Co musíte ráno vědět (28. července)
|

Co musíte ráno vědět (28. července)

Jak zahájily poslední červencový týden akcie v Evropě i zámoří, jak dopadl v červenci index Ifo a ve které zemi vyroste město lidnatější než celý stát? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie vykročily do posledního červencového týdne se ztrátou

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily týden poklesem. Z části tak reagovaly na masivní výprodej čínských akcií, který posílil obavy ohledně vyhlídek čínské ekonomiky. Index Dow, který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, sestoupil na nejnižší úroveň za posledních pět měsíců. Dow odepsal 0,73 %, S&P 500 0,58 % a Nasdaq 0,96 %. Pouze pět akcií v indexu Dow v pondělí posilovalo (General Electric, Coca-Cola, Intel, Travelers a Pfizer), zbývajících pětadvacet titulů ztrácelo, v čele s akciemi společností Boeing, Chevron a JPMorgan. Index volatility VIX stoupl o 13,5 % na 15,60 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelých pět bazických bodů na 2,22 %.

Akcie pohledem technické analýzy: Příští dny ve znamení konsolidace

Voda na mlýn skeptikům? Americká rally je o klesající nabídce akcií

2. Evropské akcie v úvodu týdne oslabovaly, mají za sebou největší pětidenní ztrátu v letošním roce

Evropské akcie v pondělí ztrácely a připsaly si nejhorší pětidenní ztrátu v letošním roce. Britský FTSE 100 odepsal 1,13 %, francouzský CAC 40 2,57 % a německý DAX 2,56 %. Akcie švýcarské banky UBS navzdory příznivým hospodářským výsledkům ztrácely přes dvě procenta poté, co analytici ze Citigroup uvedli, že jsou tyto lepší výsledky způsobeny pouze jednorázovými položkami. Oslabovaly také italské a německé banky, což sektor bank v indexu Stoxx Europe 600 stlačilo hluboko do červených čísel. Stoxx Europe 600 odepsal 2,2 %, což znamená, že za posledních pět obchodních dní podal svůj nejhorší výkon v letošním roce a odepsal přes 4,8 %. K negativní náladě na trzích přispívá pokračující pokles cen komodit i propad cen akcií v Číně i na mladých trzích. "Hlavním tématem letošního léta je nejistota ohledně emerging markets, Číny a komodit," říká Christian Stocker, stratég z UniCredit Bank. "Evropské trhy procházejí fází konsolidace, která bude trvat nejméně do září či října."

Řecká krize v jedné velké kostce

3. Pražská burza v úvodu týdne ztratila půl procenta, dolů ji stáhly banky

Index PX v pondělí odepsal 0,47 % na 1 025,94 bodu. Téměř polovinu zobchodovaného objemu v pondělí zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které zpevnily o 0,34 %. Dolů burzu vedly bankovní tituly - Erste Group Bank odevzdala 2,64 % a Komerční banka 0,63 %. Výrazně se naopak dařilo akciím O2 C.R., které zpevnily o téměř 6,5 %, zatímco akcie CETIN se pohybovaly lehce pod nulou. Větší objem zaznamenala také pojišťovna VIG, jejíž akcie ztratily 0,72 %, a tabáková firma Philip Morris ČR, jejíž cenné papíry podražily o 0,67 %.

Ropa dolů, Unipetrol nahoru: Rekordní zisk zástupce petrochemie na pražské burze očima makléře

4. Očekávané události

Spojené království v úterý zveřejní předběžná data o HDP ve druhém čtvrtletí, Spojené státy přidají index cen domů ScP/Case-Shiller, index aktivity richmondského Fedu a spotřebitelskou důvěru. Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti Pfizer, Merck, Ford nebo BP. Výhled na celý obchodní týden včetně názorů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise: Rozhovory s Řeckem o podrobnostech třetího balíku finanční pomoci odstartovaly

Týmy mezinárodních věřitelských institucí v pondělí začaly vyjednávat v Aténách o konkrétní podobě třetího záchranného balíku pro zadlužené Řecko. V Bruselu to v pondělí uvedla mluvčí Evropské komise Mina Andreevová.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Vklady v řeckých bankách klesly na nejnižší úroveň od roku 2003

Vklady v řeckých bankách v červnu klesly o zhruba šest procent na 127,5 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od konce roku 2003, vyplývá z údajů, které v pondělí zveřejnila Evropská centrální banka. V obavách, že by země mohla opustit eurozónu, tak podniky a drobní střadatelé z bank v červnu vybrali přes osm miliard eur, uvedla agentura Reuters.

Další řecký bolehlav: Jak zprovoznit banky

7. Fed omylem zveřejnil prognózu vývoje sazeb, do konce roku čeká jejich navýšení o 25 bazických bodů

Americká centrální banka na svých internetových stránkách v pátek nechtěně zveřejnila prognózy úrokových sazeb včetně predikce jejich vývoje v letošním roce. Ta implikuje růst sazeb do konce letošního roku o čtvrt procentního bodu. Později banka uvedla, že šlo o nesprávný dokument, a na web vyvěsila výhled s o něco nižším růstem HDP i inflace.

8. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v červenci vzrostl na 108 bodů ze 107,5 bodu v červnu (odhad: 107,2 bodu)

Index podnikatelského klimatu v Německu se v červenci zvýšil. Vzrostl na 108 bodů z červnových 107,5 bodu (revidováno ze 107,4 bodu), čekal se pokles na 107,2 bodu. Hodnocení současné situace vzrostlo na 113,9 bodu ze 113,1 bodu, čekal se mírný pokles na 112,9 bodu. Index očekávání vyskočil na 102,4 bodu ze 102 bodů, očekával se pokles na 101,8 bodu.

