Co musíte ráno vědět (8. července)
|

Co musíte ráno vědět (8. července)

Jak se v úterý dařilo akciím na evropských a amerických trzích, jak se vyvíjí řecká krize a co si můžete koupit, když máte zbytných pár stovek milionů korun? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v úterý vzpamatovaly z dopoledního propadu a nakonec mírně zdražily

Americké akcie zahájily úterní obchodní seanci kolem nuly, ihned poté ale začaly prudce ztrácet a index Nasdaq se dopoledne propadl až procento a půl pod nulu. Ještě před polednem se ale trend obrátil a Wall Street začala ztráty mazat. Seanci nakonec všechny tři nejsledovanější indexy uzavřely nad nulou. Dow posílil o 0,53 % na 17 776,91 bodu, širší S&P 500 přidal 0,61 % na 2 081,34 bodu a Nasdaq uzavřel se ziskem 0,11 % na 4 997,46 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,41 % na 16,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o 2,5 bazického bodu na 2,26 %. V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména akciím ze sektoru veřejných služeb a cenným papírům z odvětví necyklického a cyklického spotřebního zboží. Klesly odvětví základních materiálů, telekomunikační a finanční sektor a technologické odvětví.

Akcie čeká kolaps. Čtěte!

Finanční ředitelé přiznávají, že investorům lžou do očí. A vůbec je to netrápí

2. Evropské akcie se kvůli pokračující řecké krizi přiblížily korekci

Evropské akcie v úterý dále oslabovaly. Ztráty prohloubily po zveřejnění zprávy o tom, že řecká strana v úterý žádný nový návrh na dohodu s věřiteli nepřinese. Britský FTSE 100 odepsal 1,58 %, francouzský CAC 40 2,27 % a německý DAX 1,96 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 1,57 % a všechny jeho sektory s výjimkou realitního odvětví se pohybovaly v červených číslech. Od vrcholu dosaženého v dubnu index oslabil už o 9,98 %, a je tedy jen krůček od korekce. Nejvíce v úterý ztrácely italské akcie, index FTSE MIB odevzdal další tři procenta poté, co v pondělí zahájil korekci. Portugalský PSI 20 odepsal přes dvě procenta a španělský IBEX 35 1,8 %.

Čeho se bát, když ne Řecka? Jeden kandidát za všechny

3. Pražská burza v úterý ztratila více než procento, dolů ji stahovaly akcie bank

Na pražskou burzu v úterý po pondělním svátku dopadl stín řeckého referenda a index PX odepsal 1,33 % na 969,06 bodu. Dolů trh stahovaly především akcie bank, které v pondělí dávaly zabrat zbytku evropských burz. Erste Group Bank odepsala 3,76 % a Komerční banka 1,85 %. Skupina ČEZ naproti tomu posílila o 1,3 % a přes procento přidal i Unipetrol. Mírně posílily i Fortuna, O2 C.R. a tabáková Philip Morris ČR, zbytek emisí se pohyboval v červených číslech.

4. Očekávané události

Středa bude na makrodata poměrně chudá. Maďarsko zveřejní data o inflaci a zápis z posledního zasedání centrální banky. Zápis ze zasedání zveřejní i americká centrální banka, navíc veřejně vystoupí šéf sanfranciského Fedu John Williams. Řecká vláda také "možná" konečně přijde s návrhem dohody s věřiteli. Stručný výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko překvapilo eurozónu, nepřišlo s žádným novým návrhem

Řecko v úterý před mimořádným summitem eurozóny v Bruselu překvapivě nepřineslo žádné nové písemné návrhy na dohodu o mezinárodní finanční pomoci. Podle nejmenovaného zdroje citovaného agenturou Reuters se řecká delegace omezila na mlhavý slib, že tak učiní "možná" ve středu. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz potvrdil, že týž den má řecký premiér Alexis Tsipras vystoupit na půdě parlamentu.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se …
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i…

Miliony Řeků z kapitálových kontrol nešílejí. Nemají důvod

6. Bill Gross: Jsme v oku hurikánu řecké krize, klid na trzích je jen zdánlivý

V pondělním interview pro Bloomberg TV známý manažer varoval před prozatímním klidem zbraní na světových trzích. "Podle mě jsme v oku hurikánu. Situace vůbec nemusí být tak klidná, jak se může jevit z reakcí na trzích," uvedl Gross. "Vlády dělají vše, co mohou, aby zamezily větší panice." Jako příklad Gross zmínil Čínu a její snahu o stabilizaci akciového trhu po 30% poklesu cen za 3 týdny.

7. Schodek obchodní bilance USA se v květnu prohloubil o 2,9 % na 41,87 miliardy dolarů

Schodek obchodní bilance USA se v květnu prohloubil o 2,9 % na 41,87 miliardy dolarů z dubnových 40,7 miliardy USD (revidováno z 40,9 miliardy USD). Očekával se propad na 42,75 miliardy USD.

8. Grillo: Itálie by měla opustit eurozónu

Italský politik a bývalý komik Beppe Grillo, který stojí v čele euroskeptického Hnutí pěti hvězd, prohlásil, že by Itálie měla opustit eurozónu. Itálie má v eurozóně hned po Řecku druhé nejvyšší zadlužení a vzhledem k tomu, že se podle Grilla Řecko dříve či později bude muset k situaci postavit čelem a opustit eurozónu, Itálie by tak měla učinit rovněž.

9. Juncker je proti odchodu Řecka z eurozóny, na tahu jsou teď Atény

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker si odchod Řecka z eurozóny nepřeje. V Evropském parlamentu Juncker v úterý ve svém prvním veřejném vystoupení od nedělního řeckého referenda prohlásil, že se nyní Evropská komise bude snažit o obnovení rozhovorů s Aténami. Je však na řecké straně, aby vysvětlila, jak si další postup představuje.

10. Průmyslová výroba v Česku v květnu zpomalila meziroční růst na dvě procenta

Průmyslová výroba v České republice v květnu zpomalila meziroční růst na dvě procenta z dubnových 4,3 %. Ke květnovému růstu nejvíc přispěla výroba aut, která je tradičně tahounem průmyslu. Dařilo se také výrobě elektrických zařízení a produkci pryžových a plastových výrobků, uvedl v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kupte si ostrov za 11 milionů dolarů

Ceny luxusních bytů v New Yorku se pohybují v řádu desítek milionů dolarů. Proto se soukromý ostrov s rezidencí v ceně 11 milionů dolarů zdá být extrémně výhodnou koupí. Tavern Island je 3,5akrový pozemek v Long Island Sound poblíž pobřeží amerického Connecticutu. Podle Daily Mail ho v 50. a 60. letech vlastnil Billy Rose, který na něm pořádal věhlasné večírky, jichž se účastnily i takové hvězdy jako Marilyn Monroe, Maureen O'Sullivan nebo Barbra Streisand. V ceně ostrova je i rezidence se šesti ložnicemi, soukromou pláží, bazénem, molem a lodí pro přístup na pevninu.

09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice