Burzovní kalendář (6. 7. - 10. 7. 2015)
|

Burzovní kalendář (6. 7. - 10. 7. 2015)

První týden po řeckém referendu nabídne vedle dalších jednání o řeckých dluzích a záchranných penězích také řadu důležitých makrodat. Po prodlouženém víkendu se začne obchodovat v USA, pražská burza zůstane naopak v pondělí zavřená.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Přelom června a července byl hlavně o Řecku. To jako první vyspělá země nesplatilo v termínu peníze Mezinárodnímu měnovému fondu a de facto opět zbankrotovalo. Tahanice a vlna nových informací a spekulací každý den celkově srazila níže ceny akcií a v druhé polovině týdne i výnosy bezpečných dluhopisů Německa a USA. Řecké "ne" návrhům věřitelů podle ministra financí Janise Varufakise má znamenat velice rychlou dohodu na dalších opatřeních a dodávce eur do řecké státní pokladny. Připomínáme, že referendum bylo o návrzích, které se týkaly již skončeného záchranného programu.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.
Americké akcie zakončily ztrátový obchodní týden lehkým čtvrtečním poklesem, do záporu je poslala data z trhu práce
Americké akcie na konci obchodního týdne odevzdaly počáteční zisky a mírně ztratily. Vliv měla zejména zpráva Mezinárodního měnového fondu o tom, že Řecko může potřebovat další peníze. Investoři reagovali rovněž na horší údaje z trhu práce v USA.
Evropské akcie v pátek zlevnily, trhy čekají na výsledek řeckého referenda. Také celý týden byl pro Evropu ztrátový
Evropské akcie v pátek ztrácely druhý den v řadě. Investoři vyčkávají před nedělním referendem v Řecku o návrzích mezinárodních věřitelů. Poslední průzkumy naznačují, že by většina Řeků měla hlasovat pro dohodu s MMF, Evropskou komisí a ECB.
Pražská burza před prodlouženým víkendem odepsala přes půl procenta, za týden přišla o více než procento
Index PX v pátek klesl o 0,63 % na 982,14 bodu a za celý týden odepsal 1,3 %. V pondělí zůstane pražská burza kvůli státnímu svátku zavřená, a znovu se tak s českými akciemi začne obchodovat až v úterý.

Výhled

Týden bude opět o Řecku. "Očekáváme, že ani řecké NE by nemělo vést ke Grexitu. Současně očekáváme, že by věřitelé měli zastat velmi striktní pozici a tlačit na ECB, aby nezvětšovala záchrannou linku ELA pro řecké banky. Předpokládáme negativní reakci trhů v úvodu týdne," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Řekové v nedělním referendu poměrem 61,3 % ku 38,7 % odmítli návrhy věřitelů. Řecký premiér Tsipras je pochválil za "odvážnou volbu" a prohlásil, že řecká demokracie dokázala, že se nenechá vydírat. Nečekaně také oznámil svou rezignaci ministr financí Varufakis, který uvedl, že budou díky jeho odchodu snad pokračující jednání jednodušší.

Evropští lídři už tolik nadšení z výsledku referenda nebyli. Německý vicekancléř Sigmar Gabriel médiím sdělil, že "je obtížné si představit" znovuobnovení jednání s Řeckem a že premiér Tsipras "spálil mosty" mezi Řeckem a Evropou. Ministři financí Itálie a Belgie nebyli až tak nesmlouvaví. Belgický ministr prohlásil, že dveře jsou stále otevřené a jednání by mohla znovu začít "doslova během pár hodin".

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem naopak řekl, že referendum bylo pro řeckou budoucnost "velmi politováníhodné", a prezident Evropského parlamentu Martin Schulz prohlásil, že Evropu čekají "těžké a dramatické časy", pokud řecká vláda během pár hodin nepřijde se "smysluplným" návrhem.

"Řekové v referendu jasně odmítli návrhy věřitelů a podpořili svoji vládu. Podstatně tím zúžili prostor pro scénáře dalšího vývoje. Především je jasné, že ve funkci zůstane avanturistická vláda vedená nevypočitatelným premiérem Tsiprasem a že Řekové nejen nezmírní, ale spíše přitvrdí své postoje. Otázkou je reakce zbytku eurozóny. První ohlasy jejích činitelů jsou rozporuplné a nejasné, na jednoznačnější a závaznější stanovisko si patrně budeme muset počkat do úterního zasedání evropských ministrů financí. Tam by se také mohlo vyjasnit, jaký oficiální postoj zaujímá řecká vláda po referendu," okomentoval výsledek referenda Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

"Už v pondělí učiní klíčové rozhodnutí bankovní rada ECB. Půjde o to, zda a v jakém objemu bude nadále poskytovat řeckým bankám nouzovou likviditu. Na jejím rozhodnutí bude záležet to, zda otevřou řecké banky, případně zda Řecko v blízké budoucnosti de facto vypadne z eurozóny," poukázal Mokráš.

"Tržní reakce byla zatím relativně mírná. Nejvíce se týká rizikových aktiv, především akcií. Asijské trhy klesaly a futures ukazovaly na poměrně silný pokles v Evropě. Euro se relativně drží, jeho oslabení je zatím jen mírné, silná reakce není vidět ani u dluhopisů. Není ale všem dnům konec - plánované rozhovory německé kancléřky Merkelové s francouzským prezidentem Hollandem, ECB a úterní zasedání ministrů financí mohou reakci trhů rychle zesílit," dodává Mokráš.

"Index S&P 500 odepsal za týden 1,2 %. V pondělí prolomil spodní linii několik měsíců platného rozpětí 2 070, ale ve středu se do něj vrátil. I na americkém trhu vývoj krátkodobě ovlivňuje dění kolem Řecka, po víkendovém referendu lze čekat další silnou reakci. Nejbližší support je na 2 070, další v pásmu 2 050 až 2 040. Z února ještě zbývá uzavřít cenový odskok na 2 025. Že by přicházel jeho čas?" ptá se v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

"V úterý skončilo první pololetí 2015. Index S&P 500 ve druhém čtvrtletí odepsal 0,28 %, za celý půlrok přidal 0,2 % (1 % včetně dividend). Celých 6 měsíců se držel v úzkém rozpětí, kdy mezi maximem a minimem bylo 7,7 procentního bodu. Užší rozpětí bylo v historii zatím jen dvakrát. Ani výkonnost ostatních amerických indexů nebyla zářivá. Prognózy pro letošní rok byly většinou okolo 5-7 % do plusu. Dopadne tedy druhé pololetí lépe?" pokračuje Košťál. "Režim vyčkávání trvá. Je otázka, zda řecké referendum přiblíží řešení řecké krize. Pondělní reakce by mohla být silná, ale pravděpodobně bude krátkodobá. Investoři si na humbuk kolem Řecka zvykli a oba výsledky nakonec nějak akceptují. Brzy se objeví něco jiného, o čem se bude psát."

Tím něčím by mohla být začínající výsledková sezóna v USA za druhý kvartál 2015. Výrobce hliníku Alcoa zveřejní výsledky ve středu. V týdnu reportuje data z posunuté fiskální čtvrtletí také společnost PepsiCo. Celkově analytici očekávají v rámci indexu S&P 500 pokles zisku na akcii o zhruba 3 %.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 6. července (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)
Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí se naplno rozjede ve středu tradičně reportem hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých firem očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Z makroekonomických dat budou sledované například index ISM v sektoru služeb v USA, podnikové objednávky a průmyslová výroba v Německu, v USA dále zápis z červnového zasedání FOMC. V Číně vyjdou data o inflaci.

O výhled na nový obchodní týden jsme požádali analytičku Renátu Ďurčovou z České spořitelny.

Kompletní výhled analytiků z České spořitelny:

Začátek týdne bude plně ve znamení Řecka a výsledků referenda. Dopady této události by měly doznívat v průběhu celého týdne. Jinak by se toho příliš dít nemělo, dat bude poměrně málo. Asi nejzajímavější budou německé tovární zakázky a průmyslová produkce. Ukáže se, zda bude i v datech z reálné ekonomiky vidět mírné zhoršení konjunkturálních indikátorů (indexy Ifo a ZEW).

V USA bude zveřejněn index ISM nevýrobní, který by měl potvrdit lepší výkonnost ekonomiky. Trh bude sledovat také záznam z jednání FOMC kvůli upřesnění pravděpodobnosti zvýšení sazeb ještě letos. Data z poslední doby tuto možnost podporují.

Přes komplikovanou situaci kolem Řecka jsou trhy relativně klidné. Po reakci na oznámení referenda v Řecku se trhy celkem rychle uklidnily a podle všeho vyčkávají na další vývoj situace. Investoři působí optimistickým dojmem, evidentně nevěří, že by mohlo Řecko způsobit nějaké vážné problémy. Dolar se drží poblíž 1,1 EUR/USD, výnosy německých dluhopisů jsou stále relativně nízko. Trh však může být z klidu kdykoli vyveden, takže podstatnější pohyby ani zdaleka nejsou vyloučeny. Podle našeho názoru je pravděpodobnější posílení dolaru než eura.

Ropa oslabila a mohla by v tom pokračovat. Převažují známky jejího dostatku a nadbytku na trhu a stále se nezdá, že by nižší ceny nějak omezovaly produkci. Zlato se drží spíše níže, což může být pokládáno za další důkaz toho, že trh si z Řecka příliš těžkou hlavu nedělá.

Vyjdou data o tržbách českých maloobchodníků a o průmyslové produkci, a především pak informace o inflaci. V případě maloobchodu a průmyslu očekáváme pokračovaní dosavadního vývoje, kdy průmysl je jedním z důvodů silného růstu české ekonomiky a v maloobchodních tržbách se projevuje silná spotřeba domácností. U inflace čekáme její mírné zvýšení s tím, jak se do cenového růstu postupně promítají poptávkové tlaky. V regionu dále zasedá polská centrální banka a její maďarská kolegyně vydá zápis ze svého zatím posledního jednání.

Kurz koruny se tento týden bude pohybovat jen mírně nad hranicí 27 EUR/CZK a nelze vyloučit testování hranice, kterou střeží ČNB. Pokud by k tomu došlo, je ČNB dle nás připravena zasáhnout a kurz oslabit pomocí intervencí na devizovém trhu. Na kurz může mít vliv také zvýšená nejistota ohledně řecké krize, ačkoli výraznější dopady spíše neočekáváme.

U českých dluhopisových výnosů lze očekávat volatilitu podle toho, jak budou probíhat vyjednávání mezi Řeckem a věřiteli. Pokud by došlo k dohodě, české výnosy by se měly zvyšovat. V opačném případě dojde ke stagnaci českých výnosů a poklesu těch německých (růst spreadů).

Ekonomický kalendář (6.-10. července 2015) Ekonomický kalendář (6.-10. července 2015) Ekonomický kalendář (6.-10. července 2015)
Na nový elektromobil Model 3 má Tesla přes půl milionu rezervací
Na nový elektromobil Model 3 má Tesla přes půl milionu rezervací
12:00

Na nový elektromobil Model 3 má Tesla přes půl milionu rezervací

Na první sedan elektromobilu Model 3 má už americká automobilka Tesla přes půl milionu předběžných rezervací. V pátek...
Tesla Auta Americké akcie
ČEZ: Požár v Elektrárně Dětmarovice budou hasiči likvidovat do pondělí
09:26

ČEZ: Požár v Elektrárně Dětmarovice budou hasiči likvidovat do pondělí

Hasiči pokračují v likvidaci požáru absorbéru v Elektrárně Dětmarovice na Karvinsku. Jsou v něm stále lokální ohniska...
ČEZ Akcie ČR Energetika
ČEZ: Temelín v noci na sobotu nastartoval reaktor druhého bloku
ČEZ: Temelín v noci na sobotu nastartoval reaktor druhého bloku
08:39

ČEZ: Temelín v noci na sobotu nastartoval reaktor druhého bloku

V jaderné elektrárně Temelín nastartovali v noci na sobotu reaktor druhého bloku. Následovat budou fyzikální a...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
MMF: Americký dolar je až o 20 procent nadhodnocený
MMF: Americký dolar je až o 20 procent nadhodnocený
06:20

MMF: Americký dolar je až o 20 procent nadhodnocený

Americký dolar je z hlediska krátkodobých vyhlídek ekonomiky Spojených států o zhruba 10-20 % nadhodnocený. Uvedl to...
Americký dolar Světová ekonomika Mezinárodní měnový fond
S&P potvrdila rating Slovenska, čeká silný růst tamní ekonomiky
S&P potvrdila rating Slovenska, čeká silný růst tamní ekonomiky
včera v 23:58

S&P potvrdila rating Slovenska, čeká silný růst tamní ekonomiky

Ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska na stupni A+. Výhled ratingu...
Slovensko Rating Střední a východní Evropa
Americké akcie zakončily týden smíšeně. Dow opět posunul historické…
Americké akcie zakončily týden smíšeně. Dow opět posunul historické…
včera v 22:00

Americké akcie zakončily týden smíšeně. Dow opět posunul historické maximum, S&P 500 i Nasdaq ale stejně jako za celý týden mírně ztratily

Akcie v USA se v závěru týdne oklepaly z poklesů způsobených horšími hospodářskými čísly společnosti Amazon a index...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Američtí regulátoři chtějí omezit obsah nikotinu v cigaretách
včera v 21:12

Američtí regulátoři chtějí omezit obsah nikotinu v cigaretách

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) hodlá omezit obsah nikotinu v tabákových výrobcích, aby snížil...
Tabák a cigarety Regulace Americké akcie
V Audi se prý chystá obměna více než poloviny představenstva
V Audi se prý chystá obměna více než poloviny představenstva
včera v 20:41

V Audi se prý chystá obměna více než poloviny představenstva

Německou automobilku Audi čekají rozsáhlé změny ve vedení, ze sedmičlenného představenstva by měli odejít čtyři lidé....
Evropské akcie Auta
American Airlines mají nižší zisk, i kvůli zvýšení platů pilotů
včera v 19:41

American Airlines mají nižší zisk, i kvůli zvýšení platů pilotů

Společnost American Airlines, která je největším leteckým přepravcem na světě, ve druhém čtvrtletí zvýšila tržby...
Doprava Americké akcie Výsledková sezóna
Směnárny by musely do dvou hodin peníze vyměnit zpět, navrhla ČNB
včera v 18:37

Směnárny by musely do dvou hodin peníze vyměnit zpět, navrhla ČNB

Česká národní banka navrhla změny ve směnárenském zákoně, které by měly ochránit zejména zahraniční turisty. Nově by...
Měny Turismus Česká republika
Bývalý řecký ministr dopravy byl odsouzen za korupci
včera v 18:18

Bývalý řecký ministr dopravy byl odsouzen za korupci

Bývalý řecký ministr dopravy Tasos Mantelis byl v pátek odsouzen za praní špinavých peněz. Justice jej shledala...
Řecko Politika Doprava
Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden…
Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden odepsaly zhruba půl procenta

Evropské akciové trhy v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Investoři se soustředili zejména na výsledkovou...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Poloostrov Krym zůstal kvůli vedrům přes hodinu bez elektřiny
Poloostrov Krym zůstal kvůli vedrům přes hodinu bez elektřiny
včera v 17:43

Poloostrov Krym zůstal kvůli vedrům přes hodinu bez elektřiny

Krymský poloostrov, který Rusko anektovalo v roce 2014, v pátek zůstal více než hodinu bez elektřiny. Poruchu...
Rusko Ukrajina Energetika
EU poskytne Libyi prostředky ke zlepšení ochrany její hranice
EU poskytne Libyi prostředky ke zlepšení ochrany její hranice
včera v 17:28

EU poskytne Libyi prostředky ke zlepšení ochrany její hranice

Evropská unie poskytne Libyi podporu za 46 milionů eur na posílení schopností země chránit si hranice. V pátek to...
Libye Evropská unie Afrika
Starostka Říma vyzvala vládu, aby zabránila přídělům na vodu
včera v 17:05

Starostka Říma vyzvala vládu, aby zabránila přídělům na vodu

Starostka Říma Virginia Raggiová v pátek vyzvala italskou vládu, aby zabránila zavedení přídělového systému na vodu v...
Itálie Voda
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na ziskovou čtvrteční seanci, když index PX odepsal 0,65 % na 1 008,33 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
V dětmarovické elektrárně skupiny ČEZ hoří, hasiči budou požár…
V dětmarovické elektrárně skupiny ČEZ hoří, hasiči budou požár…
včera v 16:20

V dětmarovické elektrárně skupiny ČEZ hoří, hasiči budou požár likvidovat zřejmě ještě desítky hodin

Ve čtvrtek po 10.30 byl nahlášen požár v Elektrárně Dětmarovice na Karvinsku. Hořet začala vnitřní vestavba...
Energetika ČEZ Akcie ČR
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci…
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle finálních dat klesl na 93,4 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 93,4 bodu z 95,1 bodu v květnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA -0,1 %, S&P 500 -0,17 %, Nasdaq -0,26 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA -0,1 %, S&P 500 -0,17 %, Nasdaq -0,26 %

Index Dow Jones Industrial Average po otevření vytvořil nové historické maximum 21 798,77 bodu, následně však klesl...
Americké akcie
Pojišťovny vybraly letos na pojistném 62,9 miliardy Kč, o 3,6 % víc
včera v 15:33

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 62,9 miliardy Kč, o 3,6 % víc

Český pojistný trh v prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 62,9 miliardy Kč, což je o 3,6...
Česká republika Pojišťovny Pojištění