Co musíte ráno vědět (5. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (5. srpna)

Jak se v úterý dařilo akciovým trhům v Evropě a Spojených státech, dokdy by měla být hotová dohoda Řecka s věřiteli a kam jít, pokud hledáte exkluzivní diskuzní fórum? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý mírně oslabily, Apple spadl na šestiměsíční minimum

Americké burzy v úterý mírně oslabovaly. Cena akcií technologického gigantu Apple se propadla na šestiměsíční minimum, akcie farmaceutické společnosti Baxalta naproti tomu prudce posílily díky nabídce na převzetí podniku. Index Dow odepsal 0,27 %, S&P 500 0,22 % a Nasdaq 0,19 %. Index volatility VIX vzrostl o 3,5 % na 13 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm bazických bodů na 2,22 %. V indexu Dow nejvíce ztrácely akcie společností Apple, ExxonMobil a DuPont, dařilo se naopak akciím firem Microsoft, Nike a Home Depot. Za poklesem ceny akcií společnosti Apple (-3,21 %) podle analytiků pravděpodobně stojí obavy ze zpomalení hospodářského růstu v Číně a skepse ohledně poptávky po chytrých telefonech iPhone 6. Akcie společnosti Baxalta zamířily prudce vzhůru (+11,92 %) poté, co irský konkurent Shire předložil jejím akcionářům nabídku na převzetí podniku za 30 miliard dolarů.

Index S&P 500 podrobený technické analýze: Testování 200denního klouzavého průměru a riziko prodejního signálu

2. Evropské akcie v úterý vedly dolů banky v čele s Crédit Agricole

Evropské akcie v úterý vedly dolů banky, které převážily zisky v sektoru základních materiálů. V poklesu pokračovaly také řecké akcie. Britský FTSE 100 zakončil den jen lehce pod nulou se ztrátou 0,03 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,16 % a německý DAX naopak 0,11 % připsal. Regionální STOXX Europe 600 po pětidenní růstové řadě v úterý odepsal 0,16 %. Crédit Agricole vedla dolů celý sektor bank v indexu STOXX Europe 600. Ztrácela 10 % poté, co naznačila, že se jí nepodařilo získat povolení regulátorů pro reorganizaci, která by jí umožnila získat kapitál na vyplacení investorů. Ropné firmy vedla dolů společnost Total kvůli pokračujícímu poklesu cen ropy. Naproti tomu oživující ceny některých komodit dopomohly k posilování akcií těžařů v čele s BHP Billiton a Rio Tinto.

Grafy a poučení z řecké dluhové krize: Eurofederace, nebo nic

Řecko jako historická křižovatka? Zatím přešlapujeme na místě

3. Pražská burza v úterý při nízkém objemu obchodů mírně oslabila

Index PX v úterý odepsal 0,41 % na 1 036,75 bodu. Objem obchodování nedosáhl ani 300 milionů korun a téměř polovinu z něj tvořily akcie Komerční banky, které připsaly 0,55 %. Naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, odepsala 0,8 %. Druhý největší objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie však oslabily o více než procento. Přes procento ztratily také mediální CME a likérka Stock a směrem dolů opět zakolísala i cena akcií těžařské NWR. Naproti tomu O2 C.R. připsala 0,3 %, stejně jako tabáková společnost Philip Morris ČR, a CETIN zpevnila o bezmála půl procenta, podobně jako cenné papíry Unipetrolu.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

Výsledková sezóna na pražské burze je v plném proudu. Jaká čísla představí Komerční banka a Erste Group?

4. Očekávané události

Středa se ponese ve znamení indexů nákupních manažerů. Budou zveřejněna kompozitní data a indexy v sektoru služeb v Evropě i zámoří. Český statistický úřad odhalí maloobchodní tržby za červen, stejně jako Eurostat, a Itálie přidá červnovou průmyslovou výrobu. Spojené státy pak odpoledne vydají zprávu o obchodní bilanci za červen a pravidelnou statistiku o zásobách ropy. Hospodářské výsledky ve středu zveřejní Komerční banka, ve světě budou sledovány údaje od firem jako Time Warner, Priceline, CBS, Marathon Oil, ING Groep, UniCredit nebo Société Générale. Co budou investoři sledovat v průběhu celého týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Dohoda s věřiteli by podle Řecka měla být hotova do 18. srpna

Dohoda mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli o podobě třetího záchranného balíku pro tuto zadluženou zemi by měla být hotova do 18. srpna. Řekla to v úterý mluvčí vlády v Aténách, podle které se o podrobných podmínkách začne jednat ve středu. Řecko potřebuje do 20. srpna splatit dluh zhruba 3,4 miliardy eur Evropské centrální bance, k čemuž chce využít část očekávané pomoci. Ta má dosáhnout až 86 miliard eur.

6. Ukrajina prý poslala věřitelům nový návrh restrukturalizace dluhu

Ukrajinské ministerstvo financí poslalo skupině největších soukromých věřitelů nový návrh na restrukturalizaci státního dluhu Ukrajiny. Investory zároveň pozvalo na čtvrteční schůzku k "rozhodujícím" jednáním.

7. Čína podpořila akciový trh opatřeními proti spekulacím na pokles

Čína v úterý představila nové kroky, které mají omezit spekulace na pokles cen akcií. Tamní akciové trhy díky tomu posílily o více než tři procenta. Peking se nyní snaží zastavit výprodej, v jehož důsledku čínské akcie od června ztratily přes 30 % hodnoty.

Co (také) znamená čínská akciová horská dráha (i) pro vaše peníze?

8. Co čtvrtletní výsledky firem naznačují o akciových trzích i trhu s ropou?

Americké akciové trhy letos sice vystoupaly na rekordy, nic výrazného ale od začátku roku nepředvádějí. Co je ale v blízkosti historických maxim možná důležitější, ani příliš neztrácejí. Vzhledem k vývoji v Evropě a na čínském akciovém trhu se nabízí otázka, proč akciové trhy v USA nezaznamenaly výraznější pokles. Odpověď souvisí s tím, že vývoj v Evropě a Číně nijak výrazně neovlivňuje ekonomiku USA ani výsledky jednotlivých firem. A ani s tím silným dolarem to není tak hrozné.

9. Americké ministerstvo vyšetřuje obchody německé Deutsche Bank

Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje obchody, které jménem ruských klientů uskutečnil německý finanční ústav Deutsche Bank. Agentuře Reuters to v úterý řekl nejmenovaný zdroj. Transakce prý mají hodnotu několika miliard dolarů. Deutsche Bank se k věci odmítla vyjádřit, podle zdrojů citovaných americkými médii úřad zkoumá obchody s akciemi, při kterých se mohly přesouvat peníze z Ruska bez informování úřadů.

10. Rusko možná rozšíří svůj sankční seznam o nové státy

Ruský premiér Dmitrij Medveděv v úterý nařídil vládě, aby se zabývala možným rozšířením seznamu států, na jejichž zboží Moskva vyhlásila embargo odvetou za protiruské sankce Evropské unie a USA. Oznámila to agentura TASS. Důvodem je podle premiéra podezření, že se některé další státy připojily k protiruským sankcím. Žádné země ale neuvedl.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Chcete se hádat o politice, náboženství a dalších výbušných tématech? Jděte na novou sociální síť

O politice, náboženství a společensky významných tématech sice můžete diskutovat na Facebooku, LinkedInu i na Twitteru, ale ne vždy je to nejlepší místo. Kdo by chtěl rozdmýchávat výbušnou metafyzickou debatu v prostoru, který se mnohem více hodí na sdílení videí s koťaty?

Pokud vás tato témata opravdu zajímají, zároveň však nechcete k jejich probírání používat běžné sociální kanály, obraťte se na Roust, novou sociální síť, kam je možné se dostat pouze na pozvání. Tyto debaty jsou zde vřele vítány.

"Facebook se stal prostředkem pro udržení kontaktu s přáteli, rodinou, kolegy, zákazníky a zaměstnanci. S tak rozmanitými sociálními vazbami, jako máme na Facebooku, je složité, a někdy dokonce i riskantní pouštět se do diskuzí o politických nebo náboženských tématech. Přesto jsou tyto diskuze důležité," říká zakladatel Roustu Mark LaFay, který projekt přirovnává k evoluci internetového randění, jež se také posunulo od naprosté veřejnosti k exkluzivnějším možnostem pro náročnější uživatele.

Roust od ostatních sociálních sítí odlišuje především jedna věc - tlačítko "nelíbí se mi". Zatímco ostatní sociální sítě se mu vyhýbají jako čert kříži, Roust je za něj vděčný, protože právě tlačítko "nelíbí se mi" může vyvolat kýženou diskuzi.

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
včera v 11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
včera v 11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod