Svět podle Mühlfeita: Uspěchaný nový normál přežije jen ten, kdo se naučí řídit stres, říká někdejší prezident Microsoftu
|

Svět podle Mühlfeita: Uspěchaný nový normál přežije jen ten, kdo se naučí řídit stres, říká někdejší prezident Microsoftu

Školství potřebuje oživit vizionářské myšlenky Komenského, moderní technologie totiž konečně umožňují učit se formou hry. Tento potenciál nicméně naráží na systém vyučování, který je stále pevně zakotven v 18. století. I proto se nedaří podchytit talent, který každý člověk má, na což ekonomika i mnozí z nás doplácejí, říká někdejší prezident Microsoftu pro Evropu a dnes nezávislý konzultant a kouč Jan Mühlfeit.

Technologie Psychologie Vzdělání Mezilidské a pracovní vztahy

O otřesu, který způsobí mladí: Ujmou se kormidla dříve a zaměří se na velká témata

Mladá generace se dostane do vedoucích pozic mnohem dříve (mnohem mladší) než generace jejích rodičů a prarodičů. Je to dáno tím, že poprvé v dějinách lidstva umějí mladí pracovat s technologiemi a rozumějí jim daleko lépe než stávající ekonomicky vedoucí generace. Dosud jsme byli zvyklí na lineární pokrok, ale nyní jsme vystaveni exponenciálním změnám, které pohání takzvaný Mooreův zákon (každých 18-24 měsíců se zdvojnásobuje počet tranzistorů na čipu). Brzký nástup mladých do rozhodovacích funkcí v politice i byznysu změní svět.

Dnešní mladí se mnohem více zajímají o velké, globální problémy, například o zachování přírody pro budoucí generace. Jsou si dobře vědomi toho, že globalizace musí fungovat pro všechny. Když jsem začal spolupracovat se studentskou organizací AIESEC, bylo jejím mottem něco jako "připravujeme zítřejší profesionální lídry". Já jsem si říkal ok, ale proč to dělají? Dnes mi svým způsobem odpovídají, jejich motto je "AIESEC je místem, kde se mění svět". To je úplně jiná mise, jiná kategorie. I proto jsem, co se týče budoucnosti planety, mírným optimistou.

O potřebě odemknout lidský kapitál: Lidé si nesmí chodit do práce jen pro peníze

Klíčové pro budoucnost budou technologie a skutečné odemčení lidského kapitálu a potenciálu. V případě druhého bych zdůraznil jednu věc. Politici i lidé z byznysu vykládají o tom, jak moc se plýtvá různými zdroji – s nerostnými, finančními a tak dále. Přitom nejvíce se plýtvá lidskými zdroji. To je potřeba změnit a věřím, že se to i díky technologiím podaří. V této souvislosti je zajímavý jistý digitální paradox – čím více bude kolem nás technologií, tím důležitější bude lidský mozek. 90 % věcí, které o mozku víme, jsme se dozvěděli díky počítačům během posledních deseti nebo patnácti let. Třeba to, že se mozek vyvíjí celý život, je informace z roku 1999.

Potřeba odemknout lidský kapitál je věc, kterou by si měli uvědomit lídři v privátním i veřejném sektoru. Právě mladí si ji podle mě uvědomují daleko více, což je pro hospodářský rozvoj nesmírně důležité. Ekonomika, která se žene dopředu tempem daným technologiemi a jejich vývojem, totiž nutně narazí na pomyslný strop, pokud většina lidí nebude ráda dělat to, co dělá; pokud si budou do práce jen chodit pro peníze. Peníze jsou krátkodobá motivace, svým způsobem sice nesporně důležitá, ale ne dlouhodobá, inspirativní.

O návratu ke Komenskému: Technologie umožní školu hrou, školství se musí probudit

Je potřeba vrátit se k Janu Ámosi Komenskému. Byl to vizionář, v jeho době ale nebyly k dispozici prostředky k naplnění jeho představ. Škola hrou je přitom přesně to, jak by škola měla vypadat. Každé dítě je totiž v podstatě vizionář. Jako děti si hrajeme na svět, který neexistuje, ale věříme, že je skutečný. Bez vizí a vizionářů by nebyl pokrok. Problém je v tom, že současné školství kreativitu, představivost a schopnost nazírat svět a jeho problémy novým, originálním způsobem dusí. Komenský v této souvislosti připomíná, že když něco dětem řeknete, tak to zapomenou (memorovací systém). Když jim to ukážete, což je o něco lepší, tak si to spíše zapamatují. No a pokud je do toho zapojíte, je to nejlepší, to je ona škola hrou, projektové učení a tak dále, tehdy to děti pochopí. Věřím, že díky technologiím budeme schopni školu hrou začít uplatňovat v mnohem větší míře.

Nyní máme technologie 21. století, ale školní model z 18. století. Škola je stále založena na memorování, všichni se učíme totéž. Nereflektujeme, že je každý student individualita. Nicméně již existují projekty jako Khan Academy, které individuální způsob učení se umožňují. Stejně tak se děti mohou učit globálně, spojit se třeba přes Skype, poradit si, vytvářet týmy. Když něco takového udělají při písemce, dostanou pětku za podvádění. V práci to po lidech naopak chceme, říká se tomu týmová práce a je za to bonus. Škola je prostě odtržená od reality. Něco podobného jsem nedávno napsal pro Mladou frontu Dnes. Čekal jsem, že se proti tomu postaví spousta učitelů, ale bylo to naopak, nastala fantastická pozitivní odezva. Mnozí kantoři to cítí stejně, je ale potřeba změnit systém.

O tom, že stres (ne)musí být zabiják: Podstatný je management energie, nikoli času

Technologické změny budou pokračovat a budou stále rychlejší. V důsledku toho na nás bude vyvíjen mnohem větší tlak. Ovšem stres, pokud s ním člověk umí zacházet, nemusí zabíjet. Když například člověk cvičí, také čelí fyzickému stresu, ale pak si odpočine a celkově mu to prospěje. Problém vidím v tom, že lidé od stresu neodpočívají. Musíme se proto naučit řídit nikoli svůj čas, na který se většinou soustředíme ale svou energii. Pokud řídíte jen svůj čas, je pro vás stres zabiják.

Vrcholoví sportovci jsou na tom v této oblasti mnohem lépe než manažeři. Sportovec ze sebe něco vydá a odpočine si, zatímco manažer si neodpočine nikdy. Má čtyři nebo pět týdnů dovolené, na které ho stejně někdo otravuje telefonáty a e-maily. K tomu si přičtěte, jak dlouho by měl manažer takto fungovat. Já jsem například začal ve vrcholovém managementu, když mi bylo třicet, a skončil jsem ve třiapadesáti. Normálně se ale po manažerech chce, aby dělali do pětašedesáti. Třeba NHL například hrají lidé – Jágr je výjimka – v průměru patnáct, dvacet let, a to ještě mají během celé kariéry čas na odpočinek. Manažeři ne. Řízení energie tedy bude opravdu nadmíru důležité.

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
včera v 19:48

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
včera v 17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
včera v 15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
včera v 13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
včera v 12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
včera v 11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
včera v 08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
22. 7. 2017 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
22. 7. 2017 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
22. 7. 2017 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
22. 7. 2017 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR