9 důvodů, proč byste už nikdy neměli investovat do akcií aneb Warren Buffett jako největší lupič na trhu
|

9 důvodů, proč byste už nikdy neměli investovat do akcií aneb Warren Buffett jako největší lupič na trhu

Před čtyřmi lety napsal James Altucher článek o tom, proč byste už nikdy neměli investovat do akcií. Vzhledem k tomu, že od té doby akcie vydělaly investorům desítky procent, se to může zdát jako jedna velká zmýlená. Nedejte ale na první dojem.

Investiční guru Ponaučení pro investory Akciový trh

Altucher sice před čtyřmi lety věřil akciím a nakupoval je, ale většině lidí tuto možnost zhodnocení peněz nedoporučoval. Pro většinu lidí je to totiž stejné, jako když spláchnou peníze do záchodu, nebo ještě lépe uspořádají velkou party. Peníze je lepší si užít a být v klidu, ne se stresovat investováním. Proč?

1. Lidé to zkrátka neumí. Investování do akcií není jednoduché. Nejde jen o to nakoupit a sledovat, jak vydělají deset tisíc procent. Někdy je potřeba nakoupit akcie, sledovat, jak ztratí 80 %, a pak až vzrostou o 20 % nad kupní cenu. Je to o čekání a psychice, ta znamená 80 % úspěchu. Skutečnost je taková, že průměrný roční výnos akciových trhů je 10,7 %, ale průměrný roční výnos individuálního investora je 1,9 %. Více není potřeba dodávat.

2. Konkurence vás chce zničit. Nejen okrást, ale ještě pak zastřelit v temné uličce, kde to nikdo neuvidí. Víte, kdo jsou největší zloději vašich peněz? Warren Buffett a jemu podobní. Každý den chodí ulicemi, aby si vás našli, okradli vás o všechno, co máte u sebe, a pak vás ještě střelili do týla. Asi tak to vypadá na akciovém trhu.

3. Konkurence podruhé. Velcí investoři vědí, jak se dostat k informacím, které vy nikdy nedostanete. Někteří jsou prý schopni (možná je to fáma, možná ne) posílat své známé za finančními řediteli firem, aby se seznámili a získali informace o fungování společnosti. Nemusí jít hned o insider informace. Ale informace hýbou světem, zejména tím finančním.

4. Konkurence potřetí. Dalším extrémem je případ šikuly, který byl schopen se nabourat do databáze FDA (Food and Drugs Administration, Úřad pro kontrolu potravin a léčiv), kde díky speciálnímu programu hledal minimální rozdíly v jakýchkoli výkazech. Na první pohled se to nezdá, ale pokud dojde k minimální změně u nějakého zajímavého titulu, který má FDA pod dohledem, mohou se dít velké věci. Veřejnost se to dozví s několikadenním zpožděním, ale hacker je v pohodě a realizuje zisky. Vy to nejste.

5. Většinou jde o podvod. Podle Altuchera není možné věřit výkazům pro Komisi pro cenné papíry nebo tomu, že společnost dodržuje účetní standardy. Firma Enron také dodržovala účetní standardy, dokud nepřišel její bankrot.

6. Skutečného bohatství na akciových trzích dosáhnete pouze tehdy, když můžete držet napořád a nemusíte diverzifikovat. Ti, kdo nediverzifikovali (a není jich více než stovka) a stále drží akcie, vydělali balík, zatímco ostatní se o to pouze snaží za pomoci diverzifikace (těch jsou miliony). Warren Buffett, který je ztělesněním strategie "kup a drž navždy", říká, že "širokou diverzifikaci používají pouze investoři, kteří nevědí, co dělají".

7. Někteří investoři naopak vydělávají tím, že drží akcii miliontinu vteřiny. Některé firmy se specializují na realizaci velice rychlých obchodů, k čemuž jim slouží speciální algoritmy vyhledávající minimální cenové rozdíly. Při obrovských objemech a počtech obchodů vydělávají i na minimálních pohybech cen aktiv obrovské peníze. Spíše než o investování jde o matematiku. Kritická je rychlost, které běžní investoři nemohou konkurovat.

8. Další skupinou specialistů jsou intradenní obchodníci. Mnozí tvrdí, že jsou úspěšní, ale většinou je to lež. Existují i výjimky, to ano, když vám ale budou tvrdit, že je daytrading způsob vydělávání vhodný pro každého, nevěřte jim. Někdo dokáže vydělávat hokejem miliony dolarů, to ale neznamená, že všichni mohou být jako Gretzky nebo Jágr. Pravdou naopak je, že i úspěšní krátkodobí obchodníci často zaznamenávají velké ztráty.

9. Akcie jsou nudné. Představte si, že se vám líbí akcie společnosti, která vyvíjí lék na syndrom dráždivého tračníku. Nejprve si musíte zjistit, co to je syndrom dráždivého tračníku. Pak zjistit, které firmy se zabývají jeho léčbou, respektive vývojem léků (už jen zjistit počet těchto firem je problém), pak si o nich zjistit všechny dostupné informace, a nakonec se pokusit zjistit hodnotu dané společnosti. Po úmorných hodinách studia nakonec může dojít k tomu, že se někdo z FDA špatně vyspí a lék neschválí. Nemá to význam.

Takže Altucher byl sice optimistou, pokud jde o vývoj cen akcií, ale nedoporučoval se jimi vůbec zabývat. Podivné? Ani ne. Je to všechno podvod? Podle Altuchera ano. "V následujících letech se po světě prodají miliony iPadů, takže mám rád Apple. Nevěřím akciím, věřím inovaci," uvedl ale.

Jak na to?

Inovace je patrná v mnoha odvětvích. Energetika, technologie, biotechnologie, robotika, syntetická biologie, 3D tisk, internet věcí a tak dále. Altucherova strategie spočívá ve sledování fondů, které najímají vzdělané odborníky s velmi dobrým přehledem v daných oborech. Je dobré je sledovat a zpozornět vždy, když o sobě dávají vědět. Není to tedy o nenávisti k akciím. Jde spíše o to, že většina lidí by se akciím a indexovým fondům (zde už vůbec nejde něco ovlivnit) měla vyhnout.

Důležitým faktorem pro úspěch je vlastní názor. Například finanční média se tváří, že všemu rozumí, ale v důsledku se jim líbí pár titulů, jako jsou Apple, Twitter, Amazon a podobně. Jenže na akciových trzích jsou tisíce dalších firem. Je tedy důležité se rozhodovat na základě vlastních myšlenek. Když má někdo dostatek peněz, nápad a schopnosti, měl by investovat do sebe a vlastního byznysu. Má větší šanci na úspěch a znásobení svého kapitálu. Pokud chce někdo přesto zkusit akcie, může to zkusit tak, že bude sledovat úspěšné hedgeové fondy a investovat podle toho, jaké jejich manažeři otevírají pozice. Ale není to v žádném případě jednoduchá strategie, navíc v době, kdy manažeři mají problém překonat vývoj trhu.

Zdroj: Jamesaltucher.com
Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý…
Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý…
včera v 22:00

Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý do plusu, index S&P 500 uzavřel na novém rekordu

Silné firemní výsledky, oslabování dolaru a růst cen ropy pomohly americkým akciím k úternímu růstu. Indexy S&P 500 a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
včera v 18:31

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu

Japonská technologická společnost SoftBank Group usiluje o získání podílu v americkém provozovateli alternativní...
Uber Japonsko Fúze a akvizice
Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu
včera v 18:15

Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu

Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt zadržený ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem...
Spojené státy americké (USA) Volkswagen Evropské akcie
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v plusových číslech. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik
včera v 17:23

Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik

Ruský producent ropy Tatněfť investuje 250 miliard rublů do nového chemicko-plynárenského podniku na produkci...
Rusko Ropa Zemní plyn
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
včera v 17:05

Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy

Řecká vláda v úterý vydala pětileté dluhopisy v hodnotě tří miliard eur s úrokem 4,625 procenta. Země se tak po...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální společnosti CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 015,13 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
včera v 16:21

BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii

Německá automobilka BMW bude vyrábět plně elektrickou verzi modelu Mini ve své britské továrně nedaleko Oxfordu, a to...
BMW Evropské akcie Auta
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci…
včera v 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci stoupl na 121,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v červenci stoupl na 121,1 bodu z červnových 117,3 bodu. Analytici naopak počítali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %

Index S&P 500 po otevření vystoupal na nové historické maximum 2 479,58 bodu.
Americké akcie
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
včera v 15:20

AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber a francouzská pojišťovací skupina AXA ve Francii nabídnou...
Uber AXA Pojištění
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:01

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v květnu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v květnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní
včera v 14:45

Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní

Finanční úřady v prvním pololetí vybraly na dani z přidané hodnoty zhruba 180 miliard Kč, což je meziroční růst o 14...
Česká republika Daně
Ze světa investičních doporučení (25. července)
včera v 14:30

Ze světa investičních doporučení (25. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
včera v 14:14

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí by mohly přijít o registraci...
Volkswagen Evropské akcie Auta
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
včera v 14:10

McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 28 procent na 1...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
včera v 13:42

Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42 procent

Největší americké automobilce General Motors klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 42 procent na 1,7 miliardy USD....
Americké akcie Výsledková sezóna