9. Teva chce koupit divizi generických léků firmy Allergan za 40,5 miliardy dolarů

Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries koupí za 40,5 miliardy dolarů výrobu generických léků firmy Allergan. Teva současně oznámila, že ruší plány na převzetí farmaceutické společnosti Mylan, která nabídku na převzetí už delší dobu odmítá.

10. Počet nezaměstnaných ve Francii v červnu vystoupal na nový rekord

Počet nezaměstnaných ve Francii se v červnu zvýšil o 1 300 osob na 3,554 milionu. Dostal se tak na nové rekordní maximum, tempo jeho růstu se však výrazně zpomalilo oproti květnu, kdy přibylo přes 16 tisíc nezaměstnaných. Vyplývá to z pondělních dat francouzského ministerstva práce.

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Kdyby šlo sázet na budoucnost zemí, byla by Francie brutální SHORT

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Čína chce vybudovat megalopoli lidnatější než Japonsko

Čína je na obrovské megalopole očividně zatížená. Jednu vytváří v oblasti devíti měst v deltě Perlové řeky, dvě další dále na severu a nyní plánuje megalopoli, v níž by mělo žít více obyvatel, než kolika se mohou chlubit celé státy. Čínská vláda oznámila plány na výstavbu megalopole, v jejímž středu by měl být Peking (kde v současnosti žije 20 milionů lidí). Megalopole nazvaná Jing-Jin-Ji by se měla rozpínat na ploše 82 tisíc čtverečních mil a měla by být domovem 130 milionů lidí, což by znamenalo, že by se zde soustředilo o tři miliony více lidí, než žije v celém Japonsku.

Megalopole má v sobě snoubit výhody všech okolních regionů - finanční možnosti a výzkumná zařízení Pekingu, přístup k moři, kterým disponuje Tchien-ťin, a technologický vývoj soustředěný v provincii Che-pej. Na propojení těchto oblastí a vytvoření megalopole bude zapotřebí výstavba nových dálnic a mostů. Vláda si však uvědomuje, že infrastrukturou to nekončí, bude zapotřebí vybudovat školy, nemocnice a další zařízení, která se zvládnou vypořádat s přílivem obyvatel.

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu
před 5 minutami

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu

Společnost Eurotunnel, která provozuje železniční spojení pod kanálem La Manche, v pololetí zvýšila hrubý zisk EBITDA...
Francie Výsledková sezóna
Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie
Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie
před 43 minutami

Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie

Japonská automobilka Toyota vyvíjí nový typ baterie, kterou lze nabít během několika minut a která umožní podstatně...
Japonské akcie Asijské akcie Auta
LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED
LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED
před hodinou

LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED

Jihokorejská společnost LG Display plánuje v příštích třech letech investovat 13,5 miliardy dolarů do zvýšení výroby...
Asijské akcie Jižní Korea Technologie
V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem
V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem
před hodinou

V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem

V tempu shromažďování zlata v devizových rezervách vede Rusko před Tureckem a Kazachstánem. Český zlatý poklad se...
Zlato Komodity Rusko
Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,5 %,…
11:00

Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,5 %, meziročně vzrostly o 7,6 %

Italské průmyslové objednávky v květnu meziročně stouply o 13,7 % (duben: -2,2 %), meziměsíčně se zvýšily o 4,3 % ...
Itálie Průmysl Průmyslová výroba
Giorgio Armani kvůli poklesu tržeb změní obchodní strategii
10:50

Giorgio Armani kvůli poklesu tržeb změní obchodní strategii

Italský výrobce luxusního zboží Giorgio Armani hodlá zredukovat počet svých obchodních značek a restrukturalizovat...
Itálie Móda a design Luxus
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
10:41

Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti nedařilo

Švýcarský výrobce čokolády Lindt & Sprüngli v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o 5,7 procenta na 76,3 milionu franků...
Švýcarsko Výsledková sezóna
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
10:30

Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským automobilkám

Asijské akciové trhy se v úterý na směru neshodly. Investoři se nyní nepouštějí do výraznějšího rizika před výsledkem...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady
10:14

Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady

Nizozemský výrobce barev a nátěrů Akzo Nobel ve druhém čtvrtletí hospodařil s provozním ziskem bez zahrnutí...
Nizozemsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
10:00

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116 bodů ze 115,2 bodu (odhad: 114,9 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu v červenci nečekaně stoupla na nový rekord. Index podnikatelského klimatu Ifo se...
Německo Index Ifo
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
09:40

Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou

Důkazy, že firma Volkswagen spolupracovala s brazilskou vojenskou diktaturou, vedla černé listiny vlastních...
Volkswagen Evropské akcie Latinská Amerika
Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo
09:39

Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo

Americký výrobce módních doplňků Michael Kors Holdings převezme za 896 milionů liber britského výrobce luxusní obuvi...
Móda a design Americké akcie Fúze a akvizice
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
08:05

Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28 milionů USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé...
CME CETV CME (USA)
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
07:00

Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %

Americké internetové společnosti Alphabet, která vlastní vyhledávač Google, klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 28 % na...
Alphabet (Google) Americké akcie Výsledková sezóna
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení