Co musíte ráno vědět (13. července)
|

Co musíte ráno vědět (13. července)

Jak uplynulý týden zakončily burzy na obou stranách Atlantského oceánu, co nového se během víkendu událo kolem řecké dluhové krize a na co si troufl britský gymnasta Damien Walters? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek díky naději na dohodu Řecka s věřiteli zdražily, Dow zpevnil i za celý týden

Hlavní americké akciové indexy v pátek stouply v naději na dohodu Řecka s jeho mezinárodními věřiteli. Nákupy na Wall Street podporoval také další silný růst cen čínských akcií. V týdenním horizontu se americké indexy na směru neshodly, Dow stoupl, S&P 500 a Nasdaq ale klesly. Dow v pátek připsal 1,21 % na 17 760,41 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,23 % na 2 076,62 bodu a Nasdaq uzavřel se ziskem 1,53 % na 4 997,70 bodu. Index volatility VIX spadl téměř o 16 % na 16,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o osm bazických bodů na 2,4 %. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů. Dařilo se hlavně akciím z telekomunikačního odvětví, finančním titulům a cenným papírům ze sektoru zdravotní péče. Nejméně, necelé procento, naopak připsaly sektor veřejných služeb a energetické odvětví. V závěru pátečního obchodování hlavní akciové indexy růst mírně omezily po vystoupení šéfky americké centrální banky Janet Yellenové. Ta očekává, že Fed k prvnímu zvýšení úrokových sazeb po zhruba devíti letech přistoupí ještě v letošním roce. Index Dow za celý týden připsal 0,17 %, zatímco S&P 500 odepsal kosmetických 0,01 % a Nasdaq klesl o 0,23 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Řecká nervozita ukázala, jak rychlý může být ústup z maxim

Má diverzifikace mezi akcie a bondy smysl, když dluhopisový býk míří na jatka?

2. Evropské akcie si pátečním obchodováním zajistily největší dvoudenní zisk od roku 2011

Evropské akcie si pátečním obchodováním zajistily největší dvoudenní zisk od roku 2011 díky optimismu z možného uzavření brzké dohody mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli. Britský FTSE 100 v pátek připsal 1,39 %, francouzský CAC 40 3,07 % a německý DAX 2,9 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o více než 2 %, čímž zvýšil týdenní zisk na 1,41 %. Nejlépe si vedl chemický sektor, nejslabší byl sektor základních materiálů, i ten však posílil o více než procento. Zisky v pátek index STOXX Europe 600 rozšiřoval poté, co jeden z evropských činitelů uvedl, že možná nebude zapotřebí nedělního summitu, pokud se ministři financí eurozóny dohodnou s Řeckem dříve. Za celý týden FTSE 100 připsal 1,36 %, CAC 40 4,31 % a DAX 2,3 %.

Dva akciové tipy od profesionálů z Fidelity pro druhou polovinu roku

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2015

3. Pražská burza zakončila týden pátečním růstem, za zkrácený obchodní týden index PX posílil o 0,3 %

Optimismus ohledně dohody Řecka s věřiteli byl cítit v závěru týdne i na burze v Praze. Index PX posílil v pátek o 1,04 % a dařilo většině "velkých" titulů. ČEZ přidal 0,12 %, Erste 2,75 %, Komerční banka 0,5 % a VIG 2,43 %. Za minimálního objemu obchodů skončily ve výraznějším plusu ještě NWR a Fortuna. V záporu v pátek zůstaly Philip Morris ČR (-0,46 %), O2 Czech Republic (-0,25 %), Unipetrol (-0,5 %), CME (-0,2 %) a Pegas Nonwovens (-0,25 %). Přesně na nule zakončily páteční seanci cenné papíry společnosti CETIN. Za čtyři obchodní dny (v pondělí se v Praze kvůli státnímu svátku neobchodovalo) posílil index PX o 0,3 %. Za celý týden nejvíce zdražily akcie uhelné firmy NWR, které jsou podporovány nedávnou zprávou o zájmu investiční skupiny Arca Capital o získání menšinového podílu ve firmě z důvodu snahy o manažerské ovlivnění chodu společnosti. Titul od úterý do pátku připsal 4,4 % na 0,24 Kč. Největší pokles naopak postihl akcie mediální firmy CME, které při absenci kurzotvorných zpráv odepsaly 4,5 % na 49,70 Kč.

Co čeká českou ekonomiku? Aktuální výhled od analytiků, kteří nejdou s davem

Rada pro české firmy: Svět není jen Evropská unie

4. Očekávané události

V noci na pondělí vyjdou v Číně údaje o obchodní bilanci a v Japonsku data o průmyslové výrobě. Odpoledne Spojené státy přidají měsíční zprávu o federálním rozpočtu. Řecko podle informací z večerních jednání bude mít tři dny na zavedení řady navrhovaných opatření do svých zákonů, na trzích i díky tomu nejspíše bude živo. Hospodářské výsledky zveřejní farmaceutická společnost Johnson & Johnson, banky JPMorgan Chase a Wells Fargo nebo provozovatel několika řetězců s rychlým občerstvením Yum! Brands. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Euroskupina se do nedělního podvečera na dalším postupu vůči Řecku neshodla, řecký premiér tvrdí, že počítá s kompromisem

Jednání s Řeckem o třetím záchranném balíku finanční pomoci nebudou moci začít dříve, než vláda v Aténách změní daňový a důchodový systém a dokud neposílí nezávislost statistického úřadu. Vyplývá to z návrhu závěrů z nedělní schůzky ministrů financí zemí eurozóny, z něhož citovala agentura Reuters. Oficiálního stanoviska nicméně do nedělního podvečera ministři financí zemí eurozóny na jednání ohledně Řecka nedosáhli. Řecký premiér Alexis Tsipras při příjezdu do budovy, kde v neděli odpoledne začalo jednání předsedů států a vlád zemí platících společnou evropskou měnou, prohlásil, že je připraven na "čestný kompromis" a že by mohlo Řecko dohodu s věřiteli za jistých okolností uzavřít ještě v neděli.

Nedělní summit EU byl zrušen, kvůli Řecku zasedne jen eurozóna

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se …
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i…

6. Německo chce Řecko ponížit, tvrdí vysoce postavený člen SYRIZY

Německo se podle vysoce postaveného poslance řecké vládní strany SYRIZA Dimitrise Papadimulise snaží Řecko ponížit nebo svrhnout jeho vládu. Místopředseda Evropského parlamentu tak podle agentury Reuters reagoval na požadavek německého ministra financí Wolfganga Schaübleho, aby Atény sáhly k tvrdším úsporným opatřením, nebo na pět let opustily eurozónu.

Řecký tisk nevylučuje, že v Řecku vznikne nová vláda

7. Lockheed Martin je prý blízko převzetí firmy Sikorsky

Americká zbrojovka Lockheed Martin je v pokročilé fázi jednání s firmou United Technologies o koupi její divize výroby helikoptér Sikorsky Aircraft. Hodnota dohody by měla být více než osm miliard dolarů a dokončena by mohla být v příštích dnech. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. Při hodnotě nejméně osm miliard dolarů by to byla největší akvizice firmy Lockheed Martin od převzetí společnosti Martin Marietta za zhruba deset miliard USD před 20 lety.

8. Rosněfť chce do roku 2020 zvýšit těžbu o 20 %

Největší ruská ropná společnost Rosněfť chce do roku 2020 zvýšit těžbu ropy a zemního plynu o 20 % na 300 milionů tun ročně v přepočtu na energetický ekvivalent ropy. Firma to podle agentury Reuters oznámila v pátek na schůzce vedení na západní Sibiři. Nový cíl znamená výrazné zvýšení dosavadních plánů státního gigantu a je založen na zrychlení rozvoje nových projektů a zlepšení výtěžnosti dosavadních zdrojů.

9. MMF varoval Kyjev před ústupem od ekonomických reforem

Mezinárodní měnový fond varoval Ukrajinu před chystaným přijetím zákonů, které by zvrátily reformní kurz země a "podstatně poškodily" ukrajinskou snahu o ozdravení finanční situace. Uvedl to v nedělním sdělení fondu ředitel jeho evropského oddělení Poul Thomsen. Ukrajinské banky by podle zástupce MMF poškodila další zákonná předloha o převodech devizových úvěrů na hřivny.

10. Financial Times: Pokud ECB nezvýší nouzové financování řeckých bank, bankomaty v pondělí Řekům nedají ani euro

Pokud Evropská centrální banka okamžitě nezvýší nouzové financování bank v Řecku prostřednictvím programu ELA, nebudou si Řekové v pondělí moci z bankomatů vybrat ani stanovených 60 eur. Tvrdí to zdroj listu Financial Times, podle něhož budou řecké banky začátkem týdne zcela bez peněz.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Britský gymnasta se jako první na světě při bungee jumpingu držel lana jen rukama

Britský gymnasta Damien Walters za sebou má již pěknou řádku kousků, při nichž se divákům tajil dech. To, co předvedl naposledy, ale překvapilo i ty, pro něž jeho láska k adrenalinu není žádnou novinkou. Walters se jako první člověk na světě při bungee jumpingu držel lana pouze rukama. A aby skok dovedl k dokonalosti, při maximálním prověšení lana se pustil a doskok na zem okořenil ještě ukázkovým saltem.

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL
před 31 minutami

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL

Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v pátek vydá souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Ropa
Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu
před hodinou

Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu

Asijským akciovým trhům se v pátek dařilo. Investoři sledovali dění na trhu s ropou a čekali na hlasování o zrušení...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
před hodinou

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 procenta

Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Česká republika Centrální banky
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu
před hodinou

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu podle předběžných dat stoupla nejvíce od dubna 2011. Index nákupních...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu
09:46

Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v březnu opět klesla. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry snížil o 1,4 bodu na 96,6...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku
09:35

Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku

Rozpočet nizozemské vlády se loni poprvé od finanční krize v roce 2008 dostal do přebytku. Nizozemský statistický...
Nizozemsko Rozpočet
09:30

Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 58,3 bodu, zrychlil i růst v sektoru služeb

Německému zpracovatelskému sektoru se v březnu opět dařilo. Index nákupních manažerů podle předběžných vzrostl na 58...
Německo Indexy nákupních manažerů
Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele
08:52

Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele

Provozovatel sociální sítě Twitter zvažuje, že nabídne profesionálům prémiovou verzi svého rozhraní TweetDeck....
Twitter Americké akcie Sociální sítě
Poptávka evropských bank po penězích v poslední aukci programu TLTRO II výrazně překonala očekávání
08:40

Poptávka evropských bank po penězích v poslední aukci programu TLTRO II výrazně překonala očekávání

Ve čtvrtek se konala poslední aukce v rámci programu TLTRO II, který ECB zavedla, aby podpořila likviditu evropského...
Evropské banky Banky ECB
Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
včera v 21:01

Zeman řekl, že téměř jistě jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností....
Politika Česká republika Průmysl
včera v 20:46

Zaměstnanci největšího chilského dolu na měď ukončili stávku

Zaměstnanci chilského dolu Escondida, který je největším měděným dolem na světě, ve čtvrtek ukončili 43 dnů trvající...
Chile Těžba Měď
včera v 19:14

Automobilka Seat se loni vrátila do provozního zisku

Španělská automobilka Seat, která je součástí německého koncernu Volkswagen, loni poprvé od roku 2007 vykázala...
Auta Výsledková sezóna Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům
včera v 18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu. Investoři čerpali optimismus především z...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:58

YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám z kontroverzních videí

Internetový portál pro sdílení videí YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám, že jejich reklamy budou spojovány s...
Alphabet (Google) Reklama
včera v 17:25

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude náměstek Jiří Havlíček

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek...
Politika Česká republika Průmysl