Co musíte ráno vědět (24. července)
|

Co musíte ráno vědět (24. července)

Jak dopadlo čtvrteční obchodování na amerických a evropských burzách, jakými čísly zahájil Unipetrol českou výsledkovou sezónu a která pražská dominanta v nové reklamní kampani Škodovky odlétá do vesmíru? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily po sérii horších výsledků firem

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek ztrácely. Trhy reagovaly na výsledky hospodaření firem. Některá lepší čísla vyšla až po skončení řádného obchodování. Index Dow odepsal 0,67 % na 17 731,95 bodu, S&P 500 ztratil 0,57 % na 2 102,15 bodu a Nasdaq umazal 0,49 % na 5 146,41 bodu. Na zelené nule se udržel sektor technologií, jinak všechna odvětví ztrácela, nejvíce sektory základních materiálů a veřejných služeb. Index volatility VIX stoupl o 4,29 % na 12,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 2,27 %.

Je libo index S&P 500? Stačí náklaďák ropy nebo kousek zlata

Souboj s neefektivním trhem: Předem prohraná bitva?

2. Evropské akcie ve čtvrtek po sérii hospodářských výsledků uzavřely kolem nuly

Západoevropské akciové indexy se ve čtvrtek na směru neshodly a seanci zakončily nejednotně. Proti středě se ale indexy změnily jen minimálně. Investoři se soustředili zejména na výsledkovou sezónu, která probíhá v Evropě i USA. Britský FTSE klesl o 0,18 % na 6 655,01 bodu, francouzský CAC 40 přidal 0,08 % na 5 086,74 bodu a německý DAX odepsal 0,07 % na 11 512,11 bodu. Regionální STOXX Europe 600 klesl o 0,54 %. V plusu uzavřelo pouze odvětví dopravy a cestovního ruchu, největší ztráty zaznamenaly akcie chemiček a automobilek a tituly z finančního odvětví. Z firemních výsledků investory zaujala například čísla banky Credit Suisse, která se vrátila do zisku, nebo německého automobilového koncernu Daimler, který ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku i tržeb. V Řecku ve čtvrtek pokračovaly demonstrace proti zavádění úsporných opatření, k nimž se Atény zavázaly výměnou za příslib dalšího balíku finanční pomoci od mezinárodních věřitelů. Před budovou řeckého parlamentu, který v noci na čtvrtek schválil již druhý balík reforem, které se týkají zejména modernizace státní správy silně zadlužené země, se podle odhadů sešlo až šest tisíc protestujících.

Řecko: Proč posílat peníze státu, který je neschopný?

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Kdyby šlo sázet na budoucnost zemí, byla by Francie brutální SHORT

3. Pražská burza ve čtvrtek oslabila, akcie O2 C.R. zažily jízdu na horské dráze

V procentuálním vyjádření ve čtvrtek nejvíce zlevnily akcie mediální firmy CME, které odepsaly 2,76 % na 51,10 Kč. Druhou největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie petrochemické společnosti Unipetrol, která ráno před začátkem obchodování reportovala rekordní výsledky za druhé čtvrtletí. Nedařilo se ani akciím skupiny ČEZ, jejichž cena klesla bez kurzotvorných informací o 2,56 % na 586,50 Kč. Necelá dvě procenta odepsaly ještě akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, které během dne v jednu chvíli klesaly až o osm procent, aby se o chvíli později rychle přehouply do zhruba 3% zisku. Titul se obchodoval v pásmu 111,50 až 126,50 Kč. Mírně v plusu seanci zakončily cenné papíry pojišťovny VIG, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a rakouské Erste Group Bank.

Dvouprocentní inflační cíl ČNB je mimo realitu

Hana Blovská (Conseq): Nemá smysl prodávat něco, co klientovi nevydělává

4. Očekávané události

Pátek bude dnem předběžných indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Předběžný údaj za červenec vyjde v Japonsku a Číně, Francii a Německu a zveřejněn bude také za celou eurozónu. V Evropě navíc vyjdou i předběžné kompozitní ukazatele. PMI za zpracovatelský sektor odpoledne vyjde i v USA, kde budou navíc investoři sledovat ještě prodeje nových domů. Hospodářská čísla za druhý kvartál v závěru týdne odtajní ve Spojených státech Moody's a v Evropě například BASF. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Unipetrol ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku EBITDA LIFO 3,959 miliardy korun, finanční ředitel společnosti nevyloučil možnost vyplacení dividendy

Petrochemická společnost Unipetrol oznámila, že v letošním druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem EBITDA LIFO (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) téměř 4 miliardy korun. To je rekordní kvartální výsledek v historii společnosti. Firma uvedla, že jí pomohly příznivé marže, vynikající externí makroprostředí a solidní provozní výkonnost. Finanční ředitel Unipetrolu Mirosław Kastelik prohlásil, že možnost vyplacení dividendy z letošního zisku je stále ve hře. Záležet podle něj bude na akcionářích, respektive majoritním vlastníkovi firmy, kterým je polský PKN Orlen.

6. Řecký parlament schválil druhý balík požadovaných reforem

Řecký parlament v noci na čtvrtek schválil druhý balík reforem, které požadují věřitelé výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Reformy se týkají zejména modernizace státní správy, včetně urychlení soudních řízení a prosazení pravidel pro ozdravení bank. Část vládní strany SYRIZA návrh nepodpořila.

Tsipras: Museli jsme přijmout tvrdé reformy, hrozil Grexit

7. ČNB by dle Hospodářských novin mohla intervence prodloužit

Posilování kurzu české koruny se pro Českou národní banku stalo faktorem bránícím růstu inflace, což by mohlo vést k prodloužení režimu devizových intervencí. S odkazem na rozhovor s ředitelem měnové sekce ČNB Tomášem Holubem to ve čtvrtek uvedly Hospodářské noviny. Centrální banka podle dosavadních prohlášení neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém pololetí 2016.

8. Fiat požádal o povolení uvést akcie Ferrari na burzu v New Yorku

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) podala žádost o uvedení akcií své divize Ferrari na burzu v New Yorku. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Primární veřejná nabídka (IPO) akcií výrobce luxusních sportovních vozů by se měla uskutečnit ve čtvrtém čtvrtletí.

9. Jihokorejská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí kvůli MERS nejpomaleji za šest let

Jihokorejská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí rostla nejpomalejším tempem za více než šest let. Podepsaly se na tom negativní dopady virového onemocnění MERS. Tamní centrální banka ve čtvrtek oznámila, že hrubý domácí produkt se proti předchozímu čtvrtletí zvýšil pouze o 0,3 %. Hospodářský růst podkopaly i suché počasí a slabý export.

10. MMF: České ekonomice se daří, vláda by měla zlepšit prostředí

Česká ekonomika silně roste díky exportu a zlepšující se domácí poptávce. Výzvou pro stát je, aby vytvořil podmínky pro udržitelnost ekonomického růstu i makroekonomickou stabilitu. Ve své pravidelné zprávě to ve čtvrtek uvedl Mezinárodní měnový fond. Stát by měl mimo jiné zlepšit situaci na trhu práce, podnikatelské prostředí a podpořit investice do vzdělání a výzkumu, uvedl MMF. Fond tak zopakoval většinu závěrů ze své květnové mise v Česku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Tři, dva, jedna... Jakešův prst startuje

Mladoboleslavská Škoda Auto se rozhodla založit svoji novou reklamní kampaň, kterou propaguje nový vůz superb, na sérii virálních videí. Asi by se dalo čekat, že v nich budou hrát roli hlavně auta. Škodovka ale kampaň s názvem Česká raketa pojala skutečně originálně.

před 33 minutami

Italskou Ferrero bude poprvé řídit člověk mimo rodinu vlastníků

Italskou firmu na výrobu cukrovinek Ferrero bude poprvé řídit člověk mimo zakladatelskou rodinu Ferrerů. Novým...
Itálie Evropské akcie Management
18:47

Bankovní regulátor EU se možná přesune do Lucemburska

Evropský bankovní úřad (EBA) by se po vystoupení Británie z Evropské unie (EU) mohl přestěhovat z Londýna do...
Evropské banky Evropská unie Spojené království
Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii
18:28

Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii

Vedení telekomunikační společnosti O2 Czech Republic navrhne akcionářům na valné hromadě, která bude 10. května,...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy Akcie ČR
18:16

Rozpočtový úřad amerického Kongresu: Veřejný dluh USA vzroste za 30 let na dvojnásobek

Americký veřejný dluh vzroste při platnosti současných zákonů o daních a výdajích za 30 let na 150 procent ročního...
Spojené státy americké (USA) Zadlužení Americká ekonomika
Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %
18:00

Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %

Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční seanci v zelených číslech. Investoři pozorně sledovali dění ve Spojeném...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:11

AFP: Rúháního znovuzvolení ohrožuje stav íránské ekonomiky

Íránská ekonomika sice už nestojí nad propastí, je však otázkou, zda se prezidentovi Hasanovi Rúhánímu podařilo...
Írán Blízký a Střední východ Politika
Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME
16:45

Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME

Pražská burza ve čtvrtek stoupla o 0,1 % na 983,67 bodu. Nahoru ji táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:31

Italský soud zprostil obvinění ratingovou agenturu S&P

Italský soud ve čtvrtek zprostil mezinárodní ratingovou agenturu Standard & Poor's a pět jejích bývalých a současných...
Itálie Ratingové agentury
16:17

Srbsko nabízí investorům tři zadlužené petrochemické závody

Srbsko nabízí investorům tři silně zadlužené petrochemické závody. Prodejem státního majetku chce snížit státní dluh,...
Srbsko Petrochemie Zadlužení
Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK
15:54

Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK

Koruna v reakci na čtvrteční rozhodnutí ČNB pokračovat v režimu devizových intervencí oslabila po 15.30 až na 27,24...
Česká koruna Měny ČNB
15:15

Export z ČR do května poroste o 12 %, riziky jsou kurz koruny a politika USA

Export z České republiky by měl do května výrazně zrychlit tempo a meziročně růst o téměř 12 procent. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika Mezinárodní obchod
14:58

Norsko a Dánsko podpořily plánovaný plynovod do Polska

Plán Polska na výstavbu plynovodu, který by do země přivedl plyn z Norska přes Baltské moře a Dánsko, získal podporu...
Polsko Norsko Dánsko
14:45

USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 1,3 %

Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v posledním čtvrtletí loňského roku mezikvartálně vzrostly o 1,3 %. Růst tak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Osobní spotřeba
14:40

USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc z 261 tisíc v...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %
14:32

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,1 % z 3,5 % v předešlém čtvrtletí....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
14:16

Kvůli silné konkurenci má H&M nižší zisk, založí novou značku

Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) vytvořila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk 2,5 miliardy švédských...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %
14:03

Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %

Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie v březnu...
Německo Inflace
13:45

Ze světa investičních doporučení (30. března)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie Evropské akcie
13:31

Polské energetické firmy pomohou těžaři uhlí PGG

Polské státní energetické firmy PGNiG, PGE a Energa poskytnou finanční injekci 500 milionů zlotých největšímu...
Polsko Energetika Uhlí a koks