Geopolitické vize exkluzivně na IW: Mladá generace smaže fyzické hranice, chudoba v Africe pro ni i proto bude důležitější než vlastní spotřeba
|

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Mladá generace smaže fyzické hranice, chudoba v Africe pro ni i proto bude důležitější než vlastní spotřeba

Politici i vysocí manažeři se dnes a denně ohánějí reformní mantrou, ve skutečnosti ale potřebné změny odmítají. Namísto nich se nadále snaží vařit podle starých receptů, k nimž patří motivování bonusy a bičem. Opravdový kvalitativní posun přitom může zajistit jen rozvinutí potenciálu každého člověka, říká někdejší prezident Microsoftu pro Evropu a dnes konzultant na volné noze Jan Mühlfeit. Změna podle něj přijde s novou generací, která se díky schopnosti zvládat technologie již brzy dostane ke kormidlu.

Technologie Geopolitická rizika Světová ekonomika Byznys a podnikání Rozhovor
Jan Mühlfeit

Současné, technologiemi poháněné změny budou mít podle konzultantů z McKinsey 300krát silnější dopad než průmyslová revoluce. Těžit z toho, jak i vy sám říkáte, budou zejména mladí, kteří význam i potenciál tohoto skoku dokáží pochopit i uchopit. Co to pro svět znamená?

Tito mladí lidé budou ve funkcích s rozhodovacími pravomocemi, v politice i v byznysu, daleko dříve, než byla stávající generace. Umějí totiž lépe ovládat technologie. Současně to znamená, že velké banky, telekomunikační firmy, nadnárodní společnosti i malé firmy, pokud budou chtít nalákat mladé talenty, budou muset nejen být technologicky na výši, ale také zapomenout na takové věci, jako je zákaz Facebooku, internetu a podobně. Firmy a třeba i státní správa budou muset co nejotevřenější, jinak se jim mladé lidi nepodaří přilákat.

Lišit se určitě bude i způsob nakupování zboží a služeb, tedy spotřebitelské návyky. Firmy a ekonomiku jako takovou tedy zřejmě nebudou ovlivňovat jen mladí lídři, ale ve stále větší míře mladí jako takoví, souhlasíte?

Ano. Ono platí již dnes, že mladí rozhodují o tom, jak se spotřebitelsky chováme jako skupiny, rodiny a organizace. Například při výběru auta podle některých průzkumů až 40 % rozhodnutí dělají lidé mladší jedenácti let. Podobné je to v případě dovolené a dalších typů zboží a služeb. To do jisté míry souvisí s takzvaně disruptivní, narušitelskou rolí moderních technologií, jejich potenciálem měnit celé obory. Jaké zemětřesení například způsobily Booking.com, TripAdvisor nebo Airbnb v hotelovém byznysu nebo třeba Uber v oblasti přepravy. Před nějakými pěti lety se zdálo, že v těchto oborech nelze nic vymyslet a změnit, ale bylo to přesně naopak.

Prověřené obchodní modely se často otřásají v základech a současně s tím mizí rozdělení trhu mezi velké a známé hráče. Banky jako Goldman Sachs proto například loví mezi malými technologickými startupy. Co dalšího by měly zavedené firmy dělat, aby probíhající revoluci přežily?

Má rada je v těchto případech vždy stejná: Pokud nebudete do tří let softwarovou firmou, nebudete existovat. Vezměte si aerolinky Ryanair, ty se dnes chovají jako softwarová firma. Na rozhodnutí, které jim díky tomu trvá pět minut, se u Lufthansy a dalších velkých firem stále čeká třeba týden. Schopnost rychle se rozhodovat je přitom stále důležitější.

Vraťme se ještě k mladým, k jejich postoji ke spotřebě, životním prioritám a dopadům, jaké to na firmy a ekonomiku jako takovou bude mít. Mluví se o tom, že nastupuje disruptivní generace, která v tomto smyslu nenechá kámen na kameni. Vidíte to podobně?

Jedna paní, když překládala termín disruptive generation, použila výraz generace pozitivního rozvratu. To se mi líbí, s tím souhlasím. Léta jsem při různých příležitostech pracoval s mladými lidmi, a mohu proto z vlastní zkušenosti říci, že jsou mnohem méně orientovaní na spotřebu než generace baby boomers nebo ta předchozí. Daleko více se zajímají o velké, globální problémy, třeba o zachování přírody pro budoucí generace. Zajímají se o chudé v Africe, protože globalizace funguje všude kromě Afriky. V důsledku toho máme na jedné straně obrovský technologický pokrok, a na druhé straně stále hlubší a širší propast mezi bohatými a chudými. Když jsem se narodil, byla bohatá země asi pětkrát bohatší než ta chudá, dnes je to 45násobek.

To, o čem mluvíte, hraničí se změnou paradigmatu. Hospodářsko-politický systém sice přetrvá v současné podobě, ale pravidla, podle kterých se bude hrát, respektive hodnoty, o něž lidé budou usilovat, dojdou zásadních změn. Jak to bude vypadat v praxi?

Změny se budou dít stále rychleji, jedinou konstantou bude změna. Na to nebudou stačit nějaké reformy, které navíc firmy ani politici nyní nezavádějí. Říkají sice, že (se) budou reformovat, ale vlastně jsou proti potřebným změnám. Firmy i společnost ale bude potřeba transformovat, bude nutné přejít k něčemu novému. Z technologie jako takové se totiž stane komodita, bude široce dostupná všude po světě, o tom jsem přesvědčený. Jediné, v čem si lidé budou konkurovat, jak spolu budou soutěžit, a to v byznysu i mezinárodně, bude schopnost odemknout lidský potenciál.

V této souvislosti se většinou mluví o zvýšení produktivity práce, v poslední době také o výhodách a hrozbách robotizace a automatizace, které například v Evropě podle think tanku Bruegel ohrožují zhruba polovinu pracovních míst.

Jen 13 % lidí (podle průzkumu společnosti Gallup) dělá věci, při nichž využívá své silné stránky, svůj talent. 87 % lidí tedy chodí do práce jen kvůli penězům. Využíváme tedy jen necelou pětinu svého potenciálu. A nyní si představme, že při ohromném technologickém pokroku, o němž hovoříme, umožníme lidem dělat věci, které je baví. Ve škole učíme tradiční disciplíny – matematiku, jazyky, vědu a tak dále –, ale věc, která má zásadní vliv na to, jak naše planeta bude vypadat, tedy sebepoznání, neučíme. To se podle mě musí změnit.

Ta největší výzva, pomyslná zátka, které je potřeba se zbavit, abychom zvládli skok, který v principu je v našich silách, tedy tkví v nalezení sebe sama?

Maslowova pyramida potřeb

Když se podíváme na Maslowovu pyramidu potřeb – a obzvlášť, když se soustředíme na západní hemisféru –, máme pokryto vše kromě seberealizace, tedy špičky pyramidy. Korporace i státy to bohužel ignorují a nabízejí výměnou za více práce více peněz, lepší auta a podobně. To nemá se seberealizací nic společného. Lidé chtějí dělat to, co je baví, a pak jsou schopni to dělat i za méně. Když navíc děláte, co vás baví, je to nejen ekonomicky výhodné pro firmu i zemi, ale i sociálně přínosné. Jste totiž šťastnější. A když je někdo šťastnější, má lepší imunitní systém a je zdravější, takže se ušetří za zdravotní péči. A ta je a bude jednou z nejnákladnějších věcí.

Ochota a schopnost firem a celých ekonomik umožnit lidem seberealizaci, nasměřovat je na cestu sebepoznání, tedy může odemknout obrovský, dnes nevyužívaný potenciál, a tím oddělit zítřejší vítěze od poražených. Jak s něčím podobný začít, na co se zaměřit?

Je potřeba, aby si lidé, než začnou něco dělat, uvědomili, proč to chtějí dělat. To se týká školy, práce, ale třeba i toho, když chtějí s někým žít. Většina lidí si klade otázku, co budou dělat a jak to budou dělat, což je fajn, ale tím by neměli začínat. První otázkou musí být, proč to chtějí nebo proč to budou dělat. Bez toho se může stát, že člověk šplhá rychle a dlouho po kariérním žebříčku, ale třeba až na konci kariéry, někdy snad i na konci života, zjistí, že je ten žebřík opřený o špatnou zeď.

Jinými slovy, na často opakovanou otázku, kam v souvislosti s očekávanou podobou nového normálu investovat, by vaše odpověď zněla: Do sebe. Rozumím tomu dobře?

Přesně tak, protože to je to jediné, co vám nesebere ani vaše manželka.

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
včera v 23:37

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl

Čistý zisk provozovatele sociální sítě Facebook ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 71 % na 3,89 miliardy dolarů....
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy přepisovaly historii

Americké akcie ve středu opět posilovaly a všechny tři hlavní indexy uzavřely obchodování na nových maximech. Za...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
včera v 21:14

Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi

Německá společnost Volkswagen ve středu označila spolupráci mezi automobilkami na technických záležitostech za běžnou...
Volkswagen Auta Německo
Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz
včera v 20:09

Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz

Řecká policie zadržela osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz...
Řecko Rusko Bitcoin
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
včera v 20:00

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít již brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu
včera v 19:08

Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu

Maďarsko vydalo dluhopisy v čínských jüanech na čínském trhu. Země ve středu prodala tzv. panda bondy se splatností...
Maďarsko Čína Dluhopisový trh
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
včera v 18:23

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Americký soud nařídil technologické společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu zaplatila jedné z amerických...
Apple Americké akcie Technologie
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
včera v 17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
včera v 17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
včera v 17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1,5 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX klesl o 0,32 % na 1 011,85...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v červnu stouply
včera v 16:01

Prodeje nových domů v USA v červnu stouply

Prodeje nových domů v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste
včera v 15:20

CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste

Zájem českých exportérů o vývoz do Německa letos dál roste. Služby státní agentury CzechTrade v zemi využilo v první...
Německo Mezinárodní obchod Česká republika
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
včera v 14:47

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

Automobilka Škoda Auto ve středu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu sportovně-užitkového...
Volkswagen Česká republika Auta
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
včera v 14:30

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
včera v 14:00

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie