Erste: Výhled pro americké a evropské akcie včetně jednotlivých sektorů
|

Erste: Výhled pro americké a evropské akcie včetně jednotlivých sektorů

Ve světle silných makrodat se rýsuje první zvýšení sazeb v USA na září. Středem zájmu trhů ve zbytku 3Q2015 bude i situace v Řecku, která ale spěje k dalšímu dočasnému řešení. Zlepšující se ekonomická data by určitě měla hrát důležitou roli a čeká se i mírné zvýšení výnosů dluhopisů. Investoři do firemních dluhopisů by měli zůstat opatrní ohledně rizikovějších kategorií bondů. U akciových trhů Erste očekává stagnaci až mírný růst.

Světové akcie Evropské akcie Americké akcie

Citujeme z reportu Erste:

Globální trhy

1. Růst firemních zisků pokračuje

V rámci indexu MSCI World se v letošním roce očekává nárůst firemních zisků o 3,1 % a v příštím roce o 12,1 %. To je důležitý faktor hovořící pro pokračování býčího trendu.

2. Ocenění akcií je jen mírně nad dlouhodobými průměry

Ukazatel forwardového P/E indexu MSCI World pro letošní rok dosahuje 17,4. To je mírně nad historickým průměrem 17. Očekávaný dividendový výnos je 2,4 % a 30letý průměr je 2,3 %. Z tohoto pohledu nejsou akcie předražené.

3. Technicky zůstávají akcie v rostoucím trendu, ale momentum zpomaluje

To se týká indexu S&P 500, který obvykle předbíhá ostatní indexy. Technická situace indexu zůstává středně pozitivní, ale zároveň se zvyšuje počet slabých sektorů. Proto lze očekávat zvýšenou volatilitu.

4. Rizikový faktor zvýšení úrokových sazeb v USA

Americký trh nebyl v uplynulém čtvrtletí negativně zasažen nárůstem výnosů a indexy v květnu dosáhly nových maxim. Na druhou stranu neočekáváme expanzi ocenění akciových indexů. Proto hlavním faktorem zůstává vývoj firemních zisků.

5. Firmy pokračují se silnými zpětnými odkupy akcií

To příznivě ovlivňuje očekávané tempo růstu firemních zisků.

U indexu MSCI World očekáváme zvýšenou volatilitu, řecká dluhová krize a zvyšování úrokových sazeb v USA mají potenciál zvýšit na trhu nejistotu. Později v průběhu čtvrtletí očekáváme mírný růst indexu v pásmu 0-5 %. Hlavními důvody k tomu by měly být rozumné ocenění a příznivý výhled růstu zisků.

Preferované sektory: zdravotnický, technologický a spotřebitelský.

Globální sektory

Cyklický spotřebitelský: Silný růst zisků v roce 2015; výhled pozitivní

V důsledku nízkých cen pohonných hmot a úrokových sazeb se prodeje aut v USA zvýšily na nejvyšší úroveň za několik let. Na druhou stranu čínský trh s auty zaznamenal výrazné zpomalení. Pro letošní rok očekávaný meziroční růst zisku v rámci sektoru o 15,7 % nám připadá vysoký. Odhady pro rok 2016 jsou také nadprůměrné (+14,7 %).

Cyklický defenzivní: Aktuálně pomalé ziskové momentum; výhled pozitivní

V USA se podle konsenzu pro letošek v rámci sektoru očekává nárůst zisků o 0,5 % a o 8,9 % příští rok. Situace v Evropě vypadá hůře (-3,3 % v 2015 a +9,1 % v 2016). Po období relativní slabosti očekáváme, že se trend v 3Q zlepší. Americké tituly by měly překonávat ty evropské díky lepším ziskovým vyhlídkám.

Zdravotnický: Firmy se stabilním růstem; výhled pozitivní

Sektor je charakteristický stabilním růstem zisků. Konsenzus pro letošní rok očekává růst zisku o 9,2 % a o 12,4 % příští rok. I v tomto sektoru je dynamika výsledků amerických firem větší ve srovnání s evropskými, kde se letos očekává růst jen o 4 %.

Průmyslový: Zisky pod tlakem; výhled neutrální

Pozitivním faktorem pro tento sektor je snížení vstupních nákladů díky poklesu cen komodit. Na druhou stranu mnoho energetických firem v důsledku nižších cen ropy snížilo své kapitálové výdaje. To se týká především firem kolem břidlicové ropy a plynu v USA. Proto se soustředíme především na firmy s malou poptávkou z tohoto odvětví. Podle indexů nákupních manažerů se vyhlídky v Evropě od začátku roku zlepšily. Pomáhá i slabší euro.

Technologický: Inovace a růst; výhled pozitivní

Podle konsenzuálních odhadů by se zisky sektoru letos měly zvýšit o 8,3 % a o 11,3 % v příštím roce. Očekávaná tempa růstu tak překonávají index MSCI World. Proto se očekává, že relativní síla sektoru IT v globálním měřítku pravděpodobně přetrvá. Prim nadále budou hrát technologické firmy z USA.

Energetický (ropa a plyn): Silný pokles zisků; výhled negativní

Situace energetických firem v následujícím roce bude pravděpodobně horší, než se nyní očekává. Očekávané tempo růstu zisků o 40 % je nerealisticky vysoké. Proto je prostor pro negativní překvapení velký. Proto by se investoři ve střednědobém horizontu měli akciím z tohoto sektoru vyhnout.

Základní materiály (těžaři surovin): Pokles zisků v roce 2015; výhled negativní

Kvůli pokračujícímu poklesu cen komodit zůstává sektor pod tlakem. Podle konsenzu by se zisky letos měly meziročně snížit o 5,8 %. Očekávané zvýšení úrokových sazeb v USA a zpomalování ekonomického růstu v Číně představuje rizika pro akcie z tohoto odvětví. Kvůli slabosti vůči indexu MSCI World a slabému výhledu by se investoři měli akciím z tohoto odvětví vyhnout.

Finanční: Silný růst zisků v USA; výhled neutrální

Celosvětově je výkonnost tohoto sektoru nevyrovnaná. U amerických firem se letos podle konsenzu očekává meziroční zvýšení zisků o 15,8 % při ROE 8,3 %. V Evropě se očekává +16,5 % při ROE 6,6 %. Firmám zde pomáhá kvantitativní uvolňování a hospodářské oživení. Celkové je ROE sektoru je stále podprůměrná (8,8 % proti 11,8 % MSCI World).

Telekomunikace: Dlouhodobá slabost; výhled neutrální

Konsenzus pro letošek očekává zvýšení zisků o 6,7 % a o 8,7 % příští rok. Důležitým faktorem v tomto ohledu je zavádění sítí 4G, které zvyšuje průměrné útraty zákazníků za služby operátorů. Ocenění amerických firem je relativně nízké a již odráží očekávané zvýšení úrokových sazeb ze strany amerického Fedu. I když vyhlídky pro růst v tomto sektoru jsou omezené, akcie telekomunikačních firem pravděpodobně ukáží relativní sílu v případě vyšší volatility na měnových trzích.

Síťová odvětví: Slabé vyhlídky; výhled negativní

Podle konsenzuálních odhadů by se zisky v rámci sektoru měly letos zvýšit o 6,7 %, ale zároveň se pro příští rok očekává jako u jediného sektoru pokles. Pravděpodobně mírně rostoucí výnosy dluhopisů by měly zatížit výsledky firem z tohoto sektoru, které jsou v souhrnu nadprůměrně zadlužené. V tomto odvětví nadále chybí vyhlídky pro růst.

Evropské trhy

Evropské akciové trhy po nárůstu v 1Q2015 mírně korigovaly, i tak ale od začátku roku posilují. Růst je rozprostřen napříč sektory a potvrzuje sílu oživení. Indexy nákupních manažerů v důležitých zemích eurozóny se pohybovaly v jasně příznivém pásmu. Zvláště německé průmyslové firmy v červnu navyšovaly výrobu.

Evropské akcie se aktuálně obchodují okolo 16,2násobku zisků, což je nad dlouhodobým průměrem 13,2. Celkově je konsenzus pro evropské akcie pozitivní, když se letos očekává zvýšení zisků o 2,4 %. K tomu příznivý trend již několik měsíců vykazují i revize zisků a tržeb firem zahrnutých v indexu MSCI Europe.

Evropské akciové trhy by ve 3Q2015 měly těžit z dodatečné likvidity, kterou zajišťuje program kvantitativního uvolňování od ECB. Přitom jsou výnosy státních a firemních dluhopisů navzdory zvýšení nadále na historicky velmi nízkých úrovních. Index MSCI Europe nabízí dividendový výnos 3,2 %. Pro 3. kvartál očekáváme při zvýšené volatilitě jen mírné zvýšení indexu MSCI Europe, na spodní hraně pásma 0-5 %.

Valuace a ziskovost evropských firem

Americké trhy

Druhý kvartál byl na amerických trzích smíšený. Nasdaq Composite vzrostl o 1,8 %, zatímco index S&P 500 klesl o 0,2 %. Nejlepší výkonnost zaznamenaly banky (+10 %), dodavatelé součástek pro automobily (+7 %), mediální společnosti (+6 %) a opět i zdravotnický sektor. Naopak se nedařilo realitním (-8 %) a dopravním společnostem (-7 %).

Oba indexy nákupních manažerů ISM zůstaly v pozitivním pásmu. Rozdíl mezi novými objednávkami a zásobami ve výrobním sektoru, který napovídá o budoucím vývoji, se dále zlepšil.

Konsenzuální odhady pro celkový růst zisků v rámci MSCI US v roce 2015 zůstávaly v posledních měsících na relativně nízké úrovni, okolo +1,1 % a v 2016 na +12,8 %. Aktuálně se odhad pro rok 2016 jeví jako příliš optimistický.

Forwardové P/E indexu MSCI US je pro rok 2015 okolo 18,4. To je mírně nad dlouhodobým průměrem 17. Dividendový výnos je s 2 % pod dlouhodobým průměrem, ale není tajemstvím, že dlouhodobě má klesající tendenci (a naopak rostoucí mají zpětné odkupy akcií). Aktuálně mírně nadprůměrné ocenění amerických akciových indexů je mimo jiné důsledkem velmi nízkých výnosů dluhopisů. Do konce roku čekáme jejich zvýšení.

Potenciál pro další zisky celého indexu jsou malé i kvůli pomalému růstu ziskovosti. Ukazatele naznačují, že ocenění celého trhu není příliš atraktivní. Naše hodnocení, tedy že zdravotnický, technologický a spotřebitelský sektor budou překonávat celkový trh, je podpořeno lepším výhledem zisků. Těžaři komodit, firmy ze síťových odvětví a energetické společnosti by na druhou stranu měly ve 3Q2015 zaostávat.

Očekáváme, že se index MSCI US bude v třetím kvartálu vyvíjet do strany jen s mírnými zisky (spodní konec pásma 0-5 %).

Zdroj: Erste Group Bank
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
před 16 minutami

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
před 35 minutami

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
před hodinou

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice
Ekonomika KLDR loni podle Soulu rostla nejrychleji za 17 let
Ekonomika KLDR loni podle Soulu rostla nejrychleji za 17 let
12:49

Ekonomika KLDR loni podle Soulu rostla nejrychleji za 17 let

Hrubý domácí produkt Severní Koreje se loni zvýšil o 3,9 procenta. Dosáhl tak nejrychlejšího tempa růstu za 17 let, a...
KLDR HDP Hospodářský růst
Tržby a zisk General Electric ve 2. čtvrtletí výrazně klesly
Tržby a zisk General Electric ve 2. čtvrtletí výrazně klesly
12:30

Tržby a zisk General Electric ve 2. čtvrtletí výrazně klesly

Tržby a zisk největšího amerického průmyslového konglomerátu General Electric ve druhém čtvrtletí výrazně klesly....
General Electric Americké akcie Výsledková sezóna
Audi svolává do servisů 850 000 vozidel
12:06

Audi svolává do servisů 850 000 vozidel

Německá automobilka Audi v pátek oznámila, že do servisů svolá 850 000 vozidel s naftovým motorem, aby aktualizovala...
Německo Auta Životní prostředí
MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů
MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů
11:46

MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů

Mezinárodní měnový fond své zapojení do finanční pomoci Řecku podmiňuje tím, že evropští věřitelé podniknou kroky ke...
Řecko Zadlužení Mezinárodní měnový fond
Výrobce hodinek Swatch zvýšil zisk, pomohla mu Čína
Výrobce hodinek Swatch zvýšil zisk, pomohla mu Čína
11:23

Výrobce hodinek Swatch zvýšil zisk, pomohla mu Čína

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o 7,2 % na 269 milionů švýcarských franků ...
Švýcarsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Goldman Sachs: Bitcoin by mohl stoupnout až na 3 700 USD
11:05

Goldman Sachs: Bitcoin by mohl stoupnout až na 3 700 USD

Šéfka technické strategie americké investiční banky Goldman Sachs Sheba Jafariová v analytické poznámce z tohoto...
Bitcoin Měny
Jaguar Land Rover otevřel v Číně první zahraniční motorárnu
10:40

Jaguar Land Rover otevřel v Číně první zahraniční motorárnu

Britský výrobce luxusních aut Jaguar Land Rover otevřel v Číně svůj první zahraniční závod na výrobu motorů....
Spojené království Auta Čína