Co musíte ráno vědět (13. července)
|

Co musíte ráno vědět (13. července)

Jak uplynulý týden zakončily burzy na obou stranách Atlantského oceánu, co nového se během víkendu událo kolem řecké dluhové krize a na co si troufl britský gymnasta Damien Walters? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek díky naději na dohodu Řecka s věřiteli zdražily, Dow zpevnil i za celý týden

Hlavní americké akciové indexy v pátek stouply v naději na dohodu Řecka s jeho mezinárodními věřiteli. Nákupy na Wall Street podporoval také další silný růst cen čínských akcií. V týdenním horizontu se americké indexy na směru neshodly, Dow stoupl, S&P 500 a Nasdaq ale klesly. Dow v pátek připsal 1,21 % na 17 760,41 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,23 % na 2 076,62 bodu a Nasdaq uzavřel se ziskem 1,53 % na 4 997,70 bodu. Index volatility VIX spadl téměř o 16 % na 16,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o osm bazických bodů na 2,4 %. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů. Dařilo se hlavně akciím z telekomunikačního odvětví, finančním titulům a cenným papírům ze sektoru zdravotní péče. Nejméně, necelé procento, naopak připsaly sektor veřejných služeb a energetické odvětví. V závěru pátečního obchodování hlavní akciové indexy růst mírně omezily po vystoupení šéfky americké centrální banky Janet Yellenové. Ta očekává, že Fed k prvnímu zvýšení úrokových sazeb po zhruba devíti letech přistoupí ještě v letošním roce. Index Dow za celý týden připsal 0,17 %, zatímco S&P 500 odepsal kosmetických 0,01 % a Nasdaq klesl o 0,23 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Řecká nervozita ukázala, jak rychlý může být ústup z maxim

Má diverzifikace mezi akcie a bondy smysl, když dluhopisový býk míří na jatka?

2. Evropské akcie si pátečním obchodováním zajistily největší dvoudenní zisk od roku 2011

Evropské akcie si pátečním obchodováním zajistily největší dvoudenní zisk od roku 2011 díky optimismu z možného uzavření brzké dohody mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli. Britský FTSE 100 v pátek připsal 1,39 %, francouzský CAC 40 3,07 % a německý DAX 2,9 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o více než 2 %, čímž zvýšil týdenní zisk na 1,41 %. Nejlépe si vedl chemický sektor, nejslabší byl sektor základních materiálů, i ten však posílil o více než procento. Zisky v pátek index STOXX Europe 600 rozšiřoval poté, co jeden z evropských činitelů uvedl, že možná nebude zapotřebí nedělního summitu, pokud se ministři financí eurozóny dohodnou s Řeckem dříve. Za celý týden FTSE 100 připsal 1,36 %, CAC 40 4,31 % a DAX 2,3 %.

Dva akciové tipy od profesionálů z Fidelity pro druhou polovinu roku

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2015

3. Pražská burza zakončila týden pátečním růstem, za zkrácený obchodní týden index PX posílil o 0,3 %

Optimismus ohledně dohody Řecka s věřiteli byl cítit v závěru týdne i na burze v Praze. Index PX posílil v pátek o 1,04 % a dařilo většině "velkých" titulů. ČEZ přidal 0,12 %, Erste 2,75 %, Komerční banka 0,5 % a VIG 2,43 %. Za minimálního objemu obchodů skončily ve výraznějším plusu ještě NWR a Fortuna. V záporu v pátek zůstaly Philip Morris ČR (-0,46 %), O2 Czech Republic (-0,25 %), Unipetrol (-0,5 %), CME (-0,2 %) a Pegas Nonwovens (-0,25 %). Přesně na nule zakončily páteční seanci cenné papíry společnosti CETIN. Za čtyři obchodní dny (v pondělí se v Praze kvůli státnímu svátku neobchodovalo) posílil index PX o 0,3 %. Za celý týden nejvíce zdražily akcie uhelné firmy NWR, které jsou podporovány nedávnou zprávou o zájmu investiční skupiny Arca Capital o získání menšinového podílu ve firmě z důvodu snahy o manažerské ovlivnění chodu společnosti. Titul od úterý do pátku připsal 4,4 % na 0,24 Kč. Největší pokles naopak postihl akcie mediální firmy CME, které při absenci kurzotvorných zpráv odepsaly 4,5 % na 49,70 Kč.

Co čeká českou ekonomiku? Aktuální výhled od analytiků, kteří nejdou s davem

Rada pro české firmy: Svět není jen Evropská unie

4. Očekávané události

V noci na pondělí vyjdou v Číně údaje o obchodní bilanci a v Japonsku data o průmyslové výrobě. Odpoledne Spojené státy přidají měsíční zprávu o federálním rozpočtu. Řecko podle informací z večerních jednání bude mít tři dny na zavedení řady navrhovaných opatření do svých zákonů, na trzích i díky tomu nejspíše bude živo. Hospodářské výsledky zveřejní farmaceutická společnost Johnson & Johnson, banky JPMorgan Chase a Wells Fargo nebo provozovatel několika řetězců s rychlým občerstvením Yum! Brands. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Euroskupina se do nedělního podvečera na dalším postupu vůči Řecku neshodla, řecký premiér tvrdí, že počítá s kompromisem

Jednání s Řeckem o třetím záchranném balíku finanční pomoci nebudou moci začít dříve, než vláda v Aténách změní daňový a důchodový systém a dokud neposílí nezávislost statistického úřadu. Vyplývá to z návrhu závěrů z nedělní schůzky ministrů financí zemí eurozóny, z něhož citovala agentura Reuters. Oficiálního stanoviska nicméně do nedělního podvečera ministři financí zemí eurozóny na jednání ohledně Řecka nedosáhli. Řecký premiér Alexis Tsipras při příjezdu do budovy, kde v neděli odpoledne začalo jednání předsedů států a vlád zemí platících společnou evropskou měnou, prohlásil, že je připraven na "čestný kompromis" a že by mohlo Řecko dohodu s věřiteli za jistých okolností uzavřít ještě v neděli.

Nedělní summit EU byl zrušen, kvůli Řecku zasedne jen eurozóna

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Německo chce Řecko ponížit, tvrdí vysoce postavený člen SYRIZY

Německo se podle vysoce postaveného poslance řecké vládní strany SYRIZA Dimitrise Papadimulise snaží Řecko ponížit nebo svrhnout jeho vládu. Místopředseda Evropského parlamentu tak podle agentury Reuters reagoval na požadavek německého ministra financí Wolfganga Schaübleho, aby Atény sáhly k tvrdším úsporným opatřením, nebo na pět let opustily eurozónu.

Řecký tisk nevylučuje, že v Řecku vznikne nová vláda

7. Lockheed Martin je prý blízko převzetí firmy Sikorsky

Americká zbrojovka Lockheed Martin je v pokročilé fázi jednání s firmou United Technologies o koupi její divize výroby helikoptér Sikorsky Aircraft. Hodnota dohody by měla být více než osm miliard dolarů a dokončena by mohla být v příštích dnech. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. Při hodnotě nejméně osm miliard dolarů by to byla největší akvizice firmy Lockheed Martin od převzetí společnosti Martin Marietta za zhruba deset miliard USD před 20 lety.

8. Rosněfť chce do roku 2020 zvýšit těžbu o 20 %

Největší ruská ropná společnost Rosněfť chce do roku 2020 zvýšit těžbu ropy a zemního plynu o 20 % na 300 milionů tun ročně v přepočtu na energetický ekvivalent ropy. Firma to podle agentury Reuters oznámila v pátek na schůzce vedení na západní Sibiři. Nový cíl znamená výrazné zvýšení dosavadních plánů státního gigantu a je založen na zrychlení rozvoje nových projektů a zlepšení výtěžnosti dosavadních zdrojů.

9. MMF varoval Kyjev před ústupem od ekonomických reforem

Mezinárodní měnový fond varoval Ukrajinu před chystaným přijetím zákonů, které by zvrátily reformní kurz země a "podstatně poškodily" ukrajinskou snahu o ozdravení finanční situace. Uvedl to v nedělním sdělení fondu ředitel jeho evropského oddělení Poul Thomsen. Ukrajinské banky by podle zástupce MMF poškodila další zákonná předloha o převodech devizových úvěrů na hřivny.

10. Financial Times: Pokud ECB nezvýší nouzové financování řeckých bank, bankomaty v pondělí Řekům nedají ani euro

Pokud Evropská centrální banka okamžitě nezvýší nouzové financování bank v Řecku prostřednictvím programu ELA, nebudou si Řekové v pondělí moci z bankomatů vybrat ani stanovených 60 eur. Tvrdí to zdroj listu Financial Times, podle něhož budou řecké banky začátkem týdne zcela bez peněz.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Britský gymnasta se jako první na světě při bungee jumpingu držel lana jen rukama

Britský gymnasta Damien Walters za sebou má již pěknou řádku kousků, při nichž se divákům tajil dech. To, co předvedl naposledy, ale překvapilo i ty, pro něž jeho láska k adrenalinu není žádnou novinkou. Walters se jako první člověk na světě při bungee jumpingu držel lana pouze rukama. A aby skok dovedl k dokonalosti, při maximálním prověšení lana se pustil a doskok na zem okořenil ještě ukázkovým saltem.

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
před hodinou

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1,5 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX klesl o 0,32 % na 1 011,85...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v červnu stouply
16:01

Prodeje nových domů v USA v červnu stouply

Prodeje nových domů v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste
15:20

CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste

Zájem českých exportérů o vývoz do Německa letos dál roste. Služby státní agentury CzechTrade v zemi využilo v první...
Německo Mezinárodní obchod Česká republika
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
14:47

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

Automobilka Škoda Auto ve středu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu sportovně-užitkového...
Volkswagen Česká republika Auta
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
14:30

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
14:00

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
13:44

Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku

Japonský výrobce herních konzolí a videoher Nintendo se v prvním fiskálním čtvrtletí vrátil k zisku. Přispěla k tomu...
Japonsko Asijské akcie Výsledková sezóna
Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku
Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku
13:30

Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku

Americký výrobce letadel Boeing se ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku a zlepšil i výhled na celý rok. Čistý zisk ve...
Americké akcie Boeing Výsledková sezóna
EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku
EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku
13:20

EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu varoval Spojené státy, že Evropská unie obratem zareaguje na...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Energetika
Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta
Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta
13:10

Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta

Americký výrobce aut Ford Motor ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o čtyři procenta na 2,04 miliardy USD. Výsledek...
Ford Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % …
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % …
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % (předchozí týden: +6,3 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 17. července po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky