Geopolitické vize exkluzivně na IW: Válku nelze vyloučit, investoři by měli počítat i s touto variantou. Dlouhodobě očekávám odklon od papírových investic, říká ekonomka
|

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Válku nelze vyloučit, investoři by měli počítat i s touto variantou. Dlouhodobě očekávám odklon od papírových investic, říká ekonomka

Včerejší pravidla neplatí, nová se teprve tvoří. Svět globální politiky a financí se ocitl v nebezpečném vakuu, které se může proměnit ve velký třesk. Ten by smetl i zavedené investiční nástroje a trhy, tvrdí ekonomka Ilona Švihlíková, která působí na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů Praha. V tuto chvíli je proto podle ní rozumné sázet na půdu, komodity ve fyzické podobě nebo lokalizační trendy jako 3D tisk.

Geopolitická rizika Investiční strategie Rozhovor Investiční tipy
Ilona Švihlíková (z vysílání ČT24)

Rusko a Čína překreslují mapy vně Evropy, řecká krize může změnit hranice EU. Nejen proto má smysl přemýšlet o tom, jak bude svět vypadat a co to bude pro hospodářské i politické pořádky znamenat. Mnozí předpovídají v tomto smyslu revoluci. Co čekáte vy?

Podle mě nelze úplně vyloučit válku. Je východiskem, kterému je v současnosti potřeba připsat vyšší než nulovou pravděpodobnost. V principu existují dvě možná řešení současného stavu. Zaprvé, vyspělé země, jichž se to primárně týká, protože státy jako Čína mají stále prostor pro růst produktivity a tak dále, budou hledat nějaké konstruktivní řešení nynějších problémů, například tlačit na potírání daňových rájů a zlepšení fungování států. A zadruhé, bude se to řešit konfliktem, což ostatně z minulosti dobře známe – dlouhodobé stagnace a deprese nezřídka vyústí ve válku, Velká deprese je dodnes mementem.

V obou případech je takřka jisté, že se změní světové pořádky, pravidla hry nadiktovaná Spojenými státy totiž přestávají platit. Otázkou je, čím se budou řídit globální byznys a politika a kdo o tom bude rozhodovat.

Vidím možnost nějakého blokového uspořádání. To znamená, že svět bude omezen snahou jednotlivých velmocí vytvořit si bloky s vlastními pravidly a vlivem. Velmi silně se v tomto smyslu střetávají zejména Spojené státy a Čína, hlavně v případě Evropy. Ostatně všechny projekty se střetávají u Evropy, ona vypadá jako kořist, která sedí a čeká, kdo ji polapí. Nástrojem jsou projekty jako Transpacifické partnerství a TTIP, kde jde jednoznačně o rozšíření amerického vlivu na západ i na východ přes oceán, o snahu rozšířit svá pravidla, postavení korporací a arbitráž. Naproti tomu Čína má projekt Hedvábné stezky, do které už zapojila ruskou Euroasijsou unii. Místem střetu je právě Evropa.

Ke střetům zmíněných velmocí dochází v mnoha oblastech, na mnoha hřištích. V poslední době se hodně mluví o vznikající konkurenci stávajících multilaterálních organizací, jako je Světová obchodní organizace. Znamená to jejich konec, respektive významové oslabení?

Ono je stále možné, že dojde k posílení multilaterálních institucí, které dnes dobře nefungují. Jsou pozůstatkem druhé světové války, vycházejí z tehdejšího dominantního postavení Spojených států, které tak i nyní mají právo veta. Toto nebere v potaz fakt, že tu jsou noví silní hráči, například země BRICS, kterým podobné uspořádání nevyhovuje. Ti si uvědomili, že nemohou vyhrávat na cizím hřišti, a proto začali podnikat kroky, jako jsou vlastní rozvojová banka, vlastní ratingové agentury nebo těsnější vzájemná spolupráce (například Číny a Ruska). Nejde o nenávist vůči západu – i když platí, že mají jiné hodnoty a jiné kulturní zakotvení –, ale o reakci na to, že je systém nastaven tak, že prostě nemohou dlouhodobě vyhrávat. Proto si tvoří svůj vlastní, příznivější systém.

Právě tento paralelní svět někteří vnímají jako zárodek bipolárnosti světa, dělení na rozvinuté země a jejich sféry vlivu a rozvíjející se giganty a jejich "přátele".

Určitě nelze vyloučit blokové uspořádání, v rámci kterého budeme mít na jedné straně vyspělé země pod vedením Spojených států, možná je lepší říci korporací, a na druhé straně svět, který si bude budovat skupina BRICS. Ten bude položen na trochu jiných základech, stát tam bude hrát podstatně významnější roli. Tyto země totiž berou stát jako prostředek, který jim pomáhá dohánět jejich zpoždění za západem. Nemohou se totiž spoléhat na to, že se to stane jaksi samo od sebe. To se nikdy nestalo, stát v tomto hrál vždy významnou roli.

Budoucnost tedy bude ve znamení systémových šachů, které přepíší známá pravidla hry. Jak by se na něco podobného měl člověk připravit, na co vsadit, aby "přežil"?

Pozor, ono to přežití možná není potřeba dávat do uvozovek. Ta doba, co je před námi, no my jsme vlastně už v ní, my to jen nevnímáme, což je ostatně obecný problém zde v České republice, že nedoceňujeme podobné kvalitativní posuny. Někdy mám pocit, že to, co se blíží, patří do kategorie "blaze tomu, co nic nemá, nestará se, kam to schová". Ale ponecháme-li toto stranou, vsadila bych na lokální trendy, tedy například na 3D tisk a jeho různé podoby, a také na něco, co bude zcela zásadní, na otázku půdy a soběstačnosti.

Lidé by tedy podle vás měli ve svých investičních strategiích reflektovat možnost, že se v dohledné době budou muset spolehnout sami na sebe a na své hmotné zásoby?

Nechci vykreslovat katastrofické scénáře kolapsu či něčeho podobného, ale i z trendů globálních investic je patrné, že je půda v kurzu. Africké země například pronajímají svou půdu na 99 let Číně a některým arabským zemím. Stejně tak jsou často diskutovány přístup k pitné vodě a otázka energetického zajištění. Tyto věci se mohou stát klíčovými. V usedlém českém prostředí to možná působí trochu panicky, ale mít podobné věci v pořádku na úrovni obce, kraje nebo státu bude podle mě zásadní. Vůbec bych to proto nepodceňovala.

Většina investorů má v současnosti peníze v akciích, státních dluhopisech a komoditách, a to prostřednictvím standardních nástrojů a trhů. Má to v dlouhodobějším výhledu smysl? Pokud se na to podíváme prizmatem toho, co čekáte, budou za 15-20 let tyto trhy vůbec existovat?

Když se hroutí systém, jako první mizí nadnárodní úroveň. Ztráta komplexity se projevuje v tom, že se postupně vracíte na nižší úrovně. A když dochází k tomu nejhoršímu, je dvacet kilometrů od vás už neznámá krajina. Tento vývoj dnes nelze vyloučit. Opakuji, nechci vykreslovat katastrofické scénáře, ale něco podobného není nemožné. Konkrétně k vaší otázce, v horizontu patnácti let v tom moc velký smysl nevidím. V komoditách možná ano, ale ne v "papíru", ale v hmotném vlastnictví.

Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009
Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009
před 34 minutami

Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009

První polovina letošního roku byla pro hedgeové fondy nejlepším obdobím od poslední finanční krize. Vyplývá to z dat...
Investiční fondy Hedgeové fondy Investice
Evropské akcie zakončily čtvrtek smíšeně, když ECB ponechala sazby…
18:31

Evropské akcie zakončily čtvrtek smíšeně, když ECB ponechala sazby beze změn

Velké akciové trhy západní Evropy skončily čtvrteční obchodování se smíšenými výsledky, když investoři zvažovali...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Peking chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence
17:59

Peking chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence

Čínská vláda představila ve čtvrtek národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020...
Čína Věda
Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku
17:56

Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku

Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost Exxon Mobil pokutou dvou milionů...
ExxonMobil Rusko
USA: Aktivita ve zpracovatelském sektoru poklesla nejníže od…
17:42

USA: Aktivita ve zpracovatelském sektoru poklesla nejníže od listopadu

Index aktivity v americkém zpracovatelském sektoru, jejž sestavuje filadelfský Fed, dosáhl v červenci hodnoty 19,5...
Americká ekonomika Průmyslová výroba
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra poklesla nejníže od dubna
17:34

Eurozóna: Spotřebitelská důvěra poklesla nejníže od dubna

Červencový index důvěry spotřebitelů v zemích eurozóny v tamní ekonomiku dosáhl podle prvních odhadů hodnoty -1,7...
Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky
17:27

Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky

Britská ministryně kultury Karen Bradleyová bude potřebovat několik dalších týdnů k rozhodnutí, zda plán úplného...
Média Spojené království Fúze a akvizice
Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou…
17:13

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou Bamboru

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou firmu Bambora od Nordic Capital za 1,5 miliardy...
Finanční sektor Fúze a akvizice
Pojišťovny: Objem odhalených podvodů klesl, ale loni byl rekordní
17:09

Pojišťovny: Objem odhalených podvodů klesl, ale loni byl rekordní

Objem odhalených pojistných podvodů v prvním pololetí 2017 dosáhl stovek milionů Kč. Meziročně klesl, ovšem loni byl...
Česká republika Pojištění
Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ
Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ
16:32

Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal minimální zisk 0,08 procenta, když zakončil seanci na...
Akcie ČR
Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů
16:09

Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů

Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Většina se ho vyrobila v posledních 65 letech a může trvale zamořit...
Životní prostředí
Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé
15:11

Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé

Nová nízkonákladová letecká společnost, kterou zakládají aerolinky Air France, ponese název Joon. Oslovit má...
Evropské akcie Doprava
USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233…
14:51

USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233 tisíc

V týdnu do 15. července si ve Spojených státech podalo 233 tisíc lidí počáteční žádost o podporu v nezaměstnanosti....
Americká ekonomika Pracovní trh
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9…
13:51

Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červnu snížila na 6,90 procenta ze 7,35 procenta v předchozím měsíci. Poprvé...
Slovensko Nezaměstnanost
EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu
13:48

EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu

Do příštího kola jednání o brexitu na konci srpna chce vyjednavač Evropské unie Michel Barnier od britské strany...
Evropská unie Spojené království
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
13:45

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze změny, euro navzdory holubičím slovům Maria Draghiho zpevnilo

Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává...
ECB Centrální banky Eurozóna
Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR
13:35

Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR

Míra zadlužení členských zemí Evropské unie se v prvním čtvrtletí zvýšila na 84,1 procenta hrubého domácího produktu...
Evropská unie