Geopolitické vize exkluzivně na IW: Evropa musí zabrat, jinak její chlouba uteče jinam. Vyplatí se sázka na jídlo, říká ekonom
|

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Evropa musí zabrat, jinak její chlouba uteče jinam. Vyplatí se sázka na jídlo, říká ekonom

Stále více firem z rozvíjejících se zemí sází na kvalitu a evropští výrobci na to musejí reagovat. Pokud se jim totiž nepovede zvýšit přidanou hodnotu, budou nahrazeni. Tak nemilosrdný je zákon globálních hodnotových řetězců, tedy skládaček firem, které se podílejí na vzniku produktu či služby. Řetězcům dlouho vládly firmy ze západu, což střední a východní Evropě poskytlo jisté závětří, přestává to však platit, říká spoluzakladatel akademické disciplíny zvané globální politická ekonomie Roger Tooze.

Čína Střední a východní Evropa Auta Geopolitická rizika Světová ekonomika
Roger Tooze

Pro většinu lidí je Čína stále synonymem pro levné, nekvalitní věci, tedy ekvivalentem výroby na samém dně hodnotových řetězců. O řadě firem ze země draka to ale již neplatí, nabízejí kvalitu a konkurují americkým a evropským společnostem. Co všechno se tím mění?

Má to zásadní a dlouhotrvající dopady na to, odkud kam proudí věci v rámci globálního obchodu. Něco podobného je patrné vlastně od samého začátku otevírání se Číny světu. A ačkoli v zemi draka stále najdeme masovou výrobu nekvalitních věcí – na to vždy bude prostor –, firmy z některých klíčových sektorů čínské ekonomiky se posouvají v rámci stávajících hodnotových řetězců vzhůru, ba dokonce vytvářejí nové řetězce. Jde o vytváření nových odvětví a technologií, které pronikají daleko za hranice Číny a rámec čínských společností.

Co to znamená pro ekonomiky zemí střední a východní Evropy, které se opírají o firmy pohybující se ve spodních patrech hodnotových řetězců, respektive společnosti, které až na výjimky nejsou na vrcholech těchto skládaček? Je to hrozba, nebo spíše příležitost ve smyslu většího spektra možností?

Znamená to, že globální společnosti, které investují ve střední a východní Evropě, a to zejména kvůli relativně nízké ceně pracovní síly, která je přitom vzdělaná, možná přehodnotí své rozhodnutí, zda tu budou vyrábět nebo jinak podnikat. Najednou totiž existuje alternativa. Druhou stranou pomyslné mince je již naznačené pozitivum – mnohé čínské společnosti zvažují investice v zahraničí. Objem investic proudících z Číny byl přitom na přelomu roku vyšší než objem investic do země směřujících. Zmíněný kvalitativní posun čínských společností proto není špatnou zprávou, protože tyto firmy při své expanzi hledají místa se silnou tradicí průmyslové výroby, jako je právě Česká republika. Pomyslná hra, která se v této souvislosti rozehrála, je ale jiná, nová. A stejně tak jsou jiní a noví i ti, kdo rozhodují o tom, podle jakých pravidel se bude hrát.

I kvůli tomu, že se pravidla globálního hospodářsko-politického rámce mění, se místní firmy dostávají pod tlak. Nejlepší obranou je orientace na sofistikovanější produkt, tedy posun v rámci hodnotových řetězců, který zajistí stabilnější a udržitelnější pozici. Jak se něco podobného může ekonomice nebo firmě povést?

Posun v rámci hodnotových řetězců je sexy fráze, s níž je spojena řada doporučení. Jde o komplexní proces, který je podmíněn skutečným pochopením produktu nebo služby, které daná firma nebo ekonomika nabízí. Pod tlakem nyní nejsou jen české nebo středoevropské firmy; je to ironie, ale i někteří čínští producenti, kteří ekonomiku zpočátku táhli, zjišťují, že se musejí stěhovat do oblastí s nižší cenou pracovní síly. S tím, jak čínská ekonomika dospívá, totiž náklady na zdravotní pojištění, penze a tak dále významně narostly. Na to firmy často reagují outsourcingem nekvalifikované, levné práce mimo Čínu, čímž se snaží držet vlastní náklady na uzdě.

Je tedy potřeba si uvědomit, kde v rámci komplexní a komplikované globální ekonomiky daný subjekt je. Zaměřme se na pozici střední a východní Evropy, která je stále zejména evropskou manufakturou, a pokusme se načrtnout, jak z ní postoupit o poschodí výše.

V první řadě je potřeba, aby člověk chápal, kde se v rámci daného výrobního procesu nachází, a aby porozuměl tomu, jak je možné navýšit hodnotu. Země jako Česká republika, kde je cena výroby již vyšší a které se ve velkém specializují na výrobu třeba v automobilovém sektoru, bezpochyby pocítí tlak na to, aby se posunuly v rámci hodnotových řetězců. K tomu potřebují kvalitní vzdělání, kapitálové investice a flexibilitu ve vývoji a adaptaci nejnovějších technologií. Co se konkrétně firem týče, něco podobného vyžaduje nové investice a vybavení, změnu výrobních procesů, kvalitnější trénink zaměstnanců nebo třeba zapojení mezinárodních finančních institucí.

Řekněme, že země něco podobného nezvládne, respektive nezvládne včas. Že Česká republika nezvládne potřebné přeřazení ze stávajícího hospodářského modelu "montovna" na něco sofistikovanějšího, v rámci hodnotových řetězců vyššího. Co to bude znamenat?

V první řadě by se to projevilo v agregátních statistikách, například v míře zaměstnanosti. Pokud nadnárodní společnosti, které v zemi podnikají, zjistí, že tu výroba není tak efektivní, jak si zprvu myslely, odstěhují se. To se promítne do situace na trhu práce a ovlivní národní hospodářskou politiku, bilanci zahraničního obchodu a tak dále. V historii by nešlo o nic nového. Příjemné to není.

Evropa nyní obtížně hledá společnou řeč, a tedy i jednotnou hospodářskou politiku. Během krize se to ukázalo mnohokrát. Do jaké míry to zvyšuje riziko, že nejen Česká republika a obecně region střední a východní Evropy, ale i jižní křídlo EU potřebný posun k vyšší kvalitě nezvládnou?

Evropa se zasekla, alespoň mi to tak připadá. Musí vyřešit zděděné strukturální rozpory v rámci měnové unie, a to co možná nejdříve. Struktura a politika EU jsou totiž ve stále větší míře vnímány jako protekcionistické, a tedy nesprávné. Něco se tedy musí stát. V této souvislosti bych se soustředil na Německo. Díky své ekonomické síle doplněné o kuráž a odhodlání obnovují Němci své vůdcovství, po řadu let latentní. Obecně v Evropě musí dojít k restrukturalizaci, jinak BMW a další velké německé firmy začnou opouštět starý kontinent. Zatím ekonomika jde tím směrem.

Dotkli jsme se již několikrát k automobilovému průmyslu. O ten se opírá nemalá část střední a východní Evropy, ale do jisté míry i zmíněné Německo. I výroba aut, respektive tradiční model, jímž se tento průmysl řídil, se kvůli probíhající technologické revoluci může dostat pod tlak. Na co tedy nyní sázet, které sektory budou v kurzu?

K vítězům zítřka se podle mě zařadí technologie, ale také například zemědělství. Světová produkce jídla je ve stále větší míře industrializovaná, a proto bych se zaměřil na globální produkci a distribuci potravin. Trochu pesimističtější výhled pak pracuje s tezí rozpadu stávajícího globálního řádu. To z pohledu investorů znamená, že budou opět v módě třeba výrobci zbraní, a bohužel možná spíše dříve než později.

včera v 18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
včera v 17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
včera v 16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
včera v 16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
včera v 15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
včera v 14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
včera v 14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
včera v 14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
včera v 13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
25. 3. 2017 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
25. 3. 2017 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
25. 3. 2017 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
25. 3. 2017 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
25. 3. 2017 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
25. 3. 2017 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR