Co musíte ráno vědět (21. července)
|

Co musíte ráno vědět (21. července)

Jak nový obchodní týden zahájily evropské a americké akcie, jak se Česká národní banka postavila k posilující koruně a za kolik si lze ve Španělsku koupit celé letiště? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden lehce nad nulou, dále je podporují technologie

Americké akciové trhy zahájily týden dalším mírným vzestupem. Wall Street nadále podporoval růst cen technologických akcií a uklidnění situace kolem Řecka. Indexy Dow a S&P 500 přidaly oba shodně 0,08 % na 18 100,41 bodu, respektive 2 128,28 bodu a Nasdaq vzrostl o 0,17 % na nové zavírací maximum 5 218,86 bodu. Historické maximum Nasdaq posunul na 5 231,94 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,51 % na 12,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů Spojených států vzrostl o tři bazické body na 2,37 %. Náladu na trhu podpořily příznivé signály z Řecka, které dnes otevřelo po třech týdnech banky a uhradilo dluh vůči Mezinárodnímu měnovému fondu a Evropské centrální bance. "Pokud zůstane situace na řecké a čínské frontě klidná, bude se trh moci zaměřit na firemní výsledky, které by teď měly vývoj burz ovlivňovat nejvíce," řekl agentuře Reuters Randy Frederick z makléřské společnosti Charles Schwab.

S&P 500: Co od akcií čekat, když se pohybují poblíž 200denního průměru?

Google čísly za druhý kvartál rozdrtil odhady trhu. Jaký je výhled pro zbytek dobře rozjeté výsledkové sezóny?

2. Evropské akcie v pondělí mírně zdražily, Řecko uhradilo splátky ECB a MMF

Evropské akcie týden zahájily mírným růstem poté, co Řecko včas poslalo splátky v celkové výši 6,25 miliardy eur Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu. Britský FTSE 100 připsal 0,2 % na 6 788,69 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,35 % na 5 142,49 bodu a německý DAX uzavřel silnější o 0,53 % na 11 735,72 bodu. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,36 %, nahoru ho tlačily finanční tituly, akcie ze sektoru dopravy a cestovního ruchu a cenné papíry z mediálního odvětví. Dolů ho naopak stahovaly akcie automobilek nebo cenné papíry chemiček. Řecké banky v pondělí poprvé od svého nuceného uzavření 29. června otevřely. Limit pro výběr peněz z účtů nicméně zůstal zachován. Pouze došlo k technické změně, díky které si mohou Řekové vybrat 420 eur na týden najednou, a nemusejí tedy do banky chodit každý den pouze pro 60 eur.

Malý průvodce rusko-ukrajinským konfliktem aneb Co vám Putin (také) neřekl

Bernanke: Německo si pochutnává na slabé eurozóně. To má být smysl společné měny?!

3. Pražská burza týden zahájila růstem, akcie Unipetrolu za nadprůměrného objemu obchodů zpevnily o více než dvě procenta

Index PX vzrostl o 0,51 % na 1 030,18 bodu. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily akcie uhelné firmy NWR, jejichž cena vyskočila o 17,39 % na 0,27 Kč v reakci na nedělní zprávu, podle které chce investiční firma Arca Capital Pavla Krúpy pokračovat v nakupování akcií NWR tak, aby ve firmě získala minimálně 5% podíl, který opravňuje ke svolání mimořádné valné hromady. Arca, která na začátku minulého týdne vlastnila zhruba 2% podíl v NWR, chce napadnout všechna rozhodnutí vedení NWR a prověřit události, k nimž došlo například při dokončení privatizace OKD či samotné NWR od roku 2004. Dařilo se také cenným papírům mediální firmy CME, které přidaly 3,79 % na 54,80 Kč, a akciím petrochemického podniku Unipetrol, které připsaly 2,32 % na 174,55 Kč a zároveň se zasloužily i o největší objem obchodů na burze, zobchodovalo se jich za 235 milionů korun. Druhého největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie skupiny ČEZ, jež seanci zakončily silnější o 0,94 % na 590,10 Kč. Třetí emisí podle zobchodovaného objemu byla Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o kosmetických 0,05 % na 5 504 korun. V mínusu skončily pouze tři emise. Akcie likérky Stock Spirits odepsaly 0,47 % na 74,15 Kč, cenné papíry Pivovarů Lobkowicz klesly o 0,16 % na 190,50 koruny a akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR zlevnily o 0,08 % na 10 740 korun.

Černá labuť na obzoru? Pět důvodů, proč koruna může posílit pod 27 EUR/CZK

O Řecku, euru a Česku: Rozhovor s mužem, kterého zajímá byznys

4. Očekávané události

Ani úterý na makrodata příliš bohaté nebude. V Číně vyjde v noci na úterý předstihový ukazatel, Švýcarsko dopoledne přidá výsledek obchodní bilance a Portugalsko a Řecko ještě výsledek běžného účtu. Spojené státy zůstanou z pohledu makrodat stejně jako v pondělí stranou zájmu, když žádné zásadní statistiky nezveřejní. Výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí na trh pošlou v USA Yahoo!, Apple nebo Microsoft a v Evropě SAP či Novartis. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Koruna se prý dostala krátce pod 27 EUR/CZK, analytici a ČNB nesouhlasí. Centrální banka ale přiznala, že v pátek intervenovala

Česká měna se v pondělí před polednem dostala podle dat serveru Yahoo! Finance k euru na 26,99 EUR/CZK, a prolomila tak hranici bráněnou Českou národní bankou. Podle analytiků a obchodníků oslovených ČTK ale koruna hranici 27 korun za euro neprolomila. Analytici se domnívají, že se buď stala chyba, nebo se obchod uskutečnil mimo trh, což není pro ČNB relevantní. Česká národní banka uvedla, že v pondělí před polednem nebyla na mezibankovním devizovém trhu aktivní, protože se podle ní na trhu neuskutečnily žádné transakce s korunou pod hranicí 27 EUR/CZK. Server iHNED.cz ale s odvoláním na mluvčí ČNB napsal, že banka na měnovém trhu intervenovala v pátek. Banka tak byla v tomto ohledu aktivní poprvé od listopadu 2013. Koruna v pátek posílila na 27,04 EUR/CZK.

6. Řecko uhradilo ECB a MMF 6,25 miliardy eur

Řecko uhradilo celkem 6,25 miliardy eur Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu. Agentuře Reuters to v pondělí řekli nejmenování představitelé řeckého ministerstva financí. Atény poslaly ECB pondělní splátku 4,2 miliardy eur a MMF částku 2,05 miliardy eur, kterou měly uhradit již dříve.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá

7. Cena zlata se propadla na pětileté minimum pod 1 100 USD

Cena zlata zahájila týden propadem o čtyři procenta, poprvé za více než pět let se tak dostala pod hranici 1 100 dolarů za trojskou unci. Dolů ji tlačí vyhlídky na růst úrokových sazeb v USA. Zlato zlevnilo až na 1 088,05 dolaru za unci, což představuje nejnižší úroveň od března 2010. Později ale část ztrát smazalo a vrátilo se nad 1 100 dolarů za unci.

Proč zlato ztrácí lesk?

Zlato pro Evropana, zlato pro Američana, zlato pro investora

8. Německý HDP podle vlády ve druhém čtvrtletí stoupl o 0,3 %

Hrubý domácí produkt Německa ve druhém čtvrtletí pravděpodobně stoupl o zhruba 0,3 %, tedy stejným tempem jako v předchozích třech měsících. Uvedlo to v pondělí německé ministerstvo financí. Růst největší evropské ekonomiky v prvním čtvrtletí zvolnil z 0,7 % v závěru loňského roku. Za zpomalením podle agentury Reuters stojí slabší zahraniční obchod.

9. Zisk Halliburtonu se ve druhém čtvrtletí propadl o 93 %

Zisk americké společnosti Halliburton, která dodává služby pro těžbu ropy a zemního plynu, se ve druhém čtvrtletí propadl o 93 % a její tržby klesly asi o čtvrtinu. Mohlo za to výrazné omezení vrtné aktivity po loňském prudkém poklesu světových cen ropy, sdělila v pondělí firma, která je druhá největší ve svém oboru.

10. Banka Barclays hodlá zrušit přes 30 tisíc pracovních míst

Druhá největší britská banka Barclays hodlá během dvou let zrušit více než 30 tisíc pracovních míst. Informoval o tom britský list The Times s odvoláním na své zdroje. Počet zaměstnanců banky by tak do konce roku 2017 mohl klesnout pod 100 tisíc.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Španělské letiště duchů se v aukci prodalo za 10 tisíc eur

Španělský realitní boom, jenž v roce 2008 vyústil až v krach nemovitostního trhu v zemi, měl mnoho podob. Známá jsou celá města, ve kterých nikdy nikdo nebydlel. Symbolem přehřátí španělského stavebního trhu je i letiště nedaleko města Ciudad Real, které bylo otevřeno v roce 2008, avšak kvůli nezájmu dopravců bylo v roce 2012 po krachu zavřeno. Nyní je v aukci koupilo čínské konsorcium Tzaneen International. Z pohledu ceny se Číňanům povedl skutečně famózní kup. Konsorcium za letiště zaplatilo pouhých 10 tisíc eur, což odpovídá jedné stotisícině ceny, za kterou bylo postaveno.

před hodinou

Spotřebitelské úvěry ve čtvrtletí v Evropě vzrostly o 8,1 procenta

Evropský trh se spotřebitelskými úvěry v posledním čtvrtletí 2016 meziročně vzrostl o 8,1 procenta na 80,2 miliardy...
Evropská ekonomika Úvěry
před hodinou

Volkswagen vstupuje po roce a půl na evropský trh dluhopisů

Německá automobilka Volkswagen zahájila ve čtvrtek prodej nové emise dluhopisů. Na dluhopisový trh se tím vrací po...
Volkswagen Dluhopisový trh
10:55

Zrychlené přijetí zákona o elektronických komunikacích podporuje i ANO

Čtvrteční Právo uvádí, že zrychlené přijetí zákona o elektronické komunikaci podporuje i ministr financí a šéf hnutí...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Regulace
10:49

O2 Czech Republic získá od slovenské dcery dividendu 1,1 miliardy korun

Společnost O2 Slovakia, dceřiná firma tuzemského mobilního operátora O2 Czech Republic, do ČR pošle dividendu za...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
10:46

Nálada německých spotřebitelů kvůli inflaci nečekaně klesla

Nálada německých spotřebitelů nečekaně sestoupila na nejnižší úroveň za pět měsíců. Pokles spotřebitelské důvěry je...
Německo Spotřebitelská důvěra
Erste Group Bank zvýšila doporučení na akcie Unipetrolu, investorům by podle ní mohly do roka vydělat 30 %
10:15

Erste Group Bank zvýšila doporučení na akcie Unipetrolu, investorům by podle ní mohly do roka vydělat 30 %

Analytik Tamás Pletser z Erste Group Bank zvýšil doporučení na akcie petrochemického holdingu Unipetrol na "kupovat"...
Unipetrol Akcie ČR Petrochemie
Asijské akcie ve čtvrtek stoupaly v očekávání, jak se Kongres postaví k Trumpovi
10:02

Asijské akcie ve čtvrtek stoupaly v očekávání, jak se Kongres postaví k Trumpovi

Většina asijských akciových trhů skončola ve čtvrtek v kladném pásmu, když investoři především vyčkávali, jak dopdne...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
09:57

China Mobile má vyšší tržby i zisk, po letech zvýší i dividendu

Největší čínský telekomunikační operátor China Mobile loni mírně zvýšil zisk a vyšší má i tržby. Podnik také ve...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna
Ranní analytická poznámka (23. března): Neklid na trhu vydržel jeden den
09:53

Ranní analytická poznámka (23. března): Neklid na trhu vydržel jeden den

Napětí na akciových trzích nemělo dlouhého trvání. Již ve středu se americké akciové indexy dokázaly vyšplhat zpět do...
Americké akcie Jan Šumbera Analytici ČS
Bulharsko může vykoupit podíly skupiny ČEZ v tamních distribučních společnostech
09:40

Bulharsko může vykoupit podíly skupiny ČEZ v tamních distribučních společnostech

Bulharsko může vykoupit podíly české energetické skupiny ČEZ v tamních distribučních společnostech, pokud socialisté...
ČEZ Energetika Bulharsko
Pojišťovnická skupina VIG loni dosáhla zisku před zdaněním 406,7 milionu eur, navrhne výplatu dividendy 0,8 eura na akcii
08:15

Pojišťovnická skupina VIG loni dosáhla zisku před zdaněním 406,7 milionu eur, navrhne výplatu dividendy 0,8 eura na akcii

Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group za loňský rok vykázala zisk před zdaněním 406,7 milionu eur....
Vienna Insurance Group Vienna Insurance Group (Vídeň) Akcie ČR
Textilka Pegas Nonwovens zvýšila loni zisk EBITDA o 5,3 % na 46,7 milionu EUR, čistý zisk ale výrazně klesl. Firma navrhuje za loňský rok dividendu 1,3 EUR na akcii
08:15

Textilka Pegas Nonwovens zvýšila loni zisk EBITDA o 5,3 % na 46,7 milionu EUR, čistý zisk ale výrazně klesl. Firma navrhuje za loňský rok dividendu 1,3 EUR na akcii

Pegas Nonwovens, přední evropský výrobce netkaných textilií, dosáhl na základě neauditovaných výsledků v roce 2016...
Pegas Nonwovens Akcie ČR Výsledková sezóna
07:42

Rozvojová banka AIIB přijala 13 nových členských zemí

Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) schválila vstup 13 nových členských zemí, jednou z nich je i...
Asijská ekonomika Emerging Markets Infrastruktura
01:54

Čínská ZTE přiznala nelegální zasílání zboží z USA do Íránu

Čínský výrobce telekomunikačního zařízení ZTE přiznal před soudem v Texasu vinu, že nelegálně zasílal zboží a...
Čína Spojené státy americké (USA) Írán
Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii
včera v 21:30

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii

Americké akcie ve středu převážně zpevnily. Index Dow sice skončil již popáté v řadě v červených číslech, jeho...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 21:29

EU prý formálně vetuje fúzi LSE a Deutsche Börse

Evropská komise již brzy zamítne navrhované spojení burzovních společností Deutsche Börse a London Stock Exchange ...
Evropské akcie Fúze a akvizice Regulace
včera v 20:20

Kanadská Enbridge propustí šest procent zaměstnanců

Největší kanadský provozovatel ropovodů a plynovodů Enbridge propustí asi tisíc zaměstnanců, což představuje šest...
Kanada Ropa Zemní plyn
včera v 20:17

Reuters: Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový prodejce Amazon se dohodl na koupi sta procent akcií dubajského on-line prodejce Souq.com....
Americké akcie Fúze a akvizice Internet