Co musíte ráno vědět (17. července)
|

Co musíte ráno vědět (17. července)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě i zámoří, o čem ve čtvrtek rozhodla Evropská centrální banka a jak nenechavé ruce opilých žen devastují skotské tradice? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily. Nasdaq uzavřel na rekordu po uklidnění situace v Řecku a slovech šéfky Fedu

Akciové trhy ve Spojených státech ve čtvrtek skončily v zelených číslech díky pokroku při řešení řecké dluhové krize. K růstu cen akcií přispěly rovněž dobré čtvrtletní výsledky některých amerických podniků. Index Dow vzrostl o 0,39 % na 18 120,25 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,80 % na 2 124,29 bodu a Nasdaq posílil o 1,26 % na rekordních 5 163,18 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,47 % na 12,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA prakticky stagnoval na 2,35 %. V zelených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce posílily sektory veřejných služeb (+1,30 %), technologií (+1,18 %) a telekomunikačních služeb (+1,11 %).

113: Kdy se trh konečně pořádně rozhoupe?

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily, když Evropská centrální banka navýšila financování řeckým bankám

Evropské akcie ve čtvrtek posílily. Trhy pozitivně reagovaly na fakt, že Evropská centrální banka rozhodla o navýšení stropu programu nouzového financování řeckých bank (ELA). Britský FTSE 100 připsal 0,63 %, francouzský CAC 40 1,47 % a německý DAX 1,53 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 1,3 %, nejlépe si vedly automobilky a finanční sektor. Index prodloužil nejdelší růstovou řadu od ledna letošního roku.

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Evropa musí zabrat, jinak její chlouba uteče jinam. Vyplatí se sázka na jídlo, říká ekonom

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala přes procento a půl

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 1,59 % na 1 027,14 bodu. Velkou část zobchodovaného objemu ve čtvrtek připadl na ČEZ, jehož akcie posílily o 2,9 %. Komerční banka zaznamenala poloviční objem a její akcie skončily mírně pod nulou se ztrátou 0,05 %. Společně s Tatry Mountain Resorts tak byly jedinými ztrátovými tituly čtvrteční seance. Naopak druhá bankovní emise - Erste Group Bank - připsala 0,8 % a výrazně se dařilo akciím O2 C.R., které posílily o 8 % a prorazily hladinu 110 Kč. Pojišťovna VIG podražila o bezmála dvě procenta poté, co na titul analytici z Erste zvýšili doporučení na "kupovat". Významnější zisk si připsaly také akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, jejíž mateřská společnost Philip Morris International ve čtvrtek reportovala výsledky za druhý kvartál. Přes čtyři procenta přidala společnost Unipetrol, která začátkem týdne uvedla zpět do provozu etylénovou jednotku v Chemparku Záluží v Litvínově, která byla od 29. června odstavena v důsledku technických potíží. Celkový negativní dopad odstávky na provozní zisk EBITDA za rok 2015 byl odhadován na asi 150 milionů Kč (0,82 Kč na akcii).

HDP, inflace a koruna: Co čekat?

4. Očekávané události

Pátek se ponese ve znamení americké inflační statistiky, kterou doplní projev viceprezidenta americké centrální banky a předsedy podvýboru pro finanční stabilitu Stanleyho Fischera, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a zprávy o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Zpráva o vývoji spotřebitelských cen vyjde také v Kanadě. V ČR bude dopoledne vydán index výrobních cen a eurozóna na trh pošle údaje o stavební výrobě. V rámci výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí se hospodářskými čísly pochlubí v Evropě Volvo, Telefonaktiebolaget LM Ericsson nebo Electrolux a v USA Honeywell International či General Electric. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Euroskupina dala v principu zelenou třetímu programu pro Řecko

Ministři financí eurozóny "v principu" souhlasí s poskytnutím tříleté finanční pomoci zadluženému Řecku z Evropského stabilizačního mechanismu. Euroskupina to uvedla poté, co řecký parlament v noci na čtvrtek potvrdil první balík reforem, které jsou podle rozhodnutí nedávného summitu zemí platících eurem podmínkou pro pomoc.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na červencovém zasedání ponechala politiku beze změny, opět navýšila strop programu ELA pro řecké banky

ECB na červencovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Tiskovou konferenci Maria Draghiho, na níž oznámil, že ECB rozhodla o navýšení programu financování pro řecké banky (ELA) o 900 milionů eur, jsme sledovali živě.

ECB mírně zvýšila nouzové financování řeckých bank

7. Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu mírně zpomalilo

Podle finálních dat evropského statistického úřadu Eurostat tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu kleslo na 0,2 % meziměsíčně z předchozích 0,3 %, jak očekávala předběžná data. V červnu 2014 byla inflace v eurozóně na 0,5 %. V celé Evropské unii zpomalila inflace dokonce na 0,1 % z 0,3 % v květnu, o rok dříve byla na 0,7 %.

8. Německý ministr financí Schäuble nadále nevylučuje Grexit

Pro Řecko by bylo v cestě za oddlužením lepší, kdyby se dobrovolně vzdalo eura, neboť dosáhnout umazání dluhu a zároveň zůstat v eurozóně není možné. Ve čtvrtečním vysílání rozhlasové stanice Deutschlandfunk to prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který již dříve konec eura v Řecku opakovaně navrhoval.

Grexit do 3 let: Citi v aktuální prognóze nehraje na city

9. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Načasování růstu sazeb musí být podle Yellenové přesné, ekonomice uškodí zbrklost i zbabělost

Po středečním vystoupení na půdě Sněmovny reprezentantů ve čtvrtek šéfka Fedu Janet Yellenová promluvila také v Senátu. Ještě před otázkami senátorů vystoupila se zprávou hodnotící monetární politiku centrální banky v prvním pololetí, v níž prakticky zopakovala to, co říkala ve středu. Většina investorů očekávala jasnější náznak, kdy Fed plánuje zvýšit sazby, podle Yellenové je však důležité splnit cíle v oblasti inflace a nezaměstnanosti. Pak může dojít ke zvýšení sazeb prakticky kdykoli.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Skotským kiltům v barech odzvonilo, zákaznice obtěžovaly barmany

Zaměstnanci baru Hootananny ve skotském městě Inverness se rozloučili s kilty jakožto součástí pracovního oděvu. Důvod? Opilé zákaznice je osahávaly a často to doprovázely slovy, že chtějí zjistit, zda jsou dotyční "praví Skoti". Asistent manažera baru Iain Howie místním novinám řekl, že jednání zákaznic bylo obzvláště drzé během víkendů, kdy skupiny opilých žen "kroužily" kolem personálu.

"Může se to zdát vtipné, ale to, že jim strkají ruce pod kilty, je velmi vážné. Umíte si představit, co by se stalo, kdybych vešel do baru a začal servírku osahávat pod sukní? Okamžitě by mě právem odvedli na policejní stanici. Spokojenost zákazníků je pro mě důležitá, ale stejně důležití jsou i mí zaměstnanci. Nehodlám je nutit dělat něco, co nechtějí. My chlapi máme velmi silné povědomí o tom, co je to sexismus. Myslím si, že by si to měly začít uvědomovat i ženy," prohlásil majitel baru Kit Fraser.

Mluvčí skotské vlády událost okomentoval slovy: "Každý obyvatel Skotska má právo na práci beze strachu z obtěžování a je důležité, aby management ve všech pracovních oblastech toto právo zabezpečoval."

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent
18:06

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování shodně dolů. Na náladu invstorů...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb
17:16

O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb

Analytici očekávají stagnaci nebo mírný růst tržeb v pololetním výsledcích hospodaření operátora 02. U zisku před...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
16:30

Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a Komerční banky

Index pražské burzy PX ve čtvrtek zakončil obchodování se ziskem 0,3 procenta, když při uzavření seance měl hodnotu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut
15:58

Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut

Automobilka Volkswagen hodlá příští týden na setkání se zástupci německé vlády nabídnout, že provede úpravu čtyř...
Auta Německo Volkswagen
Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně
15:55

Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50procentní podíl v čínském společném...
Káva Fúze a akvizice Americké akcie
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
15:45

Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety

Zakladatel (a majitel 79 milionů akcií) firmy internetového obchodníka Amazon.com Jeff Bezos se ve čtvrtek stal...
Wall Street Amazon Microsoft
Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk
15:25

Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk

Předním evropským ropným a plynárenským společnostem se ve druhém čtvrtletí podařilo zvrátit tři roky trvající pokles...
Ropa Evropské akcie
USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní…
15:10

USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní skladové zásoby rostly

Index celostátní ekonomické aktivity, jejž sestavuje chicagský Fed, dosáhl v červnu hodnoty 0,13 bodu. Po květnové...
Americká ekonomika
USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně…
15:04

USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně vzrostl

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červnu stoupl ve srovnání s květnem o 6,5 procenta....
Americká ekonomika Průmyslová výroba