Co musíte ráno vědět (24. července)
|

Co musíte ráno vědět (24. července)

Jak dopadlo čtvrteční obchodování na amerických a evropských burzách, jakými čísly zahájil Unipetrol českou výsledkovou sezónu a která pražská dominanta v nové reklamní kampani Škodovky odlétá do vesmíru? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily po sérii horších výsledků firem

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek ztrácely. Trhy reagovaly na výsledky hospodaření firem. Některá lepší čísla vyšla až po skončení řádného obchodování. Index Dow odepsal 0,67 % na 17 731,95 bodu, S&P 500 ztratil 0,57 % na 2 102,15 bodu a Nasdaq umazal 0,49 % na 5 146,41 bodu. Na zelené nule se udržel sektor technologií, jinak všechna odvětví ztrácela, nejvíce sektory základních materiálů a veřejných služeb. Index volatility VIX stoupl o 4,29 % na 12,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 2,27 %.

Je libo index S&P 500? Stačí náklaďák ropy nebo kousek zlata

Souboj s neefektivním trhem: Předem prohraná bitva?

2. Evropské akcie ve čtvrtek po sérii hospodářských výsledků uzavřely kolem nuly

Západoevropské akciové indexy se ve čtvrtek na směru neshodly a seanci zakončily nejednotně. Proti středě se ale indexy změnily jen minimálně. Investoři se soustředili zejména na výsledkovou sezónu, která probíhá v Evropě i USA. Britský FTSE klesl o 0,18 % na 6 655,01 bodu, francouzský CAC 40 přidal 0,08 % na 5 086,74 bodu a německý DAX odepsal 0,07 % na 11 512,11 bodu. Regionální STOXX Europe 600 klesl o 0,54 %. V plusu uzavřelo pouze odvětví dopravy a cestovního ruchu, největší ztráty zaznamenaly akcie chemiček a automobilek a tituly z finančního odvětví. Z firemních výsledků investory zaujala například čísla banky Credit Suisse, která se vrátila do zisku, nebo německého automobilového koncernu Daimler, který ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku i tržeb. V Řecku ve čtvrtek pokračovaly demonstrace proti zavádění úsporných opatření, k nimž se Atény zavázaly výměnou za příslib dalšího balíku finanční pomoci od mezinárodních věřitelů. Před budovou řeckého parlamentu, který v noci na čtvrtek schválil již druhý balík reforem, které se týkají zejména modernizace státní správy silně zadlužené země, se podle odhadů sešlo až šest tisíc protestujících.

Řecko: Proč posílat peníze státu, který je neschopný?

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Kdyby šlo sázet na budoucnost zemí, byla by Francie brutální SHORT

3. Pražská burza ve čtvrtek oslabila, akcie O2 C.R. zažily jízdu na horské dráze

V procentuálním vyjádření ve čtvrtek nejvíce zlevnily akcie mediální firmy CME, které odepsaly 2,76 % na 51,10 Kč. Druhou největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie petrochemické společnosti Unipetrol, která ráno před začátkem obchodování reportovala rekordní výsledky za druhé čtvrtletí. Nedařilo se ani akciím skupiny ČEZ, jejichž cena klesla bez kurzotvorných informací o 2,56 % na 586,50 Kč. Necelá dvě procenta odepsaly ještě akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, které během dne v jednu chvíli klesaly až o osm procent, aby se o chvíli později rychle přehouply do zhruba 3% zisku. Titul se obchodoval v pásmu 111,50 až 126,50 Kč. Mírně v plusu seanci zakončily cenné papíry pojišťovny VIG, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a rakouské Erste Group Bank.

Dvouprocentní inflační cíl ČNB je mimo realitu

Hana Blovská (Conseq): Nemá smysl prodávat něco, co klientovi nevydělává

4. Očekávané události

Pátek bude dnem předběžných indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Předběžný údaj za červenec vyjde v Japonsku a Číně, Francii a Německu a zveřejněn bude také za celou eurozónu. V Evropě navíc vyjdou i předběžné kompozitní ukazatele. PMI za zpracovatelský sektor odpoledne vyjde i v USA, kde budou navíc investoři sledovat ještě prodeje nových domů. Hospodářská čísla za druhý kvartál v závěru týdne odtajní ve Spojených státech Moody's a v Evropě například BASF. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Unipetrol ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku EBITDA LIFO 3,959 miliardy korun, finanční ředitel společnosti nevyloučil možnost vyplacení dividendy

Petrochemická společnost Unipetrol oznámila, že v letošním druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem EBITDA LIFO (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) téměř 4 miliardy korun. To je rekordní kvartální výsledek v historii společnosti. Firma uvedla, že jí pomohly příznivé marže, vynikající externí makroprostředí a solidní provozní výkonnost. Finanční ředitel Unipetrolu Mirosław Kastelik prohlásil, že možnost vyplacení dividendy z letošního zisku je stále ve hře. Záležet podle něj bude na akcionářích, respektive majoritním vlastníkovi firmy, kterým je polský PKN Orlen.

6. Řecký parlament schválil druhý balík požadovaných reforem

Řecký parlament v noci na čtvrtek schválil druhý balík reforem, které požadují věřitelé výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Reformy se týkají zejména modernizace státní správy, včetně urychlení soudních řízení a prosazení pravidel pro ozdravení bank. Část vládní strany SYRIZA návrh nepodpořila.

Tsipras: Museli jsme přijmout tvrdé reformy, hrozil Grexit

7. ČNB by dle Hospodářských novin mohla intervence prodloužit

Posilování kurzu české koruny se pro Českou národní banku stalo faktorem bránícím růstu inflace, což by mohlo vést k prodloužení režimu devizových intervencí. S odkazem na rozhovor s ředitelem měnové sekce ČNB Tomášem Holubem to ve čtvrtek uvedly Hospodářské noviny. Centrální banka podle dosavadních prohlášení neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém pololetí 2016.

8. Fiat požádal o povolení uvést akcie Ferrari na burzu v New Yorku

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) podala žádost o uvedení akcií své divize Ferrari na burzu v New Yorku. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Primární veřejná nabídka (IPO) akcií výrobce luxusních sportovních vozů by se měla uskutečnit ve čtvrtém čtvrtletí.

9. Jihokorejská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí kvůli MERS nejpomaleji za šest let

Jihokorejská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí rostla nejpomalejším tempem za více než šest let. Podepsaly se na tom negativní dopady virového onemocnění MERS. Tamní centrální banka ve čtvrtek oznámila, že hrubý domácí produkt se proti předchozímu čtvrtletí zvýšil pouze o 0,3 %. Hospodářský růst podkopaly i suché počasí a slabý export.

10. MMF: České ekonomice se daří, vláda by měla zlepšit prostředí

Česká ekonomika silně roste díky exportu a zlepšující se domácí poptávce. Výzvou pro stát je, aby vytvořil podmínky pro udržitelnost ekonomického růstu i makroekonomickou stabilitu. Ve své pravidelné zprávě to ve čtvrtek uvedl Mezinárodní měnový fond. Stát by měl mimo jiné zlepšit situaci na trhu práce, podnikatelské prostředí a podpořit investice do vzdělání a výzkumu, uvedl MMF. Fond tak zopakoval většinu závěrů ze své květnové mise v Česku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Tři, dva, jedna... Jakešův prst startuje

Mladoboleslavská Škoda Auto se rozhodla založit svoji novou reklamní kampaň, kterou propaguje nový vůz superb, na sérii virálních videí. Asi by se dalo čekat, že v nich budou hrát roli hlavně auta. Škodovka ale kampaň s názvem Česká raketa pojala skutečně originálně.

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu
před 4 minutami

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu

Společnost Eurotunnel, která provozuje železniční spojení pod kanálem La Manche, v pololetí zvýšila hrubý zisk EBITDA...
Francie Výsledková sezóna
Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie
Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie
před 41 minutami

Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie

Japonská automobilka Toyota vyvíjí nový typ baterie, kterou lze nabít během několika minut a která umožní podstatně...
Japonské akcie Asijské akcie Auta
LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED
LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED
před hodinou

LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED

Jihokorejská společnost LG Display plánuje v příštích třech letech investovat 13,5 miliardy dolarů do zvýšení výroby...
Asijské akcie Jižní Korea Technologie
V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem
V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem
před hodinou

V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem

V tempu shromažďování zlata v devizových rezervách vede Rusko před Tureckem a Kazachstánem. Český zlatý poklad se...
Zlato Komodity Rusko
Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,5 %,…
11:00

Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,5 %, meziročně vzrostly o 7,6 %

Italské průmyslové objednávky v květnu meziročně stouply o 13,7 % (duben: -2,2 %), meziměsíčně se zvýšily o 4,3 % ...
Itálie Průmysl Průmyslová výroba
Giorgio Armani kvůli poklesu tržeb změní obchodní strategii
10:50

Giorgio Armani kvůli poklesu tržeb změní obchodní strategii

Italský výrobce luxusního zboží Giorgio Armani hodlá zredukovat počet svých obchodních značek a restrukturalizovat...
Itálie Móda a design Luxus
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
10:41

Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti nedařilo

Švýcarský výrobce čokolády Lindt & Sprüngli v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o 5,7 procenta na 76,3 milionu franků...
Švýcarsko Výsledková sezóna
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
10:30

Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským automobilkám

Asijské akciové trhy se v úterý na směru neshodly. Investoři se nyní nepouštějí do výraznějšího rizika před výsledkem...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady
10:14

Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady

Nizozemský výrobce barev a nátěrů Akzo Nobel ve druhém čtvrtletí hospodařil s provozním ziskem bez zahrnutí...
Nizozemsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
10:00

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116 bodů ze 115,2 bodu (odhad: 114,9 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu v červenci nečekaně stoupla na nový rekord. Index podnikatelského klimatu Ifo se...
Německo Index Ifo
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
09:40

Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou

Důkazy, že firma Volkswagen spolupracovala s brazilskou vojenskou diktaturou, vedla černé listiny vlastních...
Volkswagen Evropské akcie Latinská Amerika
Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo
09:39

Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo

Americký výrobce módních doplňků Michael Kors Holdings převezme za 896 milionů liber britského výrobce luxusní obuvi...
Móda a design Americké akcie Fúze a akvizice
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
08:05

Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28 milionů USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé...
CME CETV CME (USA)
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
07:00

Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %

Americké internetové společnosti Alphabet, která vlastní vyhledávač Google, klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 28 % na...
Alphabet (Google) Americké akcie Výsledková sezóna
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení