Co musíte ráno vědět (6. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (6. srpna)

Jak se dařilo v půlce týdne akciím v Evropě i v zámoří, kolik pracovních míst vytvořil v červenci soukromý sektor v USA a kdo terorizoval řidiče v Irsku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu mírně posílily, Dow ale v závěru spadl lehce pod nulu

Americké akciové trhy v první polovině středečního obchodování po třech dnech ztrát výrazně posilovaly. Údaje o slabší tvorbě pracovních míst zmírnily obavy investorů z bezprostředně hrozícího zvýšení úrokových sazeb. Index Dow ale v závěru klesl do záporu. Dow nakonec odepsal 0,06 % na 17 540,47 bodu, S&P 500 posílil o 0,31 % na 2 099,84 bodu a Nasdaq Composite přidal 0,67 % na 5 139,94 bodu. V kladném teritoriu zakončilo sedm z deseti hlavních sektorů, když nejvíce se dařilo titulům z odvětví technologií a necyklického spotřebního zboží, v záporu zůstaly sektory energetiky, telekomunikací a cyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o 3,77 % na 12,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o pět bazických bodů na 2,27 %.

Index S&P 500 podrobený technické analýze: Testování 200denního klouzavého průměru a riziko prodejního signálu

2. Evropské akcie ve středu vedli nahoru těžaři, řecká burza naopak prohlubovala ztráty

Evropské akcie ve středu posílily a zpevňovaly šestou z posledních sedmi obchodních seancí díky oživení akcií těžařských firem, naproti tomu burza v Aténách ztrácela třetí den v řadě. Britský FTSE 100 připsal 0,98 %, francouzský CAC 40 1,65 % a německý DAX 1,57 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 1,3 % a sektor těžařských firem zažil nejlepší jednodenní výkon od letošního dubna. Akcie Société Générale posílily o 8 % poté, co banka reportovala za uplynulý kvartál nejvyšší zisk od finanční krize. BHP Billiton a Rio Tinto posilovaly obě o více než 3 %. Řecké akcie ve středu klesaly třetí den za sebou, když pokračoval těžký propad v bankovním sektoru. Aténská burza v pondělí po pěti týdnech obnovila provoz a během tří dnů ztratila zhruba 20 %.

Grafy a poučení z řecké dluhové krize: Eurofederace, nebo nic

Řecko jako historická křižovatka? Zatím přešlapujeme na místě

3. Pražská burza ve středu kolísala mezi ziskem a ztrátou. Dolů ji nakonec stáhly akcie Komerční banky

Index PX ve středu odepsal 0,16 % na 1 035,06 bodu. Burzu stáhly dolů především akcie Komerční banky, které dosáhly největšího zobchodovaného objemu a ztratily přes tři procenta poté, co banka ve středu ráno reportovala hospodářské výsledky. Čistý zisk v prvním pololetí vzrostl v souladu s hrubými odhady, analytici čekali růst o 3-6 %. Bance narostl i počet zákazníků a objem vkladů i úvěrů. Ve druhém čtvrtletí zůstala banka svými výsledky za očekáváním trhu, a to kvůli zaúčtování více než 400 milionů korun odvedených do fondu na řešení bankovních krizí. Ztrácel také druhý "nejobjemnější" titul ve středečním obchodování, tedy ČEZ, a to bezmála procento. Na třetím místě se co do objemu umístila Erste Group Bank, která naopak připsala přes procento. Více než procentní zisk zaznamenaly také cenné papíry mediální CME, pojišťovny VIG, likérky Stock a Fortuny.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

Erste Group se v prvním pololetí podle odhadů analytiků dostala z loňské ztráty do zisku

4. Očekávané události

Německo ve čtvrtek zveřejní podnikové objednávky, Česká republika a Spojené království červnovou průmyslovou produkci, a navíc zasednou česká a britská centrální banka, aby rozhodly o dalším nastavení měnové politiky - ani od jedné se však změna postoje neočekává. Spojené státy jako každý čtvrtek zveřejní týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti Mylan, Allergan, Viacom, Adidas, Deutsche Telecom nebo Rio Tinto. Co budou investoři sledovat v průběhu celého týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko je podle Tsiprase blízko dohodě o třetím záchranném balíku

Řecko je blízko dosažení dohody o podmínkách poskytnutí třetího záchranného programu pro tuto zadluženou zemi. Řekl to ve středu premiér Alexis Tsipras s tím, že dohoda s mezinárodními věřiteli ukončí pochybnosti o setrvání jeho země v eurozóně. Atény ve středu začaly jednat o podrobných podmínkách poskytnutí pomoci ve výši až 86 miliard eur.

Řecko by potřebovalo odepsat alespoň 95 miliard eur dluhů. Přistoupí na to věřitelé?

6. ADP: Soukromý sektor ve Spojených státech vytvořil v červenci 185 tisíc pracovních míst

Soukromý sektor ve Spojených státech v červenci vytvořil méně pracovních míst, než se čekalo. V soukromém sektoru přibylo 185 tisíc pracovních míst, analytici však počítali s přírůstkem 215 tisíc. Bylo to nejméně od dubna a výrazně pod červnovým přírůstkem 229 tisíc míst, který byl nejvyšší od konce loňského roku (revidováno z 237 tisíc).

7. Světová ekonomika prý letos poroste nejpomaleji od finanční krize

Světová ekonomika v letošním roce vzroste jen o tři procenta, což bude znamenat nejpomalejší tempo od globální finanční krize. Předpověděl to ve středu britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR. Červencová prognóza Mezinárodního měnového fondu přitom předpokládá, že globální hospodářský růst letos pouze nepatrně zvolní na 3,3 % z loňských 3,4 %.

8. Maloobchodní tržby v eurozóně v červnu klesly více, než se čekalo

Maloobchodní tržby v eurozóně v červnu klesly meziměsíčně o 0,6 %, očekával se přitom jen 0,2% pokles po růstu o 0,1 % v květnu (revidováno z +0,2 %). Meziročně tržby maloobchodních prodejců vzrostly o 1,2 %, čekal se však 2% růst po předchozích +2,6 % (revidováno z +2,4 %). V celé Evropské unii tržby meziměsíčně klesly o 0,5 % po 0,2% růstu v květnu. Meziročně se tržby v celé EU zvýšily o 2 %.

ČR: Meziroční růst maloobchodních tržeb v červnu zrychlil na 6,9 %

9. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v červenci zpomalil méně, než se čekalo

Aktivita v sektoru služeb v eurozóně byla v červenci vyšší, než se čekalo. Index nákupních manažerů klesl jen na 54 bodů, přestože předběžný index předvídal hlubší pokles na 53,8 bodu z 54,4 bodu v červnu. Tempo tvorby nových pracovních míst roste devátý měsíc v řadě, přestože bylo v červenci nejslabší od února letošního roku. Jedná se tak o nejdelší růstovou řadu od roku 2011. V Německu dosáhlo pětiměsíčního rekordu a ve Španělsku dokonce 100měsíčního maxima. Kompozitní index nákupních manažerů se snížil na 53,9 bodu z 54,2 bodu v červnu, předběžná data hlásila pokles na 53,7 bodu.

10. USA: Obchodní bilance v červnu prohloubila deficit o 7,1 % na 43,8 miliardy USD (odhad: 42,9 miliardy USD)

Obchodní deficit Spojených států v červnu dále vzrostl a proti předešlému měsíci se zvýšil o sedm procent na 43,8 miliardy dolarů. Dovoz zvyšuje silná domácí poptávka a vysoký kurz dolaru, silný dolar ale spolu se slabší globální poptávkou nadále podkopává americký vývoz. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Obří mimoň terorizoval irskou dálnici

Obří nafukovací mimoň, který byl součástí dekorace zábavního parku, se v úterý kvůli silnému větru utrhl a zablokoval čtyřproudovou silnici u irského Dublinu. Nikdo naštěstí nebyl zraněn, mimoň Kevin způsobil pouze menší dopravní zácpu, než byl vyfouknut a odvezen.

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
před hodinou

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR