Jaderná dohoda s Íránem: Historický úspěch, nebo omyl?
|

Jaderná dohoda s Íránem: Historický úspěch, nebo omyl?

Dohodu Íránu se světovými mocnostmi o omezení íránského jaderného programu výměnou za zrušení hospodářských sankcí namířených proti této zemi komentátoři označují za milník v dějinách Blízkého a Středního východu. Ne všichni ale sdílejí nadšení, například Izrael dohodu označil za historickou chybu. Co přinese zrušení protiíránských sankcí a kdo je vlastně skutečným vítězem složitých jednání?

Komodity Ropa Spojené státy americké (USA) Írán Politika

Analytici, které po dosažení dohody oslovila agentura AFP, se shodují, že zrušení hospodářských sankcí spojených s íránským jaderným programem bude pro íránský obchod nepochybně znamenat velkou vzpruhu. Současně ale varují, že k ekonomickému zázraku nedojde přes noc. Írán podle nich bude potřebovat mnoho měsíců a miliard dolarů investic, než bude patrný ekonomický pokrok.

Írán se v rámci dohody se zástupci světových mocností (Spojené státy, Spojené království, Francie, Německo, Rusko, Čína) zavázal, že sníží své zásoby nízce obohaceného uranu na 300 kilogramů, o dvě třetiny sníží počet centrifug používaných k obohacování uranu a přestane používat zařízení na obohacování uranu v Komu. Zbylé centrifugy, které bude země k obohacování uranu nadále používat pro nevojenské účely, přemístí do zařízení, v nichž budou moci inspektoři OSN v případě pochybností o plnění íránských slibů za jistých podmínek provést kontrolu jejich využití.

Výměnou za redukci počtu centrifug a zásob obohaceného uranu západ zruší sankce, které ekonomiku, jež stojí z velké části na ropě, drtí již od konce 70. let minulého století. Zrušení hospodářských sankcí Íránu mimo jiné umožní zvýšit těžbu ropy v zemi a obnovit její dodávky na světové trhy. Přesný termín zrušení sankcí ale nebyl stanoven a podle dohody se načasování tohoto kroku bude odvíjet od schopnosti Íránu zavádět slíbená opatření. Teherán hovoří o týdnech, západní diplomaté jsou ale obezřetnější a hovoří v náznacích spíše o měsících.

Restart velkého ropného byznysu

Vývoz ropy z Íránu se v důsledku hospodářských sankcí snížil za několik posledních let přibližně o polovinu na zhruba jeden milion barelů denně. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že by díky dohodě mohl během jednoho roku vývoz ropy ze země stoupnout až o 60 %, což drží ceny černého zlata pod tlakem, protože světové trhy jsou surovinou již nyní přezásobené.

Analytici z Goldman Sachs ale uklidňují, že se dohoda v podobě zvýšení nabídky ropy na trhu neprojeví dříve než v průběhu příštího roku. V aktuální poznámce klientům sice připouštějí, že bude mít zrušení hospodářských sankcí na ceny černého zlata negativní dopad, jedním dechem však dodávají, že bude minimálně několik měsíců trvat, než Írán začne zvyšovat těžbu a uzavře nové smlouvy s odběrateli.

"Dohoda světových mocností s Íránem je pouze příslibem zrušení sankcí. Návrhy nyní ještě musejí chválit Rada bezpečnosti OSN a také americký Kongres, což nelze čekat hned," připomínají analytici, kteří hovoří o nárůstu vývozu ropy z Íránu o 200 až 400 tisíc barelů denně v příštím roce.

Právě na americké politické scéně panují vedle Izraele ohledně dohody s Íránem největší kontroverze. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner na dohodu ohledně zrušení sankcí namířených proti Íránu prohlásil, že pokud se ukáže, že je skutečně tak špatná, jak on i další členové americké republikánské strany předpokládají, "udělají vše, co bude v jejich silách, aby neprošla Kongresem". Očekává se nicméně, že Kongresem dohoda i přes možné průtahy projde.

(Izraelské) pochybnosti zůstávají

Rizikem, které se v souvislosti s vídeňskou dohodou zmiňuje vůbec nejčastěji, je možnost, že posílení íránské ekonomiky dále zvýší napětí v regionu Blízkého východu, tedy že se bude dále vyhrocovat napětí mezi Teheránem a Tel Avivem. Izrael se obává, že sliby Íránu nic neznamenají a že závazky, které země světovým mocnostem dala, její ambice na získání vlastní jaderné zbraně pouze o deset či patnáct let posunou.

Zastánci dohody samozřejmě připomínají, že je celý mechanismus zrušení hospodářských sankcí nastaven tak, aby Teherán při jakémkoli pokusu o návrat na cestu vedoucí k jaderné zbrani dostal políček, který jeho ekonomiku srazí zpět k zemi. Pokud mezinárodní komise sestávající ze zástupců USA, Británie, Číny, Francie, Evropské unie a Ruska pojme podezření, že Írán neplní závazky, pod něž se v rámci dohody podepsal, rozběhne se 30denní lhůta, kdy se komise pokusí do sporu vnést světlo. Pokud její úsilí selže, bude Rada bezpečnosti OSN hlasovat o možnosti opětovného zavedení zrušených sankcí či zpřísnění sankcí již zmírněných.

Na to kritici namítají, že může západ při možnosti potřeby znovuzavedení sankcí narazit na vzdor Ruska a Číny a že z hlediska vývoje zbraní a zbraňových systémů svět nechává Íránu až příliš volnosti. Smlouva stanovuje, že pokud Mezinárodní agentura pro atomovou energii potvrdí, že Írán dodržuje vše, k čemu se v dohodě se světovými mocnostmi zavázal, rozběhne se pětileté odpočítávání, po jehož konci dojde ke zrušení omezení týkajících se obchodu s konvenčními zbraněmi. Po osmi letech od prověření plnění závazků ze strany Íránu pak Teherán nebude limitován ani restrikcemi v oblasti technologií pro balistické rakety.

Pochybnosti panují také ohledně inspekcí v íránských zařízeních. Součástí jaderné dohody je sice souhlas Íránu s inspekcemi v jeho zařízeních, pokud budou mít inspektoři OSN vážný důvod předpokládat, že jsou v nich provozovány aktivity v rozporu s touto dohodou, má to ale háček. Inspektoři íránská zařízení nemohou navštívit, kdy se jim zlíbí. Teherán musejí předem informovat a ten má poté dva týdny na to, aby OSN vstup do zařízení umožnil. Dost času na to, aby leccos zamaskoval.

Kritici dohody dále připomínají, že Írán stále zadržuje nejméně tři americká rukojmí a také podporuje teroristické organizace v regionu či západním světem odsuzovaný režim a vojsko syrského prezidenta Bašára Asada, který v syrské občanské válce neváhal nařídit použití chemických zbraní.

Zůstává otázkou, kdo je skutečným vítězem dohody. Západ trvá na tom, že se Írán díky možnosti obnovit vývoz ropy na trhy vzdá snah o získání vlastní jaderné zbraně a bude rozvíjet mírovou politiku, která přispěje ke zklidnění napětí v regionu Blízkého východu. Zlí jazykové naopak tvrdí, že slavit může jedině Írán, který během jednání dělal mnohem menší ústupky. Otazníků kolem dohody je stále mnoho a podle všeho bude trvat roky, než se ukáže, co se za nimi ve skutečnosti skrývá.

Zdroj: The Fiscal Times, Goldman Sachs

před 36 minutami

Zrychlené přijetí zákona o elektronických komunikacích podporuje i ANO

Čtvrteční Právo uvádí, že zrychlené přijetí zákona o elektronické komunikaci podporuje i ministr financí a šéf hnutí...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Regulace
před 42 minutami

O2 Czech Republic získá od slovenské dcery dividendu 1,1 miliardy korun

Společnost O2 Slovakia, dceřiná firma tuzemského mobilního operátora O2 Czech Republic, do ČR pošle dividendu za...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
před 44 minutami

Nálada německých spotřebitelů kvůli inflaci nečekaně klesla

Nálada německých spotřebitelů nečekaně sestoupila na nejnižší úroveň za pět měsíců. Pokles spotřebitelské důvěry je...
Německo Spotřebitelská důvěra
Erste Group Bank zvýšila doporučení na akcie Unipetrolu, investorům by podle ní mohly do roka vydělat 30 %
před hodinou

Erste Group Bank zvýšila doporučení na akcie Unipetrolu, investorům by podle ní mohly do roka vydělat 30 %

Analytik Tamás Pletser z Erste Group Bank zvýšil doporučení na akcie petrochemického holdingu Unipetrol na "kupovat"...
Unipetrol Akcie ČR Petrochemie
Asijské akcie ve čtvrtek stoupaly v očekávání, jak se Kongres postaví k Trumpovi
před hodinou

Asijské akcie ve čtvrtek stoupaly v očekávání, jak se Kongres postaví k Trumpovi

Většina asijských akciových trhů skončola ve čtvrtek v kladném pásmu, když investoři především vyčkávali, jak dopdne...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
09:57

China Mobile má vyšší tržby i zisk, po letech zvýší i dividendu

Největší čínský telekomunikační operátor China Mobile loni mírně zvýšil zisk a vyšší má i tržby. Podnik také ve...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna
Ranní analytická poznámka (23. března): Neklid na trhu vydržel jeden den
09:53

Ranní analytická poznámka (23. března): Neklid na trhu vydržel jeden den

Napětí na akciových trzích nemělo dlouhého trvání. Již ve středu se americké akciové indexy dokázaly vyšplhat zpět do...
Americké akcie Jan Šumbera Analytici ČS
Bulharsko může vykoupit podíly skupiny ČEZ v tamních distribučních společnostech
09:40

Bulharsko může vykoupit podíly skupiny ČEZ v tamních distribučních společnostech

Bulharsko může vykoupit podíly české energetické skupiny ČEZ v tamních distribučních společnostech, pokud socialisté...
ČEZ Energetika Bulharsko
Textilka Pegas Nonwovens zvýšila loni zisk EBITDA o 5,3 % na 46,7 milionu EUR, čistý zisk ale výrazně klesl. Firma navrhuje za loňský rok dividendu 1,3 EUR na akcii
08:15

Textilka Pegas Nonwovens zvýšila loni zisk EBITDA o 5,3 % na 46,7 milionu EUR, čistý zisk ale výrazně klesl. Firma navrhuje za loňský rok dividendu 1,3 EUR na akcii

Pegas Nonwovens, přední evropský výrobce netkaných textilií, dosáhl na základě neauditovaných výsledků v roce 2016...
Pegas Nonwovens Akcie ČR Výsledková sezóna
Pojišťovnická skupina VIG loni dosáhla zisku před zdaněním 406,7 milionu eur, navrhne výplatu dividendy 0,8 eura na akcii
08:15

Pojišťovnická skupina VIG loni dosáhla zisku před zdaněním 406,7 milionu eur, navrhne výplatu dividendy 0,8 eura na akcii

Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group za loňský rok vykázala zisk před zdaněním 406,7 milionu eur....
Vienna Insurance Group Vienna Insurance Group (Vídeň) Akcie ČR
07:42

Rozvojová banka AIIB přijala 13 nových členských zemí

Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) schválila vstup 13 nových členských zemí, jednou z nich je i...
Asijská ekonomika Emerging Markets Infrastruktura
01:54

Čínská ZTE přiznala nelegální zasílání zboží z USA do Íránu

Čínský výrobce telekomunikačního zařízení ZTE přiznal před soudem v Texasu vinu, že nelegálně zasílal zboží a...
Čína Spojené státy americké (USA) Írán
Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii
včera v 21:30

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii

Americké akcie ve středu převážně zpevnily. Index Dow sice skončil již popáté v řadě v červených číslech, jeho...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 21:29

EU prý formálně vetuje fúzi LSE a Deutsche Börse

Evropská komise již brzy zamítne navrhované spojení burzovních společností Deutsche Börse a London Stock Exchange ...
Evropské akcie Fúze a akvizice Regulace
včera v 20:20

Kanadská Enbridge propustí šest procent zaměstnanců

Největší kanadský provozovatel ropovodů a plynovodů Enbridge propustí asi tisíc zaměstnanců, což představuje šest...
Kanada Ropa Zemní plyn
včera v 20:17

Reuters: Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový prodejce Amazon se dohodl na koupi sta procent akcií dubajského on-line prodejce Souq.com....
Americké akcie Fúze a akvizice Internet
včera v 19:52

Až 32 % lidí v subsaharské Africe nemá přístup k pitné vodě

Až 32 %obyvatel subsaharské Afriky nemá přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě. U příležitosti středečního...
Voda Afrika
Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila
včera v 18:00

Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila

Evropské akcie v polovině pracovního týdne prohloubily ztrátu z úterní seance. Trhy dolů táhnou obavy z dalších kroků...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování