Co musíte ráno vědět (9. července)
|

Co musíte ráno vědět (9. července)

Jak si v polovině týdne vedly evropské a americké akcie, co pronesl řecký premiér Alexis Tsipras v Evropském parlamentu a jak společnost omezuje dospívající dívky? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu uzavřely kvůli Číně v mínusu. Obchodování narušil výpadek NYSE

Obchodování na NYSE ve středu postihl více než tříhodinový technický výpadek. K celkovému propadu amerických akcií nicméně přispěly hlavně masivní výprodeje akcií v Číně, které vyvolaly obavy z dopadu na globální ekonomický růst. Investoři byli nadále nervózní také kvůli řecké dluhové krizi, jejíž konec je stále v nedohlednu. Index Dow zakončil středeční obchodování se ztrátou 1,47 % na 17 515,42 bodu, širší benchmark S&P 500 oslabil o 1,67 % na 2 046,68 bodu a Nasdaq odepsal 1,75 % na 4 909,76 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 22,19 % na 19,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o šest bazických bodů na 2,198 %. V červených číslech ve středu skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce ztratily sektor základních materiálů, odvětví telekomunikačních služeb a energetický sektor. Výrazně oslabily také tituly z odvětví cyklického spotřebního zboží.

Akcie čeká kolaps. Čtěte!

Finanční ředitelé přiznávají, že investorům lžou do očí. A vůbec je to netrápí

2. Evropské akcie ve středu zastavily pokles a mírně zdražily

Evropské akcie po dvoudenním výprodeji zastavily propad a mírně ožily. Nahoru je vedly trhy v Itálii a Portugalsku. Britský FTSE 100 připsal 0,91 %, francouzský CAC 40 0,75 % a německý DAX 0,66 %. Regionální STOXX Europe 600 zakončil jen lehce nad nulou, nahoře ho podržely ropný sektor a síťová odvětví, dolů ho naopak vedly akcie automobilek. Italský FTSE MIB i portugalský PSI 20 posílily o více než procento po 6% ztrátách z předchozích dvou dní. Bezmála procento připsal i španělský IBEX 35. Burza v Aténách zůstane stejně jako řecké banky zavřená až do pátku.

Čeho se bát, když ne Řecka? Jeden kandidát za všechny

3. Pražská burza ve středu mírně oslabila, bankovní tituly po úterním propadu ožily

Index PX ve středu odepsal 0,22 % na 966,93 bodu. Bankovní emise po úterním propadu způsobeném referendem v Řecku ve středu lehce ožily - Komerční banka připsala 0,28 % a Erste Group Bank 0,71 %. O něco nižší zobchodovaný objem než Komerční banka zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie naopak 0,63 % ztratily. Nad nulou se pohybovaly ještě cenné papíry společností CETIN (+0,11 %) a Pegas Nonwovens (+0,19 %), zbytek burzy zamířil do červených čísel v čele s těžařskou NWR, která zlevnila o více než 4 %.

ČS: Červencová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Český statistický úřad ve čtvrtek zveřejní inflační data, Německo obchodní bilanci a v noci na čtvrtek se také dozvíme, jak je na tom čínská inflace a australská nezaměstnanost. Navíc zasedne britská centrální banka, která bude rozhodovat o dalším nastavení měnové politiky, a jako každý čtvrtek Spojené státy vydají zprávu o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Řecko by navíc konečně mělo věřitelům představit návrh nové dohody. Stručný výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras: Má země se proměnila v laboratorní pokus úsporné politiky. A ten selhal

Řecký premiér Alexis Tsipras během středečního projevu v Evropském parlamentu uznal, že současnou řeckou situaci nezpůsobili zahraniční věřitelé, ale předchozí vlády. Řekl, že reformy jsou zapotřebí, ale musejí být správně cílené a vhodně uvedené. Zdůraznil také, že si nepřeje, aby Řecko vystoupilo z eurozóny, a stejně tak si to nepřejí řečtí občané. Reformy, které jeho vláda v rámci nového návrhu dohody s věřiteli uvede, prý nemají způsobit další zátěž evropským daňovým poplatníkům, naopak mají pomoci vrátit Řecko do správných kolejí.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se …
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i…

Miliony Řeků z kapitálových kontrol nešílejí. Nemají důvod

6. Řecké banky již tento týden neotevřou

Řecké banky zůstanou uzavřené do pátku. Ministerstvo financí v Aténách to zdůvodňuje tím, že pohyb kapitálu v zadlužené zemi zůstává pod kontrolou, informovala agentura Bloomberg. Peněžní ústavy v zemi jsou mimo provoz od minulého pondělí poté, co jim Evropská centrální banka odmítla zvýšit objem nouzového financování. Oficiálně se měly banky znovu otevřít toto úterý, pak byl tento krok odložen na čtvrtek.

Řecko předložilo oficiální žádost o úvěrovou pomoc od ESM, chce program na tři roky

7. Spojené království podle ministra financí George Osbornea sníží korporátní daň na 19 % v roce 2017 a na 18 % v roce 2020

Británie bude hospodařit s přebytkovým rozpočtem až ve finančním roce 2019/2020, což je o rok později, než byl původní plán. Oznámil to ve středu ministr financí George Osborne, když v parlamentu představoval další rozpočtové škrty. Ministr také řekl, že britské hospodářství letos vykáže růst o 2,4 %, což je o desetinu procentního bodu méně, než se čekalo.

8. Britská banka Barclays odvolala svého generálního ředitele

Druhá největší britská banka Barclays ve středu odvolala svého generálního ředitele Antonyho Jenkinse. Zdůvodnila to nedostatečným důrazem na zvyšování zisků a snižování nákladů. Jenkinsovy povinnosti prozatím převezme předseda správní rady banky John McFarlane, uvedla stanice BBC.

9. Noyer: Dohoda s Řeckem je možná, bez ní hrozí katastrofa

Dohoda s Řeckem je stále možná, ale čas běží. Pokud se řešení nenajde, hrozí zemi hospodářská katastrofa, varoval ve středu v rozhovoru pro stanici Europe 1 šéf francouzské centrální banky Christian Noyer, který je rovněž členem Výkonné rady Evropské centrální banky. Také upozornil, že pokud bude zřejmé, že dohoda mezi Aténami a věřiteli není reálná, bude muset ECB ukončit nouzové financování řeckých bank.

10. Evropský parlament schválil reformu trhu s emisními povolenkami

Evropský parlament ve středu schválil reformu uvadajícího trhu s emisními povolenkami, která by po roce 2019 měla vést k jejich vyšší ceně a také k tomu, že se podnikům opět začnou vyplácet investice do ekologičtějších provozů. Přebytečné povolenky by měly nově směřovat do takzvané rezervy tržní stability (MSR), z níž mají být na trh uvolňovány pouze v případě zvýšené poptávky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Procter & Gamble rozšiřuje kampaň za posilování sebevědomí dívek

Loni společnost Procter & Gamble prostřednictvím značky Always rozjela kampaň Like A Girl upozorňující na to, jak v období puberty prudce klesá dívčí sebevědomí. Letos P&G kampaň posouvá dále. Do projektu zapojila herečku ze seriálu Hra o trůny Maisie Williamsovou, která se rozhodla figurovat jako propagátorka kampaně, jejímž cílem je inspirovat mladé ženy na celém světě, aby se nenechaly omezovat společenskými pravidly a změnily genderovou dynamiku. Podle průzkumu provedeného mezi desetitisíci dívek se 72 % z nich cítí omezováno společností, v níž se pohybuje. A právě na škatulkování se nová kampaň soustředí.

před 14 minutami

Asociace: Intervence přinesly exportérům přímo 687 miliard korun

Devizové intervence České národní banky přinesly od listopadu 2013 exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590...
ČNB Česká republika Česká koruna
před hodinou

Pojišťovací trh Lloyd's of London si zřídí základnu v Bruselu

Britský pojišťovací trh Lloyd's of London si pro sídlo své dceřiné společnosti pro Evropskou unii vybral Brusel....
Spojené království Pojišťovny Pojištění
11:24

Průzkum PwC: Dvě třetiny firem jsou zajištěny kurzovým rizikům

Zhruba dvě třetiny firem v Česku jsou zajištěny proti výkyvům kurzu koruny. Přibližně třetina se domnívá, že je...
Česká republika Byznys a podnikání ČNB
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů
11:02

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem v březnu stoupla na -5 bodů z -6,2 bodu v únoru....
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
10:44

Britské vystřízlivění? Většina Britů po brexitu očekává zhoršení stavu ekonomiky

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu podepsala žádost o aktivaci článku 50, čímž byl oficiálně zahájen proces,...
Spojené království Evropská unie
Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj
10:30

Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj

Faktické zahájení rozvodového řízení mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií ve středu na trhy výraznější dopad...
Spojené státy americké (USA) Zdravotnictví Donald Trump
10:16

Salvador je první zemí, která zakázala těžbu kovů

Salvador se stal první zemí světa, která na celém svém území zakázala těžbu kovů. Středeční rozhodnutí salvadorského...
Průmyslové kovy Vzácné kovy Těžba
Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %
10:00

Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %

Asijské akciové trhy po smíšeném úvodu seance zakončily čtvrteční obchodování převážně v mínusu. Seance se nesla v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
09:32

ConocoPhillips prodá většinu majetku v Kanadě firmě Cenovus

Americká ropná společnost ConocoPhillips prodá za 17,7 miliardy kanadských dolarů (333,4 miliardy Kč) většinu svého...
Americké akcie Kanada Ropa
ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů
09:06

ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů

Energetická skupina ČEZ ve středu zahájila nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů v...
ČEZ Akcie ČR MOL
V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku
08:41

V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek skončila neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku. Stál od minulého...
ČEZ Jaderná energetika Energetika
08:14

Toyota kvůli airbagům svolává ke kontrole dalších 2,9 milionu vozů

Japonská automobilka Toyota Motor svolává v Japonsku, Číně, Evropě a dalších zemích ke kontrole zhruba 2,9 milionu...
Japonsko Asijské akcie Auta
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa