Co musíte ráno vědět (21. července)
|

Co musíte ráno vědět (21. července)

Jak nový obchodní týden zahájily evropské a americké akcie, jak se Česká národní banka postavila k posilující koruně a za kolik si lze ve Španělsku koupit celé letiště? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden lehce nad nulou, dále je podporují technologie

Americké akciové trhy zahájily týden dalším mírným vzestupem. Wall Street nadále podporoval růst cen technologických akcií a uklidnění situace kolem Řecka. Indexy Dow a S&P 500 přidaly oba shodně 0,08 % na 18 100,41 bodu, respektive 2 128,28 bodu a Nasdaq vzrostl o 0,17 % na nové zavírací maximum 5 218,86 bodu. Historické maximum Nasdaq posunul na 5 231,94 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,51 % na 12,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů Spojených států vzrostl o tři bazické body na 2,37 %. Náladu na trhu podpořily příznivé signály z Řecka, které dnes otevřelo po třech týdnech banky a uhradilo dluh vůči Mezinárodnímu měnovému fondu a Evropské centrální bance. "Pokud zůstane situace na řecké a čínské frontě klidná, bude se trh moci zaměřit na firemní výsledky, které by teď měly vývoj burz ovlivňovat nejvíce," řekl agentuře Reuters Randy Frederick z makléřské společnosti Charles Schwab.

S&P 500: Co od akcií čekat, když se pohybují poblíž 200denního průměru?

Google čísly za druhý kvartál rozdrtil odhady trhu. Jaký je výhled pro zbytek dobře rozjeté výsledkové sezóny?

2. Evropské akcie v pondělí mírně zdražily, Řecko uhradilo splátky ECB a MMF

Evropské akcie týden zahájily mírným růstem poté, co Řecko včas poslalo splátky v celkové výši 6,25 miliardy eur Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu. Britský FTSE 100 připsal 0,2 % na 6 788,69 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,35 % na 5 142,49 bodu a německý DAX uzavřel silnější o 0,53 % na 11 735,72 bodu. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,36 %, nahoru ho tlačily finanční tituly, akcie ze sektoru dopravy a cestovního ruchu a cenné papíry z mediálního odvětví. Dolů ho naopak stahovaly akcie automobilek nebo cenné papíry chemiček. Řecké banky v pondělí poprvé od svého nuceného uzavření 29. června otevřely. Limit pro výběr peněz z účtů nicméně zůstal zachován. Pouze došlo k technické změně, díky které si mohou Řekové vybrat 420 eur na týden najednou, a nemusejí tedy do banky chodit každý den pouze pro 60 eur.

Malý průvodce rusko-ukrajinským konfliktem aneb Co vám Putin (také) neřekl

Bernanke: Německo si pochutnává na slabé eurozóně. To má být smysl společné měny?!

3. Pražská burza týden zahájila růstem, akcie Unipetrolu za nadprůměrného objemu obchodů zpevnily o více než dvě procenta

Index PX vzrostl o 0,51 % na 1 030,18 bodu. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily akcie uhelné firmy NWR, jejichž cena vyskočila o 17,39 % na 0,27 Kč v reakci na nedělní zprávu, podle které chce investiční firma Arca Capital Pavla Krúpy pokračovat v nakupování akcií NWR tak, aby ve firmě získala minimálně 5% podíl, který opravňuje ke svolání mimořádné valné hromady. Arca, která na začátku minulého týdne vlastnila zhruba 2% podíl v NWR, chce napadnout všechna rozhodnutí vedení NWR a prověřit události, k nimž došlo například při dokončení privatizace OKD či samotné NWR od roku 2004. Dařilo se také cenným papírům mediální firmy CME, které přidaly 3,79 % na 54,80 Kč, a akciím petrochemického podniku Unipetrol, které připsaly 2,32 % na 174,55 Kč a zároveň se zasloužily i o největší objem obchodů na burze, zobchodovalo se jich za 235 milionů korun. Druhého největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie skupiny ČEZ, jež seanci zakončily silnější o 0,94 % na 590,10 Kč. Třetí emisí podle zobchodovaného objemu byla Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o kosmetických 0,05 % na 5 504 korun. V mínusu skončily pouze tři emise. Akcie likérky Stock Spirits odepsaly 0,47 % na 74,15 Kč, cenné papíry Pivovarů Lobkowicz klesly o 0,16 % na 190,50 koruny a akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR zlevnily o 0,08 % na 10 740 korun.

Černá labuť na obzoru? Pět důvodů, proč koruna může posílit pod 27 EUR/CZK

O Řecku, euru a Česku: Rozhovor s mužem, kterého zajímá byznys

4. Očekávané události

Ani úterý na makrodata příliš bohaté nebude. V Číně vyjde v noci na úterý předstihový ukazatel, Švýcarsko dopoledne přidá výsledek obchodní bilance a Portugalsko a Řecko ještě výsledek běžného účtu. Spojené státy zůstanou z pohledu makrodat stejně jako v pondělí stranou zájmu, když žádné zásadní statistiky nezveřejní. Výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí na trh pošlou v USA Yahoo!, Apple nebo Microsoft a v Evropě SAP či Novartis. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Koruna se prý dostala krátce pod 27 EUR/CZK, analytici a ČNB nesouhlasí. Centrální banka ale přiznala, že v pátek intervenovala

Česká měna se v pondělí před polednem dostala podle dat serveru Yahoo! Finance k euru na 26,99 EUR/CZK, a prolomila tak hranici bráněnou Českou národní bankou. Podle analytiků a obchodníků oslovených ČTK ale koruna hranici 27 korun za euro neprolomila. Analytici se domnívají, že se buď stala chyba, nebo se obchod uskutečnil mimo trh, což není pro ČNB relevantní. Česká národní banka uvedla, že v pondělí před polednem nebyla na mezibankovním devizovém trhu aktivní, protože se podle ní na trhu neuskutečnily žádné transakce s korunou pod hranicí 27 EUR/CZK. Server iHNED.cz ale s odvoláním na mluvčí ČNB napsal, že banka na měnovém trhu intervenovala v pátek. Banka tak byla v tomto ohledu aktivní poprvé od listopadu 2013. Koruna v pátek posílila na 27,04 EUR/CZK.

6. Řecko uhradilo ECB a MMF 6,25 miliardy eur

Řecko uhradilo celkem 6,25 miliardy eur Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu. Agentuře Reuters to v pondělí řekli nejmenování představitelé řeckého ministerstva financí. Atény poslaly ECB pondělní splátku 4,2 miliardy eur a MMF částku 2,05 miliardy eur, kterou měly uhradit již dříve.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá

7. Cena zlata se propadla na pětileté minimum pod 1 100 USD

Cena zlata zahájila týden propadem o čtyři procenta, poprvé za více než pět let se tak dostala pod hranici 1 100 dolarů za trojskou unci. Dolů ji tlačí vyhlídky na růst úrokových sazeb v USA. Zlato zlevnilo až na 1 088,05 dolaru za unci, což představuje nejnižší úroveň od března 2010. Později ale část ztrát smazalo a vrátilo se nad 1 100 dolarů za unci.

Proč zlato ztrácí lesk?

Zlato pro Evropana, zlato pro Američana, zlato pro investora

8. Německý HDP podle vlády ve druhém čtvrtletí stoupl o 0,3 %

Hrubý domácí produkt Německa ve druhém čtvrtletí pravděpodobně stoupl o zhruba 0,3 %, tedy stejným tempem jako v předchozích třech měsících. Uvedlo to v pondělí německé ministerstvo financí. Růst největší evropské ekonomiky v prvním čtvrtletí zvolnil z 0,7 % v závěru loňského roku. Za zpomalením podle agentury Reuters stojí slabší zahraniční obchod.

9. Zisk Halliburtonu se ve druhém čtvrtletí propadl o 93 %

Zisk americké společnosti Halliburton, která dodává služby pro těžbu ropy a zemního plynu, se ve druhém čtvrtletí propadl o 93 % a její tržby klesly asi o čtvrtinu. Mohlo za to výrazné omezení vrtné aktivity po loňském prudkém poklesu světových cen ropy, sdělila v pondělí firma, která je druhá největší ve svém oboru.

10. Banka Barclays hodlá zrušit přes 30 tisíc pracovních míst

Druhá největší britská banka Barclays hodlá během dvou let zrušit více než 30 tisíc pracovních míst. Informoval o tom britský list The Times s odvoláním na své zdroje. Počet zaměstnanců banky by tak do konce roku 2017 mohl klesnout pod 100 tisíc.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Španělské letiště duchů se v aukci prodalo za 10 tisíc eur

Španělský realitní boom, jenž v roce 2008 vyústil až v krach nemovitostního trhu v zemi, měl mnoho podob. Známá jsou celá města, ve kterých nikdy nikdo nebydlel. Symbolem přehřátí španělského stavebního trhu je i letiště nedaleko města Ciudad Real, které bylo otevřeno v roce 2008, avšak kvůli nezájmu dopravců bylo v roce 2012 po krachu zavřeno. Nyní je v aukci koupilo čínské konsorcium Tzaneen International. Z pohledu ceny se Číňanům povedl skutečně famózní kup. Konsorcium za letiště zaplatilo pouhých 10 tisíc eur, což odpovídá jedné stotisícině ceny, za kterou bylo postaveno.

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení
Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny
včera v 20:52

Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny

Mezinárodní měnový fond by se za deset let mohl přestěhovat z USA do Číny. Mohlo by k tomu dojít, pokud bude...
Mezinárodní měnový fond Čína
WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi
včera v 19:38

WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi

Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států bylo ve světě učiněno více kroků k uvolnění mezinárodního...
Světová ekonomika Donald Trump Mezinárodní obchod
Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur
včera v 18:44

Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur

Členské země eurozóny díky nízkým úrokovým sazbám ušetřily od vypuknutí globální finanční krize v roce 2008 téměř...
Eurozóna Úrokové sazby
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
včera v 17:30

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
včera v 17:08

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
včera v 16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
včera v 15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
včera v 15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
včera v 14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
včera v 14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
včera v 14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
včera v 13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
včera v 13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika