Co musíte ráno vědět (10. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (10. srpna)

Jak uplynulý týden zakončily světové akcie, jakými hospodářskými čísly za druhý kvartál se pochlubily Erste Group Bank a vlajková loď Warrena Buffetta a jak vypadá práce berních úředníků v předluženém Řecku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek dále ztrácely po zprávě o stavu trhu práce, za týden odepsaly okolo 1,5 %

Hlavní americké akciové indexy v závěru týdne klesly poté, co trh vyhodnotil příznivou zprávu o tvorbě pracovních míst v USA jako možnou záminku pro dřívější zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou. Dow v pátek spadl o 0,27 % na 17 373,38 bodu (klesl posedmé v řadě), S&P 500 ztratil 0,29 % na 2 077,57 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,26 % na 5 043,54 bodu. V plusu zůstal pouze sektor veřejných služeb, na nule zakončily seanci telekomunikace, ostatní sektory ztratily, vedené energetickými tituly a odvětvím základních materiálů. Index volatility VIX klesl o 2,76 % na 13,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů klesl o pět bazických bodů na 2,17 %. Za celý týden Dow ztratil 1,79 %, S&P 500 odepsal 1,25 % a Nasdaq Composite klesl o 1,65 %.

Býk, který to nevzdává: Nenechte se vykolejit špatnými zprávami a sázejte na americké akcie, za dva roky může být S&P 500 nad 3 000 body

Týden na trzích podle burzovních grafů: S&P 500 se plácá do strany, začátek srpna ho přiblížil spodní hraně rozpětí a důležité hladině podpory

2. Evropské akcie v pátek klesly, a umazaly tak část týdenního zisku

Evropské akcie v pátek navázaly na nepříznivý čtvrteční vývoj, když je dolů vedla především média. Investoři také sledovali zprávu o americké nezaměstnanosti s potenciálem ovlivnit Fed v rozhodování o tom, kdy v USA začne zvyšovat úrokové sazby. Britský FTSE 100 v závěru týdne ztratil 0,42 %, francouzský CAC 40 0,72 % a německý DAX 0,81 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,91 %, když největší propad zaznamenal ve druhé polovině obchodování, a za celý týden tak umazal část zisku a zakončil jen 0,18 % v plusu. Řecký index ASE, který zahájil v pondělí obchodování po pětitýdenní pauze, v pátek připsal 1,45 %, čímž umazal část z týdenní 15% ztráty. Za celý týden FTSE 100 zpevnil o 0,33 %, CAC 40 o 1,35 % a německý DAX o 1,61 %.

Rob Carnell (ING): Na západě už dobře bylo, nesmíme před tím strkat hlavu do písku. Alfou a omegou bude výkonnost soukromého sektoru

5 grafů: Největší problémy Číny a evropská ekonomika, která je může pocítit nejvíce

3. Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila, dolů ji stáhly akcie Komerční banky a skupiny ČEZ

Pražský akciový index PX v pátek odepsal 0,14 %, avšak za celý týden, který zakončil na 1 033,30 bodu, o 0,18 % posílil. Velkou část pátečního obchodování zastoupila skupina ČEZ, jejíž cenné papíry oslabily o 0,34 %. Druhým "nejobjemnějším" titulem byla Erste Group Bank, která po zveřejnění hospodářských výsledků naopak posílila o více než procento. Třetím titulem v pořadí byla v pátek druhá bankovní emise na pražské burze, Komerční banka, která odepsala 0,83 %. Kolem procenta ztratily i O2 C.R. a likérka Stock Spirits, naopak procento přidaly akcie CETIN a Fortuny. Za celý týden nejvíce zdražily akcie mediální společnosti CME, které přidaly 5,5 % na 60 Kč. Zájem investorů o titul pokračoval po solidních výsledcích, které firma zveřejnila 29. července. Naopak největší propad v týdnu zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které ztratily 2,7 %. Po dosažení hranice 600 Kč titul korigoval předchozí růst.

Miliony pro manažery Pegasu Nonwovens

Pohled insidera: Uspěje v Česku Amazon a ohrozí největší domácí hráče?

4. Očekávané události

V pondělí ráno vyjde v Japonsku index spotřebitelské důvěry, dopoledne budou následovat česká nezaměstnanost a inflace za červenec, index důvěry investorů v eurozóně od společnosti Sentix a řecká a slovenská průmyslová výroba. Odpoledne přijde na řadu americký index podmínek na trhu práce a s projevy vystoupí šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart a viceprezident americké centrální banky Stanley Fischer. Čísly za druhý kvartál se v rámci výsledkové sezóny pochlubí v USA například Kraft Heinz a v Evropě Endo International. Co budou investoři sledovat celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Erste Group Bank ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 261,4 milionu eur, management potvrdil celoroční výhled a hodlá vyplatit dividendu

Rakouské bankovní skupině Erste Group Bank v letošním druhém čtvrtletí stoupl čistý zisk na 261,4 milionu eur. Loni Erste za stejné období vykázala čistou ztrátu 1,033 miliardy eur. Provozní zisk skupině ale klesl na 761,6 milionu eur ze 798 milionů eur v loňském druhém čtvrtletí. Erste potvrdila celoroční výhled, který počítá s mírným meziročním růstem objemu úvěrů a mírným poklesem provozního zisku, a v konferenčním hovoru uvedla, že z letošního zisku plánuje vyplatit dividendu.

Jak vnímá finanční ředitel České spořitelny akcie Erste a její kapitálovou vybavenost?

6. Americká ekonomika v červenci vytvořila méně pracovních míst, než se čekalo. Zklamání ale vyvážila revize dat z předchozích měsíců

Americká ekonomika v červenci vytvořila 215 tisíc pracovních míst. Očekávalo se 225 tisíc po červnovém přírůstku 231 tisíc míst (revidováno z 223 tisíc). Míra nezaměstnanosti stagnovala na 5,3 % a míra participace zůstala na červnové hodnotě 62,6 %, jak se očekávalo. Pozitivní překvapení přinesl zpracovatelský sektor, který v červenci vytvořil 15 tisíc pracovních míst. Trh počítal s pěti tisíci míst po červnových čtyřech tisících. Maloobchod zaměstnal v červenci dalších 36 tisíc lidí, zatímco sektor zdravotní péče vytvořil 28 tisíc pozic.

7. Finsko se možná na záchraně předluženého Řecka podílet nebude

Finsko se plánovaného třetího záchranného programu pro předlužené Řecko možná nezúčastní. Agentuře Reuters to v sobotu řekl finský ministr zahraničí Timo Soini, který je členem euroskeptické Strany Finů. Záchranné opatření, v jehož rámci by Řecko mělo získat další desítky miliard eur výměnou za další reformy a snižování výdajů, podle ministra fungovat nebude. V dlouhodobém výhledu je prý nejpravděpodobnějším scénářem odchod Řecka z eurozóny.

Nekonečný řecký příběh

8. Zisk Buffettovy investiční firmy klesl o více než třetinu

Čistý zisk investičního konglomerátu Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta se ve druhém čtvrtletí meziročně propadl o více než třetinu na čtyři miliardy dolarů. Za poklesem zisku stály podle agentury Reuters nižší investiční příjmy a slabší výsledky pojišťovacích aktivit.

9. Objem bankovních úvěrů v ČR v červnu zrychlil růst na 6 %

Celkový objem bankovních úvěrů v ČR stoupl ke konci června meziročně o 6 % na 2,71 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká bankovní asociace. Růst navíc zrychluje, loni činil necelých 5 %. Objem úvěrů podnikům meziročně stoupl o 4,8 %, zatímco objem úvěrů poskytnutých obyvatelstvu vzrostl o 7,2 %. "Zájem domácností i podniků o nové úvěry stále sílí a bodem zlomu je rozhodně skutečnost, že červen prolomil opatrnost domácností v oblasti úvěrů na spotřebu," uvedla hlavní ekonomka asociace Eva Zamrazilová.

10. Vladimír Tomšík neočekává výrazné posílení koruny po ukončení intervencí

Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík na pátečním setkání s analytiky uvedl, že ČNB neukončí intervenční politiku dříve, než si bude jista tím, že se k podobným opatřením nebude muset vracet. Potvrdil tím vyjádření guvernéra Miroslava Singra, že postupnému upravování cílového kurzu se chce ČNB vyhnout.

Ví ještě ČNB, proč předloni intervenovala?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Daňových úniků v Řecku neubývá, berním úředníkům jde mnohdy o život

Ačkoli se Řecko potýká s obrovským zadlužením, s pocitem odpovědnosti vůči státu to u řady tamních daňových poplatníků mnoho nedělá. Jak na svých internetových stránkách uvádí německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung, nedávná kontrola ukázala, že daňové úniky a podvody s registračními pokladnami nejsou ničím výjimečným. Mnoho majitelů obchodů prý například používá falešné registrační pokladny, které sice vydávají účtenky, nikde ale nejsou zaregistrovány. Několikrát během dne ale obchodníci připojí opravdovou registrační kasu, a vykazují tak jen minimální tržby. V jedné vesnici na ostrově Rhodos se dokonce místní lidé vrhli na trojici berních úředníků, kteří během vesnické slavnosti kontrolovali poctivost obchodníků. Inspektorům nakonec musela pomoci policie.

včera v 22:52

Dozorčí rada Volkswagenu vyjádřila podporu členům představenstva

Dozorčí rada německé automobilové skupiny Volkswagen na úterním zasedání podpořila devět nejvyšších manažerů...
Volkswagen Auta Německo
Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa
včera v 22:30

Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa

Americké akcie v úterý výrazně vzrostly a index Dow Jones Industrial Average přerušil osmidenní sérii ztrát....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace
včera v 21:22

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Americký prezident Donald Trump v úterý podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho...
Donald Trump Životní prostředí Ekologie
Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači
včera v 20:48

Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači

Americký miliardář a technologický vizionář Elon Musk založil firmu Neuralink, která bude vyvíjet technologie pro...
Technologie Počítače Inovace
včera v 19:43

Uber se kvůli zpřísnění zákona o taxislužbě stahuje z Dánska

Americký provozovatel internetové aplikace pro alternativní taxislužbu Uber Technologies přestane od dubna nabízet...
Uber Doprava Dánsko
včera v 19:36

V Itálii rozehnali protest proti výstavbě plynovodu TAP

Italská policie v úterý rozehnala protest ochránců přírody, kteří chtěli zabránit přemístění starých olivovníků kvůli...
Itálie Zemní plyn
včera v 18:50

Dánsko a Švédsko nechtějí po brexitu platit víc do rozpočtu EU

Odchod Británie z Evropské unie nesmí znamenat zvýšení členských příspěvků pro Dánsko, řekl dánský ministr financí...
Dánsko Švédsko Spojené království
Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc
včera v 18:28

Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc

Skotský parlament v úterý schválil vypsání nového referenda o nezávislosti země. Stalo se tak den před oficiálním...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 18:03

V japonské Takahamě budou znovu zprovozněny dva jaderné reaktory

Japonský vrchní soud v Ósace v úterý zrušil soudní příkaz zamezují z bezpečnostních důvodů provoz dvou jaderných...
Japonsko Jaderná energetika Energetika
Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek
včera v 18:00

Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci. Investoři se sice znovu soustředili na kroky...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD
včera v 17:34

Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD

Americká automobilka Ford Motor investuje do svých podniků v Michiganu 1,2 miliardy USD. Jedním ze závodů je i...
Ford Americké akcie Auta
včera v 17:18

Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku

Španělský premiér Mariano Rajoy v úterý slíbil, že vláda do roku 2020 poskytne severošpanělskému Katalánsku 4,2...
Španělsko Infrastruktura Investice
Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla
včera v 17:07

Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla

Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce...
Čína Americké akcie Tesla
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, když index PX zpevnil o 0,38 % na 983,22 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:18

Internetový prodejce Otto zvýšil tržby, pomohl nábytek a oblečení

Německý internetový prodejce Otto v loňském fiskálním roce zvýšil příjmy o 3,4 procenta na 12,5 miliardy eur. Firmě...
Německo Evropské akcie Internet
včera v 16:06

USA: Index aktivity richmondského Fedu v únoru vzrostl na 22 bodů (odhad: 15 bodů, leden: 17 bodů)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let

Americký index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 125,6 bodu z únorových 116,1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
včera v 15:22

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)