Co musíte ráno vědět (16. července)
|

Co musíte ráno vědět (16. července)

Jak se v polovině týdne dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak si poradila Janet Yellenová před Sněmovnou reprezentantů a jak jsou na tom americké firmy sedm let po pádu Lehman Brothers? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po čtyřech dnech růstu v závěru obchodování srazily pod nulu nepokoje v Řecku

Americké akcie v průběhu středečního obchodování zpevňovaly a mířily již k pátému posílení v řadě. K optimismu přispěla šéfka Fedu Janet Yellenová, která na půdě americké Sněmovny reprezentantů řekla, že příznivý vývoj ekonomiky Spojených států by neměly ohrozit ani problémy v zahraničí, například v Řecku a Číně. Ovšem večerní nepokoje v Řecku ještě stačily před koncem obchodování sebrat americkým trhům zisky a poslat je do mírného záporu. Index Dow ztratil 0,02 % na 18 050,17 bodu, index S&P 500 klesl o 0,07 % na 2 107,40 bodu a technologický Nasdaq odepsal 0,12 % na 5 098,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,05 % na 13,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 4 bazické body na 2,36 %. V plusu skončily pouze dva z deseti hlavních sektorů. Finanční sektor přidal 0,18 % a veřejné služby připsaly 0,16 %. Naopak nejvíce ztratily energetický sektor (-1,46 %) a odvětví základních materiálů (-1,13 %).

V řeckém parlamentu se protáhla debata o reformách, nakonec ale poslanci drtivou většinou odsouhlasili opatření vedoucí k dohodě s věřiteli

2. Evropské akcie ve středu prodloužily růstovou řadu

Evropské akcie ve středu mírně posílily, a prodloužily tak nejdelší růstovou řadu od února letošního roku. Britský FTSE 100 zakončil na zelené nule, francouzský CAC 40 připsal 0,29 % a německý DAX 0,2 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,44 %. Trhy sledovaly jednání řeckého parlamentu, který měl ve středu večer hlasovat o opatřeních, která musí přijmout, aby země dostala finanční pomoc od zahraničních věřitelů. Aténská burza sice stejně jako řecké banky zůstává zavřená, avšak ETF fond sdružující řecké akcie na americkém trhu ve středu posílil o 6 %.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2015

Světlé zítřky Řecka? Tento muž je o nich přesvědčen

3. Pražská burza mírně posílila, pomohly jí především akcie skupiny ČEZ

Index PX ve středu zpevnil o 0,77 % na 1 011,10 bodu. Objem obchodování byl ve středu opět utlumený a více než polovinu z něj zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které podražily o více než dvě a půl procenta. Nejvyšší správní soud se vyslovil proti darovací dani uvalené na emisní povolenky, které byly v letech 2011-2012 zdarma přiděleny společnosti Sko-Energo. To otevírá cestu pro ČEZ, aby také zažádal o vrácení daně z emisních povolenek ve výši až 5,3 miliardy Kč. Na jednu akcii by tak ČEZ mohl získat téměř deset korun, což mělo na titul ve středeční seanci pozitivní dopad. Významnější objem obchodů zaznamenaly také cenné papíry bankovních titulů - Erste Group Bank zakončila jen lehce nad nulou se ziskem 0,04 %, Komerční banka však připsala 0,87 %. Akcie O2 C.R. podražily o 1,7 % a tabáková Philip Morris ČR připsala přes procento. Zakolísala naopak cena akcií uhelné společnosti NWR, která ve středu po předchozím růstu klesla o více než čtyři procenta. Přes procento odevzdala také mediální CME. Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zakončil na zelené nule poté, co oznámil privátní emisi tří tranší seniorních nezajištěných dluhopisů v hodnotě zhruba 100 milionů eur.

Co čeká českou ekonomiku? Aktuální výhled od analytiků, kteří nejdou s davem

4. Očekávané události

Ani ve čtvrtek si investoři od dat neodpočinou. Čekají je italská obchodní bilance, zpráva o vývoji spotřebitelských cen v eurozóně, obchodní bilance společenství zemí platících eurem a také rozhodnutí Evropské centrální banky o nastavení měnové politiky, po němž bude následovat tisková konference jejího šéfa Maria Draghiho. Spojené státy odpoledne přidají index aktivity filadelfského Fedu, index trhu s nemovitostmi NAHB a jako každý čtvrtek pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu. Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová po středečním vystoupení ve Sněmovně reprezentantů promluví také v Senátu amerického Kongresu a hospodářská čísla za druhé čtvrtletí zveřejní Blackstone Group, KeyCorp, eBay, Philip Morris International, Goldman Sachs, Citigroup, Mattel, Schlumberger nebo Google. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko prodloužilo bankovní prázdniny do 16. července

Řecké banky zůstanou zavřené i ve čtvrtek, sdělilo ve středu ministerstvo financí v Aténách. Ty bankovní pobočky, které jsou otevřeny pro důchodce, ale budou nově moci zpracovávat platby přes kreditní karty a provádět další transakce, uvedl úřad. Banky v zemi, která stojí na pokraji bankrotu, vláda kvůli stále masovějšímu výběru vkladů uzavřela na konci června.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. SLEDOVALI JSME: Janet Yellenová před výborem Sněmovny reprezentantů uvedla, že si přeje plnou zaměstnanost v americké ekonomice

Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová ve středu vystoupila před americkou Sněmovnou reprezentantů, ve čtvrtek ji stejné grilování čeká před Senátem. Zákonodárcům řekla, že americká ekonomika stále nedosahuje plné zaměstnanosti, přestože se vyvíjí správným směrem a udělala velký pokrok. Zároveň uvedla, že zvyšování sazeb může nyní být oznámeno na jakémkoli budoucím zasedání FOMC.

7. Evropská komise navrhla snižovat od roku 2021 objem emisních povolenek o 2,2 %

Evropská komise ve středu představila svůj návrh na revizi systému pro obchodování s emisními povolenkami. Od roku 2021 by celkový počet povolenek uvolněných do oběhu měl klesat o 2,2 % ročně. V současnosti se snižuje o 1,74 % ročně.

8. Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v květnu nečekaně vzrostla na 5,6 %

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců o března do května nečekaně vzrostla na 5,6 % z předchozích 5,5 %, očekávala se přitom stagnace na 5,5 %. Zaměstnanost v tomto období se snížila o 67 tisíc na 30,98 milionu, ale tento pokles by způsoben především poklesem prací na částečný úvazek, počet pracovních míst na plný úvazek se naopak zvýšil o 30 tisíc. Tempo růstu průměrné týdenní mzdy vyskočilo na více než pětiletý rekord - růst mezd zrychlil na 3,2 % z předchozích 2,7 %, očekával se však ještě o něco lepší výsledek +3,3 %.

9. Evropská komise chce zjistit, zda zpřísněná pravidla pro banky neomezují úvěry

Evropská komise prověří, zda zpřísněné požadavky na kapitálovou přiměřenost bank nevedou v Evropské unii ke zbytečnému omezování úvěrů. Oznámil to ve středu komisař pro finanční služby Jonathan Hill. Pokud by se to potvrdilo, EU by mohla podle Hilla tato pravidla zmírnit.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sedm let po pádu Lehman Brothers: Po oděrkách ani památky, vnitřní zranění zůstávají

Americký akciový index S&P 500 se na předkrizové hodnoty dostal již před nějakou dobou. Společnosti, jejichž akcie jsou v něm zastoupeny, ale mají v mnoha ohledech stále co dohánět. Firmy se například stále neodhodlaly k návratu na úvěrový trh.

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení
Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny
včera v 20:52

Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny

Mezinárodní měnový fond by se za deset let mohl přestěhovat z USA do Číny. Mohlo by k tomu dojít, pokud bude...
Mezinárodní měnový fond Čína
WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi
včera v 19:38

WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi

Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států bylo ve světě učiněno více kroků k uvolnění mezinárodního...
Světová ekonomika Donald Trump Mezinárodní obchod
Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur
včera v 18:44

Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur

Členské země eurozóny díky nízkým úrokovým sazbám ušetřily od vypuknutí globální finanční krize v roce 2008 téměř...
Eurozóna Úrokové sazby
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
včera v 17:30

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
včera v 17:08

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
včera v 16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
včera v 15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
včera v 15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
včera v 14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
včera v 14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
včera v 14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
včera v 13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
včera v 13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika