v druhé polovině roku 2015 a přes jaké podílové fondy na ně "vsadit"? Pak by vám neměly utéct ty nejzajímavější postřehy z Investičního fóra, které se konalo v pondělí 8. června za účasti předních ekonomů a investičních odborníků. Řeč byla mimo jiné také o tom, jakým způsobem si můžete postavit kvalitní portfolio čistě jen z podílových fondů.

9. Nekonečný příběh: Řecko je prý kvůli dohodě s věřiteli svolné ke kompromisu, vláda předčasné volby nechystá. Dostane čas na reformy do března 2016?

Řecko je kvůli dohodě s mezinárodními věřiteli ochotno udělat kompromis, který by byl přijatelný pro obě strany. Vláda v Aténách je kvůli tomu připravena jednat s věřitelskými institucemi do konce června, aby toho dosáhla, řekl v pondělí podle agentury Reuters mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis.

Tři zdroje listu Wall Street Journal uvedly, že by Řecko mohlo od zahraničních věřitelů dostat čas až do března 2016 na to, aby zavedlo požadované reformy. Do té doby by mělo údajně získat 10,9 miliardy eur, které byly vyčleněny z fondu na pomoc bankám v problémech.

10. MMF předvídá Španělsku silnější růst, vybízí ho ale k reformám

Mezinárodní měnový fond v pondělí zvýšil odhady ekonomického růstu Španělska a předpověděl, že by HDP země mohl po letech poklesu letos expandovat o více než 3 %. Fond ale Madrid varoval před odvrácením se od reforem a ve světle nadále velmi vysoké nezaměstnanosti jej vybídl k dalším opatřením, která by vedla k větší tvorbě pracovních míst.

11. Apple představil novinky, investory ale nepřesvědčil

Apple na začátku své konference pro vývojáře softwaru představil několik novinek. Je mezi nimi hudební aplikace Apple Music, aktualizovaná verze operačního systému pro chytré hodinky či nová verze operačního systému pro počítače Mac nazvaná El Capitan. Firma rovněž zveřejnila nové detaily své služby Apple Pay. Akcie Applu v pondělí ale ztratily 0,48 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Pět nejlepších reklam na YouTube podle expertů na reklamu

YouTube letos slaví 10. narozeniny. Firma se proto zeptala reklamních expertů, které reklamy na YouTube se jim nejvíce líbily. Na Adwords Agency Blog se vybíralo z dvaceti nejlepších. První pětka je opravdu nabitá. Dohromady byla tato videa zatím sledována zhruba 7,7 milionu hodin, což je asi 875 let. Tak se pohodlně usaďte a přibližte statistiku 8 milionům hodin.

1. Turkish Airlines, Kobe vs. Messi: The Selfie Shootout (agentury Crispin Porter + Bogusky, Starcom)

2. Volkswagen, The Force (agentury Deutsch Los Angeles, Mediacom)

3. Always, #LikeAGirl (agentury Leo Burnett, Starcom MediaVest Group)

4. Volvo Trucks, The Epic Split (agentura Forsman & Bodenfors)

5. Dove, Real Beauty Sketches (agentury Ogilvy Brazil, PHD, Mindshare)

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
před 35 minutami

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie