9 důvodů, proč byste už nikdy neměli investovat do akcií aneb Warren Buffett jako největší lupič na trhu
|

9 důvodů, proč byste už nikdy neměli investovat do akcií aneb Warren Buffett jako největší lupič na trhu

Před čtyřmi lety napsal James Altucher článek o tom, proč byste už nikdy neměli investovat do akcií. Vzhledem k tomu, že od té doby akcie vydělaly investorům desítky procent, se to může zdát jako jedna velká zmýlená. Nedejte ale na první dojem.

Investiční guru Ponaučení pro investory Akciový trh

Altucher sice před čtyřmi lety věřil akciím a nakupoval je, ale většině lidí tuto možnost zhodnocení peněz nedoporučoval. Pro většinu lidí je to totiž stejné, jako když spláchnou peníze do záchodu, nebo ještě lépe uspořádají velkou party. Peníze je lepší si užít a být v klidu, ne se stresovat investováním. Proč?

1. Lidé to zkrátka neumí. Investování do akcií není jednoduché. Nejde jen o to nakoupit a sledovat, jak vydělají deset tisíc procent. Někdy je potřeba nakoupit akcie, sledovat, jak ztratí 80 %, a pak až vzrostou o 20 % nad kupní cenu. Je to o čekání a psychice, ta znamená 80 % úspěchu. Skutečnost je taková, že průměrný roční výnos akciových trhů je 10,7 %, ale průměrný roční výnos individuálního investora je 1,9 %. Více není potřeba dodávat.

2. Konkurence vás chce zničit. Nejen okrást, ale ještě pak zastřelit v temné uličce, kde to nikdo neuvidí. Víte, kdo jsou největší zloději vašich peněz? Warren Buffett a jemu podobní. Každý den chodí ulicemi, aby si vás našli, okradli vás o všechno, co máte u sebe, a pak vás ještě střelili do týla. Asi tak to vypadá na akciovém trhu.

3. Konkurence podruhé. Velcí investoři vědí, jak se dostat k informacím, které vy nikdy nedostanete. Někteří jsou prý schopni (možná je to fáma, možná ne) posílat své známé za finančními řediteli firem, aby se seznámili a získali informace o fungování společnosti. Nemusí jít hned o insider informace. Ale informace hýbou světem, zejména tím finančním.

4. Konkurence potřetí. Dalším extrémem je případ šikuly, který byl schopen se nabourat do databáze FDA (Food and Drugs Administration, Úřad pro kontrolu potravin a léčiv), kde díky speciálnímu programu hledal minimální rozdíly v jakýchkoli výkazech. Na první pohled se to nezdá, ale pokud dojde k minimální změně u nějakého zajímavého titulu, který má FDA pod dohledem, mohou se dít velké věci. Veřejnost se to dozví s několikadenním zpožděním, ale hacker je v pohodě a realizuje zisky. Vy to nejste.

5. Většinou jde o podvod. Podle Altuchera není možné věřit výkazům pro Komisi pro cenné papíry nebo tomu, že společnost dodržuje účetní standardy. Firma Enron také dodržovala účetní standardy, dokud nepřišel její bankrot.

6. Skutečného bohatství na akciových trzích dosáhnete pouze tehdy, když můžete držet napořád a nemusíte diverzifikovat. Ti, kdo nediverzifikovali (a není jich více než stovka) a stále drží akcie, vydělali balík, zatímco ostatní se o to pouze snaží za pomoci diverzifikace (těch jsou miliony). Warren Buffett, který je ztělesněním strategie "kup a drž navždy", říká, že "širokou diverzifikaci používají pouze investoři, kteří nevědí, co dělají".

7. Někteří investoři naopak vydělávají tím, že drží akcii miliontinu vteřiny. Některé firmy se specializují na realizaci velice rychlých obchodů, k čemuž jim slouží speciální algoritmy vyhledávající minimální cenové rozdíly. Při obrovských objemech a počtech obchodů vydělávají i na minimálních pohybech cen aktiv obrovské peníze. Spíše než o investování jde o matematiku. Kritická je rychlost, které běžní investoři nemohou konkurovat.

8. Další skupinou specialistů jsou intradenní obchodníci. Mnozí tvrdí, že jsou úspěšní, ale většinou je to lež. Existují i výjimky, to ano, když vám ale budou tvrdit, že je daytrading způsob vydělávání vhodný pro každého, nevěřte jim. Někdo dokáže vydělávat hokejem miliony dolarů, to ale neznamená, že všichni mohou být jako Gretzky nebo Jágr. Pravdou naopak je, že i úspěšní krátkodobí obchodníci často zaznamenávají velké ztráty.

9. Akcie jsou nudné. Představte si, že se vám líbí akcie společnosti, která vyvíjí lék na syndrom dráždivého tračníku. Nejprve si musíte zjistit, co to je syndrom dráždivého tračníku. Pak zjistit, které firmy se zabývají jeho léčbou, respektive vývojem léků (už jen zjistit počet těchto firem je problém), pak si o nich zjistit všechny dostupné informace, a nakonec se pokusit zjistit hodnotu dané společnosti. Po úmorných hodinách studia nakonec může dojít k tomu, že se někdo z FDA špatně vyspí a lék neschválí. Nemá to význam.

Takže Altucher byl sice optimistou, pokud jde o vývoj cen akcií, ale nedoporučoval se jimi vůbec zabývat. Podivné? Ani ne. Je to všechno podvod? Podle Altuchera ano. "V následujících letech se po světě prodají miliony iPadů, takže mám rád Apple. Nevěřím akciím, věřím inovaci," uvedl ale.

Jak na to?

Inovace je patrná v mnoha odvětvích. Energetika, technologie, biotechnologie, robotika, syntetická biologie, 3D tisk, internet věcí a tak dále. Altucherova strategie spočívá ve sledování fondů, které najímají vzdělané odborníky s velmi dobrým přehledem v daných oborech. Je dobré je sledovat a zpozornět vždy, když o sobě dávají vědět. Není to tedy o nenávisti k akciím. Jde spíše o to, že většina lidí by se akciím a indexovým fondům (zde už vůbec nejde něco ovlivnit) měla vyhnout.

Důležitým faktorem pro úspěch je vlastní názor. Například finanční média se tváří, že všemu rozumí, ale v důsledku se jim líbí pár titulů, jako jsou Apple, Twitter, Amazon a podobně. Jenže na akciových trzích jsou tisíce dalších firem. Je tedy důležité se rozhodovat na základě vlastních myšlenek. Když má někdo dostatek peněz, nápad a schopnosti, měl by investovat do sebe a vlastního byznysu. Má větší šanci na úspěch a znásobení svého kapitálu. Pokud chce někdo přesto zkusit akcie, může to zkusit tak, že bude sledovat úspěšné hedgeové fondy a investovat podle toho, jaké jejich manažeři otevírají pozice. Ale není to v žádném případě jednoduchá strategie, navíc v době, kdy manažeři mají problém překonat vývoj trhu.

Zdroj: Jamesaltucher.com
Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj
před 17 minutami

Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj

Faktické zahájení rozvodového řízení mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií ve středu na trhy výraznější dopad...
Spojené státy americké (USA) Zdravotnictví Donald Trump
před 30 minutami

Salvador je první zemí, která zakázala těžbu kovů

Salvador se stal první zemí světa, která na celém svém území zakázala těžbu kovů. Středeční rozhodnutí salvadorského...
Průmyslové kovy Vzácné kovy Těžba
Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %
před hodinou

Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %

Asijské akciové trhy po smíšeném úvodu seance zakončily čtvrteční obchodování převážně v mínusu. Seance se nesla v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
před hodinou

ConocoPhillips prodá většinu majetku v Kanadě firmě Cenovus

Americká ropná společnost ConocoPhillips prodá za 17,7 miliardy kanadských dolarů (333,4 miliardy Kč) většinu svého...
Americké akcie Kanada Ropa
ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů
09:06

ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů

Energetická skupina ČEZ ve středu zahájila nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů v...
ČEZ Akcie ČR MOL
V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku
08:41

V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek skončila neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku. Stál od minulého...
ČEZ Jaderná energetika Energetika
08:14

Toyota kvůli airbagům svolává ke kontrole dalších 2,9 milionu vozů

Japonská automobilka Toyota Motor svolává v Japonsku, Číně, Evropě a dalších zemích ke kontrole zhruba 2,9 milionu...
Japonsko Asijské akcie Auta
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika