Co musíte ráno vědět (17. července)
|

Co musíte ráno vědět (17. července)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě i zámoří, o čem ve čtvrtek rozhodla Evropská centrální banka a jak nenechavé ruce opilých žen devastují skotské tradice? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily. Nasdaq uzavřel na rekordu po uklidnění situace v Řecku a slovech šéfky Fedu

Akciové trhy ve Spojených státech ve čtvrtek skončily v zelených číslech díky pokroku při řešení řecké dluhové krize. K růstu cen akcií přispěly rovněž dobré čtvrtletní výsledky některých amerických podniků. Index Dow vzrostl o 0,39 % na 18 120,25 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,80 % na 2 124,29 bodu a Nasdaq posílil o 1,26 % na rekordních 5 163,18 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,47 % na 12,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA prakticky stagnoval na 2,35 %. V zelených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce posílily sektory veřejných služeb (+1,30 %), technologií (+1,18 %) a telekomunikačních služeb (+1,11 %).

113: Kdy se trh konečně pořádně rozhoupe?

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily, když Evropská centrální banka navýšila financování řeckým bankám

Evropské akcie ve čtvrtek posílily. Trhy pozitivně reagovaly na fakt, že Evropská centrální banka rozhodla o navýšení stropu programu nouzového financování řeckých bank (ELA). Britský FTSE 100 připsal 0,63 %, francouzský CAC 40 1,47 % a německý DAX 1,53 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 1,3 %, nejlépe si vedly automobilky a finanční sektor. Index prodloužil nejdelší růstovou řadu od ledna letošního roku.

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Evropa musí zabrat, jinak její chlouba uteče jinam. Vyplatí se sázka na jídlo, říká ekonom

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala přes procento a půl

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 1,59 % na 1 027,14 bodu. Velkou část zobchodovaného objemu ve čtvrtek připadl na ČEZ, jehož akcie posílily o 2,9 %. Komerční banka zaznamenala poloviční objem a její akcie skončily mírně pod nulou se ztrátou 0,05 %. Společně s Tatry Mountain Resorts tak byly jedinými ztrátovými tituly čtvrteční seance. Naopak druhá bankovní emise - Erste Group Bank - připsala 0,8 % a výrazně se dařilo akciím O2 C.R., které posílily o 8 % a prorazily hladinu 110 Kč. Pojišťovna VIG podražila o bezmála dvě procenta poté, co na titul analytici z Erste zvýšili doporučení na "kupovat". Významnější zisk si připsaly také akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, jejíž mateřská společnost Philip Morris International ve čtvrtek reportovala výsledky za druhý kvartál. Přes čtyři procenta přidala společnost Unipetrol, která začátkem týdne uvedla zpět do provozu etylénovou jednotku v Chemparku Záluží v Litvínově, která byla od 29. června odstavena v důsledku technických potíží. Celkový negativní dopad odstávky na provozní zisk EBITDA za rok 2015 byl odhadován na asi 150 milionů Kč (0,82 Kč na akcii).

HDP, inflace a koruna: Co čekat?

4. Očekávané události

Pátek se ponese ve znamení americké inflační statistiky, kterou doplní projev viceprezidenta americké centrální banky a předsedy podvýboru pro finanční stabilitu Stanleyho Fischera, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a zprávy o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Zpráva o vývoji spotřebitelských cen vyjde také v Kanadě. V ČR bude dopoledne vydán index výrobních cen a eurozóna na trh pošle údaje o stavební výrobě. V rámci výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí se hospodářskými čísly pochlubí v Evropě Volvo, Telefonaktiebolaget LM Ericsson nebo Electrolux a v USA Honeywell International či General Electric. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Euroskupina dala v principu zelenou třetímu programu pro Řecko

Ministři financí eurozóny "v principu" souhlasí s poskytnutím tříleté finanční pomoci zadluženému Řecku z Evropského stabilizačního mechanismu. Euroskupina to uvedla poté, co řecký parlament v noci na čtvrtek potvrdil první balík reforem, které jsou podle rozhodnutí nedávného summitu zemí platících eurem podmínkou pro pomoc.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se …
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i…

6. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na červencovém zasedání ponechala politiku beze změny, opět navýšila strop programu ELA pro řecké banky

ECB na červencovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Tiskovou konferenci Maria Draghiho, na níž oznámil, že ECB rozhodla o navýšení programu financování pro řecké banky (ELA) o 900 milionů eur, jsme sledovali živě.

ECB mírně zvýšila nouzové financování řeckých bank

7. Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu mírně zpomalilo

Podle finálních dat evropského statistického úřadu Eurostat tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu kleslo na 0,2 % meziměsíčně z předchozích 0,3 %, jak očekávala předběžná data. V červnu 2014 byla inflace v eurozóně na 0,5 %. V celé Evropské unii zpomalila inflace dokonce na 0,1 % z 0,3 % v květnu, o rok dříve byla na 0,7 %.

8. Německý ministr financí Schäuble nadále nevylučuje Grexit

Pro Řecko by bylo v cestě za oddlužením lepší, kdyby se dobrovolně vzdalo eura, neboť dosáhnout umazání dluhu a zároveň zůstat v eurozóně není možné. Ve čtvrtečním vysílání rozhlasové stanice Deutschlandfunk to prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který již dříve konec eura v Řecku opakovaně navrhoval.

Grexit do 3 let: Citi v aktuální prognóze nehraje na city

9. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Načasování růstu sazeb musí být podle Yellenové přesné, ekonomice uškodí zbrklost i zbabělost

Po středečním vystoupení na půdě Sněmovny reprezentantů ve čtvrtek šéfka Fedu Janet Yellenová promluvila také v Senátu. Ještě před otázkami senátorů vystoupila se zprávou hodnotící monetární politiku centrální banky v prvním pololetí, v níž prakticky zopakovala to, co říkala ve středu. Většina investorů očekávala jasnější náznak, kdy Fed plánuje zvýšit sazby, podle Yellenové je však důležité splnit cíle v oblasti inflace a nezaměstnanosti. Pak může dojít ke zvýšení sazeb prakticky kdykoli.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Skotským kiltům v barech odzvonilo, zákaznice obtěžovaly barmany

Zaměstnanci baru Hootananny ve skotském městě Inverness se rozloučili s kilty jakožto součástí pracovního oděvu. Důvod? Opilé zákaznice je osahávaly a často to doprovázely slovy, že chtějí zjistit, zda jsou dotyční "praví Skoti". Asistent manažera baru Iain Howie místním novinám řekl, že jednání zákaznic bylo obzvláště drzé během víkendů, kdy skupiny opilých žen "kroužily" kolem personálu.

"Může se to zdát vtipné, ale to, že jim strkají ruce pod kilty, je velmi vážné. Umíte si představit, co by se stalo, kdybych vešel do baru a začal servírku osahávat pod sukní? Okamžitě by mě právem odvedli na policejní stanici. Spokojenost zákazníků je pro mě důležitá, ale stejně důležití jsou i mí zaměstnanci. Nehodlám je nutit dělat něco, co nechtějí. My chlapi máme velmi silné povědomí o tom, co je to sexismus. Myslím si, že by si to měly začít uvědomovat i ženy," prohlásil majitel baru Kit Fraser.

Mluvčí skotské vlády událost okomentoval slovy: "Každý obyvatel Skotska má právo na práci beze strachu z obtěžování a je důležité, aby management ve všech pracovních oblastech toto právo zabezpečoval."

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika