Co musíte ráno vědět (14. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (14. srpna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, čeho se bojí Evropská centrální banka a který světový politik je milovníkem cibule? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve čtvrtek pohybovaly kolem nuly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zamířily opatrně vzhůru, seanci ale zakončily smíšeně kolem nuly. Pokles kurzu čínské měny zpomalil a čínská centrální banka po devalvaci jüanu uvedla, že pro další pokles kurzu měny už není důvod. Dow uzavřel s mírným ziskem 0,03 % na 17 408,25 bodu, zatímco S&P 500 ztratil 0,13 % na 2 083,39 bodu a Nasdaq oslabil o 0,21 % na 5 033,56 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,88 % na 13,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o čtyři bazické body na 2,19 %. Devět z deseti hlavních sektorů zakončilo seanci v mínusu. Největší ztráty zaznamenaly akcie z energetického odvětví, tituly ze sektoru základních materiálů a cenné papíry z telekomunikačního odvětví. Jediným rostoucím sektorem bylo cyklické spotřební zboží.

Pokles o 5 %? To nemá smysl řešit!

Proč je také tak důležité, jak se budou měnit sazby

2. Evropské akcie ve čtvrtek ožily díky výsledkové sezóně i uklidnění situace kolem Číny

Evropské akciové trhy ve čtvrtek mírně ožily poté, co ve středu zažily největší jednodenní propad od října loňského roku. Britský FTSE 100 odepsal 0,04 %, francouzský CAC 40 naopak posílil o 1,25 % a německý DAX o 0,82 %. Regionálnímu indexu STOXX Europe 600 k 0,97% zisku dopomohly hospodářské výsledky firem a také uklidnění situace kolem měnového kurzu v Číně. Nestlé připsala 2,7 % v reakci na silnější růst půlročních prodejů, než se čekalo. TUI zase posílila o více než 7 %, když uvedla, že její zisk poroste tempem u horní hranice rozmezí, které dříve předvídala. Ožily také akcie společností, které v předchozích dnech negativně reagovaly na oslabující čínský jüan. LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton připsala bezmála 3 % poté, co za předchozí dva dny ztratila přes 10 %. Ožily i akcie automobilek, které kvůli oslabení jüanu zažily nejprudší pokles od roku 2011.

5 grafů: Největší problémy Číny a evropská ekonomika, která je může pocítit nejvíce

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila, nahoru jí pomohly akcie ČEZ, Erste a O2 C.R.

Index PX ve čtvrtek přidal 0,49 % na 1 027,53 bodu. Největší objem obchodů zaznamenala opět skupina ČEZ, jejíž akcie zpevnily o 0,51 %. Co do objemu následovaly cenné papíry Komerční banky, které naopak 0,71 % odepsaly, zatímco třetí nejobjemnější titul, Erste Group Bank, přidal přes 2 %. Krátce po 23.00 SELČ společnost MSCI oznámila, že do indexu MSCI Czech Republic zařadí místo nedávno vyřazených akcií O2 C.R. cenné papíry Pegasu Nonwovens. Analytici z České spořitelny očekávali, že do MSCI budou přidány buď znovu akcie O2 C.R., nebo právě cenné papíry Pegasu Nonwovens. Spekulace na tento vývoj poslaly akcie O2 C.R. ve čtvrtek o více než 8 % nahoru a Pegas Nonwovens posílila o bezmála 2 %. V průběhu odpoledne akcie Pegas Nonwovens dokonce posilovaly až o 2,7 % na rekordních 855 Kč. Naproti tomu akcie Unipetrolu po zprávě o výbuchu a požáru v Litvínově spadly o 5 %. Po dvou explozích v části areálu litvínovské chemičky vypukl podle zpráv požár, který si vyžádal evakuaci zhruba tisíce lidí. Ve čtvrtek se nedařilo ani akciím Fortuny, které zareagovaly téměř 10% propadem na zprávu o odchodu hlavního bookmakera a ředitele slovenské pobočky z firmy.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

4. Očekávané události

V pátek budou trhy sledovat australské maloobchodní tržby, zprávy o HDP Itálie, Francie, Německa a celé eurozóny, jejíž statistický úřad Eurostat navíc zveřejní ještě inflační data. Zpráva o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí vyjde také v České republice. Odpoledne se budou investoři v zámoří soustředit na index výrobních cen, průmyslovou výrobu a předběžný index důvěry spotřebitelů v americkou ekonomiku od Michiganské univerzity. Výsledkovou sezónu v Evropě obohatí mimo jiné Swiss Life Holding a v Číně China Petroleum & Chemical, China Construction Bank, PetroChina a Sands China. Co investoři sledovali celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB má obavy z vývoje na burze v Číně a možných kroků Fedu

Přílišná kolísavost finančních trhů v Číně by mohla mít na zatím křehké hospodářské oživení v eurozóně větší dopady, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání vedoucích představitelů Evropské centrální banky. Ekonomiku eurozóny by prý mohlo negativně ovlivnit rovněž očekávané zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.

6. Dudley (Fed): Zvýšení sazeb se blíží, oslabení jüanu bylo správným krokem

Oslabení čínského jüanu je pravděpodobně správným krokem, pokud je ekonomika ve skutečnosti slabší, než čínská vláda očekávala. Řekl to ve středu William Dudley, prezident pobočky Fedu v New Yorku. "Je zcela zřejmé, že pokud je čínská ekonomika slabší, než vláda očekávala, není zcela nerozumné, aby čínská měna tuto slabost vyrovnala," řekl Dudley. "Je příliš brzy na to soudit, co se děje v Číně ve vztahu k její měnové politice. Očividně došlo k tomu, že jüan posiloval spolu s americkým dolarem," uvedl v projevu dále Dudley.

7. Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červenci vzrostly o 0,6 %, bez aut o 0,4 %

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červenci vzrostly o 0,6 %, bez aut o 0,4 %, jak se očekávalo. Američané více utráceli za automobily či jídlo v restauracích, vyplývá ze čtvrtečních údajů ministerstva obchodu. Ministerstvo zároveň zpřesnilo údaje za červen. Podle zpřesněných dat zůstaly tržby beze změny, původně ministerstvo uvedlo, že se o 0,3 % snížily.

8. Ruský premiér rozšířil zákaz dovozu potravin na další země

Rusko ve čtvrtek přidalo Albánii, Černou Horu, Island a Lichtenštejnsko na seznam západních zemí, ze kterých zakázalo dovoz potravin. Zároveň pohrozilo tímto krokem i Ukrajině, pokud začátkem příštího roku vstoupí v platnost hospodářská část smlouvy o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Příslušné nařízení podepsal premiér Dmitrij Medveděv.

9. Zaměstnanci Deutsche Bank čelí obžalobě kvůli daňovým podvodům

Německá prokuratura obžalovala sedm současných a jednoho bývalého zaměstnance společnosti Deutsche Bank za údajné daňové podvody související s obchodováním s emisními povolenkami. Způsobené škody prokuratura odhaduje na 220 milionů eur, informovala ve čtvrtek agentura DPA.

10. Řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně expandovala

Řecká ekonomika se ve druhém čtvrtletí překvapivě vrátila k růstu. Tamní statistický úřad ve čtvrtek oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) se proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,8 %. V prvním kvartálu HDP podle zpřesněných údajů stagnoval, namísto původně ohlášeného poklesu o 0,2 %.

Finanční výbor řeckého parlamentu schválil dohodu o nové pomoci

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Australský premiér má očividně slabost pro cibuli

Letos v dubnu si světová média povšimla, jak odolné chuťové pohárky má australský premiér Tony Abbott. Při návštěvě farmy se tehdy s chutí zakousl do cibule, a dokonce ještě dotyčnému farmáři pochválil její chuť.

Zdá se však, že se nejednalo o ojedinělý "incident" - před čtyřmi roky se Abbott do cibule před zraky kamer zakousl rovněž s chutí, a dokonce si do ní pak kousl ještě několikrát, aniž by uronil jedinou slzičku.

před hodinou

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie
11:35

Turecko chce s Tillersonem řešit i kauzu zatčeného bankéře Atilly

Jedním z témat čtvrtečního jednání amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona v Ankaře bude i pondělní zadržení...
Turecko Spojené státy americké (USA) Írán