Co musíte ráno vědět (27. července)
|

Co musíte ráno vědět (27. července)

Jak zakončily uplynulý týden světové akciové trhy, jak se oddaluje zahájení jednání o třetím záchranném balíčku pro Řecko a která slavná americká škola začala vyučovat Poker? I to musíte na úvod týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek pokračovaly v sestupu pod dojmem horších výsledků firem, za týden hlavní indexy odepsaly přes 2 %

Akcie ve Spojených státech v pátek prohloubily poklesy z předchozích dnů. S výjimkou pondělí tak americké burzy ztrácely během týdne každý obchodní den. Ke ztrátám přispívají výsledky hospodaření velkých firem a propad cen komodit a kovů. Index Dow v pátek ztratil 0,92 % na 17 568,40 bodu, S&P 500 odepsal 1,07 % na 2 079,66 bodu a Nasdaq Composite klesl o 1,12 % na 5 088,63 bodu. Všech deset hlavních odvětví ztrácelo, nejvíce sektory zdravotní péče, energetiky a základních materiálů. Index volatility VIX přidal v pátek 8,7 % (za týden +14,98 %) na 13,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl zhruba o jeden bazický bod na 2,26 %. Všechny tři hlavní indexy ztratily i za celý týden, a to výrazně (Dow -2,86 %, S&P 500 -2,21 %, Nasdaq -1,83 %). S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly nejhlubší týdenní propady od března. Mohou za to výsledky a výhledy hospodaření předních firem, které byly v týdnu převážně horší, než se čekalo. Výjimkou byly v týdnu především Amazon, který díky výsledkům hospodaření stoupl o více než pětinu na nový rekord, a Visa.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rezistence odolala náporu býků, letošní převalování v úzkém pásmu pokračuje

Voda na mlýn skeptikům? Americká rally je o klesající nabídce akcií

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden indexy odevzdaly až tři procenta

Západoevropské akciové indexy v pátek sklouzly do červených čísel. Trhy nadále ovlivňovala výsledková sezóna a ke slovu se dostaly také předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Britský index FTSE 100 v pátek uzavřel se ztrátou 1,13 % na 6 579,81 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,58 % na 5 057,36 bodu a německý DAX ztratil 1,43 % na 11 347,45 bodu. Souhrnný regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,91 % a uzavřel na 394,48 bodu. V červených číslech páteční seanci zakončila všechna hlavní odvětví indexu STOXX Europe 600. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru dopravy a cestovního ruchu, cenné papíry chemiček a akcie automobilek. Relativně nejlépe se naopak dařilo akciím bank a titulům z odvětví finančních služeb. Za celý týden FTSE 100 klesl o 2,94 %, CAC 40 odepsal 1,28 %, DAX oslabil o 2,79 % a STOXX Europe 600 přišel o 2,76 %.

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Evropa musí zabrat, jinak její chlouba uteče jinam. Vyplatí se sázka na jídlo, říká ekonom

3. Pražská burza v pátek mírně zpevnila, akcie O2 C.R. přešly ze ztrát do výrazného plusu. Index PX stoupl i za celý týden

Index PX v pátek stoupl o 0,09 % na 1 030,83 bodu. Největšího zobchodovaného objemu v závěru týdne dosáhly akcie skupiny ČEZ, jejichž cena stoupla o 1,11 % na 593 korun. Dařilo se také petrochemickému podniku Unipetrol, který růstem o 1,58 % na 183 korun umazal část čtvrtečních ztrát. Vítězem dne ale byly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, které připsaly 7,62 % na 129,30 Kč. Dopoledne přitom zlevňovaly o tři procenta. Podobně jako ve čtvrtek se tak obchodovaly v širokém pásmu, tentokrát od 117,40 Kč do 129,30 Kč. Necelé procento přidaly ještě akcie Pivovarů Lobkowicz a mírně zdražily i cenné papíry tabákové firmy Philip Morris ČR a správce telekomunikační infrastruktury a datových center CETIN. Zlevnily naopak akcie mediální firmy CME (-2,84 %), pojišťovny VIG (-0,96 %), uhelné firmy NWR (-8 %) či Komerční banky (-0,82 %). Za celý týden index PX stoupl o 0,57 %. Nejsilnější akcií byla petrochemická firma Unipetrol, nejvíce ztratily akcie mediální společnosti CME.

Etylénová jednotka Unipetrolu je po odstávce plně v provozu

Dvouprocentní inflační cíl ČNB je mimo realitu

4. Očekávané události

Pondělí bude chudé na makroekonomická data v západní Evropě. Důležitý bude podnikatelský index Ifo v Německu, v zemi vyjdou ještě data o dovozních cenách. ECB vydá svůj ekonomický bulletin a vyjdou statistiky růstu úvěrů a peněžní zásoby v měnové unii. Ve Spojených státech budou sledované objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a také index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Meziroční vývoj svého HDP za červen zveřejní Rusko. Z "exotičtějších" ekonomik lze zmínit například Izrael, kde centrální banka rozhodne o nastavení měnové politiky, Hongkong a Mexiko (obchodní bilance) nebo Argentinu (průmyslová výroba). Výsledky hospodaření za druhý kvartál zveřejní například Philips, Ryanair, Deutsche Börse nebo Bankia. Výhled na celý obchodní týden včetně názorů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Hlavní jednání se zástupci věřitelů Řecka začne nejdříve čtvrtek

Do Atén v neděli měly začít přijíždět expertní týmy mezinárodních věřitelů, které budou od úterka jednat s řeckými představiteli o novém záchranném programu. Vedoucí misí EU, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu do Řecka ale přiletí až v dalších dnech, nejpozději ve čtvrtek. Místo konání rozhovorů stále není známo. Uvedly to zahraniční agentury s odvoláním na řecké úřady.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se …
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i…

6. Německo prý chce hovořit o ministru financí eurozóny a eurodaních

Německo si přeje diskutovat o ustavení funkce ministra financí eurozóny, který by měl vlastní rozpočet a mohl by ukládat zvláštní daně. O víkendu to napsal týdeník Der Spiegel. Mluvčí německého ministra financí Wolfganga Schäubleho podle agentury Reuters informaci nepotvrdila, ale ani nepopřela, hovořit o "eurodaních" je však prý zavádějící.

Bernanke: Německo si pochutnává na slabé eurozóně. To má být smysl společné měny?!

Rob Carnell (ING): Řecká krize skončí Grexitem, který bude bolet Atény i Berlín. Španělsko a Irsko budou naopak pařit k nejlepším

7. Pearson prodává i podíl v The Economist Group

Britská vydavatelská firma Pearson, která ve čtvrtek oznámila prodej Financial Times Group, prodává i podíl 50 % v mediální skupině The Economist Group, vydávající stejnojmenný prestižní časopis. Uvedl to v sobotu britský deník Financial Times a potvrdila britská firma. "Pearson potvrzuje, že jedná se správní radou The Economist Group o případném prodeji naší účasti ve výši 50 % v této skupině. Není ale jisté, že tento proces povede k transakci," řekla zahraničním agenturám bez dalšího upřesnění mluvčí britského vydavatele.

8. Egypt zahájil zkušební provoz v novém kanálu Suezského průplavu

Egypt v sobotu zahájil zkušební provoz nově vybudované větve Suezského průplavu, od níž si země slibuje posílení ekonomiky postižené vysokou nezaměstnaností a odlivem investic. Oficiální otevření nového kanálu pro oboustrannou plavbu větších lodí, od něhož Egypt očekává do roku 2023 bezmála ztrojnásobení ročních příjmů z provozování této nejrychlejší spojnice mezi Evropou a Asií, je stanoveno na 6. srpna.

9. Český trh se zlatými šperky loni vzrostl, poprvé od roku 2007

Český trh se zlatými šperky loni vzrostl. Bylo to poprvé od roku 2007. Puncovní úřad opatřil ochranou známkou 825 000 zlatých šperků, meziročně o 16 % více. Počet stříbrných šperků označených puncem vzrostl o 23 % na 1 001 kusů. Vyplývá to z výroční zprávy Puncovního úřadu za rok 2014.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

MIT otevírá kurz pokeru

Massachusetts Institute of Technology není v oblasti hazardu žádným nováčkem. MIT Blackjack Team v 90. letech slavně vyhrál stovky tisíc dolarů v Las Vegas díky počítání karet, což jeden z jejích členů, Ben Mezrich, popsal v knize Bringing Down the House. Ta se stala námětem filmu 21 (česky Oko bere). V létě 2015 může díky internetu každý získat vhled do matematických a hráčských dovedností, jimiž je MIT jako škola proslulá. Institut otevírá kurz "Poker Theory and Analytics", tedy "Teorie a analýza (v) pokeru", který je přístupný komukoli v rámci iniciativy OpenCourseWare. Kurz má dva cíle - naučit účastníky základy pokeru a analyzovat faktory, které hráči mnohdy ignorují, jako jsou pořadí hráčů u stolu a samotné sezení u stolu, způsoby sázení a navyšování sázek soupeři a odvozování budoucího počínání soupeřů z jejich současného chování.

Trailer filmu Oko bere:

A jedna hádanka z něj, kterou jsme vám kdysi na Investičním webu mezi jinými také dali:

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika