Co musíte ráno vědět (16. července)
|

Co musíte ráno vědět (16. července)

Jak se v polovině týdne dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak si poradila Janet Yellenová před Sněmovnou reprezentantů a jak jsou na tom americké firmy sedm let po pádu Lehman Brothers? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po čtyřech dnech růstu v závěru obchodování srazily pod nulu nepokoje v Řecku

Americké akcie v průběhu středečního obchodování zpevňovaly a mířily již k pátému posílení v řadě. K optimismu přispěla šéfka Fedu Janet Yellenová, která na půdě americké Sněmovny reprezentantů řekla, že příznivý vývoj ekonomiky Spojených států by neměly ohrozit ani problémy v zahraničí, například v Řecku a Číně. Ovšem večerní nepokoje v Řecku ještě stačily před koncem obchodování sebrat americkým trhům zisky a poslat je do mírného záporu. Index Dow ztratil 0,02 % na 18 050,17 bodu, index S&P 500 klesl o 0,07 % na 2 107,40 bodu a technologický Nasdaq odepsal 0,12 % na 5 098,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,05 % na 13,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 4 bazické body na 2,36 %. V plusu skončily pouze dva z deseti hlavních sektorů. Finanční sektor přidal 0,18 % a veřejné služby připsaly 0,16 %. Naopak nejvíce ztratily energetický sektor (-1,46 %) a odvětví základních materiálů (-1,13 %).

V řeckém parlamentu se protáhla debata o reformách, nakonec ale poslanci drtivou většinou odsouhlasili opatření vedoucí k dohodě s věřiteli

2. Evropské akcie ve středu prodloužily růstovou řadu

Evropské akcie ve středu mírně posílily, a prodloužily tak nejdelší růstovou řadu od února letošního roku. Britský FTSE 100 zakončil na zelené nule, francouzský CAC 40 připsal 0,29 % a německý DAX 0,2 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,44 %. Trhy sledovaly jednání řeckého parlamentu, který měl ve středu večer hlasovat o opatřeních, která musí přijmout, aby země dostala finanční pomoc od zahraničních věřitelů. Aténská burza sice stejně jako řecké banky zůstává zavřená, avšak ETF fond sdružující řecké akcie na americkém trhu ve středu posílil o 6 %.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2015

Světlé zítřky Řecka? Tento muž je o nich přesvědčen

3. Pražská burza mírně posílila, pomohly jí především akcie skupiny ČEZ

Index PX ve středu zpevnil o 0,77 % na 1 011,10 bodu. Objem obchodování byl ve středu opět utlumený a více než polovinu z něj zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které podražily o více než dvě a půl procenta. Nejvyšší správní soud se vyslovil proti darovací dani uvalené na emisní povolenky, které byly v letech 2011-2012 zdarma přiděleny společnosti Sko-Energo. To otevírá cestu pro ČEZ, aby také zažádal o vrácení daně z emisních povolenek ve výši až 5,3 miliardy Kč. Na jednu akcii by tak ČEZ mohl získat téměř deset korun, což mělo na titul ve středeční seanci pozitivní dopad. Významnější objem obchodů zaznamenaly také cenné papíry bankovních titulů - Erste Group Bank zakončila jen lehce nad nulou se ziskem 0,04 %, Komerční banka však připsala 0,87 %. Akcie O2 C.R. podražily o 1,7 % a tabáková Philip Morris ČR připsala přes procento. Zakolísala naopak cena akcií uhelné společnosti NWR, která ve středu po předchozím růstu klesla o více než čtyři procenta. Přes procento odevzdala také mediální CME. Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zakončil na zelené nule poté, co oznámil privátní emisi tří tranší seniorních nezajištěných dluhopisů v hodnotě zhruba 100 milionů eur.

Co čeká českou ekonomiku? Aktuální výhled od analytiků, kteří nejdou s davem

4. Očekávané události

Ani ve čtvrtek si investoři od dat neodpočinou. Čekají je italská obchodní bilance, zpráva o vývoji spotřebitelských cen v eurozóně, obchodní bilance společenství zemí platících eurem a také rozhodnutí Evropské centrální banky o nastavení měnové politiky, po němž bude následovat tisková konference jejího šéfa Maria Draghiho. Spojené státy odpoledne přidají index aktivity filadelfského Fedu, index trhu s nemovitostmi NAHB a jako každý čtvrtek pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu. Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová po středečním vystoupení ve Sněmovně reprezentantů promluví také v Senátu amerického Kongresu a hospodářská čísla za druhé čtvrtletí zveřejní Blackstone Group, KeyCorp, eBay, Philip Morris International, Goldman Sachs, Citigroup, Mattel, Schlumberger nebo Google. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko prodloužilo bankovní prázdniny do 16. července

Řecké banky zůstanou zavřené i ve čtvrtek, sdělilo ve středu ministerstvo financí v Aténách. Ty bankovní pobočky, které jsou otevřeny pro důchodce, ale budou nově moci zpracovávat platby přes kreditní karty a provádět další transakce, uvedl úřad. Banky v zemi, která stojí na pokraji bankrotu, vláda kvůli stále masovějšímu výběru vkladů uzavřela na konci června.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se …
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i…

6. SLEDOVALI JSME: Janet Yellenová před výborem Sněmovny reprezentantů uvedla, že si přeje plnou zaměstnanost v americké ekonomice

Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová ve středu vystoupila před americkou Sněmovnou reprezentantů, ve čtvrtek ji stejné grilování čeká před Senátem. Zákonodárcům řekla, že americká ekonomika stále nedosahuje plné zaměstnanosti, přestože se vyvíjí správným směrem a udělala velký pokrok. Zároveň uvedla, že zvyšování sazeb může nyní být oznámeno na jakémkoli budoucím zasedání FOMC.

7. Evropská komise navrhla snižovat od roku 2021 objem emisních povolenek o 2,2 %

Evropská komise ve středu představila svůj návrh na revizi systému pro obchodování s emisními povolenkami. Od roku 2021 by celkový počet povolenek uvolněných do oběhu měl klesat o 2,2 % ročně. V současnosti se snižuje o 1,74 % ročně.

8. Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v květnu nečekaně vzrostla na 5,6 %

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců o března do května nečekaně vzrostla na 5,6 % z předchozích 5,5 %, očekávala se přitom stagnace na 5,5 %. Zaměstnanost v tomto období se snížila o 67 tisíc na 30,98 milionu, ale tento pokles by způsoben především poklesem prací na částečný úvazek, počet pracovních míst na plný úvazek se naopak zvýšil o 30 tisíc. Tempo růstu průměrné týdenní mzdy vyskočilo na více než pětiletý rekord - růst mezd zrychlil na 3,2 % z předchozích 2,7 %, očekával se však ještě o něco lepší výsledek +3,3 %.

9. Evropská komise chce zjistit, zda zpřísněná pravidla pro banky neomezují úvěry

Evropská komise prověří, zda zpřísněné požadavky na kapitálovou přiměřenost bank nevedou v Evropské unii ke zbytečnému omezování úvěrů. Oznámil to ve středu komisař pro finanční služby Jonathan Hill. Pokud by se to potvrdilo, EU by mohla podle Hilla tato pravidla zmírnit.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sedm let po pádu Lehman Brothers: Po oděrkách ani památky, vnitřní zranění zůstávají

Americký akciový index S&P 500 se na předkrizové hodnoty dostal již před nějakou dobou. Společnosti, jejichž akcie jsou v něm zastoupeny, ale mají v mnoha ohledech stále co dohánět. Firmy se například stále neodhodlaly k návratu na úvěrový trh.

před 17 minutami

Asociace: Intervence přinesly exportérům přímo 687 miliard korun

Devizové intervence České národní banky přinesly od listopadu 2013 exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590...
ČNB Česká republika Česká koruna
před hodinou

Pojišťovací trh Lloyd's of London si zřídí základnu v Bruselu

Britský pojišťovací trh Lloyd's of London si pro sídlo své dceřiné společnosti pro Evropskou unii vybral Brusel....
Spojené království Pojišťovny Pojištění
11:24

Průzkum PwC: Dvě třetiny firem jsou zajištěny kurzovým rizikům

Zhruba dvě třetiny firem v Česku jsou zajištěny proti výkyvům kurzu koruny. Přibližně třetina se domnívá, že je...
Česká republika Byznys a podnikání ČNB
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů
11:02

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem v březnu stoupla na -5 bodů z -6,2 bodu v únoru....
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
10:44

Britské vystřízlivění? Většina Britů po brexitu očekává zhoršení stavu ekonomiky

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu podepsala žádost o aktivaci článku 50, čímž byl oficiálně zahájen proces,...
Spojené království Evropská unie
Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj
10:30

Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj

Faktické zahájení rozvodového řízení mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií ve středu na trhy výraznější dopad...
Spojené státy americké (USA) Zdravotnictví Donald Trump
10:16

Salvador je první zemí, která zakázala těžbu kovů

Salvador se stal první zemí světa, která na celém svém území zakázala těžbu kovů. Středeční rozhodnutí salvadorského...
Průmyslové kovy Vzácné kovy Těžba
Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %
10:00

Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %

Asijské akciové trhy po smíšeném úvodu seance zakončily čtvrteční obchodování převážně v mínusu. Seance se nesla v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
09:32

ConocoPhillips prodá většinu majetku v Kanadě firmě Cenovus

Americká ropná společnost ConocoPhillips prodá za 17,7 miliardy kanadských dolarů (333,4 miliardy Kč) většinu svého...
Americké akcie Kanada Ropa
ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů
09:06

ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů

Energetická skupina ČEZ ve středu zahájila nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů v...
ČEZ Akcie ČR MOL
V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku
08:41

V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek skončila neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku. Stál od minulého...
ČEZ Jaderná energetika Energetika
08:14

Toyota kvůli airbagům svolává ke kontrole dalších 2,9 milionu vozů

Japonská automobilka Toyota Motor svolává v Japonsku, Číně, Evropě a dalších zemích ke kontrole zhruba 2,9 milionu...
Japonsko Asijské akcie Auta
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa