Co musíte ráno vědět (2. ledna)

| redakce

Jaké události čekat na startu ostrého obchodování v roce 2015, komu ublížil relativně klidný akciový rok 2014 a jak vypadá novoroční zdravice v Severní Koreji? I to byste měli hned ráno vědět.

1. Očekávané události

V pátek budou zveřejněny finální indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v řadě zemí včetně ČR a také obdobný index ISM v USA. Čekají se také data ze španělského trhu práce a statistika stavebních výdajů v USA. O víkendu pak bude v Číně zveřejněn také index nákupních manažerů ve službách. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

2. V Šanghaji během oslav Nového roku zemřelo 35 lidí v tlačenici a následné panice

Podle státních médií tlačenici v davu spustilo to, že se lidé hnali za falešnými penězi shozenými z jedné z výškových budov. Zraněny byly další desítky lidí. Podle informací svědků z jiné části oslav docházelo k problémům také u vyvýšené platformy, z které chtěli lidé sledovat řeku. Během tlačenice někteří spadli dolů.

3. Euroasijská hospodářská unie (EAHU): Rusko spouští nový spolek, chybí v něm Ukrajina

Úderem silvestrovské půlnoci a nástupem Nového roku začala fungovat Euroasijská hospodářská unie (EAHU), propojující hospodářský prostor Běloruska, Ruska, Kazachstánu, Arménie a zanedlouho snad i Kyrgyzstánu. Uvedení integrační myšlenky ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho spojenců do praxe však zřejmě budou bránit nejen novoroční prázdniny, které v postsovětských zemích tradičně zabírají první lednovou dekádu.

SLEDOVALI JSME: Ruská měnová krize

4. Finanční televize CNBC má za sebou možná nejhorší rok v historii

Sledovanost kdysi "povinného vysílání" loni opět výrazně klesla. Řada dnes již klasických relací CNBC zažila nejhorší rok v historii, Jim Cramer se svými Mad Money druhý nejhorší. Nepříznivá data pro CNBC přinesla společnost Nielsen.

Kde například hledá informace z trhů šéfredaktor Investičního webu?

5. Zlato si loni vedlo vůči dolaru nejlépe ze všech měn. A vysvětlete Greenspanovi, že zlato není měna!

Jak v říjnu 2014 připomněl bývalý šéf Fedu Alan Greenspan, "zlato je měna, prémiová měna, a žádná fiat měna, ani americký dolar, se mu nemůže vyrovnat". Graf a video ZDE.

6. Růst čínského zpracovatelského průmyslu se v závěru loňského roku téměř zastavil

Čínští výrobci se potýkají se slábnoucí poptávkou i se stoupajícími náklady. Vyplývá to z vládního průzkumu mezi nákupními manažery. Údaje podle agentury Reuters podporují očekávání, že Peking přikročí k novým stimulačním opatřením, aby odvrátil prudší zpomalení růstu čínské ekonomiky. Index aktivity zpracovatelského průmyslu v prosinci klesl na 50,1 bodu z listopadových 50,3 bodu.

7. Autor Kapitálu ve 21. století Piketty odmítá nominaci na Řád čestné legie. Francouzská vláda by podle něj raději měla řešit problémy

Francouzský ekonom Thomas Piketty, který se proslavil světovým bestsellerem Le Capital au XXIe siecle (Kapitál v 21. století), odmítl navržení na Řád čestné legie. Zároveň zkritizoval současnou francouzskou socialistickou vládu, které doporučil, aby se raději věnovala potřebným reformám v zemi.

Pikettyho kniha o růstu nerovnosti je založena na chybách

8. Elektrárny Temelín a Dukovany nově řídí Zronek a Štěpanovský

Modernizace turbíny na druhém výrobním bloku, dokončení většiny projektů vyplývajících ze zátěžových testů EU po havárii ve Fukušimě a také příprava na obnovení licence bloků po 20 letech provozu čeká Bohdana Zronka ve funkci ředitele Jaderné elektrárny Temelín. Nastoupil do ní od Nového roku a nahradil v ní Miloše Štěpanovského. Ten od ledna vede Jadernou elektrárnu Dukovany. Dosavadní ředitel elektrárny Dukovany Jaroslav Jakub bude ve firmě ČEZ pracovat jako projektový manažer.

V Temelíně skončila po šesti dnech odstávka prvního bloku

9. Novartis dokončila prodej veterinární divize za 5,4 miliardy USD

Švýcarský farmaceutický koncern Novartis dokončil prodej své veterinární divize za zhruba 5,4 miliardy dolarů. Oznámila to firma, která se na prodeji divize do rukou amerického konkurenta Eli Lilly dohodla loni na jaře.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Když Kim nehackuje Sony Pictures, řídí letadlo

V rámci oslav Nového roku bylo v KLDR odvysíláno video, na němž Kim Čong-un pod dohledem dvou asistentů pilotuje letadlo. 1. ledna ale také stihl Kim vzkázat jihokorejské prezidentce Pak Kun-hje, že nic nebrání znovunavázání rozhovorů s jižními sousedy, tak alespoň k něčemu ten severokorejský čtvrtek byl dobrý.

reklama
reklama